Šta je novo?

Hardver Zotac 3090 OC restartuje racunar. Potreban savet za novi PSU.

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Pe11e

Slavan
Učlanjen(a)
22.02.2011
Poruke
1,146
Poena
210
Moja oprema  
CPU & Cooler
12900K + Kraken X63
Matična ploča
ASUS Z690 Prime D4
RAM
Kingston Fury Renegade 3600mhz 32GB
GPU
Zotac RTX 3090 OC
Storage
M2
Zvuk
Creative Audigy 2
PSU
Asus ROG STRIX 1000W
Kućište
MSI
Monitor
AOC 32" 1440p
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ovako...
Imam vec 3-4 godine SeaSonic Focus Plus 750W, i pre par meseci sam sa 1080TI presao na 3090. Vec dosta puta u zahtevnijim naslovima (uglavnom flight simulatori u VR modu, zadnjih par dana i u 2D), mi se sistem restartuje, ovako na prvu ruku kompletno random. Ja verujem da, posto je 3090 poznat po jakim transient spajkovima (do preko 500W), je upravo to razlog silnih restarta. Cak sam i nasao thread gde pricaju da je bas ta starija SeaSonic Focus Plus od 750/850, pa cak i 1050W jako osetljiva na te spajkove, i da zbog zastite restartuje sistem. Sto je dobro naravno, bolje nego da mi spali pola komponenti.

Thread:


Takodje, odradio sam jedan extreme test, pustio Unigine Heaven i Cinebench u isto vreme (u teoriji taj scenario je nemoguc), load je dosao do 677W, i naravno pao je sistem restart posle 10-20 sekundi, jer je to debelo proslo 87% Gold+ na mom 750W. Sta vise, cudi me da se nije restartovao ranije. Uglavnom, poenta testa je bila da vidim kako sistem reaguje na overload i restart je bio identican kao u flight simulatorima.

E sad, ubio sam se gledajuci koji novi PSU uzeti, koji nije osetljiv kao taj stariji SeaSonic. Ne znam da li je generalno pravilo da svi novi modeli boljih proizvodjaca (EVGA, SeaSonic, Corsair, Antec?, Asus?) su ispeglali te nedostatke na transient spikes preosetljivost, ili da gledam neki poseban model?
Isao bih na 1000W definitivno, na modele izmedju 200 do 250eur. EVGA naravno dolazi u obzir, ali samo na KP ih ima i uglavnom cekanje je od 3 do 8 dana, sto ja trenutno ne mogu da priustim jer mi posao zavisi od tih istih flight simulatora, i dosta testiram u istim. Cim ne mogu da testiram, posao stoji. Gledao sam Monitor, Gigatron, Atom i sl, svi vrte neku istu pricu - Antec, Gigabyte, Asus i jedna Corsair serija.
Stvano nisam pametan sta juriti, a ne cekati nekoliko dana. Da li juriti ATX3.0 i biti future proof, ili je ok ATX 2.x sa nekoliko 6+2 pinskih konektora podrzanih, i sl?

Sta preporucujete od napajanja kod domacih prodavaca za nezgodni 3090?

Hvala unapred!
 

Prilozi

  • 1681090668425.png
    1681090668425.png
    103.1 KB · Pregleda: 56
Corsair RM1000e ili FSP Hydro G Pro ATX3.0 1000W su najbolji izbori kod nas, Corsair bi trebalo biti malo tisi ali dolazi bez novog kabl-a (iako podrzava ATX 3.0 ceo nov standard), FSP dolazi sa kablom.

Ja bih verovatno otisao na Corsair RM1000e i u buducnosti uzeo kabl ako zatreba
 
@Dogzilla

Hvala.:)

I ja nešto merkam taj Corsair. Drugar mi je preporučio njihovu Hxi seriju, ali pošto je nema kod nas (kod navedenih preprodavaca), nešto se nećkam.

Za FSP nikad čuo nisam, ali vidim da ga svi imaju u ponudi. Kako se pokazao, ako ga neko ima par godina?
 
Ja imam FSP 1200W PCIE 3...tera kao zmaj evo već 6 meseci...FSP ti je jedan od najpoznatijih proizvođača PSU...ja sam imao jedan čudan bag na početku...plastične uvodnice su bile izokrenute pa naravno komp nije radio ali se to brzo rešilo...mada sam tada bio pretrnuo...u svakom slučaju nećeš pogrešiti ni sa FSP ni sa Corsair.

Čisto da znaš moju konfiguraciji 13900k 2x 16 Gb, 3 HDD, 1 SDD, 1 Nvem, 4070ti (povezano sa novim kablom koji je došao uz napajanje)10 ventilatora , 2 metra led traka, jedan oled mali ekran na kućištu (7 USB priključaka popunjeno plus osvetljenje ploče), LCD ekran za kuler na procesoru, 3 LED kontrolera. Ni jednom što se tiče napajanja nije štucnulo.
 
Jel svaka njihova nova serija je ATX3.0 ili samo tipa Pro serija?
Ja imam FSP 1200W PCIE 3...tera kao zmaj evo već 6 meseci...FSP ti je jedan od najpoznatijih proizvođača PSU...ja sam imao jedan čudan bag na početku...plastične uvodnice su bile izokrenute pa naravno komp nije radio ali se to brzo rešilo...mada sam tada bio pretrnuo...u svakom slučaju nećeš pogrešiti ni sa FSP ni sa Corsair.

Čisto da znaš moju konfiguraciji 13900k 2x 16 Gb, 3 HDD, 1 SDD, 1 Nvem, 4070ti (povezano sa novim kablom koji je došao uz napajanje)10 ventilatora , 2 metra led traka, jedan oled mali ekran na kućištu (7 USB priključaka popunjeno plus osvetljenje ploče), LCD ekran za kuler na procesoru, 3 LED kontrolera. Ni jednom što se tiče napajanja nije štucnulo.
 
Corsair RM1000e ili FSP Hydro G Pro ATX3.0 1000W su najbolji izbori kod nas, Corsair bi trebalo biti malo tisi ali dolazi bez novog kabl-a (iako podrzava ATX 3.0 ceo nov standard), FSP dolazi sa kablom.

Ja bih verovatno otisao na Corsair RM1000e i u buducnosti uzeo kabl ako zatreba

Mene jedino brine zasto FSP daje po granama 20A, a Asus, Corsair i ostala 25A, ukljucujuci i moje trenutno 750W napajanje (25A po grani). Ne znam jel to FSP toliko siguran u svoj proizvod da cak i 20A im je ok? Mada vidim da je 12V grana zaduzena za GPU, i ona je na 83.3A, sto je manje vise isto kao i kod mog SeaSonica.
 
Poslednja izmena:
Imam Antec HCG1000 Extreme, sve preporuke!
 
IMG_20230410_220226.jpgIMG_20230410_220208.jpg

Ubedili me prodavci da uzmem ovo. 10 godina garancije i praktično Seasonic unutra. Corsair i FSP ništa nigde, sve se čeka i naručuje.


Hvala na preporukama.
 
Koja je fora sa Strix napajanjima kod nas ovih dana? Nema dileme da su dobra, samo ne znam otkud odjednom toliko na tržištu dok nekada niti jedno nisi mogao da nađeš posle nedelju-dve od uvoza.

Viđam stalno neke akcije, guranja, vidim i poslovni korisnici uzeše ROG Strix napajanja za njihove ljute office mašine (doduše slabije, ali opet). :D

edit: Pe11e, gde je celofan preko kutije? Poslednji Strix od 750W kojeg sam čačkao je imao celofan. Ako nije bilo celofana preko, proveri kablove i je l' sve tip-top novo. :)
 
Poslednja izmena:
Koja je fora sa Strix napajanjima kod nas ovih dana? Nema dileme da su dobra, samo ne znam otkud odjednom toliko na tržištu dok nekada niti jedno nisi mogao da nađeš posle nedelju-dve od uvoza.

Viđam stalno neke akcije, guranja, vidim i poslovni korisnici uzeše ROG Strix napajanja za njihove ljute office mašine (doduše slabije, ali opet). :D

edit: Pe11e, gde je celofan preko kutije? Poslednji Strix od 750W kojeg sam čačkao je imao celofan. Ako nije bilo celofana preko, proveri kablove i je l' sve tip-top novo. :)

Skinuo celofan pre fotkanja, nista se ne vidi od refleksija. No worries. :)IMG_20230410_230808.jpg
 
Nazad
Vrh Dno