Šta je novo?

Zicane slusalice od 20 evra bolje od bezicnih od 200 evra? (ogranicenje bluetooth-a ili out of phase problem)

Videcu prvo od nekog drugara koji je skoro kupovao fon, ako na njemu ima bluetooth 5.2 i vise.
Ne treba ti 5.x, dovoljan je i 5. Trebaju ti (ocigledno) bolje TWS.
Moj S21 FE je 5.0 i imam odlican zvuk na TWS, tako da....
 
@DukeLander nisam u gradu narednih 5 dana, samo kuci da dodjem da vidim da zamenim in-ear gumice, izgleda da mi samsung sluske nisu "u fazi" 😄 Zato me je zaprepastilo, gde moze bas tolika razlika da bude u kvalitetu. Ne brisi temu, ima tu korisnih informacija, i za kodeke, i za dobre sluske, vredi sada natenane da se procita jos jednom.

Jos jednom da se zahvalim @hsv.stoned, covek analizira izmedju redova, pravi dijagnosticar 😄
 
@Echo
Ne znam šta je tačno u pitanju ali moguće da su te slušalice za reklamaciju.
 
Ova tema je za muzej :)))

Napisao sam vec u nekoj od tema, da osim izrazito audiofilskih tws (sto recimo samsung I jabra nikako nisu), cak i totalnom laiku muzika ce bolje da zvuci na kz zicnim bubicama nego na tws.
Stvari su recimo mnogo zanimljivije kad se pusta preko btr5 vezanog preko bt sa ldac I kablom i bubice preko 100e, onda se vidi gde je BT I dalje.

Vracamo se na ono koji procenat ljudi moze da cuje razliku izmedju high profila na tidal i ldac, ja uglavnom ne mogu, cak ni na kablu.
 
@Echo
Ne znam šta je tačno u pitanju ali moguće da su te slušalice za reklamaciju.
@hsv.stoned pa out of phase su definitivno, testirao sam na to malo pre. Sad samo da vidim da li manje in-ear gumice to resavaju, ili je neki veci problem u samim drajverima, sto bi definitivno bilo za reklamaciju. Takav zvuk je od kada sam ih kupio, nije da sam ih od koriscenja razdrndao. Ovako ne deluju felericno, ne ispoljavaju nikakvu malfunkciju, samo te pesma "ne hvata", i ako je sve tu, i basovi i volume.
 
Iskreno bolje da si uzeo hexu i qudelix ili btr3/5 za tih 200€ nego sto si spucao na samsung tws koje god, mislim da je to glavni problem 😅 skoro se nekoliko clanova zalilo na te samsung tws em sto su felericne em sto su ih vozali oko garancije. Tako da za sledeci put prvo vidi najnovije preporuke pa tek onda blind buy tws 😁
 
Kompresija Momo.
Blutut je bez obzira na sve etikete i certifikacije raznih kontakt grupa, i dalje non hi-fi.
tako je. no, poenta moje priče jeste da treba probati najkvalitetnije dostupno i onda proceniti razliku između bluetooth-a i žice
 
Evo ga end game TWS.

Kada se stavi na KSC75c normalan rajf dobiju i malo basa, jos ako je neko raspolozen da uradi "Kramer" mod jos bolje.
Cela ova steta je oko 100 eur, a moze i jeftinije znacajno sa TRN/KZ modulima.
I najveca milina, kada geknu bt moduli, pazare se neki novije generacije i zdravo djaci.

Poslusao sam samsung TWS koje su delili uz S22 i S23 Ultra na njima bash, zvuchale su krsh i lom.
Osim njih sam cuo airpods i airpods pro. Airpods su zvucale malo bolje, ali je shtim bezveze, a pro su bile ok, mada nista specijalno.

Ne verujem da je toliko los zvuk zbog BT-a, pre ce biti da stavljaju krsh drajvere i da ih lose stimuju.
 
@Echo ja sam pre par meseci kupio nove Samsung Galaxy Buds 2 Pro, i malo je reći da sam razočaran kvalitetom zvuka.

Bolje zvuče moje žičane bubice od 20e, nego Buds 2 Pro od 200e. Nisu ni blizu onome što kažu razni "rivjuveri" sa neta.

Sad sam se zeznuo i nikad više, skupe TWS slušalice su neviđena prevara, ne treba za njih dati više od 40e.
 
Pa nisu sve 😅 b&w, b&o ima stvarno dobar zvuk ali dal vredi sve to svima 300-400€ sumnjam. Ali realno ne mozes porediti izradu i zvuk sa sony,samsung,airpods sa b&o/b&w u odnosu na te cene realno je da budu skuplje ali ne bas x2 kao sto nije realno da cena samsungu pre svega bude tih 200€. Svi se oni vode dok se prodaje ne smanjujemo cenu, plus zarada mora da bude 200-400% od cene proizvodnje. sto je i razumljivo jer mi ne računamo cenu razvoja+marketing+transport+proizvodnja+trziste... Msm i dalje im je očekivani profit bezobrazno veliki al eto sta mozemo 😵
 
Sad sam se zeznuo i nikad više, skupe TWS slušalice su neviđena prevara, ne treba za njih dati više od 40e.
Ma sto je najgore tu je tek mutna zona, toliko ima krseva u TWS slusalicama do 70 evra da se bolje cuju slusalice iz kineske prodavnice. A internet "review-i" tu ocigledno ne pomazu, posto 99% ljudi ne zna o cemu prica, i samo ponavljaju popularna misljenja, bez trunke pravog kritickog.
tako je. no, poenta moje priče jeste da treba probati najkvalitetnije dostupno i onda proceniti razliku između bluetooth-a i žice
E da, vidim ovde na forumu dosta preporuka za slusalice, medjutim mnoge od tih dobrih imaju 3,5 ulaz. Kako to resavate, ja imam neki noname USB-C adapter od 300 dinara, ali to sam kupio jos pre par godina cisto da imam.
 
Poslednja izmena:
@Echo ja sam pre par meseci kupio nove Samsung Galaxy Buds 2 Pro, i malo je reći da sam razočaran kvalitetom zvuka.

Bolje zvuče moje žičane bubice od 20e, nego Buds 2 Pro od 200e. Nisu ni blizu onome što kažu razni "rivjuveri" sa neta.

Sad sam se zeznuo i nikad više, skupe TWS slušalice su neviđena prevara, ne treba za njih dati više od 40e.
Meni i dalje fascinantno kako ih je onaj lik crinacle sa YT (mislim na Buds 2 Pro) odlicno ocenio...bolje od Senna TW 2,3 i slicnih skupljih modela!
 
Po
Meni i dalje fascinantno kako ih je onaj lik crinacle sa YT (mislim na Buds 2 Pro) odlicno ocenio...bolje od Senna TW 2,3 i slicnih skupljih modela!
Postoji sansa da samsung bolje proizvode plasira po aziji (veca konkurencija low budžet slusalica). Tako je i sa tel radio dok nije od s23 ubacio sd za sve a ne samo azija+US. Plus crinacle je heavy EQ user sto i ima smisla kod BT sluski jer su svakako DSP all in.
@Echo fiio btr3k/moondrop click ako ces neki entey level. A tws ispod 70€ ako nije od china proizvođača mora biti loše jer ovim zapadnim firmama to nikako nije unosno (razvoj/marketing/prodaja/support itd za nesto sto košta 70€ a pri tom da bude ranga nekom standaru danas wf1000xm5/airpods pro2.
 
@adachi
Nije to u pitanju, nego casual korisnici slušalice ocenjuju uglavnom po jačini basa i visokih, dok su te nove Samsung prilično izbalansiranog zvuka za jedne TWS (pogledati crinacle ili rtings grafike).

Ovo je kratak Crinacle komentar o Buds 2 Pro:
U-shaped / A less shouty interpretation of Harman with the same controlled yet impactful bass response.

A sad po netu vidim da nije mali broj onih koji imaju problem sa fit-om, odnosno ležanjem tih slušalica u ušima. Zbog neodgovarajućih nastavaka zvuk itekako može da bude očajan, ili bar primetno lošiji od zvuka kada su slušalice idealno ''legle'' u ušni kanal.
 
Meni i dalje fascinantno kako ih je onaj lik crinacle sa YT (mislim na Buds 2 Pro) odlicno ocenio...bolje od Senna TW 2,3 i slicnih skupljih modela!
Zato sto niko tu nema svoje misljenje. Ali ukratko buds 2 ima natprosecni bas, glasne su, "dobro se cuju", i to je dovoljno da neko kaze da su odlicne. I vidi se recimo taj elitizam, mozes da odvrnes na maks, da sve puca, a puca grmi, ne opterecuju uvo. Medjutim, nesto nedefinisano te sprecava da te pesma "dirne", fali taj "touch" u centru lobanje. Na earpods uspem da cujem neke najfinije prelaze u pozadini, sa buds 2 pro nisam ni znao da postoje. Tako nekako, a znam da su mi sluske ispravne.
 
@Echo Probaj sa Wavelet ako imas neki profil ili sam da korigujes zvuk. Ako ni to ne pomaže nema im spasa da zvuce kako bi voleo. Ja i dan danas krckam novac na isti problem samo sam se pomirio sa tim 😅
Focal (tacnije Bathys ovaj put) me opet razočarao... Na kraju cu od fanboya Focal-a da ih zamrzim 😅 sreća pa je b&o sigurna luka za zvuk koji volim iz bt slusalica
@hsv.stoned graph im je super sad pogledah 😅 ne znam kako mogu da zvuce toliko ocajno onda osim da nema neki falican primerak...
 
Poslednja izmena:
graph im je super sad pogledah 😅 ne znam kako mogu da zvuce toliko ocajno onda osim da nema neki falican primerak...
@adachi, ma ne zvuce one ocajno, samo nemaju dobar "touch" u lobanji. Vidim da se slabo prica o tome na netu, medjutim, sto vise proucavam, to ima svoju tehnicku terminologiju (in-phase), dakle nije moj subjektivni osecaj za nesto sto ne moze da se izmeri. Samo verovatno ima ljudi kojima to mozda nije bitno, i gledaju ono sto jaci bas, sto puniji volume.

Meni deluje da buds 2 pro ima previse "prociscenih" frekvencija (to se najvise oseca kada se odvrne na maksimum, kada shvatis koliko ti usi nisu opterecene ni tada jer pola nekih "medju" frekvencija je profiltrirano), dakle nije to klasicni equilizer problem - ne mogu da opisem jer nisam strucan, ali garant i to ima neku svoju terminologiju.

Dalje, citam za in-phase/out-of-a-phase problem, mnogi ljudi to cak i ne adresiraju kao problem, nego kazu da je to samsung namerno uradio da se oseti zvuk u celoj glavi. Kao kada bi rekao da si fotografiju namerno slikao mutno, da svaka boja dopre do sto daljeg dela slike.

Ljudi stvarno pricaju svasta i ukusi jesu razliciti, ali recimo kod earpods slusalica znas da je to to, mozes ti da kazes da im fali bas ili ne znam sta, ali to je svesno limitiran dizajn za taj cenovni rang. Vazno je da dostavljaju to za sta su dizajnirane. Dok recimo kod buds 2 pro cujes kako imaju sve, i bas i visoke tonove i volume, ali muzika ne dolazi do tebe, i to te frustrira.
A sad po netu vidim da nije mali broj onih koji imaju problem sa fit-om, odnosno ležanjem tih slušalica u ušima. Zbog neodgovarajućih nastavaka zvuk itekako može da bude očajan, ili bar primetno lošiji od zvuka kada su slušalice idealno ''legle'' u ušni kanal.
E to cu da probam, slazem se, samo za par dana kuci da dodjem, i javljam dal je to to. Hvala sto si mi skrenuo paznju na to!
 
Na šta tačno misliš kada kažeš "štim"? Opiši mi da vidim dal' prepoznajem o čemu pričaš.
Sto bi anglo saksonci rekli "tuning".
Frekventni odziv koji zvuci prirodno i dopadljivo.
Evo ti npr. za earpods, ako sam tacno nasao:
proxy-image


Samsung Buds 2 Pro:
Buds2-Pro-ANC.jpg


Harman kriva (prosek najdopadljivijeg zvuka odredjenog broja istreniranih slusalaca u slusalicama koji podseca na neutralne zvucnike):
proxy-image

OE je Over-Ear, IE je In-Ear (IEM).
U sustini za bubice, koje nisu IEM mislim da je bolja over-ear varijanta.
Sta moze da se vidi na osnovu ovih grafika?
Kod earpods vidi se da nemaju sub basa ni za leka, onda se vidi da su ravnjikave sa povremenim uzvisenjima i udubljenjima.
Znaci da se sve cuje osim sub basa, i pogotovo jer nema sub basa doci ce do izrazaja vise srednji tonovi, onda imaju pina gain (uzvisenje koje krece od 1kHz) koje je pravilno, ali onda posle toga nije optimalno, ali nije nista uvredljivo u smislu da te bole ushi.
Kod Buds 2 se vidi da je bas podebljan (sto je skroz ok), ali onda nema uzvisenja od 1kHz uopste da se to izbalansira. Bukvalno su nastimovane tako da kada ih slusa ljudsko uvo, zvuce kao da nedostaju informacije. Kao da delovi muzike fale ili se jedva cuju u pozadini. Zbog toga ce da zvuce mutno, mracno, low res.

Ono sto je cudno je sto nema potrebe da ih stimuju fizicki. Sa TWS, sve se radi softverski (DSP) ili barem vecina. To znaci da je taj shtim bio neciji izbor.
Jedino, ako je drajver toliko los, pa da nisu mogli nista ljudskije sa njim da urade.
Ko ce ga znati.
 
Kod Buds 2 se vidi da je bas podebljan (sto je skroz ok), ali onda nema uzvisenja od 1kHz uopste da se to izbalansira. Bukvalno su nastimovane tako da kada ih slusa ljudsko uvo, zvuce kao da nedostaju informacije. Kao da delovi muzike fale ili se jedva cuju u pozadini. Zbog toga ce da zvuce mutno, mracno, low res.
Evo ga brate strucno lice! TO JE TO STO POKUSAVAM DA OPISEM!
Ono sto je cudno je sto nema potrebe da ih stimuju fizicki sa TWS, sve se radi softverski (DSP) ili barem vecina. To znaci da je taj shtim bio neciji izbor.
Jedino, ako je drajver toliko los, pa da nisu mogli nista ljudskije sa njim da urade.
Mislim da nije los drajver, jer vidi se po testovima i raznoraznim graficima da je poprilicno "all-round" i da je cak i iznad proseka po nekim parametrima, nego bas to, neciji izbor da akcenat bude, pretpostavljam, na basu. Kad pojacas volume na max vidi se koliko je zapravo sve pod kontrolom.

Medjutim mislim da je previse i onda fali taj "fokus", "touch" u lobanji.
 
Poslednja izmena:
Zato ti kazem da ne verujem da je zato sto su bluetooth, nego je "shtim" krsh.
Mislim ko zna, sigurno se neki deo informacije i gubi zato sto su BT, ali u odnosu na shtim verujem da je to zanemarljiv deo.

Kvalitetan drajver i shtim su 90% zvuka.
Ali kod proizvoda velicine vrha kaziprsta gde je upakovana ploca, baterija, antena, drajver, ne znam koliko mikrofona, koji omogucava anc, ima povezanu aplikaciju sa sobom i izbacuju se novi modeli maltene na godisnjem nivou zvuk izgleda postane sekundarna stvar.
Nazalost.
Ili su mozda nesposobni ili polu gluvi.
Ko ce ga znati.
 
@Bocko Bockovic
Da da, kapiram u potpunosti sada. Ovo sam bukvalno napisao desetak minuta pre tebe (i cekao da me neko napusi da mnogo pokusavam da uguram subjektivni dozivljaj i licni ukus):
Meni deluje da buds 2 pro ima previse "prociscenih" frekvencija (to se najvise oseca kada se odvrne na maksimum, kada shvatis koliko ti usi nisu opterecene ni tada jer pola nekih "medju" frekvencija je profiltrirano), dakle nije to klasicni equilizer problem - ne mogu da opisem jer nisam strucan, ali garant i to ima neku svoju terminologiju.
Onda si ti to definisao strucno (i obrazlozio graficima):
Kod Buds 2 se vidi da je bas podebljan (sto je skroz ok), ali onda nema uzvisenja od 1kHz uopste da se to izbalansira. Bukvalno su nastimovane tako da kada ih slusa ljudsko uvo, zvuce kao da nedostaju informacije. Kao da delovi muzike fale ili se jedva cuju u pozadini. Zbog toga ce da zvuce mutno, mracno, low res.
Brate, znas koliko mi je drago sto se ne tripujem, nemas pojma 😄 Probacu samo da zamenim gumice, mozda to malo ispravi zvuk koji stize do mozga.
 
Poslednja izmena:
Sad sam se zeznuo i nikad više, skupe TWS slušalice su neviđena prevara, ne treba za njih dati više od 40e.
Stvarno je tema za muzej :)
Ni ja ne volem tjubere ali poslusas njih 30 i onaj sto ih najvise napljuva, taj je realan.
Dalje ne bih komentarisao
 
Mozda je bila za muzej jer ljudi generalno ne vole da se bave problemima koje ne mogu da definisu, i onda kada dodje random lik sa generalnim stavom da su sluske od 20 evra bolje od nekih od 200 evra, prvo krenu "standardni" komentari... medjutim imas i sistematicne ljude koji kapiraju sta znaci "eggless omlette" i pocinju da lokalizuju, a zatim i definisu problem. I iskreno, neki likovi ovde su mi neverovatno pomogli.

Ti na netu imas 99% "uglednih" casualaca koji kao rade neke reviewe (bez ikakvog kritickog misljenja, sto im i omogucava da budu popularni), i onda imas 1% koji zaista idu u krajnjost sa tehnikalijama, graficima, gde je nemoguce progutati sve te informacije ako nisi potkovan. Retko gde ti imas postepen uvod, tako da ova tema je bila ekstra. Sada moze i da se gugla, ima odakle da se krene koga zanima vise, grafici i njihova tumacenja od kojih moze da se pocne.

Sve u svemu ima zaista likova kojima treba covek da se zahvali ovde (i na prvoj i na drugoj strani).
 
Poslednja izmena:
Ova tema je za muzej :)))

Napisao sam vec u nekoj od tema, da osim izrazito audiofilskih tws (sto recimo samsung I jabra nikako nisu), cak i totalnom laiku muzika ce bolje da zvuci na kz zicnim bubicama nego na tws.
Stvari su recimo mnogo zanimljivije kad se pusta preko btr5 vezanog preko bt sa ldac I kablom i bubice preko 100e, onda se vidi gde je BT I dalje.

Vracamo se na ono koji procenat ljudi moze da cuje razliku izmedju high profila na tidal i ldac, ja uglavnom ne mogu, cak ni na kablu.
Nemam pojma, imam svoj prastari Senheisser CX-300, neuništiv, i neki osrednji JBL, meni oba moja TWS Peatsa bolje zvuče. TIDAL HiFi i Spotify, očigledno bolji TIDAL. Realno ova prva najskuplja slušalica koju imam, bila je 60e. :D
 
Mozda je bila za muzej jer ljudi generalno ne vole da se bave problemima koje ne mogu da definisu, i onda kada dodje random lik sa generalnim stavom da su sluske od 20 evra bolje od nekih od 200 evra, prvo krenu "standardni" komentari... medjutim imas i sistematicne ljude koji kapiraju sta znaci "eggless omlette" i pocinju da lokalizuju, a zatim i definisu problem. I iskreno, neki likovi ovde su mi neverovatno pomogli.

Ti na netu imas 99% "uglednih" casualaca koji kao rade neke reviewe (bez ikakvog kritickog misljenja, sto im i omogucava da budu popularni), i onda imas 1% koji zaista idu u krajnjost sa tehnikalijama, graficima, gde je nemoguce progutati sve te informacije ako nisi potkovan. Retko gde ti imas postepen uvod, tako da ova tema je bila ekstra. Sada moze i da se gugla, ima odakle da se krene koga zanima vise, grafici i njihova tumacenja od kojih moze da se pocne.

Sve u svemu ima zaista likova kojima treba covek da se zahvali ovde (i na prvoj i na drugoj strani).
Pa mislim da odavno yt recenzije ne mozes da gledas kao kriticki nastrojene. Moraces da se udubis u tematiku i na osnovu podataka da doneses neki svoj zakljucak. Uvek ce ti svako reci ponesi svoj player/playlistu i poslusaj slusalice koje kupujes. Kod nas to nije bas moguce u većini slucajeva a za tws i nemoguce. Tako da najbolje potrositi svotu koju neces zaliti i da se zeznes u nekoj meri
 
Kod nas to nije bas moguce u većini slucajeva a za tws i nemoguce. Tako da najbolje potrositi svotu koju neces zaliti i da se zeznes u nekoj meri
Upravo to. Recimo kada sam kupovao bt zvucnik, dok gledas reviews, sam mozes da cujes i odmah vidis dal ti se svidja. Reviewere poslusas da vidis cisto sta ima da kazu, mozda naucis neku novu terminologiju, ali na kraju kupis ono sto je tebi "kliknulo".

Kod sluski nemas gde sam da cujes. Cak i reviewi sa onim mic-usima, dzabe sve dok se zvuk tebi licno ne ukrsti u centru lobanje.

Isto i EarPods, klasicno "casual" napljuvavanje "cheap" slusalica, one ispadose ekstra u odnosu na neke moje prethodne.
 
Poslednja izmena:
Koss porta pro (u izvedbi znanoj kao ksc75) koštaju baš 20e.

Voleo bih da vidim te bubice koje mogu da im stanu na crtu.


Ovo je podseti na jedan kvalitetan mod. O njemu je pisao naš kolega @koalla
u postu 4,996

 
@Echo
Problem je jer (logično) niko ovde nije čuo tvoj primerak tih Samsung slušalica, a sve što si naveo najviše usmerava da nisu ispravne (out of phase ili neki sličan problem).

Na netu su uglavnom pozitivni utisci u testovima tih slušalica, i sada sam našao jedinu relativno negativnu recenziju, i to na sajtu koji se ne kotira baš vrhunski u delu audio/hi-fi krugova.
https://www.whathifi.com/reviews/samsung-galaxy-buds-2-pro
Disappointing, unengaging dynamics
Sound lacks subtlety and precision
Na stranu što se ovo citirano ne poklapa sa većinom ostalih testova, čak i da je to zaista mana tih slušalica, ne bi trebalo tako da čuješ pa da na kraju (po opisu) zvuči kao out of phase problem.
A možda je na neki način tačno i ovo što je adachi naveo: Postoji sansa da samsung bolje proizvode plasira po Aziji (veca konkurencija low budžet slusalica).

Tako da i dalje ne znamo da li ti jednostavno ne leži zvučni tjuning tih slušalica, ili su neispravne na neki način.
 
Nazad
Vrh Dno