Šta je novo?

AMD FX 8xxx Owners Club (Where Real Overclockers Live)

Pa koliko je max temp za CPU i soket
 
Mnogo ti je to za soket 72°C. 65°C bi trebao da bude neki optimum. Otkako hladim aktivno čipset dobio sam i manje temperature za soket.
 
Core 65c, socket oko 75, ako se dobro secam, mada vidim po netu da socket sme i do 80c da ide.
Okacicu screenshot nakon 1h prime-a.
@Analayzer
Los mi je air flow, usko kuciste, otvoreno zbog 212-ice, samo jedan 60mm nazad koji uvlaci vazduh.
 
Poslednja izmena:
Bacite pogled da li je sve ok na trenutnom kloku
 
Malo su konfuzne te margine u pocetku, eto cemu :d
Evo nakon 1h20min prime-a
prime radi.png
 
chisto da znate, gigabajt pokazuje 10-15c u proseku manju temp za soket od asusa, probano sa istim procesorom.
a za jezgra su tu negde.

kod mene na m5a99x evo r2.0 ide razlika i do 20c package/soket
 
^Zanimljivo, nisam to znao, hvala na informaciji :)
Btw. na stock cooleru i 4ghz je bilo 72c/80c, nije bila tolika razlika tj mnogo se vise grejao sam procesor.
 
bas zato je aod jedini koliko toliko pouzdan.nema sta da bude konfuzno,ostanes preko 10c i na konju si.i za nb opet imas tab u aod-u,i iscekiras jos nb (mada ako ima ikakav solidniji hladnjak to je ok,ako nema jedan bilo kakav vent da duva preko i opet sve okej) i to je to.ja iskreno i posle dve godine od prvog susreta nemam pojma cemu speedfan sluzi,a nije da nisam pokusavao.
 
Meni Speedfan nikad nije hteo da radi kako treba, a bio mi je potreban sa box coolerom.
 
Meni sve radi osim idle temperatura koje znaju da padnu na 8c :D a AOD mi je skroz cudan, speedfan koristim samo da nadgledam rad jezgara. Kada budem pokusao da stavim 4.6ghz samo da povecam voltazu i multiplier ili treba i nesto drugo?

@umart mislim da sluzi onima koji imaju mnostvo povezanih ventilatora koji mogu da se kontrolisu
 
Poslednja izmena:
ma mogu sipak,koliko sam samo vremena utrosio da desifrujem koji je koji senzor,pa da podesavam sta radi sa cim itd...da na kraju glupi program zaglupi i krene da napucava sve na 100 posto.prva stvar koju sam se resio kad sam uzeo nanisulju bilo je da pobrisem sav taj bloatware iz kompa,vredelo je dati pare na plocu sa krstenom kontrolom ventova,kamoli za ostalo.

i dalje mi niste objasnili u cemu je problem sa AOD-om,ne razumem kako moze da zbunjuje i da bude cudno samo obrnut princip,jos pocrveni kad se ode ispod 10c,valjda je to dovoljno.ne radi taj drugi softver nista specijalno,samo prikazuje ono sto ploca posalje sto radi i aod.
 
sta govori broj 15 i sta znaci kada ode ispod 10
 
Thermal margin ti govori jos koliko imas lufta do throtlovanja ili gasenja samog racunara zbog pregrevanja CPU-a, u tvom slucaju jos 15c, sto se vise smanjuje CPU je sve blizi obaranju takta..
 
i da, verovatno je kod mene mozda na mom asusu malo i zeznut senzor za soket, jer kad ga nachepim na 4800 i 1.5v, soket ide i do 80c, a jezgra oko 60, ali i dalje neam troltovanja, zakucani klokovi.
tako da, cenim da je trotlovanje vezano za package temp....al nisam siguran.
i josh neshto, znam od ranije, na amdu kad je temp preko 60c, bilo to fenom, thuban ili fx, ceo region oko soketa i vrma bukvalno gori, a u mom sluchaju je mlako sve (a 80c soket).
takodjer, hladim i soket i vrm sa zadnje strane, ali nema neke razlike i kad ne hladim.
 
Socket i naponska se vrlo lako ohladi nekom 10kom ili 12icom, bitno je da temperatura jezgra ne prelazi preko 65c, a ako se hladi necim naponska i soket vrlo lako se obaraju i temperature jezgara. Kad sam klokovao moj FX8350 polozio sam mu jednu 12icu preko naponske i soketa, temperature su bile 20c manje kad je u pitanju naponska a soket za mozda 5c bukbalno toliko manje da je na nivou idle temperatura, to cisto dok provrti prime nekoliko sati, posle ga uklonim jer ovako u radu i igrama sve je hladno i nije ni blizu kriticnog. Sad kad se budem zanimao sa FX9590 koga sam nabavio nedavno, pokusacu da osmislim neki plasticni drzac koji bi se kacio na gornjoj stranici i nosio jedan 12cm vent koji ce da duva u socket i naponsku, pa cu da vidim dokle bi sa njim mogao da odem ali uglavnom vrlo je efikasan a jeftin metod a mnogo doprinosi...
 
Poslednja izmena:
Jel moze jedan slikoviti primer kako to postavljate ventove da hladi naponsku a da stoji stabilno?
 
Thermal margin ti govori jos koliko imas lufta do throtlovanja ili gasenja samog racunara zbog pregrevanja CPU-a, u tvom slucaju jos 15c, sto se vise smanjuje CPU je sve blizi obaranju takta..

Ček onda po tome imam 38-44 stepena lufta???
 

Prilozi

  • 1111.jpg
    1111.jpg
    491.8 KB · Pregleda: 67
Ne, nego imas 15c lufta i sto se vise smanjuje, kad krene da ide ispod 10c, onda je kriticno i verovatno ce cpu krenuti da obara takt..
 
Mozes i zicom da da okacis i sta ti god padne napamet ako ne brines za estetiku, ali cu kod mene ipak to da odradim propisno od plastike, srafovima... i naravno mogucnost skidanja, posto mi je bas velika providna stranica kucista hteo bi da lepo izgleda..
 
Jel moze jedan slikoviti primer kako to postavljate ventove da hladi naponsku a da stoji stabilno?

Evo ti slikovito KAKO NE MOŽE DA SE POSTAVI ako imaš glupu D14-icu! DA to plavičasto zaokruženo crvenim je NB-SB... :D

Inače imam višak ventova pa sam malo pre postavio dodatna 3 komada da vidim da li ima uticaja na temperaturu...
 

Prilozi

  • IMG_1066.jpg
    IMG_1066.jpg
    1 MB · Pregleda: 105
Kod tebe je bas zmijarnik u kucistu :)
 
Extra air flow :d
b8821f8be20ecd41b847e1905e8ed110.jpg
 
Аууу, па среди то мало... :)
 
Bih, al nemam pojma sta da radim :d
 
Kod tebe je bas zmijarnik u kucistu :)

A šta ćeš nisam baš zaluđen cable menagmentom :)....

Evo pustio sam prime da radi nekih 10-ak min i sad mi je potpuno nejasna stvar.Na početku je temp išla do 75stepeni a Thermal m. Sa 40 na 13.8.... Evo nakon 15 min temperatura opada.
 
Vrtim prime na 4.5ghz i 1.425V nekih 10-ak minuta, zasad je sve OK sto se temperature tice(margina na oko 14c). Vrtecu nekih 1h pa cu da javim rezultate.
 
Nazad
Vrh Dno