Šta je novo?

iPhone u Srbiji - diskusija o ponudi

Ili prodaju telefone, pa se ovako nerviraju, jer im Mts, telenor i uskoro vip uzimaju njihovu zaradu. Zamisli kupiš 10 telefona da prodaš i sad treba do odbraniti. Živci se gube vidi se.
 
@mann
U vezi Telenor banke nisi u pravu, kupili su KBC banku laički rečeno da ne plaćaju silne provizije na transfere i da bi imali povoljnije kredite, da ne idemo u dubinu.

U vezi Telekoma nisu ti količine a i cene ni približno tačne :)

Generalno mnogi greše: pođem od sebe, mogu sada, odmah da izvadim i platim 700-750 evra i kupim telefon ali bih ga pre otplaćivao na 24m za 1000 evra. Većina onih koji mogu da priušte tako razmišljaju, makar u mom okruženju.
 
Ili prodaju telefone, pa se ovako nerviraju, jer im Mts, telenor i uskoro vip uzimaju njihovu zaradu. Zamisli kupiš 10 telefona da prodaš i sad treba do odbraniti. Živci se gube vidi se.
upravo :)

ja ne znam ko u svetu jos kupuje iphone kod svercera za kesh
 
@NovemberWhisky Post je i zamisljen da samo povrsno predje preko ove kompleksne teme. Telenor banka ima svoje prednosti ali one nece biti iskoriscene na nacin na koji bi trzisno moglo, da se zaista pokrene prica mobilnog bankarstva. Sve je to na dobroj ideji. Mozes se uveriti kroz cenovnik koji nude. Ma totalno nebitno. Ako si zadovoljni korisnik, nadam se i ja da cu sto pre da postanem korisnik iste.

@amor+ Nije u redu da govoris o ljudima kao ovcama za sisanje, kada se nalaze u sred trust-a, koji je u svojoj sustini monopol, a ne postoji alternativa koriscenja mobilnog telefona i mobilnog interneta. Ne samo ovde nego bilo gde. Imas samo njih, preko njih ide sve. Da kupis neku motorolu stanicu dometa 50km i adekvatne uredjaje da ugradis u kola, pa nije dovoljno da se investicija isplati. Oni jednostavno idu na masovnost, njih to pojedinacno onda malo kosta, ali zato kad daju jacu cenu, to se ne oseti toliko, bas kao ni krediti iz banaka. Ali fora je kad stavis na papir iz njihovog ugla koliko to ispadne na kraju, otpadne ti vilica.

Da ne bi ja vise srao, evo vam finansijski izvestaj, pogledajte po kojim osnovima imaju aktivu i pasivu, gde se ona nalazi, pogledajte u bilansu uspeha koliko odlazi na odrzavanje a koliko na plate, i ostale rashode. Nebitno.
Telenor finansijski izvestaj

Imate i ostalo, ovo sam dao jer sam prozvan za Telenor. Jok dace ti za dzabe uslugu i jos ce biti u gubitku. Moje neslaganje se sastoji samo u tome da smatram da zaradjuju mnogo vise nego sto bi trebalo, ali to je kapitalizam, svi to rade, i svi bi to uradili da su na takvom mestu. Ako pretpostavimo da svi volimo kapitalizam i da smo aktivan deo istog. :)

@jopopo Oni su sebi ucinili uslugu kupovinom te banke (tacnije licence za rad, jelte) i onda na taj nacin stede vise novca nego sto ga gube. Ali krajnji korisnik od toga nema leba. To su najvise interne stvari. Nisam govorio skoro nista u svom postu o Telenor banci, ali pogledao sam njihov cenovnik i nije nimalo primamljiv. Bar ne za obicne gradjane. Ili ja nisam sa ovog sveta.

Za nabavne cene i kolicine, opet, ogradjujem se jer nisam u rukovodstvu tih firmi, da li sam promasio 10 puta ili ne.. Stvarno me ne dotice da li oni nabavljaju to jeftinije ili skuplje, sigurno ih ne nabavljaju za 1000e, a sigurno ih ne nabavljaju ni za dinar. Oni su ubacili u kalkulator, izracunali i dobili cifre koje ce im se na neki nacin to sve vratiti.

Ovo moje predstavljanje je isuvise jednostavno i pojednostavljeno, ni fotokopirnica ne funkcionise sa dva ulaza i dva izlaza, ima tu gomila zajebancija, ali na ovo o cemu pricamo se svodi glavni deo posla za koji oni uzimaju pare. Prodaju uslugu i preprodaju telefone.
 
ok, ajmo jos jednom, telefon iPhone 6 Plus 128GB / Tarifni paket MixNet XXL

Ugovor: iPhone 81.000 + 24* (3599+120) = 170.256
Simfree: iPhone 99.600 + 24* 1800 = 142.800
Razlika: 27.456 / Na mesecnom nivou: 1144 dinara.

1) Kada poredis nesto, nemoj porediti kako razmisljaju firme i pojedinci.
Firme kupuju ono sto je NEOPHODNO, i kupice kesom ako ga imaju. Tj. istrosice sav kes (maltene... sem neke rezerve za plate, porez i ostale troskove), pa ce onda ici na kredit za sve preko toga. Nijedna firma nece cuvati kes, a uzimati kredit, ako zna da nece iskoristiti kes u medjuvremenu. Bolje je da kasnije uzmu kredit, a plate kesom, umesto da odmah uzmu kredit a cuvaju kes. Ko misli drugacije, dajte se na spisak persona cije ekonomske savete niko ne sme slusati :) Ovo sto neki pricaju oko firmi je izvrtanje cinjenica na skroz drugu stranu.
2) Pojedinci se mogu svrstati u dve kategorije:
- Oni koji znaju da ce sve sto zarade potrositi, nebitno da li je to na ratu za telefon ili neke stvarno bitne zivotne stvari.
- Oni koji imaju viska da mogu odmah iskesirati za telefon, a da uopste ne poremete ostalu kupovinu. (oni izmedju, koji ne mogu odmah da iskesiraju svrstati u prvu grupu)
Ova prva grupa nema izbora - glupa je ako kupuje telefon od 500e, pa cak i od 300e, kada to nije alatka kojom ce zaraditi nesto. Znaci, neracionalno razmislja.
Neko bi rekao njihovo pravo da lose organizuju svoje finansije, medjutim, to sve na kraju padne na tudja ledja, i nije fer.

Grupa koja moze iskesirati odmah, a da taj novac ne bi potrosila na nesto drugo je jedina grupa za koju tvoje racunice imaju smisla za poredjenje.
Ako ta osoba moze da iskesira, recimo 1000e, odjednom, umesto da da 1200e kroz rate, finansijski odgovorna osoba ce dati 1000e, a oni koji ne razmisljaju do kraja ce dati na rate 1200e. Zasto? Ako taj novac ne da na telefon, nece ga potrositi na nesto drugo, znaci ostaje stednja. Stednjom 1000e na 2 godine, dobija se 50e, ako imate srece. U prevodu, platila je barem 150e vise.

Ne moze se vise racunati na slabljenje dinara. Tako su neki razmisljali krajem 2012. i onda se zeznlu na kraju 2013. :)

Mada se moze na to gledati i kroz dinare:
Umesto da da 120.000 danas (iskesira) koliko vredi 1000e, dace 144.000 (1200e) na 24 rate.
120.000 ce doneti 16.800 na 2 godine, pa ce na kraju imati 136.000, tj. platice 8000 vise, ne racunajuci mesecna placanja. Ali ce kroz 2 godine tih 136.000 vredeti manje od 1000e :) Znaci, >200e vise je platio.


Isplativo, za one koji mogu da iskesiraju, bez da ista poremete ostalu kupovinu/zivot, nije.

P.S. Za cenu telefona sam poredio da je cena iz oglasa, napsram <cena uz paket>+12*<cena paketa> (sto ispadne cena uz odredjeni paket, plus 50% popusta na paket na 24 meseca, sto izadje 12*<cena paketa>)


FYI, iPhone je jako redak primer danas, samo kod MTSa doduse, gde je slucaj da je telefon stvarno cenovno dobro subvencioniran, i vredi razmotriti kupovinu.
 
Poslednja izmena:
online sam rezervisao iphone 6 u telenoru .. jel ima mozda neko informaciju kada ce da bude ?
 
Interesantno je kako pojedinci koji posmatraju svet iz svoje žablje perspektive pokušavaju sve da uvere kako je to jedini ispravan način gledanja na stvari. Znam dosta ljudi koji imaju primanja dovoljna da iskeširaju iphone svima nama ovde i da ni ne osete, ali ni jednom od njih nikad ne bi palo na pamet da zaista iskeširaju bilo šta što košta više od 100 eur, ako isto to mogu da uzmu na rate. Svi imaju porodice, decu, druge troškove i nikad, ali nikad ne daju veliki keš (više od 100eur) odjednom, osim ako zaista moraju. Na taj način sebi omogućavaju život na višem nivou nego kada bi sve keširali odjednom. Ali nama "patuljcima" to je neshvatljivo, jer nam taj nivo deluje nedostižno, pa onda mislimo da ni ne postoji. U suštini samo jedan ignorantski odnos prema okruženju u kojem živimo.

Takođe, treba imati na umu da je većina iphone-a otišla na direktore i menadžere raznih firmi kojima firma plaća rate, tačnije sve troškove.
 
Poslednja izmena:
Ja vidim da ti nisi uopste shvatio sta sam ja napisao. Sto bi po tebi onda bila zablja perspektiva iz koje ne mozes izaci da shvatis :)

Ako neko moze da iskesira i da ne promeni uopste druga placanja, to znaci da taj neko taj novac ne bi potrosio u svakom slucaju, vec bi mogao jedino da stoji na stednji ili u slamarici. Vi tu perspektivu uopste ne vidite. On taj novac ne bi potrosio u svakom slucaju, na ostale zivotne potrebe, tako da on kesiranjem ne menja nista. Da, postoji ljudi koji stvarno imaju VISAK novca.

Za ostale nema kesiranje ili ne... u sustini mogu na rate, ili uopste ne mogu (neki mozda mogu, ako sacekaju koji mesec umesto da odmah uzmu)
 
Poslednja izmena:
prijatelju, kod ljudi koji imaju novac, novac ne stoji nikad. Ide u troškove života. Ono što se odvaja, odvaja se u štednju (za buduće školovanje dece, rešavanje nekih krupnijih pitanja, crne dane, svako ima svoje ideje, neki ulažu u akcije, neki u nešto treće itd...), sve ostalo se troši na svakodnevni život. Nema tu mesta da se odjednom lupi 1000 eur kod nekog švercera za iphone, niti bilo kome ozbiljnijem (da ne kažem imućnijem) pada na pamet da se bakće sa takvim pričama. To se samo tebi čini da je tako bolje.
 
Ti ne shvatas sta je visak novca. Izvini, ali ako to ne shvatas, ne vredi dalja prica.

Ima ljudi u Srbiji koji stvarno imaju visak novca. Nema tu nikakvog ulaganja u nesto... to moze ili u stednju ili da se potrosi. Opisao sam koliko je neisplativije da ide na stednju.
To su ekonomisti uglavnom, i sigurno bolje od nas dvojice znaju sta je bolje.

Drugo je kad neko sve moze da ULOZI u nesto ozbiljnije (ne stednju). Ali kod nas je tako nesto ispod nivoa statisticke greske.



Imas 2000e platu, zena 2000e platu. Od toga 1000e potrosite na prilicno komotan zivot. Imas 3000e znaci slobodnih mesecno - hoces li ih uloziti u stednju, a kroz rate placati telefon, ili platiti telefon tada? Ovo drugo je ekonomski korektna stvar.
 
@alfa izvini, mislim da si nesto prevideo u mojim postovima, posto si mene citirao, nigde nisam objasnjavao ponasanje firme, i njihov odnos prema kapitalu. Jedina recenica u kojoj se firme spominju je ta da zaposleno lice nekad dobija od firme nadoknadu za tarifni paket, pa samim tim to lice ne placa punu cenu tarifnog paketa, sto moze dodatno da motivise potpisivanje ugovora. Koliko mi se cini, ti si prvi poceo pricu o ponasanju firmi, tj pravnog lica.
Sto se stava o plasmanima tice, mogu ti reci da previdjas dve jako bitne stvari u poslovnom svetu - likvidnost i solventnost.

Prosto govoreci, firma ne zeli da ugrozi svoju plateznu moc, i sav "visak" novca zeli da zadrzi u aktivi. Kada kupi sredstvo rada, ili kad trosi, on iz aktive prebacuje novac u pasivu. Nju je teze prodati, nije likvidna jer traje postupak da se ona proda i nije pouzdana, tj ne garantuje placanje u roku od 30 dana.

Firme se trude da imaju sto vise likvidnog kapitala, koji im daje kupovnu moc. Jeftini krediti ili beskamatni krediti su poklon firmama da ocuvaju svoje parametre i ostavljaju ih u igri ako dodje do naglih promena na trzistu. Ta vrsta minimizacije troskova i placanja u celosti odmah, desava se u situaciji kada je kamata skupa i kada nije isplativa sa stanovista kompanije, ali uvek postoje citavi timovi koji se bore za dobre uslove (sto vece ulaganje, to su sanse za povoljnije uslove veci, jer je konkurencija u bankarskom sistemu takva da jure velike klijente i treba im obrtni kapital, za razliku od malih fizickih lica koje fute kako stignu).

Kada postoji "visak" novca, on se reinvestira, najcesce u fondove, u investicione poduhvate, preusmerava se i planira tako da se sto vise aktivnosti obavi paralelno, i da uz to firma uvek bude konkurentna - likvidnim kapitalom. Ako prestane da bude likvidna, rizikuje da propusti velike sanse, ugovore, rizikuje placanje obaveza, steta, cuda, koje mogu da iskrsnu i da su neodlozne.
Kod fizickih lica, takodje vazi u najcescem slucaju pravilo likvidnosti, ko obrce pare, on zna da ce pare zaraditi, imace kesa u svakom slucaju. Ali, razlika je u tome da uvek bude maksimalno likvidan - da uvek i u svakom momentu ima dovoljno likvidnosti da ih upumpa u trziste gde proceni da moze da zaradi. Gotovim novcem placaju se sitnice, a u zavisnosti od obima potrosnje, gleda da se odlozi placanje, sem kada kamata postaje neisplativa tj neopravdana. Problem sa viskom para o kojima ti pricas imaju samo kriminalci koji ne mogu da plasiraju svoj novac u legalne tokove.

Uzmimo primer koji si naveo. Porodica ima mesecne prihode 4000 eura, i raspolozivo imaju 3000 eura. Oboje hoce da se ponove i kupe po nov telefon. Sta se desava ako daju 2000 eura - ostaje im 1000 eura za troskove do kraja meseca. Sta su time uradili? Lisili su sebe prilike da ako se pojavi neka stvar/povoljnost/iznenadna akcija, oni umesto 3000 eura imaju samo 1000 eura. Dakle, umanjili su svoju likvidnost. Iako imaju robu u vrednosti od 2000 eura, oni to ne mogu da plasiraju nazad na trziste, na primer, ide im se na neko do jaja zimovanje, ispala je neverovatna akcija, Sejseli za dvoje, ali placa se u kesu 2000 eura odmah umesto standardnih 6000 na rate. Oni u ovom slucaju moraju da propuste tako dobru stvar.

Ipak, ako se odluce na ugovor od 24 meseca, placace po 70 eura, i njihova aktiva nece biti 1000 eura, vec 2860 eura. Time su i kupili telefone i otisli na iznenadno letovanje. Jer su imali likvidni kapital
 
kako ne placate kamatu pogledaj koliko kostaju telefoni uz paket a koliko kada kupis od nekoga preko oglasa ko ima EU garanciju?

duplo skuplja cena

sto izdvojim kod operatera za 2 god. mogu da kupim uredjaj + pretplata na 50% off i jos mi ostane bar 200€-300€ u dzepu

Ama gde si ti to video da su duplo skuplji telefoni kod operatera od ovih sa oglasa skinutih negde po Evropi sa kamiona (koja crna garancija), daj neke primere a ne ovako pausalno? NIJE pretplata kamata, i ti moras da kupis onda neke minute i MB ako kupis telefon kod svercera, onda i tebi pretplata predstavlja isto trosak kao i meni, zasto to onda zovete kamatom u nasem slucaju kad mi to dobijemo uz telefon i njega na rate, a ti odmah sverceru das lovu i moras isto da uzmes neku tarifu/kredit, ne dobijas nista ZA cenu telefona, sve doplacujes!!

Ako se prvi šališ moraš da znaš i da odreaguješ OK na tuđu šalu ;)

A generalno ja vodim računa o svojim troškovima...i zato sam VIP ispisao iz poznavanja,iz MTS-a sam otišao posle 12 godina jer im je briga o starim potrošačima ravna 0(nuli)...a možda se i vratim kod njih za par godina ako budu poboljšali odnos prema korisnicima.

Ne gresi dusu, imaju segregaciju i ako zelis obnovu ugovora i novi telefon po toj segregaciji mozes kao stari korisnik da biras neki telefon koji se nesto doplacuje i da NE doplatis nista!! Tipa ja sam lane obnavljao ugovor, 10 i po godina sam u MTS-u do tada bio i pitao sam imam li neku povoljnost kao stari korisnik, po segregaciji (ne nude sami), proslo je godinu dana pa se bas ne secam detalja, ali recimo mogao sam da biram tipa, lupam, Alcatel X Pop ili kako se zvase, koji je valjda na MixNet M bio 3200 dinara da dobijem za DzABE, dakle bez doplate, i jos par modela, svi isto 3200 valjda, nebitno sad...
A inace racun mi je u proseku bio recimo okolo 1000-1200 dinara, u tom rasponu, i nisam bas najredovnije placao, moja gospodja ima po meni ruznu naviku da sve racune pokupi iz sanduceta i gurne u jednu vitrinu, i onda isplaca sta joj padne pod ruku, pa cesto moj racun platim ja kad vidim poruku da mi za 8 dana gase odlazni, dakle nisam bio savrsen korisnik ali eto ponudili su finu stvar.

Dzaba ti ubedjivanje kad bedna raja nije u stanju da odjednom izvadi iz dzepa 600€ i plati telefon po regularnoj ceni onda hoce da na sve moguce nacine ubedjuje (laze) i sebe i druge kako je cena od 1000€ za telefon kod operatera super ponuda

o da kako da ne :)



hahhahaha danijele brate da si pored mene sad bi te castio turu pica

ti si kralj :happy:

NE POSTOJI ZA 600€ NIGDE U SRBIJI!! Tacka.
 
Poslednja izmena:
Ti ne shvatas sta je visak novca. Izvini, ali ako to ne shvatas, ne vredi dalja prica.

Ima ljudi u Srbiji koji stvarno imaju visak novca. Nema tu nikakvog ulaganja u nesto... to moze ili u stednju ili da se potrosi. Opisao sam koliko je neisplativije da ide na stednju.
To su ekonomisti uglavnom, i sigurno bolje od nas dvojice znaju sta je bolje.

Drugo je kad neko sve moze da ULOZI u nesto ozbiljnije (ne stednju). Ali kod nas je tako nesto ispod nivoa statisticke greske.



Imas 2000e platu, zena 2000e platu. Od toga 1000e potrosite na prilicno komotan zivot. Imas 3000e znaci slobodnih mesecno - hoces li ih uloziti u stednju, a kroz rate placati telefon, ili platiti telefon tada? Ovo drugo je ekonomski korektna stvar.

Da li ti poznajes ikoga sa 2000eura platom ili pričaš napamet? To sto ti pričaš je tipicno "kako mali perica zamislja ljude sa 2000 eura platom", kakvi crni viškovi para. No, nije tema pa neću dalje da idem u off.
 
Kao neko ko je dugo u finansijama mogu da kažem sledeće:

1. keširanje je manir i navika siromašnih i neukih
2. uvek se usklađuju prilivi i odlivi tj. niko ko zna išta o novcu neće keširati ako baš ne mora jer cash is king a kralj se dobro čuva

Svako ko barata novce ima cash buffer koji je veoma bitan. Višak novca za one koji znaju šta rade - ne postoji kao kategorija. Treba pogledati šta se dešava kada se cash iscrpi a onda se ide na kratkoročno finansiranje i koliko je u tom slučaju "cena novca"...
 
Ljudi ovo je IT forum, drzimo se teme.
 
Da li ti poznajes ikoga sa 2000eura platom ili pričaš napamet? To sto ti pričaš je tipicno "kako mali perica zamislja ljude sa 2000 eura platom", kakvi crni viškovi para. No, nije tema pa neću dalje da idem u off.
Bar 7-8 najblizih iz drustva u Srbiji. To uopste nisu zamisljene plate za IT kod nas.
Plus ljudi koji rade kao komercijalisti nevezano za IT, preko toga.

Kao neko ko je dugo u finansijama mogu da kažem sledeće:

1. keširanje je manir i navika siromašnih i neukih
2. uvek se usklađuju prilivi i odlivi tj. niko ko zna išta o novcu neće keširati ako baš ne mora jer cash is king a kralj se dobro čuva

Svako ko barata novce ima cash buffer koji je veoma bitan. Višak novca za one koji znaju šta rade - ne postoji kao kategorija. Treba pogledati šta se dešava kada se cash iscrpi a onda se ide na kratkoročno finansiranje i koliko je u tom slučaju "cena novca"...
Iskustvo iz Srbije ili sveta? Jedno je prica iz Amerike, gde nema smisla koristiti kes, ne samo jer su krediti prilicno povoljni, vec zato sto se gradi kreditni rejting, i u slucaju telefona, bukvalno je neisplativo ne kupiti telefon kod operatera (kupio/ne kupio, placas istu cenu paketa, prilicno visoku. Da li ces uzeti iPhone za 100-200$ je pitanje PREKO te cene).
U Nemackoj je slicna situacija, cena paketa je nekih 5-10EUR manja ako se ne uzima telefon (uz neke extra retke akcije, gde je veca razlika). Tako da je slicno kao u Americi - ko kupi u prodavnici, placa smao da bi imao SIM Free, ali to debelo placa.
U Koreji je jos veca razlika. Kod SKT recimo, mesec dana nakon pojave S3, ponudili su mi za 300$ da uzmem telefon uz ugovor. Mogao sam i da ne uzmem - ali ugovor me isto kosta! (ako ne potpisem ugovor, jos VISE me kosta, ali potpisao sa/bez telefona, isto je - samo ne dobijam telefon jeftino).

U Srbiji je visak novca stvarno moguc. Vani ce se sve moci negde plasirati, biti sigurno. Kod nas to nije slucaj.

@mann, izvini, u stvair jopopo je u ovom postu to rekao, a greskom sam tebe citirao za taj deo:
http://forum.benchmark.rs/showthrea...ija-o-ponudi&p=4000554&viewfull=1#post4000554
 
Poslednja izmena:
@alfaunits
Lepo je @Broz objasnio, keširanje je manir siromašnih i neukih. Firme pored operativnog keša uzimaju kredite, lepo ti je @mann objasnio! To su principi ekonomije i nema veze da li je Srbija ili nešto drugo, pametni tako rade, pojedinci ili firme! Ko hoće da kešira i kupi na ulici, tog niko ne može da zaustavi i ne treba ali tvrditi da je stihijsko trošenje, štednja i prilivi bolje od planiranih je neozbiljno. Ne treba biti ekonomista, već u braku sa decom i obavezom planiranja finansija!
 
Ja vidim koliko kupe i na kakva letovanja idu koji razmisljaju kao ti - naspram toga koliko kupe i na kakva letovanja idu ljudi kao ja.

Vi jos uvek ne shvatate da postoji mogucnost VISKA kesa. U firmama je to extremno redak slucaj - jer uvek se moze u neko novo potrojenje ili ideju investirati.
Kod fizickog lica, u Srbiji, to nije slucaj. Moze na stednju, nesto skroz nesigurno ili da sedi u slamarici. Uopste nisu otvorene opcije.


Shvatite prvo sta je VISAK kesa. Onda mozemo dalje.

@mann:
Ako nemam jos 1000e u steku iz proslih meseci, onda uzmem sa dozvoljenog minusa 1000e, koji cu pokriti sledeceg meseca za jedva 1%, tj. 10e, umesto 400e koliko je razlika za 2 telefona. Ako nemam dozvoljeni minus, ne znam na sta sam ga vec mogao istrositi, ali onda cu podici sa kreditne kartice, i platiti sa 3% sledeceg meseca, sto je 30e, opet 13x manje od 400e

Sredstva koja firma investira u bilo sta osim obicne stednje vise nisu likvidna sredstva.
 
Poslednja izmena:
Zaista lepa rasprava o tome da li je bolje uzeti iPhone na kredit preko paketa ili kod švercera. Ali ja ne vidjeh jednu stvar - šta uraditi sa 700 evra keša, ako je to investicija koja se isplati? Da stoje na računu? Kamata na štednju je više nego bedna. Mnogo više novca je potrebno da bismo pričali o isplativosti....
 
Samo da dodam ulje na vatru, a nema veze sa ekonomijomvec sa garancijom.
Aparati uzeti kod operatera imaju 2 godine garancije, dok aparati koji su "uvezeni" ko zna kakvim kanalima samo 1 godinu "nekakve" garancije.
Zasto nekakve ?
Jednostavan primer, kolega je pre 2 meseca kupio nov 5s iz USA, aktiviran 1 dan pre nego sto ga je kupio.
Posle mesec dana ispostavlja se da mu je blic problematican. Posle prepiske sa Apple support centrom, njihovim greskama pri preporukama servisa, dolazimo do toga da mora da ga nosi u Madjarsku u ASSC, jer:
1. Ovde ga jos uvek nema
2. Nije im dozvoljeno da popravljaju non-RS telefone.
I sta sad ?

Postoji mogucnost da zamoli nekog od "nabavljaca" koje pojedini ovde favorizuju da uz "neku" novcanu nadoknadu odnesu njegov telefon tamo gde nabavljaju I da mu rese problem.
Ali opet TO nije to...
 
I verovatno ce i tako pre dobiti nov telefon nego od domacih operatera..
 
Prvo ne pada mi na pamet da kupujem telefon gde cu da dam celu mesecnu platu.

To znaci da ovakav telefon ne kupuju oni koji primaju 20000din. u startu mogu samo da sanjaju, ni oni koji primaju 80000din.-100000din. oni ce da kupe kod derikoza na rate i placaju kamatu

Kupuju ga oni koji zive normalno i zaradjuju za ovu srpsku bedu "visoke" (ja kazem normalne) plate oni ce odvojiti 600€ i kupiti telefon po normalnoj ceni.

Nece dozvoliti da mu derikoze iz mts-a i telenora uzmu dodatnih 20% jer su se setili da posle 100god. uvezu jedan iPhone

Ovo nije igracka za tatine i mamine sinove niti za srpske beskucnike sa socijalnom pomoci ovo je kvalitetan i jako pouzdan uredjaj koji mogu priustiti samo oni koji imaju normalne (po merilima sveta a ne Srbije) prihode.
Aj sad priznaj, jel lsd, ekstazi il' nesto trece da probam i ja :D
 
Aj sad priznaj, jel lsd, ekstazi il' nesto trece da probam i ja :D

heheheh a čovek nakon toga uz povike izjavljuje da se slaže da telefon treba da služi čoveku a ne obrnuto! :D ... majko mila Dojčlandska :D
 
Ama gde si ti to video da su duplo skuplji telefoni kod operatera od ovih sa oglasa skinutih negde po Evropi sa kamiona (koja crna garancija), daj neke primere a ne ovako pausalno? NIJE pretplata kamata, i ti moras da kupis onda neke minute i MB ako kupis telefon kod svercera, onda i tebi pretplata predstavlja isto trosak kao i meni, zasto to onda zovete kamatom u nasem slucaju kad mi to dobijemo uz telefon i njega na rate, a ti odmah sverceru das lovu i moras isto da uzmes neku tarifu/kredit, ne dobijas nista ZA cenu telefona, sve doplacujes!!



Ne gresi dusu, imaju segregaciju i ako zelis obnovu ugovora i novi telefon po toj segregaciji mozes kao stari korisnik da biras neki telefon koji se nesto doplacuje i da NE doplatis nista!! Tipa ja sam lane obnavljao ugovor, 10 i po godina sam u MTS-u do tada bio i pitao sam imam li neku povoljnost kao stari korisnik, po segregaciji (ne nude sami), proslo je godinu dana pa se bas ne secam detalja, ali recimo mogao sam da biram tipa, lupam, Alcatel X Pop ili kako se zvase, koji je valjda na MixNet M bio 3200 dinara da dobijem za DzABE, dakle bez doplate, i jos par modela, svi isto 3200 valjda, nebitno sad...
A inace racun mi je u proseku bio recimo okolo 1000-1200 dinara, u tom rasponu, i nisam bas najredovnije placao, moja gospodja ima po meni ruznu naviku da sve racune pokupi iz sanduceta i gurne u jednu vitrinu, i onda isplaca sta joj padne pod ruku, pa cesto moj racun platim ja kad vidim poruku da mi za 8 dana gase odlazni, dakle nisam bio savrsen korisnik ali eto ponudili su finu stvar.



NE POSTOJI ZA 600€ NIGDE U SRBIJI!! Tacka.


Vidiš to sam i ja mislio...lepo otišao,pitao ''imate li nešto od povoljnosti za stare korisnike'' i ljudi me oladiše samo tako.Neverovatno ali je istinito...jednostavno sami sebe uništavaju.Razloge ne znam,mogu samo da pretpostavljam ali ako su spremni da u sekundi izgube korisnike sa mesečnim zaduženjem od 2000 dinara na 10 godina i više...to mi govori o nekim lošim meadžerskim sposobnostima unutar firme...
 
Ljudi ovo je IT forum, drzimo se teme.

Ja ti se kao bivši kolega izvinjavam ako smo malo skrenuli sa teme :)

Međutim, rekao bih samo da je imho veoma dobra i kvalitetna rasprava. Priča se o ponudi koja je sijamski blizanac tražnje a tražnja je uslovljena između ostalog i cenom, modelima finansiranja, načinima kojima se dolazi do iPhone-a itd.
 
Ja jedino znam da ja višak keša ne vidim kao opciju. Imamo ja i supruga solidne plate, a pre 10 godina ziveo sam od 300 evra. I tad i sad kukam kako nemam love :) Zašto? Zato što sam na neki način uložio višak novca (potencijalni višak koji tek dolazi uplatom sada većih plata). Kupili stan, bam eto kredit, krenulo dete u vrtić mora i supruga da ga vozi, ajde uzmi auto za suprugu, počinješ da razmišljaš unapred o školovanju deteta, o nekom osiguranju itd, i novac ide, i glupo je i da stoji a ja da čekam šta. Pojavi se višak keša, sigurno neću iskeširati telefon, smanjiću glavnicu kredita za auto gde je veća kamata itd. Tako da, kao što rekoh višak keša za mene ne postoji, i mislim da je dobro što je tako.
 
Samo da dodam ulje na vatru, a nema veze sa ekonomijomvec sa garancijom.
Aparati uzeti kod operatera imaju 2 godine garancije, dok aparati koji su "uvezeni" ko zna kakvim kanalima samo 1 godinu "nekakve" garancije.
Zasto nekakve ?
Jednostavan primer, kolega je pre 2 meseca kupio nov 5s iz USA, aktiviran 1 dan pre nego sto ga je kupio.
Posle mesec dana ispostavlja se da mu je blic problematican. Posle prepiske sa Apple support centrom, njihovim greskama pri preporukama servisa, dolazimo do toga da mora da ga nosi u Madjarsku u ASSC, jer:
1. Ovde ga jos uvek nema
2. Nije im dozvoljeno da popravljaju non-RS telefone.
I sta sad ?

Postoji mogucnost da zamoli nekog od "nabavljaca" koje pojedini ovde favorizuju da uz "neku" novcanu nadoknadu odnesu njegov telefon tamo gde nabavljaju I da mu rese problem.
Ali opet TO nije to...

I verovatno ce i tako pre dobiti nov telefon nego od domacih operatera..
Otprilike ovo. Mada me bas zanima ako kupis od nekog naseg sa Bencha da li ce te odhebati da sam se snalazis ili on nesto resiti? A vidim da 99% njih koji jednom prodaju iPhone (nove, ne svoje koriscene) u stvari stalno imaju poneki "primerak".
Plus, KO GOD da ode van, moze poneti i brzo srediti u EU garanciju. Kod nas? Pa... mislim da je Spacemaster preterao sta zeli, ali ne verujem da bi nesto drugacije bilo i da je prava greska ;)

Ja jedino znam da ja višak keša ne vidim kao opciju. Imamo ja i supruga solidne plate, a pre 10 godina ziveo sam od 300 evra. I tad i sad kukam kako nemam love :) Zašto? Zato što sam na neki način uložio višak novca (potencijalni višak koji tek dolazi uplatom sada većih plata). Kupili stan, bam eto kredit, krenulo dete u vrtić mora i supruga da ga vozi, ajde uzmi auto za suprugu, počinješ da razmišljaš unapred o školovanju deteta, o nekom osiguranju itd, i novac ide, i glupo je i da stoji a ja da čekam šta. Pojavi se višak keša, sigurno neću iskeširati telefon, smanjiću glavnicu kredita za auto gde je veća kamata itd. Tako da, kao što rekoh višak keša za mene ne postoji, i mislim da je dobro što je tako.
Zato i kazem da retko ko moze da shvati taj pojam "visak novca" :)

Cak ni Apple nema visak novca - kes koji Apple ima jeste veci od (skoro?) svih drugih kompanija, ali opet nije ogroman da se nazove visak. Cuvaju ga za odbranu cena akcija jedino, za ulaganje nemaju gde ;)
 
Jel mts u ovoj prvoj turi nije dobijao i6 64gb?

Vidim da sada kaže uskoro u ponudi da treba da dobiju taj model a nigde cenu ne mogu da nadjem...nema onoga "rezerviši" kao ranije pa da vidim
 
@alfanuits: prodavci su veoma korektni (naravno ne mislim na kupujemprodajem one shot likove), već na prodavce sa dobrom reputacijom, uvek će ti izaći u susret, i bez novčane nadoknade. Jednostavno često putuju i nije im problem reklamirati u garanciji.
 
To i ja mislim. U sustini nije im neki poseban trosak koji minut vremena, a znacice u daljoj prodaji.
 
Vrh Dno