Šta je novo?

Zašto sve više laptop računara ima zalemljenu memoriju?

Benchmark

Znamenit
Učlanjen(a)
11.09.2006
Poruke
59,558
Poena
1,385
RAM-se-ne-moze-nadograditi.jpg


Zašto sve više laptop računara ima zalemljenu memoriju?​


Sve je veći broj laptop računara koji imaju zalemljen RAM na štampanoj ploči uređaja, otežavajući postupak proširenja memorije u budućnosti

Kompletan članak: https://benchmark.rs/vesti/uredaji/zasto-sve-vise-laptop-racunara-ima-zalemljenu-memoriju/
 
@sasa022

Nisu svi novi telefoni "zapečaćeni". Kao npr Samsungovi Galaxy Xcover telefoni.
 
Daleko je to od zelene agende, mnogo je više elektronskog otpada. Ide se na varijantu nov laptop jer teško za godinu dana da nadješ ploču sa jačom memorijom a da se budži nešta aktuelno u to vreme je muka, jedino kod nekog sa mikroskopom ako može da zameni memoriju. Čista ekonomija.
 
Interesovalo kupca ili ne, svi danas leme sve što mogu, zato što je jeftiniji proizvodni proces. Apple je poodavno povukao nogu, a ostali jedan po jedan krenuli u tom smeru.
I ja nisam srećan što na miniju imam 16/512 i to mi je, ali sam tako odlučio i to je to, nema vrdanja. Dok je moglo dodavao sam i menjao, više ne može, hoću macOS u kompaktnom i relativno jakom hardveru i tako je kako je. Probao sam da sklapam hackintosh, smučilo mi se iz više razloga, zažmurio sam na ovaj nedostatak i prelomio.
Ko hoće da sklapa i da nema problem sa zalemljenim komponentama, desktop to i dalje omogućava. Što se tiče laptop mašina, uskoro će kod svih ram memorija biti zalemljena, a nije daleko dan kada će to biti i sa radnom memorijom i procesorom, pa praktično neće ni biti šta da se menja, kupiš gotov proizvod i kao takvog ga koristiš.
 
Te priče o izdržljivijim uređajima su priče za malu djecu. Jasno je kao dan da žele da pospiješe prodaju laptopa.
 
Poslednja izmena od urednika:
Пре петнаестак година у Америци набавим лаптоп, квалитетан и не баш јефтин. После мало више од две године, чим је истекла гаранција, цркне графика. На моје запрепашћење установим да је графичка картица физички залемљена за плочу, иако је dedicated графика. HP Pavillion dv9700. И дан-данас се питам да ли је могуће да људи прихватају такве ствари, као и ове "запечаћене" телефоне, батерије и меморије... Окреће ми се стомак од маркетиншких и продајних убеђивања које вређају памет.
 
Mislim, tehnicki ako leme memoriju (+brze memorije stavljaju na laptopove kada se leme za plocu) i ssd za plocu i da ih pozicioniraju fizicki blizu jedni drugih dobijaju vecu brzinu/odzivnost uredjaja po manjoj ceni proizvodnje i normalan smrtnik ne moze da ih popravi, pa kada gekne mora da se kupi novi. Dve muve jednim udarcem.
Najzliji je ubedljivo Epl.
Em sto im je sve zalemljeno, em sto su serijskim brojem dosta komponenti vezane za taj specificni uredjaj pa ne mogu da se stave novi bez ozbiljne hirurgije kojom niko nece da se bavi ili onaj ko hoce ne moze da je naplati, em sto im je i kontrolor i bios i memorija za skladistenje na istom nand-u.
Tako da kada se potrosi ssd, ceo kompjuter u kantu.
Prosto mi je neverovatno da ih ljudi koriste kao profesionalne masine.
 
Mnogo je teško dodavati RAM. Drugar je probao, nije uspelo. I ako je bila ista oznaka čip a.
 
Lemljenjem komponenti direkt na ploču, proizvođač može da uštedi i po nekoliko $ po proizvedenom primerku. Puta broj proizvedenih primeraka...
...eto dodatka na bonus za menađment, i još poneki ¢ po akciji za akcionare.

Dalje, crkavanje neke od tih komponenti garantuje da će kupac kupiti drugi uređaj => boost tržišta tih uređaja. Makar i konkurencija, ali boost je boost.
...eto dodatka na bonus za menađment, i još poneki ¢ po akciji za akcionare.

Nemogućnost kasnijeg upgrade-ja, prisiljava kupce da odmah uzimaju jače mašine od osnovnih. Praktično, "upgrade" uradi odmah proizvođač prilikom kupovine.
Dakle, odmah se kupuju skuplje verzije mašina.
...eto dodatka na bonus za menađment, i još poneki ¢ po akciji za akcionare.

I šta sada tu nije jasno?!? 🤨
 
Mislim, tehnicki ako leme memoriju (+brze memorije stavljaju na laptopove kada se leme za plocu) i ssd za plocu i da ih pozicioniraju fizicki blizu jedni drugih dobijaju vecu brzinu/odzivnost uredjaja po manjoj ceni proizvodnje i normalan smrtnik ne moze da ih popravi, pa kada gekne mora da se kupi novi. Dve muve jednim udarcem.
Zašto ne i jedno i drugo? Tj. eDRAM, infinity cache i kako već ko zove. Doduše, to košta a dobici nisu značajni za većinu

A i ne mora sve da se menja ako crkne SoC i/ili ploča. Eno Framework nudi jednostavnu zamenu ploče ;) Mada kod njih svakako ni RAM ni SSD nisu zalemljeni

И дан-данас се питам да ли је могуће да људи прихватају такве ствари, као и ове "запечаћене" телефоне, батерије и меморије... Окреће ми се стомак од маркетиншких и продајних убеђивања које вређају памет.
Moguće je, jer je tanji i lakši a to je sve što nam treba. Ali bitno je da izbor postoji
 
Za 90% ljudi ovo nije problem jer je većina nas u današnje vreme pukla s mozgom pa ne mogu ni godinu dana da zadrže laptop ili, još gore, telefon. Tako da ako uzmem laptop sa 16gb, znam da c emi služiti dovoljno dok ga ne zamenim a to je max 2 meseca 😅
Salu na stranu, ko kupuje skup gaming laptop, uvek ce biti bar 1 slot slobodan, a to je bar 40gb rama sto je dovoljno za narednih 10 godina.
 
Prethodni HP ProBook sam koristio 7 godina, kada sam nedavno rešio da ga zamenim, ne zbog potrebe, već zbog starosti, breakover je bio 2 slota za SoDimm. Uzeo model sa 8gb i odmah ubacio 2x16GB. Ovog trenutka mi je bespotrebno (još uvek nisam video, da je zauzeo 19GB), ali ni 2017. mi nije bilo potrebno 16, pa je poslednjih 2 godine bilo slučajeva da su dobro došli.

To što je memorija zalemljena, meni smeta na nivou "ali zašto to radite?!", ne sa nekim realnim razlogom. Doduše, sličan model, sa zalemljenih 32GB i (za moje potrebe) lošijim rasporedom portova je zapravo bio nešto skuplji.
 
To što je memorija zalemljena, meni smeta na nivou "ali zašto to radite?!", ne sa nekim realnim razlogom. Doduše, sličan model, sa zalemljenih 32GB i (za moje potrebe) lošijim rasporedom portova je zapravo bio nešto skuplji.

zato što kome zatreba memorije moraće kupiti nov laptop
eto zbog toga, a to je dodatnih par tona CO2 u vazduhu....ni više ni manje...
a nama broje izdisaje koliko smo izdahnuli CO2...i pripremaju ugljenični otisak
znači sve je igranka, moež i tako, al da znamo da je igranka pa da igramo i mi
 
zato što kome zatreba memorije moraće kupiti nov laptop
eto zbog toga, a to je dodatnih par tona CO2 u vazduhu....ni više ni manje...
a nama broje izdisaje koliko smo izdahnuli CO2...i pripremaju ugljenični otisak
znači sve je igranka, moež i tako, al da znamo da je igranka pa da igramo i mi
Jel može neka tema da prođe a da ti ne spomeneš CO2 ?
 
Zalemljena memorija je najveca glupost kod gejmerskih laptopova.Ovaj novi Asus G14 (2024) imaju zalemljenu memoriju po izboru 16GB ili 32GB. I onda se pojavi Razer 14 (2024) sa dva so-dimm slota u koja mozes da stavis cak 96GB ali placas razer tax na brend.
Zalemljena memorija se stavlja zbog ustede u proizvodnji i zbog toga sto zauzima manje prostora u kucistu laptopa u odnosu na so-dimm module. Integrisana memorija moze da se zalemi blize procesoru i radi na vecim frekvecnijama uz manju potrosnju. Primer: laptopovi sa amd ryzen 7000-8000 serije koji imaju 780M graficku bolje rade sa integrisanom ram memorijom (LPDDR5-6400) nego sa so-dimm slotovima (5200-5600MHz)
DELL je uveo novi LPCAMM standard za ram memoriju prosle godina a lenovo je nedavno izbacio izbacio ThinkPad P1 Gen 7 sa LPCAMM2 ram modulom od 64GB i koja ispravlja mane koje postoje kod so-dimm i LPDDR5 tipova memorije. https://www.notebookcheck.net/Lenov...alongside-Intel-Core-Ultra-CPUs.830592.0.html
 
Vrh Dno