Šta je novo?

Zbunjujuci problem-molim pomoc

Psycho1993

Cenjen
Učlanjen(a)
30.11.2010
Poruke
324
Poena
169
Na konfiguraciji iz potpisa imam problem! Procesor mi je klokovan 8*313=2.5 GHz, a graficka GPU 717 MHz, shaders 1850, memorija 950 (1900 efektivno) i FurMark lepo odradi test stabilnosti, svuda je super, u igrama pogotovo. :-devil-:

E sad, problem je sto mi je procesor nekada radio bez problema na 2.87 GHz (dalje ne moze, cipset stavlja zid na 358 MHz fsb-a)! Medjutim, kad sam stavio 9600gt, na toj brzini se pojavljuju artefakti u igrama i furmarku. Na nekom nizem fsb (npr 325) nece da bootuje, cak se ni bios ne pali, dok se na 358 dize sistem, ali artefakti plesu u igrama. :crash:

RAM mi je, dok je fsb bio 358 radio na 895 MHz, sada nece ni na 835 (fsb 313) Razlog?

I jos jedan veci problem. PCIE magistralu ne mogu da zakljucam na 100 MHz, nece da bootuje, dok na 105 hoce, ali samo kada je fsb 313.

Odgovorite mi ako znate, molim vas:

1. Zasto procesor nece na 358 fsb (ranije je bio stabilan na toj frekvenciji)?
2. Da li mi je taj klok spalio HD4670 koju sam imao?
3. Zasto se PCIE ne da zakljucati na 100 MHz?
4. Zasto memorija nece na 835 MHz?
5. Zasto se pojavljuju artefakti?
6. Zasto se Windows bootuje na 358 MHz, a nece na 330 (330 je primer)?

Molim pomozite, ako imate bilo kakvu ideju...
 
Ma jesam, radi komp normalno kada je fsb 313, na 325=2,6 GHz bootuje Windows, ali u FurMarku i u igrama se pojavljuju strafte i tacke (artefakti), na 2.87 da ne pricam. Mene najvise zanima da li je taj fsb od 358 (toliko je bilo ranije i bilo je stabilno, bez artefakta, samo je grafa bila HD 4670) mogao da pokvari cip na 4670, ili je nesto drugo, i zasto PCIE magistrala nece da se zakljuca na 100, i zasto memorija nece da se overklokuje? Da nije RAM uzrok svega ovoga?
 
Pa procesor nema veze sa FurMarkom, nego lepo ti sve vrati na default pa izvrti LinX i FurMark.
 
Ma nije problem do toga, procesor kada je na 2,5 GHz oc-ovan prolazi i lynx i na FurMark nema nista, ali na 2,6, da ne pominjem na 2,87 ima linija u FurMarku i igrama, Lynx ne moram ni probavati. Da li je mozda do memorije, procesora, ili je problem sto je PCIE na auto, pa se automatski i PCIE magistrala ocuje? Kako da zakljucam magistralu, kad nikako ne mogu?
 
Jel si cistio racunar skoro? Probaj sa nekim drugim napajanjem, taj Blueberry ne uliva nego poverenje...
 
Cistio sam racunar kad sam stavio 9600gt, i odma pokusao da stavim proc na 2.87, ali nece, a sto se napajanja tice, mislim da je i vise nego dovoljno za ovu konfiguraciju, posto sam na MS industrial napajanju od 400w drzao procesor na 2,87 i 4670 grafiku. Ne znam sta jos moze biti. Imas jos nekih ideja? U svakom slucaju, hvala ti mnogo na trudu, i to mi znaci!
 
Najverovatnije je napajanje ;) jer si ti nasvirao i graficku i procesor... A oboje opterecuju 12V granu, koja je slaba na tom napajanju. Pogledaj potrosnju 4670 i 9600gt na ovom testu.
http://www.legitreviews.com/article/792/11/
Uzgred ovde je neklokovana 9600gt, samim tim tvoja ce sigurno vise da trosi.. I moguce je da usled manjka struje losije radi :)

Ako imas nekog drugara sa boljim napajanjem vidi da pozajmis isto ;)
 
Ali vidi ovako, Win se dize i radi sve lepo, samo se pojavljuju artefakti na igrama i Mark testovima, i to cim predjem FSB od 313. Neverovatno je da se pojavljuju artefakti na odmah sledecem MHz, to ne moze biti do napajanja, posto je napajanje isto kinesko MS industrial 400W teralo ovaj procesor na 2.87 i klokovanu 4670 2 godine! Ne trosi 9600 GT 100W vise od 4670, zar ne?
 
Naravno da ne trosi :)
Aj ti proveri, da li ti je fiksiran PCI-E klok magistrale. Obicno kada je na AUTO, zna da brljavi. Mislim da je na 100mhz osnovna vrednost :)
 
Gorth, napisao sam vec da ne mogu da zakljucam na 100 MHz, sto mi nije jasno. Jednostavno, ni BIOS se ne pokrece, rade ventovi u kompu, ali nista se ne pali, uspeo sam da fixiram na 105, ali moze da se digne samo na 313 FSB, ali tako radi i na auto. Na koliko da stavim PCIE, koji je max na koji treba da gadjam? Kad sam imao 4670, PCIE je bio na auto, i radilo je sa 358 FSB...
 
I da, moze li to biti do RAM, posto mi je RAM ranije bio oc-ovan na 895 MHz, a sada ne bootuje na 835, iako je po def 800 MHz? Inace, komp radi fenomenalno i stabilno na 313 FSB, memorija na 781 MHz, grafa blago klokovana (i to pre 3-4 dana, znaci, nije do nje), napajanje se bukvalno ne cuje, mlako je uvek... Ne znam zasto nece na 2,87 GHz, iako na stock kuleru procesor na ovoj ploci i sa PATA diskom moze bez problema na 3 GHz, zaista je odlican kloker...
 
Jel moguce da niko nema ideju? Molim vas, pomozite!
 
Aj pogledacu uputstvo tvoje ploce, da vidim ge je sta u bios-u pa ti javljam veceras ;)
 
E, bio bih ti jako zahvalan... :)
 
Po uputstvu, kad AI overcocking stavis na manual, pored CPU i RAM frekvencije treba da imas i PCIE i PCI clock podesavanja. Oba zakucaj na def vrednosti (PCIE 100mhz, PCI 33.33mhz). Probaj da takodje zakucas voltazu memorije na 1.8, ili na 1.9. Takodje probaj sa dizanjem voltaze za chipset (ja ovo ne bi dirao) ali mozda upali. Jer ako ti je dugo procesor sa plocom bio nasviran, moguce je da je doslo do degradacije komponenti..pa da traze vise struje.

Nije da sam ti rekao nesto sto verovatno nisi znao, ali ostaje ti samo da stelujes RAM i CPU frekvenciju, pa da ubodes stabilan klok :)
 
Problem je sto nece da bootuje na toj 100 MHz na vecim klokovima za FSB! Probacu veceras ili sutra pa javljam! Na koliko da stavim voltazu cipseta, i koja je to tacno komanda u BIOS?
 
MCH i ICH chipset voltage ;) Nemoj previse dizati, da ne spalis cip :)
 
A na koliko otprilike? Da ne preteram, a i da ne podignem dzabe?
 
Vidi po netu koje su voltaze, i koji cemu sluzi. Posto nikada nisam cackao chipset na intel platformama :)
 
Hvala puno, probavam ujutro, ako radi, imas pivo od mene! Da li postoje sanse da ce to da odstrani one linije iz igrica i FurMarka, ili je to ipak preveliki klok za ovaj CPU, koji je to ranije podnosio?
 
Linije su vezane iskljucivo za GPU ;) Aj ti probaj da nasvirasa samo CPU, a da GPU ne nasviravas.
 
Ne, vidi ovako, cak i kada je GPU na default, a samo CPU clockovan, linije se pojavljuju. Da nije to do PCIE magistrale? Da li se ipak mora zakljucati, i na koju vrednost, posto na 100MHz nece kada je FSB 358? Da li da idem na vecu ili manju vrednost?
 
100mhz je def vrednost... Stvarno nisam isprobavao druge, jer sam po savetu drugih zaobilazio cackanje iste kako ne bi bilo problema..
 
Pazljivo pregledaj maticnu plocu, konkretno elektrolite na njoj. Ako je bilo koji od njih makar blago ispupcen ( vrh elektrolita, Al poklopac zasecen na 3 dela), produvao ti je elektrolit.

Meni je sad racunar sa posla na servisu jer su se naduvali elektroliti.
Komp je lagano crkavao, tokom 3 nedelje. E5200 OC na 3ghz je prestao stabilno da radi, butovao se prvo na 2.8 pa na fabrickih 2.5, pa na 2.2, a kad nije hteo ni na 2.0 da se digne otvorio sam ga i video kondenzatore :(
 
Nije do toga, radi komp jako lepo i stabilno na 313x8=2.5 GHz, jedino otkad sam 4670 zamenio sa 9600gt, i MS industrial 400W zamenio sa Blueberry 500W, procesor nece vise na 358x8=2,87 GHz, nego na gorenavedenu vrednost! To mi nije jasno, jer ne znam do cega moze biti...
 
Aj ti lepo probaj neko drugo "FIRMIRANO" napajanje, od nekog prijatelja :) Pa nam javi sta je bilo :)
 
A sta se desava kad su ti oba na defaultu?Znaci i GPU i CPU na deklarisanim vrednostima.
 
Bootuje bez problema, ipak je to def, tu ne sme biti gresaka! Problem je sto jednostavno izbacuje artefakte kada ga ponovo klokujem na 2,87 GHz, koliko je bilo pre 6 meseci, a na toj brzini je radio godinu ipo dana bez ikakvih gresaka. Smatram da je to ili do RAM, ili do PCIE magistrale, koja, zvuci neverovatno, ali odbija da se zakljuca na 100 MHz, sto bi trebao biti default! Sto se tice napajanja, tesko da neko u mom selu ima ista firmirano, ali ne mislim da je do napajanja. Ako je moglo raditi na MS Industrial 400W, zasto ne bi na Blueberry od 500W, za koje lik na IT svetu kaze da tera klokovan E7500 i 4850! Nema sanse da je do napajanja, pa moju konfu treba da tera i taj MS industrial, a ne ovaj Blueberry, ipak je mlak na dodir i gotovo besuman pri igranju GTA 4!
 
Ja sam imao taj MS industrial GOLD :) I taj MS je imao 20A na 12V grani, dok taj Blueberry ima samo 16A ;) Sto je prilicna razlika... Tako da ja i dalje sumnjam na napajanje, jer i procesor i graficka najvise vuku sa 12V grane :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno