Šta je novo?

Zakucavanje (verovatno GPU)

Dragon Rider

Slavan
Učlanjen(a)
29.10.2008
Poruke
30
Poena
309
Pozdrav ljudi, imam problem sto mi se povremeno komp zamrzava sam od sebe, prilicno randomaticno (nekad nakon pola sata normalnog rada, nekad nakon sat, nekad nakon par minuta, nekad izdrzi celo vece bez problema), slika se

zamrzne, cursor ni da makne, ctrl+alt+del ne reaguje, cesto ne reaguje ni na reset dugme i jedino reaguje na drzanje on/off dugmeta 5 sec dok se ne iskljuci (i na kraju ni ne ostavi minidump, tj. ostavio ga je jednom i tu

prijavio problem sa ati drajverom). Poslednjih par puta dobijao sam i potpuno brljavljenje slike (kao sneg) i tona, ukoliko je bila ukljucena muzika ili video. Problem se prvi put pojavio prosle nedelje, nakon sto sam lagani

pokusaj ubedjivanja DVD rezaca da se otvori (obicno mu je potrebno par lakih cvrga jer je matora drtina) usled frustracije zamenio sa par malo jacih udaraca (nista preterano, ni na kraj pameti da tako nesto moze da osteti

hardver).

Masina je:
CPU: i7 4820k
MB: MSI X79A GD45 Plus
RAM: 4x4 GB Kingston HyperX Beast (XMP profil na 2400)
GPU: MSI Radeon 7970 Ghz edition (referentni dizajn)
PSU: Thermaltake SmartSE SPS 730M
HDD: SSD Samsung Evo 250GB (system) + WD Black 640GB + WD Red 1,5 TB

Nista nije clokovano (sem sto je memorija u XMP). U idle-u graficka je uglavnom na 35-38 stepeni u full loadu (npr. 3D Mark Firestrike) bude 55 do maximum 60 C. Procesor vrlo slicno, idle na 27-31 (kako koje jezgro) load 55

-56 C.

Slede moji pokusaji:

Prvo sam posumnjao na RAM (tada nije bilo sneg slike). Ram sam proverio windowsovim memory diagnostikom i nije nasao nista, zatim i memtest86+ 5 prolaza i sve je cisto. Sledeca sumnja je bila graficka i u 3D Marku je komp

prvi put zabo na drugom benchmarku. Nakon zamene graficke matorim Radeonom 4770 komp je dva dana radio bez najmanjeg problema. Onda sam vratio 7970 i po prvi put dobio zamrzavanje sa "snegom" odmah nakon instaliranja drivera

(probao stariji Catalyst 12.8 umesto ranije instaliranog novog). Nakon ovoga sam samo restartovao komp i tog dana je radio jos oko 4 sata bez ikakvih problema, odradivsi i kompletan 3D Mark (probao nakon 2-3 sata jer me je

cudilo sto ne pravi probleme). Sada ovo pisem iz Safe Moda (with networking) u kojem me nista nije zezalo. Takodje, napomenuo bih da verifikacija Windows fajlova (pomocu sfc /scannow u command promptu) nalazi corrupt-ovane

fajlove koje ne uspeva da popravi (probano 10tak puta iz obicnog i safe moda).

Sve u svemu, nakon poduzeg posta (hteo sam da budem detaljan da mi ne bi preporucivali nesto sto sam vec radio) pitanje je, da li je sigurno da je graficka ili moze da bude i do ploce/napajanja (ko za baksuz na grafu nemam garanciju, na plocu imam) po logici da ako povuce vise struje krenu problemi (te zato radi sta starim Radeonom

4770)? Takodje, kakve su sanse da je do windowsa/drivera (gde stari rade ok sa 4770, a noviji zezaju)? Obe teorije su nategnute, ali davljenik se i za slamku hvata? Sta mi preostaje ako je graficka? Ima li popravke (neka komponenta, los lem...) i gde (posto zaista ne znam nikoga ko to radi) ili sam u situaciji "ispeci u rerni pa u djubre"?
 
Najbolje da grafičku probaš u nekom drugom kompjuteru. Jedino tako ćeš biti siguran dali je do nje.
 
Ovaj problem imam i ja. Racunar radi normalno, na trenutak kretanje kursora se veoma uspori (kao kad mrdate kursor u igri sa 1-2 fps) i racunar se ubrzo zamrzne. Desktop slika ostane smrznuta na ekranu, jedino reset na dugme pomaze. Komp generise dump ali bez BS. Nakon reseta program who crashed analizom dumpa javlja da je doslo do fatalne HW greske. Problem je verovatno do starosti kompa, ali cudno mi je to sto si simptomi veoma slicni. Is to se desavalo sa CPU na 3.4GHz i na stock frekvenciji, grafickom na stock clockovima i corem downclockovanim za 105 MHz.
 
@Dragon Rider

Instaliraj WhoCrashed 5.0 i analiziraj dumpove. Bez obzira što nije bilo BSOD-a, sistem je verovatno generisao dumpove, tako je bilo u mom slučaju.


Što se tiče moje mašine, uradio sam prvo restore Win 7 instalacije, ali bez ikakvog efekta. Pregledao sam kondenzatore na ploči, i svi deluju OK. Očistio kontakte na memoriji, rotirao dva po dva modula po slotovima opet isto. Uradio MemTest86+ bez grešaka. Izbacio sam GTX 760 iz mašine i vratio 8800GTS 512 (daleko manji potrošač), opet BSOD. Stavio sam Chieftec 500W umesto Corsa TX750 sa 8800GTS 512 i opet isto. Definitivno je problem u srcu mašine, nešto na relaciji CPU-MB-RAM. Zamena ploče bi verovatno rešila problem, ali bolje onda da uzmem novu konfiguraciju - ova problematična je pre dve nedelje navršila punih 7 godina od kako sam je kupio.
 
Poslednja izmena:
Nije generisao dumpove. Tj jeste dvaput, jos na samom pocetku problema, prvi dump je ukazivao na windows kernel, drugi na ATI drivere. U sustini moram da se dojurim sa nekim od ortaka da isprobam kartu kod njega, pa cemo videti. Prethodnih 4 dana komp sa matorim Radeonom 4770 radi kao sat (trenutno i nemam puno vremena za igranje pa i nema veze sto je stara graficka).
Da, to tvoje definitivno lici na plocu.
 
Meni oba slucaja mirisu na napajanja...

Bas sam pre neki dan cackao laptop koji se isto random smrzavao,sve stane i ne mrda... majstori ga otpisali kao maticna je i posle detaljnijeg proucavanja pored 2 kafe ispade adapter za struju... uzet novi i sve perfekt sljaka od tada...

Meni je najvise pomagao Linux tj Fedora Live CD-USB... ima super podrsku i ako imas problem sa HW izbaci ti pop-up i kaze problem je tu negde,proveri... ako i ne izbaci,cackanjem u istom ce ti vec pokazati sta gde...
 
Poslednja izmena:
Pratio sam 12V i 5V grane na napajanju sa unimerom kada su se dešavali BSOD-ovi i nisam detektovo nikakve anomalije, napon je bio vrlo konstantan. A samo napajanje je jako dugo, oko 6 godina, radilo na nekih 35-40% kapaciteta, nije se pregrevalo... skroz fino radilo. Ostaje mi jedino da pazarim novo napajanje, neki CM V750 ili V850, pa da probam šta bude... vrlo mi je jasno da taj Chieftec od 500W nije bog zna kako kvalitetan.
 
Nemoj kupovati nista dok nisi siguran 100%... pozajmi,ukradi od komsije i sl... :D

Nebitno koliko dugo i pod kojim opterecenjem radi PSU,bitno je da je radilo...

Sad videh u tvom postu da si probao zamenu napajanja... pa sto bi kupovao novo ako imas iste simptome na 2 vrste napajanja?

Ako je 7 godina matora,pokreni masinu sa otvorenom stranicom i kada opali BSOD,proveri rukom NB i SB hladnjake,mozda se pregrevaju,pogotovo NB...

Btw,voltmetar ti nece pokazati puno pogotovo ako je digitalni (jeftiniji kineski) jer ne registruje "pinove" napona... analogni je bolji za te stvari...
Evo ti dobar kalkulator napajanja ako se ipak odlucis za kupovinu:

http://www.extreme.outervision.com/PSUEngine
 
Kada sam uzimao komp iz moje masine vodio sam se parolom max pitrosnja x2.5, tako da 750-850W ne gine ni ovog puta. Obzirom da svakako planiram novu masinu uskoro, napajanje se nece protraciti.
 
I slobodno uzmi Chieftek,doba su to napajanja :)


Dragon,ne javljas se,razvoj situacije?
 
Igrao sam danas malo Doom 3 BFG (koji mi je BSOD-ovo komp posle 4-5 minuta igranja) skoro 2h i da nije bilo ni B od BSOD-a. Jedina razlika u uslovima od od pre par dana kad mi je komp zakucavao i sada je u tome što u sobi gde je računar nije bilo 38C. Jel moguće da zbog lošijeg odvođenja toplote sa NB, SB i VRM procesora sistem može ovako da zeza? Definitivno cu skidati hlađenje sa matične sledeće nedelje, ipak 7 godina može imati gadan uticaj na termalne žvake...
 
Trebalo bi da ti maticna ima termal senzore,proveri sa npr HWInfo ili sl programom...
Cak bi trebalo da imas u BIOS-u opciju tipa System info ili sl gde vidis trenutne temperature CPU i maticne...

Meni je posle par godina termalna pasta bukvalno nestala sa graficke,i ja sam se pitao sto mi BSOD-uje komp a jadna grafa udarala plafon od 100 stepeni... :)
 
Poslednja izmena:
U sobi ti je bilo 38c? To je previse, desktop racunari mogu da rade ok na nekoj sobnoj temperaturi od 25-28c i to da ih gazis, za lagani rad kazi da moze i do 32c mada je i to mnogo po meni. Laptopovi sve navedeno za 5-7c nize ako hoces da potraju.
 
Moze bez problema ako je dobro resena ventilacija.. standarno kuciste,zatvoreno bez dodatnih ventova=prokuvavanje....

I kod mene je bilo par dana pretoplo u sobi,oko 36c (krastavac,ne podnosim klimu) ali je meni stranica otvorena plus imam veliki externi vent koji gura svez vazduh na CPU i GPU pa sve radii bez problema mada su temp otisle gore svakako...
 
Ne podnosis klimu? To prvi put cujem, uzmi dobru Fujitsu Invertersku i koristi samo Dry mod da ti radi odvlazivanje, videces koja je razlika kako za zdravlje tako i za komp.
38c je previse za normalan rad racunara, mislim radice ali mu se znacajno skracuje radni vek jer kao sto znate, svaka elektronika pocev od sijalice strada zbog toplote. Zato LED osvetljenje traje mnogo duze od obicne jer se greje 10X manje.
 
da ne otvara, novu temu.
kada sam na internetu u zadnje vreme mi puca drajver za graficku i pojavi se ono standardno obavestenje.Sta moze biti problem, do sada mi se to nije desavalo imam ovaj najnovi drajver?
pc konf. je iz opisa.
 
Probaj u browseru da iskljucis Hardware acceleration.
 
Kad smo kod zakuvcavanja,
u zadnje vreme cesto mi zabada komp,ali naime mislim da je do graficke,prvo zbog temperature pa sam to resio nekako (tj. pojacao ventilatore pa sad neprelazi 50C ),
graficka je inace hd6900 i nije clockovana,medjutim nekad izbaci plavi ekran pa sam posumnjao na memoriju ali nije,
zamrzne sliku,zalendavi se prosto,restartuje se sam,ugasi monitor a komp i dalje radi kao da nema zivota u njoj,
testirao sam komp sa programom whocrashed: crash dump file: C:\Windows\Minidump\072715-15147-01.dmp
This was probably caused by the following module: atikmdag.sys (atikmdag+0x23C5C)
Bugcheck code: 0xA0000001 (0x5, 0x0, 0x0, 0x0)
Error: CUSTOM_ERROR
file path: C:\Windows\system32\drivers\atikmdag.sys
product: ATI Radeon Family
company: Advanced Micro Devices, Inc.
description: ATI Radeon Kernel Mode Driver
A third party driver was identified as the probable root cause of this system error. It is suggested you look for an update for the following driver: atikmdag.sys (ATI Radeon Kernel Mode Driver, Advanced Micro Devices, Inc.).
Google query: Advanced Micro Devices, Inc. CUSTOM_ERROR

probao sam sa novim drajverima pa cu videti
 
Nisu pomogli ni novi drajveri,
jednostavno se zablentavi i to nevezano da li igram igricu ili radim u exploreru,
samo blokira i jedino kursor radi...zatim se pojavi crn displej bez iceg i to je to dok ga ne resetujem
 
Probaj starije drivere (ako ovi prethodno nisu bili bitno stariji), HD6900 nije bas nova karta. Zvuci vrlo slicno ovome sto moj radi, s tim da sam graficku proverio kod drugara i radila je kod njega preko dve nedelje ko podmazana, bez ikakvih problema. Dakle, karta je OK, sad sumnjam na napajanje i maticnu (mozda nesto od toga brljavi samo kad je ova jaca graficka u kompu, a sa starom 4770 radi normalno), ni ne znam na sta bih od toga pre sumnjao, mada lakse mi je da proverim prvo napajanje.
 
Proverio sam i napajanje i graficku,
probao sam i druge drajvere i nista,
prvo je bio uservisu zbog temp. na grafickoj,e sad nedize temp. ali zakuca i to cesto,
3 dana je bio komp na testiranju kod elektricara,
pa je mesec dana bilo ok i sad ponovo zeza,
mislim da ce ponovo na kraju zavrsiti komp u servisu,ali u drugom posto prethodni nije nista uradio,
 
E sad sam u rebusu, vec 6-7 dana koristim komp sa vracenim 7970 sa kojom je ranije zakucavao i sad sve radi kao sat, posto sam na odmoru komp je skoro ceo dan ukljucen, od Heroja 3 (strasno opterecenje za harver :p ) do Star Citizena, sad sve radi najnormalnije. O.O Taman da uvek imam buvu koja mi ne da da se smirim nego iscekujem da pocne da zajebava u najgorem mogucem trenutku.
 
Meni je pocelo da zamrzava u 2D, izbaci i "driver stopped responding", jel to definitivno GTX660 graficka?
Kada izbaci tu poruku, obicno nastavi sa radom, a uglavnom samo zamrzne, svakih recimo 7-10 dana po jednom..
Posto se evo desava po drugi put, pre 2-3 godine sam isti problem imao i sa GTX460 i na kraju je bacio u djubre..
 
ne secam se jel' q9550 ima integrusu,ako ima eto ti lak i bezbolan nacin da proveris,ocistis drajvere i vozis par dana na iGPU i vidis kako se ponasa.
 
Meni je pocelo da zamrzava u 2D, izbaci i "driver stopped responding", jel to definitivno GTX660 graficka?
Kada izbaci tu poruku, obicno nastavi sa radom, a uglavnom samo zamrzne, svakih recimo 7-10 dana po jednom..
Posto se evo desava po drugi put, pre 2-3 godine sam isti problem imao i sa GTX460 i na kraju je bacio u djubre..

Moj komsija je imao slican problem, svakodnevo se komp zamrzavao uz poruku "driver stopped responding",
probano je sa 3 graficke i nije bilo promene, izvadio sam jedan stap memorije (imao 2x1gb) i proradilo je normalno (radi vec mesec dana).


Tu izvadjenu memoriju sam testirao u memtestu i goldmemory testu (po 10ak sati) i prolazilo je bez greske,
ali kada sam u PCMARKU pustio vga test uvek je "pucalo" na istom mestu (ekran se zacrni uz neku poruku i komp zamrzne).
 
Poslednja izmena:
POmisljao sam i na memoriju, ali svi moguci testovi prolaze, stara masina izgleda.. vreme je za jedan total apgrejd.
Probacu PCMARK.
 
Meni je pocelo da zamrzava u 2D, izbaci i "driver stopped responding", jel to definitivno GTX660 graficka?
Kada izbaci tu poruku, obicno nastavi sa radom, a uglavnom samo zamrzne, svakih recimo 7-10 dana po jednom..
Posto se evo desava po drugi put, pre 2-3 godine sam isti problem imao i sa GTX460 i na kraju je bacio u djubre..

Posto ni cpu ni mbo nemaju iGP-u, moraces sa nekom drugom grafickom da probas, ali pre toga probaj da obrises trenutne drajvere sa DDU, pa onda zadnje drajvere clean install, mozda pomogne.
 
Nazad
Vrh Dno