Šta je novo?

Zamrzavanje kompa, sumnja GRAFIKA

markovski

Slavan
Učlanjen(a)
28.03.2007
Poruke
166
Poena
319
Imam slican problem kao kolega ispod sa zamrzavanjem kompa.
Upravo sam podigao sistem, XP sp3, a problem nisam resio. Nezavisno od toga da li sam na netu ili u nekom programu i bez ikakvog reda dolazi do zamrzavanja i samo reset pomaze. Pre samog zamrzavanja se cuje "cak" kao da neko ukljuci prekidac neki. Kad igram recimo igru duze vreme nista se ne desava jedino kada sam u windows-u ili na netu(malo mi je to cudno)
Memorija radi dobro, hard mislim da je ok (nisam testirao), win je nov(problem je bio i sa starim i to potpuno druga instalacija).

Sumnjam na grafiku. U pitanju je 7600 sa PASIVNIM hladjenjem. Sad kada mi se zamrzao maltene 3 puta za redom posumnjao sam na pregrevanje(u periodu od pola sata a pritom sam tek instalirao sistem) pipnuo sam grafiku i bila je vrela. Tacnije pipnuo sam radijatore koji su bili vruci da se ispeces.

Pitanje....ako je crklo hladjenje na grafici, kako resiti? Cime da proverim tepm na grafici,neki nvida monitor? Povezati neki kuler onako na seljacki i zalepiti na hladnjak grafike?

Neki predlog drugi? Razlog?
 
Samo pregrejavanje, resenje ti je obicna osmica da duva u pasivni..
a kako namestiti kuler ?
pa ja sam uzeo super lepak i na 2 tackice kanuo na kuler i zalepio na jedan od pci-a..i drzi i dan danas..:)
 
Prvo skini program hw monitor, i proveri temperaturu graficke. Ukoliko je ok, nosi u servis da provere napajanje, ili pozajmi od nekog komsije :)
 
Za grafiku koristi GPU-Z tamo imas sve podatke potrebne za grafu , mozes i everest koristiti ili HWmonitor sve jedno .
Promeni pastu ispod pasivnog hladjenja i zasrafi 1 kuler 8 cm ili 12 cm na njega i vozi misko :D:p
 
Znaci i vi sumnjate na problem sa hladjenjem grafike. Jedino me buni sto ne puca u toku igranja igre ce u nazovi iddle rezimu. Skinucu neki od monitora da pratim kretanje temp. Ako je to ok idem na napajanje mada mislim da je problem u grafici. E da ta pasta ispod nikad menjana :)
 
Istestiraj memoriju i HDD takodje...Pogledaj takodje i temp chipset-a na ploci...
 
Jesi li probao kako se ponaša sa drugom grafikom? Ja bih prvo proverio hard jer sumnjam na njega, pošto se čuje to "cak" i onda se zamrzne komp. Uzmi Hirens boot cd i u zavisnosti od toga koji hard imaš odaberi test. Prvo njega eliminiši kao mogući uzrok. Pozdrav!
 


Uploaded with ImageShack.us

Evo ljudi ovo sam dobio sa ova dva programa i ne znam da tumacim temperature. Ovo je bilo nakon nekih 20 minuta koriscenja. I vremenom se ovo crveno sa desne strane povecava za po malo i dodje do 40 posto i tu stane.

BTW opet mi je oborio samoinicijativno takt procesora na 1.2 umesto na 1.9??? Pojma nemam koji mu je djavo. Sve ludje od ludjeg.
 
7u2.png


Sad mi se ovo pojavilo kroz samo 5 min i temp je otisla na 74 i ceo bar je crven....
 
Jesi li probao kako se ponaša sa drugom grafikom? Ja bih prvo proverio hard jer sumnjam na njega, pošto se čuje to "cak" i onda se zamrzne komp. Uzmi Hirens boot cd i u zavisnosti od toga koji hard imaš odaberi test. Prvo njega eliminiši kao mogući uzrok. Pozdrav!

Napisi mi tacno kako se zove program kojim cu proveriti da li je hard ok posto na ovaj hirens mi izbaci gomilu alata. Hvala
 
Napisi mi tacno kako se zove program kojim cu proveriti da li je hard ok posto na ovaj hirens mi izbaci gomilu alata. Hvala

Kada pokreneš hirens boot imaš više programa za različite proizvođače hard diskova :d
ako imaš WD onda pokreneš WD Data Lifeguard, za Maxtor koristiš Maxtor PowerMax, i td. Nisi napisao koji hdd imaš. Uglavnom ti alati treba da se nalaze pod HDD tools ili HDD testing tools (ne znam napamet a ne mogu da resetujem komp pa da ubacim disk) :D
 
Evo sad videh sa slike da imaš Maxtor-a. Znači koristi Maxtor Power Max. :D
 
Kada pokreneš hirens boot imaš više programa za različite proizvođače hard diskova :d
ako imaš WD onda pokreneš WD Data Lifeguard, za Maxtor koristiš Maxtor PowerMax, i td. Nisi napisao koji hdd imaš. Uglavnom ti alati treba da se nalaze pod HDD tools ili HDD testing tools (ne znam napamet a ne mogu da resetujem komp pa da ubacim disk) :D

To je sad ok nego kad sam ukucao Hirens boot cd izbacio mi je 100 programa po sektorima pa caki u sektoru za hardove ima gomila gde se neki i ponavljaju sa delom imena. Nisam to nikad skidao i radio test pa ne znam. Fala na razjasnjenju.


Uploaded with ImageShack.us Uradio sam ovo i za sve mi je ok sem za ovaj c7.
Sad radim HEALTH test ali ide sporo jer sam stavio na regularni(ne quick) pa kad zavrsi napisacu sta i kako.

Malo sam istrazivao po netu za temp grafike i postoje dva razlicita misljenja. Neki kazu da je 72-75 stepeni dobro za iddle a da je do 100 i nesto ok kad se igra neka igra. Drugi kazu da je to mnogo i da mora grafika da ide u iddle do 45 stepeni....ne znam kome verovati.

Jos jedan je problem u celoj prici, bios mi je automatski spustio takt procesora na 1.2 ghz a treba da je 1.9 i ne znam da ga vratim u biosu jer mi ne daje nista. Medjutim kad stavim opciju "Load optimized settings" posle "save and reboot" dodje samo crni ekran i samo flash ploce pomaze. To sam ponovio nekoliko puta i uvek isto. Sad sam "safe settings". Sve mi je cudno.

Znam da ce sledeci savet od vas biti da se ne zavitlavam i da odnesem komp u servis al mene nesto kad iznervira u stanju sam da propricam nemusti jezik al cu da resim problem. :mad::mad::mad:
 
Za graficku su ti temperature jako visoke za Idle. Pogledaj da se nije mozda kuler odvojio od grafickog cipa, pa da zato ne hladi dovoljno.

A mozda je problem i maticna. Pogledaj da li su ti kondenzatori naduveni.

Mnogo stvari moze da bude kada je zamrzavanje racunara u pitanju.
 
Poslednja izmena:
Za graficku su ti temperature jako visoke za Idle. Pogledaj da se nije mozda kuler odvojio od grafickog cipa, pa da zato ne hladi dovoljno.

A mozda je problem i maticna. Pogledaj da li su ti kondenzatori naduveni.

Mnogo stvari moze da bude kada je zamrzavanje racunara u pitanju.

Pasivna je grafika. Radijatori su vreli kad ih dodirnem odmah po gasenju kompa mada mislim da oni i trebaju da budu vreli umesto chipa.

Nisam primetio da su kondezatori naduveni mada ne znam ni kako bih to ocenio sem odokativne metode.
 
Vidi, što se tiče grafike ja sam do skoro imao Asus N7600 GS koja je pasivno hlađena i temperature su išle oko 65 C u idlle, full load nisam merio. Te kartice se jednostavno greju dosta, u biosu kartice je podešeno da se gasi na nešto preko 100 C. Stavi neki ventilator da bije u nju i to je to......Da se vratimo na hard disk, idi na katz.cd (trenutno nešto zeza sajt ali srediće se) i pod software nađi hirens boot i skini neku od poslednjih verzija, kada to skineš nereži kao butabilni disk ili stavi na flešku kako god, i butuj sa njega (CD ili USB) onda pokreneš powermax i čini mi se 2 puta pritisneš F8 i pustiš full test. Nije ništa komplikovano, snaći ćeš se samo čitaj šta ti nudi :d
 
Pa vec radim test sa HD Tune pro. Cekam da mi zavrsi test sa zdravim/losim sektorima.

Jel znas mozda zasto mi je smanjio takt na 1200mghz i sto mi ne da optimalna podesavanja u biosu?
 
Verovatno zbog loše baterije na ploči.Ali ajde prvo istestiraj hard pa ako je on ok tražimo dalje šta ti pravi problem.
 
Ja tipujem na napajanje takodje, jer dok mi je stari kinez bio na izdisaju desavalo se da se sistem zamrzava i da se cuje taj "cak" zvuk (hdd) i tu zamrzne. . .
 
Testirao sam bad sektore na hardu gde mi je sistem. Sve se zeleni i sve je ispravno. Radio sam i onaj drugi test gde mi je kao problem samo ono rekao sto je na slici gore. Drugi hard sam takodje testirao i sve je ok.

Ja sam skoro(2-3meseca) i stavio jace i novije napajanje iz starijeg kompa medjutim problemi su se tek od skora javili. Ja imam dosta uredjaja na napajanju a u pitanju je kinez. Grafika sa duplim napajanjem(i na slotu i na kabl), dva harda, floppy, dvdrw... na napajanje od 400 450w Mada do sada je sljakalo dobro.

Odoh da kupim bateriju za mobo pa da vidim ponasanje.

Sta nam je sledeci korak?
 
Zamenio sam bateriju i dalje imam isti problem sa taktom procesora.

Do sada sam iskljucio kao uzrok problema hdd,bateriju, grafiku(ona je vruca kao takva ali izgleda da je to to, promenicu joj pastu), napajanje nisam menjao ali je cini mi se ok.

U biosu kako stavim neka podesavanja ili samo stavim optimized podesavanja tako se zablentavi i pri podizanju biosa samo stoji crno i moram FLASH ploce.

Nemam pojma sta cu. Iskljucio sam jedan hard i dvd da bi oslobodio napajanje i vidim kako se ponasao ali dzabe kad ne mogu da vratim procesoru takt i ostala podesavanja.
 
Kad iskljucim ostale potrosace onda ne mogu da dignem sistem jer zapuca cak se muci i sa biosom.

Sad sam sve vratio potrosace i nakon nekoliko beznadeznih restarta komp se vratio u normalu sa sve taktom procesora. Videcu dokle ce sve raditi kako valja...konstantno pratim temp grafike i stavicu joj jedan cooler cisto da ima za svaki slucaj.

Ne znam sta se desava i ne znam sta raditi ako ponovo zamrzne.
 
probaj drugo napajanje velike su sanse da ono pravi problem,pozajmi od nekog pa probaj kako se ponasa komp,ne bi verovao dok sam ne dozivis kakve sve simptome moze da izazove lose napajanje a koji asociraju na sve drugo osim na njega izmedju ostalog i bas to sto se tebi desava sa zamrzavanjem kompa
 
Probaj i sa drugim napajanjem, u svakom slučaju sistemom eliminacije ćeš naći u čemu je problem :D
 
Culo se jos par puta cak u toku rada na racunaru ali se nista nije desilo. Opteretio sam grafiku jedno 2 sata i temp je bila oko 80-82 a u iddle 70-75 ?!?!? Takt je i dalje na 1.99ghz i videcemo kako se ponasa. Meni prosto nije jasno sta se desava ili desavalo.
 
Culo se jos par puta cak u toku rada na racunaru ali se nista nije desilo. Opteretio sam grafiku jedno 2 sata i temp je bila oko 80-82 a u iddle 70-75 ?!?!? Takt je i dalje na 1.99ghz i videcemo kako se ponasa. Meni prosto nije jasno sta se desava ili desavalo.

hdd ti je neispravan
 
Markovicu ili je napajanje u pitanju ili HDD. To sto ti se cuje "click" to ti je kliktanje hard diska i uzrok tome moze da bude napajanje pogotovo ako je kinez stariji od godinu dana. Videcu ovih dana da svratim da ti pogledam to imam ja napajanje koje mi sluzi za testiranja pa cemo videti.

A moze i da je do diska nema veze sto nema BAD sector-e, na tim starim Maxtorima cesto crke elektronika i tako kucaju,tj. cas rade cas ne rade. Do sada mi je jedno 20-ak tih starijih racunara doslo na servis sa slicnim simptomima gde je bio ne ispravan disk tj. elektronika diska.
Napisao sam ti konfig za 500e i ne zezaj se vise sa tim hahaha :)
 
Nazad
Vrh Dno