Šta je novo?

Zakucavanje Radeona 5870

Stef

Čuven
Učlanjen(a)
29.12.2001
Poruke
149
Poena
620
Imam Radeon 5870 i s vremena na vreme tokom igranja dešava mi se da se grafička zakuca. Znači crn ekrana, pa se posle dvadesetak sekundi povrati i nastavlja da radi normalno (do sledećeg zakucavanja) uz poruku da je drajver otkaza pa se zbog toga samo-resetovao. Ovo su poznati simptomi, net ih je pun a bilo je i ovde više puta prijavljeno ako se ne varam. Problem sam totalno rešio tako što sam smanjio klokove grafičke sa 850/1200, na 800/1100. Od kad sam to uradio, pre nekog vremena, ni jednom se više zakucavanje nije ponovilo. Ali nastavlja da se manifestuje kad god vratim klokove na normalu. Problem je takođe u tome što ne mogu pouzdano da izazovem pad na podrazumevanim klokovima, čas se zakuca nekoliko puta za redom, čas radi četiri-pet sati bez problema. Primetio sam da češće pada u DX9 igrama nego u DX10/11. Temperaturu grafičke sam nadgledao tokom Heaven benčmarka, i normalna je, znači u vrh glave može da ode do 80 stepeni (takođe nije ni jednom pao). Kad ručno podesim ventilator u drajverima ide i ispod 75. To ručno podešavanje ventilator ne utiče na ovaj problem.

Iako sam formalno rešio problem, nekako mi je trulo da držim grafičku de-klokovanu, ali šta bih još mogao da učinim da povratim podrazumevane klokove, ima li neko ideju?
 
Digni malo napon za gpu... a jesi li probao da spustis samo memoriju na 1100?
 
Reinstaliraj drajvere. Kao i Afterburner (ako njega koristis za podesavanje frenkvencija kartice).
 
Reinstaliraj drajvere. Kao i Afterburner (ako njega koristis za podesavanje frenkvencija kartice).

Ne verujem da je do drajvera. Problem je prisutan već duže vreme, a od tada sam izmenjao mnogo drajvera. S obzirom da sa spuštenim taktovima sve radi savršeno stabilno, bez ikakvih problema softverske ili hardverske prirode, mrzelo me je da se dalje bavim ovim.

Digni malo napon za gpu... a jesi li probao da spustis samo memoriju na 1100?

Juče sam dodatno ispitivao, i rekao bih da memoriju mogu da vratim nazad na 1200 mhz. Problem je izgleda u GPU kloku. Kad njega podignem na standardnih 850, dešava se zakucavanje ponovo. Podizanje napona je i meni palo na pamet, ali ne vidim kako to da izvedem bez upotrebe programa sa strane kao što je Afterburner. Jel ima neki način mimo dodatnih programa?
 
Jedino da joj stavis drugi bios, sa nesto vecim default-im naponom, ali mislim da ti je mnogo bezbolnije i lakse da joj dignes napon uz pomoc afterburner-a.
 
Ili ako je u garanciji da je reklamiras. Kazes da se zapucava na default-u. I dobijes 6950 :D
 
+1:D
 
Isto bih i ja uradio, dobiješ bre novu karticu, možda i jaču... :eyebrows:
 
Meni se to desavalo na 5850 dok nisam stavio aftermarket cooler ... od tada (4 meseca) nema zapucavanja. Temperature su sada prepolovljene tako da moguce da i to ima veze. Po netu se prica da je klok karte u 2d mnogo nizak i da se zato desava pa treba napraviti profil sa vecim klokovima i mozda blago vecim naponom i to je to...
 
Možda bi trebalo još malo da sačekam, al ipak izgleda da je podizanje napona rešilo sve. Stavio sam ga na 1.250 i od tada nije pao na podrazumevanom kloku. Tja, još samo kad bi mogao da se otarasim ovog afterburnera...

Grafička jeste u garanciji i nije da mi nije pala na pamet ova operacija što predlažete :))
 
A sto ti smeta AB? Imas RBE sa kojim mozes da mijenjas BIOS grafe, flash-nesh i ne treba ti drugo nista.
 
Zar ti nije default voltaza 1.1 za 5870, a stavio si 1.25? Smanji to na 1.15-1.2
 
Napravi ovakav profil:

Napon: 1.200 mV
Core: 900 MHz
Memory: 1200 MHz
Fan: 70 %

Probaj ovako pa vidi malo temperature i dal se zapucava.
 
reklamiraj je i dobicesh u najgorem sluchaju 6950.
 
Nemoj se zezati s tim, karta ocigledno nije ok. Nije tvoje da se patis s njom kad imas garanciju. Jeste da ces cekati ali dobices drugu kartu i sto je najbitnije, ispravnu.
 
Vece su sanse da ce da mu flesnu drugi bios sa podignutim naponom, bolje on da proba dal ce da zakucava i nakon toga.
 
Iskreno se nadam da si reklamirao kartu. Ja se s time ne bih patio ni sekundu...
 
Ma nisam. Ne mogu da reklamiram dok nemam jasan primer na koji mogu da im ukažem. Tu i tu se zakucava posle manje-više toliko i toliko vremena. Posle Havena benča, probao sam 3d mark isto sat i više vremena i ni tada se nije zakucao. Kako bi se trgovac pre ubio nego da prihvati reklamaciju, verujem da bi me maltretirali mesec dana i na kraju mi vratili istu kartu.

S druge strane, od kad sam digao napon, ni jedno jedino zakucavanje nisam iskusio do sada. Jedino što me smara afterburner, a s biosom mi se baš ne igra za sada...
 
Ma nisam. Ne mogu da reklamiram dok nemam jasan primer na koji mogu da im ukažem. Tu i tu se zakucava posle manje-više toliko i toliko vremena. Posle Havena benča, probao sam 3d mark isto sat i više vremena i ni tada se nije zakucao. Kako bi se trgovac pre ubio nego da prihvati reklamaciju, verujem da bi me maltretirali mesec dana i na kraju mi vratili istu kartu.

S druge strane, od kad sam digao napon, ni jedno jedino zakucavanje nisam iskusio do sada. Jedino što me smara afterburner, a s biosom mi se baš ne igra za sada...

Onda druze ti to lepo prodaj i uzmi 6950 i to onu sa 2gb sto se otkljucava u 6870 i miran si..
 
DA, prodaj na Benchmarku :D
 
flesni nov bios sa uvecanom voltazom,ako te vec mrzi da se smaras sa afterburnerom
 
Nazad
Vrh Dno