Šta je novo?

Zvanična Radeon HD68xx & HD69xx Series tema klapa 2

Za ovih par dana koliko mi je karta u masini, bas nijedan problemcic, ni microstuttering ni bilo sta drugo, i sam sam prijatno iznenadjen, mislim citao sam pozitivne rivjuove i komentare kupaca na newegg-u, ali nisam ocekivao da ce da radi bas ovako glatko. Stvarno preporucujem kartu svima koji se razmisljaju o kupovini neceg iz tog cenovnog ranga.
E sad, stvarno nisam probao veci broj igara, ali u Crysis(obicnom i Wareheadu), Crysis2 SP i MP, Aliens vs Predator SP i MP, BF3 SP, RAGE(mada za njega jos nema ni cf ni sli podrska, ceka se patch ali radi super i ovako sa 11.10), Hard Reset, DeadIsland, Bioshock 2, STALKER-ima(ovde sam recimo ocekivao stutter u nekoj meri, ali nista-STALKER takodje smooth), ostaje da vidim sta se desava sa ESV: Skyrim-om i da probam jos par karakteristicnih starijih naslova ali na osnovu do sada vidjenog-nece tu biti nikakvih problema.
Ako se negde i pojavi microstutter, u 99% slucajeva to se resava ocas posla, alt-tabovanjem ili kao sto je medo rekao vsync-om.

Tako radi CF generalno ne samo tvoja karta...
 
Naravno, cf je taj koji radi posao, na vendoru je da resi pcb organizaciju i hladjenje (posebno kada je karta zapravo nezvanican model, dakle nesto sto inicijalno ne realizuje sam AMD kao kod 6870x2), ali jasno je da ako sam cf ne radi kako treba, ako ima problema sa skaliranjem, podrskom, i performansama generalno, onda ni karta, ma ko da je pravi nece biti dobra.
CF je trenutno jaca stvar kod Radeon karti i ko npr ima plocu sa full x16/x16 cf podrskom moze komotno ici i na varijantu dve karte, ova x2 solucija je elegantnije resenje, a i bolje za one koje su na plojkama koje nemaju full cf/sli podrsku. Ja sam npr na lga1055 iz razloga sto AMD nazalost nema jos uvek cpu dovoljno jak da izgura multi gpu na pravi nacin, i ogranicem sam plocom na x8/x8 pa za mene nije bila opcija da uzimam recimo dve 6870, ili da dodam jos jednu 6950(koju sam imao pre ove).
 
@magny_cours

jesi li siguran da ti lepo radi ta karta u crizi dva, bf3 i nf shift 2?

daj neke shotove, tipa sa jednom gpuom i sa dva, uhvati i fraps sa brojem frejmova
jer ja se polomih da namestim gore pomenute igre na 5850cf, 6850 cf i na 5830 cf i nisam uspeo., radio sam reinstal sistema, najnoviji drajveri, capovi, radeon pro-ovi, trte mrte i dzaba sve, ako i dobijem nekako zeljeni fps, javlja se treperenje i bagovanje.
probano na par plocha i platformi.
 
@demios, sta je tacno problem, gpu usage ili microstuttering? Ja nemam nikakvih problema, NFS jos nisam probao, za BF3 se zna da CF jos nije sredjen ali i ovako koliko radi, nema nikakvog stucanja.
Evo sad sam opet probao C2 multija da vidim da se nije nesto zabagovalo sa 11.10 i CAP4 ali ne, zauzece preko 90% na oba GPU-a konstantno, nema stutteringa ni malo, sve klizi, evo screen, mapa Parking Deck, vsync on, 60ak FPS:

Crysis2 2011-11-11 14-20-18-30.jpg

EDIT: vratio sam CPU na default da vidim koliko ce to uticati na cf skaliranje, nesto je nizi gpu usage ali i dalje je to odlicno, vrti se blizu 90%. C2 MP, mapa Lighthouse:

Crysis2 2011-11-11 13-53-13-52.jpg
 
Poslednja izmena:
ko npr ima plocu sa full x16/x16 cf podrskom moze komotno ici i na varijantu dve karte, ova x2 solucija je elegantnije resenje, a i bolje za one koje su na plojkama koje nemaju full cf/sli podrsku. Ja sam npr na lga1055 iz razloga sto AMD nazalost nema jos uvek cpu dovoljno jak da izgura multi gpu na pravi nacin, i ogranicem sam plocom na x8/x8 pa za mene nije bila opcija da uzimam recimo dve 6870, ili da dodam jos jednu 6950(koju sam imao pre ove).

Razlika izmedju dva x16 i x8 puta je 1-2%
 
tako je , pomenuo sam to jel koliko vidim @magny_cours ima plocu novije generacije , samim tim PCI-e 2.0 ako sam sve dobro povezao stvari...
 
da li ce i5 750 na 4ghz moci da izgura u CF dve 6850 ili 6870?
 
sve se vise razmisljam da pazarim jos jedan 6850, svakako bi vise dobio sa ubacivanjem jos jedne, nego da prodajem ovo pa kupujem novu seriju 7 kada se pojavi. Posto ploca ima 3 PCI-E slota, od koja dva rade u 8x8 rezimu kada se stave u CF mislim da ce to raditi odlicno. Jedino me malo brine onaj micro stuttering, mada kontam da se nece pojavljivati.
 
Ja sam probao CF sa 6950 Dirt3 Crysis 2 i BF3 nisam primetio neke anomalije , sve mi je radilo kao podmazano...
 
Kako da otkljucham napon za power color 6850 u msi after burneru, tj koji da skinem znam da treba neka beta verzija pokushavao sam standarnu verziju i nece?
 
^mislim da ne moze na toj kartici, jer su stavili jeftiniju volteru.


vreg_small.jpg

Instead of the expensive CHiL voltage regulator from the reference design, PowerColor has chosen to use a more cost effective uP6213 which unfortunately does not offer software voltage control via I2C.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav kolege, problem je sledeći.
Grafička (shapphire hd 6870) normalno pali monitor, daje sliku, instalira drivere, prolazi testove itd... Medjutim slika je nekako čudna u smislu da je cela onako pomalo rozikaste nijanse. Mislim vidi se sve normalno, nema artifakta, nema problema, ne greje se, ali to nije to. Nije prirodna boja.
Nisam je jos probao na na nekom drugom racunaru jer koristim privremeno 17' monitor iz 2001 godine (na servisu je 22' samsung) ali ne verujem da je do monitora. Bar 20 kartica sam probao na njemu i nije bilo problema.
 
...Nije prirodna boja.
Nisam je jos probao na na nekom drugom racunaru jer koristim privremeno 17' monitor iz 2001 godine (na servisu je 22' samsung) ali ne verujem da je do monitora. Bar 20 kartica sam probao na njemu i nije bilo problema.

Hm. Ovako izdaleka bih prvo posumnjao na taj 17" monitor iz 2001. Da li je sa njim probana neka druga karta, ili samo taj Radeon? Jesi li proverio podešavanja u drajverima? Stavke "Display Color" i "Desktop Color"? Jel' koristiš najnovije drajvere? Znam da je bilo problema sa nekoliko verzija Catalyst-a, da su davali crvenkastu sliku, al' ne mogu da se setim koje verzije to behu. Proveri da li je "Color Temperature" postavljen na 6500K.
 
Znachi nema shanse da otkljucham napon?

..kolko je meni poznato, ovako softverski nema sanse. Citao sam da su pokusavali u biosu i baca im bsod kada se instalira driver. Znam to jer sam imao dobru ponudu za tu karticu pa sam se rapitivao i zbog toga odustao od kupovine.
Mozda jedino pencil modom, ali za to treba onaj voltmetar(valjda se tako zove) i neko iskustvo ili jako dobro uputsvo, a pozeljno je i predznanje iz elektronike.
 
Poslednja izmena:
Za te pare da, mada mozes i da sacekas 7950 pocetkom februara.
 
Nemogu posto sam prodao moju Gtx 460 tako da sam se dvoumim izmdju ove i Gtx 570.
 
Sutra uzimam Gigabyte 6850 OC, pa imam par (pocetnickih) pitanja.

Naime sta mi je pametnije za pravljenje profila za idle/3d mode, catalyst ili msi afterburner? Tj koji od njih podrzava pravljenje profila, da ne bih morao stalno da podesavam za idle.
Da pojasnim, hteo bih u idle rezimu da totalno downclock-ujem karticu, sto je moguce vise. Manje zagrevanje i potrosnja -> manji obrtaji ventilatora -> tisa kartica (sto je poenta cele price, ne zelim da se cuje u idle). Koliko sam citao po netu mana ove kartice jeste sto nema kontrolu voltaze, pa me zanima da li ce stock voltaza i dalje uzrokovati da se kartica greje istom jacinom ili ce biti hladnija ako dodatno spustim klokove? Logicno mi je da ce biti hladnija, samo ne znam koliko tj da li se uopste isplati downclock. Ako je uopste moguc downclock za idle rezim...

U 3D rezimu bih voleo da radi na default podesavanjima, nista ne bih dodatno OC posto nema poente na mom racunaru (videti u "moja masina" ostatak konfiguracije). Plus sto igre koje bih igrao u 1680x1050 ce svakako raditi tecno i na stock klokovima (mafia 2, gta 4, grid, dirt2/dirt3, f1 2010, rf, i slicne voznje raznih kalibara...). rf2 i c.a.r.s. sumnjam da ce raditi tecno zbog ostatka konfiguracije ali sta je tu je, probacu i njih malo do upgrade-a kompletnog kompa, zasad samo grafika :)

Jel cu imati nekog bitnog usporenja zbog pci-e 1.0 slota?
 
MSI AB, po defaultu ima profile za idlle i 3D rad.
 
Hvala :)
A jel moguc downclock za idle frekvenciju? Ako nekog ne mrzi da proba samo na kratko pa da napise ovde :)
 
Automatski se karta downclockuje u idle. u normalnom radu clock skace samo za flash, a radi na max u 3d aplikacijama.

6950 pada na 250/150 u idle.

Imas mogucnost da podesis 5 profila i neki od njih dodelis 2d ili 3d rezimima rada.
 
Poslednja izmena:
Znam da se automatski downclockuje, samo me zanimalo da li je moguce fabricki clock u idle dodatno spustiti, posto planiram ventilator bas da usporim, tako da nece puno hladiti, pa da se ne greje za dzabe. Mada ti taktovi su poprilicno niski, ako su isti i za 6850, mozda necu ni imati potrebe da downclock-ujem i pored smanjenja obrtaja kulera.
 
Ja sam imao OC 6850 ,ta karta je izuzetno tiha, ne vidim poterbe da radis downclock ,pogotovo u 2D rezimu rada..
 
Nakon inicijalnog blagog razocarenja po pitanju buke, resen problem u MSI afterburneru. Po defaultu je namesten ventilator da radi 46-47% u IDLE, kad sam podesio na 33% kartica je postala tiha kao i napajanje, ako ne i tisa, tj komp mi proizvodi istu kolicinu tisine kao i ranije - ja zadovoljan :D

Incijalno razocarenje je bilo jer kuler kad krene da radi na tih 46%, prvih 20-30sec proizvodi neki dodatni zvuk zvrndanja, koji posle toga nestane i cuje se normalno samo vazduh. Ne znam da li to treba da me zabrine ili ne. Ali na 33% se maltene nista ne cuje (ni vazduh a kamoli zvrndanje), pa necu sad da se potresam oko toga :D
Da li uopste ima da se naruce posebno samo ventilatori za ovu karticu, isplati li se to uopste? Zvuk se cuje samo prvih 20tak sekundi, posle ga nema, ne znam da li treba to da me zabrinjava ili ne... Kartica je u garanciji ali mislim da za ovo ne moze da se reklamira, posto radi normalno :)

Ono sto mene vise zanima jesu temperature. Kada je u pitanju totalni IDLE, razlika je smesna, 2-3C. Tj umesto 33 bude 35-36. Kad pustim film (dxva), temp se podigne i razlika bude 7-8C. Tj umesto 43-44 sa default podesavanja, meni ide i do 51-52C. Davno sam bio aktuelan u svetu grafickih, pa cu pitati da li je to normalna temp za 24/7? Racunam leti oko 10-12C vecu temperaturu zbog vece temperature ambijenta u odnosu na ovu sad.
U prevodu, 65C za polu-IDLE rad, jel to prihvatljivo sto se radnog veka tice? Prvo sam mislio da promenim graficku posle par meseci igranja, ali kad je ovako tiha, mozda ostane duze kod mene :)

edit:
Da li neko zna zasto MSI afterburner nece lepo da skapira 2D/3D mode, kad namestim oba profila i selektujem tamo za 2D tisi profil, on uvek selektuje profil koji je u 3D polju. Probao sam da ugasim aero, mislio sam da je zbog toga, medjutim isto se ponasa. Ideje?


p.s. Ko je citao post u "sta da kupim" delu, videce da sam se ponavljao, krastavac ;)
 
Poslednja izmena:
Sta ce ti 2D/3D clock za tu kartu? Ona bi trebala sama to da regulise. A za vent imas u Afterburneru da podesis profil za vent po tempu, tako da on sam regulise. Recimo, stavis tih 33% za idle temp iliti do 40C, a onda povecavas na, recimo, 38% (ili koliko god tvojim usima odgovara) za video iliti do nekih 50C itd itd...

A sto se tice temp GPU-a, dobar si do nekih 90C, mada je po nekima i to mnogo.
 
Dule0911, mislim da previse ides u sitna crevca ,i opterecujes se previse... Uzivaj u toj karti i ne brini ...
 
Vrh Dno