Šta je novo?

Zamena mehanizma za mini DV "kasete"

Fizičar

Cenjen
Učlanjen(a)
16.06.2010
Poruke
153
Poena
169
Moja oprema  
Laptop
Acer Aspire 3
Mobilni telefon
Samsung A20e
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Duže vremena imam kameru marke Sony.
Deo za ubacivanje mini DV kasete ne radi,tj.zaglavio se tako da kamera ne može ni da zatvori vrata,a kamoli da počne da se snima.
Pošto sam tu kameru,svojvremeno,platio oko 250 evra,zanima me da li se isplati popravka ovog kvara,ili je bolje da kupim neku drugu?
 
U medjuvremenu se pojavio 1080p i 4k standard, a web kamere od 10e i mobilni telefoni snimaju bolje od toga, tako da sam zakljuci da li se isplati :)
 
Imam web kameru tako da bolje ne snima sigurno :D .Možda mobilni telefon oko 300-350 e :D
Ima dobar zoom i bio sam prezadovoljan kvalitetom snimka.
Kad sam mislio da li se isplati zanimalo me da li je cena,otprilike,neka sitna,jer baš nemam nameru da sada pravim velika ulaganja a treba mi kamera...

A i nemam alternativu za prebacivanje snimaka od ranije...
 
To da li se isplati popravljati ili ne je nemoguće oceniti napamet. Morao bi da odneseš kameru u neki od servisa da vide o čemu se radi, pa onda sam da proceniš. Ono što ti mogu reći je da svi (ozbiljniji) servisi rade tako što ti kažu cifru ispod koje neće ni da prime uređaj (npr 2.500 RSD). Ako pri dijagnostici utvrde da će otklanjanje kvara koštati više, zovu te da te pitaju da li pristaješ na tu neku cifru koju bi stajala popravka, ukoliko ne pristaneš ne bi trebalo ništa da platiš, ali ako se otklanjanje kvara uklopi u 2.500 RSD oni će da to odrade bez da te zovu.


E sad... Kol'ko ti se isplati da daš za popravku kamere zavisi od toga koliko materijala imaš na tim kaseticama. Ako pretpostavimo da su kasete u dobrom stanju, a znamo da je zapis digitalan te ti ne treba nikakva restauracija, prebacivanje tog materijala u neki drugi format ćeš platiti bar 1,5€ po započetom satu.

Što se kvaliteta slike tiče, on je sigurno bolji nego kod najboljih telefona (bez obzira na broj Mpx), samo što je taj format zastareo i što će sve teže biti doći do novih/kvalitetnih kaseta i sve teže će biti održavati uređaj koji koristi mehanizam za transport trake.
 
Nije sve u broju piksela, tj veći broj piksela ne znači obavezno i veću količinu (korisnih) informacija. Jedna priča je foto-osetljivost tih piksela, a druga fokus, tj optički sistem.

Net ti je pun ovakvih video klipova:


...


I to su PAL kamere (do duše pro) stare po 25-30 godina. Ajfon čak i da u nekim slučajevima daje više detalja opet ne može da izvede sve što i prastara cevna kamera sa dobrom optikom. Al' to je jednostavno poređenje baba i žaba, na šta sam ja pokušao i da ukažem.

Kamera ja kamera (pa makar bila i hendikem), a telefon je telefon. Na kraju krajeva, ne može na Ajfonu reprodukovati svoje miniDV kasete.
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim,izgleda da ću,ipak,samo prebaciti te stare kasete,i sačekati neko bolje vreme za novu kameru... Hvala :D
 
Nazad
Vrh Dno