Šta je novo?

Yettel Hipernet

  • Začetnik teme Začetnik teme McDuck
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
Hahaha, au covece. Zahtev podnosis u roku od 30 dana, ali zahtev ima odlozno dejstvo, tj. raskid ne nastupa danom predaje zahteva, vec dana koji prethodi danu kada nastupaju izmene ugovora, a to je 30 jun. Vidis da nisi razumeo.
 
Зашто би захтев морао да се поднесе у пословници? У општим условима СББ се помиње раскид писменим путем (не знам да ли се ту подразумева и електорнска пошта), код Јетела није ништа специфично наведено.
Navedeno je i kod Yettela, a i da nije, moze se ugovor otkazati ili raskinuti pismeno, ali to ima odredjenu formu koju treba znati. Ukratko mora izjava koja se salje mejlom da bude potpisana, svojerucno ili elektronskim potpisom.
 
Hahaha, au covece. Zahtev podnosis u roku od 30 dana, ali zahtev ima odlozno dejstvo, tj. raskid ne nastupa danom predaje zahteva, vec dana koji prethodi danu kada nastupaju izmene ugovora, a to je 30 jun. Vidis da nisi razumeo.
Raskid u ovoj varijanti, jednostrano povećanje cene, nema odlozeno dejstvo, ako korisnik insistira na istom i treba u tom slucaju da nastupi odmah!
Bilo kakvo drugo odlaganje je pilicarenje koje Mts i Yettel zloupotrebljavaju u zelji da zadrze korisnika ili da "ukradu jos koji dan".
 
Nije tacno, jer bi u suprotnom druga ugovorna strana pretrpela stetu, a to nije bila namera zakonodavca kada je propisivao mogucnost raskida iz cl. 131. Ne moze operator da ukrade koji dan, jer se do dana raskida primenjuje osnovni-neizmenjeni ugovor. Po toj logici kada bi korisnik dobio obavestenje email-om 1. maja, da se od 1. jula povecava cena paketa, mogao bi istog dana da podnese ''zahtev'' i da sa tim danom trazi raskid, a osnovni ugovor bi trebao da se primenjuje jos 2 meseca. Takvim postupanjem operator bi pretrpeo stetu, jer ne bi bio u mogucnosti da pruzi uslugu, pa bi samim tim bio onemogucen da istu tu uslugu naplati. Ranije zahtevanje raskida ugovora, predstavljalo bi obavezu za korisnika da plati penale i nije slucaj iz cl. 131. st. 3. ZEK.
 
Poslednja izmena:
Tako sam pre 2 godine raskinuo sa sbb-om jedan ugovor. Par dana nakon proglasenjem poskupljenja, odneo sam opremu i potpisao raskid, a lepo ti pise i na sajtu efektive...

Ovde je samo korisnik ostecen i niko vise, operater je ispunio zakonsko pravo da 30 dana ranije najavi poskupljenje i ti po istom da se izjasnis i to odmah, a ne da pises zahtev ili molbu...

Zao mi je sto ne kapiras!
Srećno u daljim tačkama i isterivanju nepotrebne (ne)pravde!
 
Korisnik je ostecen danom stupanja na snagu izmena ugovora, ne pre, i to iskljucivo ukoliko date izmene nisu u njegovu korist, znaci ne svaka izmena. Ne pise se nikakav zahtev, niti molba, vec izjava koja mora biti sacinjena u skladu sa odredbama ZOO i ZEK, i saopstena drugoj ugovornoj strani na adekvatan nacin. A posto smatras da operator neosnovano trazi da raskid nastupi 30. juna, budi slobodan pa pokreni spor za raskid ugovora, da vidim kako ces se provesti. Tvoje ili bilo cije iskustvo, apsoluno ne znaci da je takvo postupanje u skladu sa zakonom. Puno pricas za nekog ko ne zna osnovne stvari o pravu.
 
Poslednja izmena:
Hahaha, au covece. Zahtev podnosis u roku od 30 dana, ali zahtev ima odlozno dejstvo, tj. raskid ne nastupa danom predaje zahteva, vec dana koji prethodi danu kada nastupaju izmene ugovora, a to je 30 jun. Vidis da nisi razumeo.
Meni su raskinuli dan nakon što sam podneo zahtev. Pozvali me, ponudili mi da pravimo novi ugovor, sa nekim benefitima koji mi nisu odgovarali i par minuta nakon što smo završili razgovor više nisam imao net ni tv kod kuće.
 
Čoveče ti si oštetio Yettel. Trebao si da plaćaš veću cenu koju nisi prvobitno potpisao a ti si raskinuo po zakonu i ostavio si operatera bez prihoda. 🤣
 
Hahaha, au covece. Zahtev podnosis u roku od 30 dana, ali zahtev ima odlozno dejstvo, tj. raskid ne nastupa danom predaje zahteva, vec dana koji prethodi danu kada nastupaju izmene ugovora, a to je 30 jun. Vidis da nisi razumeo.
Molim te da ne iznosiš ovakve pogrešne informacije ovde jer ovo čitaju i drugi korisnici, dovodiš ljude u zabludu.
Raskid stupa danom podnošenja zahteva za raskid i to je tako u ovom slučaju.
Sve drugo je pijaca na koju vas je navikao svojevremeno mts za koga nijedan zakon u ovoj zemlji ne važi. (pogledati temu Orion i taj osioni momenat ne obaveštavanja korisnika, dizanja cene x2 x3, ukidanja kanala, ukidnaja aplikacije, osionog pokušaja naplate penala tamo gde nema mesta tome, itd)
 
To je njihova dobra volja, a ne obaveza. Da li je raskid iz cl. 131 ili onaj koji podrazumeva placanje penala, a sto se pocenjuje u svakom konkretnom slucaju, u odgovarajucem postupku. Ugovorni odnos koji je nastao zakljucenjem originalnog, izvornog, neizmenjenog ugovora, postoji i primenjuje se sve dok ne dodje do izmene ugovora i nastanka novog odnosa. Ti si zahtevom za raskid ugovora prakticno odbio ponudu za izmenu ugovora, ali se ugovor i dalje primenjuje u neizmenjenom obliku sve do dana koji prethodi danu kada na snagu stupaju jednostrane izmene. Sam naziv ''pravo na raskid ugovora, bez obaveze plaćanja troškova u vezi sa raskidom'', jeste nista drugo do pravo na raskid ugovora bez obaveze naknade stete drugoj ugovornoj strani. Da bi se primenio taj institut-raskid, normalno je da druga ugovorna strana ne pretrpi stetu nastalo takvim raskidom. Medjutim ukoliko druga ugovorna strana usled raskida ugovora pretrpi odredjenu stetu (opravdano je ocekivala da ce ugovorni odnos trajati sve dok se isti ne izmeni, ispunjavala svoje obaveze-vrsila usluge dig.tv i interneta, te stekla pravo da zahteva isplatu ugovorene cene), onda to nije raskid iz cl. 131, vec tzv. prevremeni raskid koji za posledicu ima placanje penala.

Molim te da ne iznosiš ovakve pogrešne informacije ovde jer ovo čitaju i drugi korisnici, dovodiš ljude u zabludu.
Raskid stupa danom podnošenja zahteva za raskid i to je tako u ovom slučaju.
Sve drugo je pijaca na koju vas je navikao svojevremeno mts za koga nijedan zakon u ovoj zemlji ne važi. (pogledati temu Orion i taj osioni momenat ne obaveštavanja korisnika, dizanja cene x2 x3, ukidanja kanala, ukidnaja aplikacije, osionog pokušaja naplate penala tamo gde nema mesta tome, itd)
Niti imas odgovarajuce obrazovanje, niti potrebno znanje za ovakve pausalne ocene.
 
Najbolji primer besmislenosti navoda prethodnika jeste situacija vezana za istek ugovora pre stupanja na snagu jednostranih izmena. Ukoliko se prihvati da raskid ugovora nastupa danom podnosenja zahteva, dosli bi u paradoksalnu situaciju da se isti izvrsi na teret korisnika usluge, odnosno ugovorne strane koja je zahtevala raskid. Naime, ZEK ne propisuje maksimalni rok za obavestenje najavljene izmene (nemusto koristi izraz najmanje, umesto pojma najranije) pa se dato obavestenje ugovornoj strani moze dostaviti i par meseci pre stupanja na snagu izmena. Zamislite situaciju da ugovor istice 31. jula, da je zakljucen na 24 meseca, i da je za ta 24 meseca ugovorena cena mesecne pretplate u iznosu od 1 dinara, a da je korisnik usluga obavesten 1. maja da ce izmene stupiti na snagu 1. avgusta. Po misljenju velikih strucnjaka korisnik usluga moze da bira samo kolika ce biti steta, odnosno da li ce izgubiti benefite za sva 3 preostala meseca, ili u najboljem slucaju za 2, sve u zavisnosti od datuma podnosenja zahteva. To svakako nije bila intencija zakonodavca kada je uredjivao institut raskida iz cl. 131. Sve sporne odredbe tumace se u korist slabije ugovorne strane, a to je u datom slucaju korisnik usluga.

Čoveče ti si oštetio Yettel. Trebao si da plaćaš veću cenu koju nisi prvobitno potpisao a ti si raskinuo po zakonu i ostavio si operatera bez prihoda. 🤣
Trebas da placas ugovorenu, a ne izmenjenu cenu, sve dok je ugovor na snazi, jer si ti to prihvatio zakljucenjem ugovora. Ugovor je na snazi i isti se primenjuje, do dana stupanja na snagu ''aneksa''. Valjda mozes da skapiras znacenje navodnika.
 
Poslednja izmena:
Još se u pravu nisam sureo sa institutom „zaštite očekivanog prihoda operatera” koji pominješ. Datum gašenja usluge i pravo na raskid nisu ista stvar.
A na komentar o obrazovanju ne bih trošio tastaturu.

Valjda mozes da skapiras znacenje navodnika.
Jesi čuo za ironiju?
 
Kakvo gasenje usluga? Ko to pominje? Lakse ti da izmislis navode kad vec nemas suvisli odgovor? Nisi cuo za institut izgubljene dobiti ili izmakle koristi? Eto to je jos jedna potvda tvoje strucnosti. Daj samo jedan pravni argument za sve besmislice koje si izneo.
 
Evo šta piše u Zakonu o elektronskoj komunikaciji, član 131, na tu temu:

...obavesti o nameri jednostrane izmene uslova ugovora, kao i pravu krajnjeg korisnika na raskid ugovora pre isteka perioda na koji je zaključen, bez obaveze plaćanja troškova u vezi sa raskidom.
i
Krajnji korisnik ima pravo na raskid ugovora, bez obaveze plaćanja troškova u vezi sa raskidom, u roku od 30 dana od dana prijema obaveštenja o nameri jednostrane izmene uslova ugovora od strane pružaoca javno dostupne elektronske komunikacione usluge...
 
Kakvo gasenje usluga? Ko to pominje? Lakse ti da izmislis navode kad vec nemas suvisli odgovor? Nisi cuo za institut izgubljene dobiti ili izmakle koristi? Eto to je jos jedna potvda tvoje strucnosti. Daj samo jedan pravni argument za sve besmislice koje si izneo.
Izmakla korist i naknada štete postoje u obligacionom pravu, ali ovde pričamo o posebnom pravu korisnika iz čl. 131 ZEK. Taj član upravo predviđa pravo korisnika da zbog jednostrane izmene uslova raskine ugovor bez troškova u vezi sa raskidom.
Ako smatraš da operater u toj situaciji ima pravo na izgubljenu dobit zato što korisnik nije prihvatio nove uslove, navedi pravni osnov za to — član zakona ili odredbu opštih uslova koja takvo pravo daje.
 
Imam samo 2g od Pravnog pa nisam kompetentan ali mi je logika jaca strana. Ako imaju pravo na izgubljenu dobit, jel nije onda logican problem i extra profit koji ostvaruju podizanjem cene,za one koji ne raskinu? Kako se na to gleda?
 
Ako smatraš da operater u toj situaciji ima pravo na izgubljenu dobit zato što korisnik nije prihvatio nove uslove, navedi pravni osnov za to — član zakona ili odredbu opštih uslova koja takvo pravo daje.
Ko govori o izgubljenoj dobiti operatora (ne operatera) zato sto je ugovor raskinut zbog kako kazes ''neprihvatanja novih uslova''? Ne razumes propise, zato konstantno donosis pogresne zakljucke. Stetu operator moze da ima (ne mora, mora da dokaze postojanje iste. Steta pored stvarne obuhvata i izgubljenu dobit) zbog onemogucavanja ispunjenja ugovornih obaveza (izvrsenje usluge tv i interneta) i ostvarivanju prava nastalih ispunjenjem tih obaveza (pravo na naplatu ugovorene cene usluga). A to je slucaj kada druga ugovorna strana bezrazlozno trazi prestanak ugovora i ugovornog odnosa PRE poslednjeg dana primene neizmenjenog ugovora. Ne moze ZEK svojim odredbama da iskljuci supsidijarnu primenu ZOO (ali ni ostalih propisa-primera radi Zakona o zast.potrosaca) u onim odnosima koje delimicno uredjuje ili uopste ne uredjuje, u datom slucaju institut naknade stete. Pravo na raskid iz cl. 131. st. 3. dato je kao odgovor na pravo na jednostranu izmenu ugovora (sto naravno nije dozvoljeno odredbama ZOO), ali to ne znaci da je taj raskid dozvoljen na stetu druge ugovorne strane. Prema tome nije sporan osnov za raskid-ukoliko su ispunjeni svi zakonom propisani uslovi, vec datum raskida i prestanka vazenja ugovora.
Prvu recenicu ne zelim uopste da komentarisem.
 
Poslednja izmena:
Imam samo 2g od Pravnog pa nisam kompetentan ali mi je logika jaca strana. Ako imaju pravo na izgubljenu dobit, jel nije onda logican problem i extra profit koji ostvaruju podizanjem cene,za one koji ne raskinu? Kako se na to gleda?
Propustanjem roka od 30 dana iz st. 3, korisnik usluga se precutno saglasio sa predlozenim izmenama, te se u tom slucaju primenjuje izmenjeni ugovor, pod novim uslovima. Naravno da nema reci o ekstra profitu i sl.
 
Poslednja izmena:
A kakvo je tumačenje, ako na primer cenu povećavaju 1. jula, obaveštenje su postavili 1. juna, a korisnik podnese zahtev po članu 131. 25. juna, po meni nemaju pravo da traže 30 dana po novoj ceni?
 
Obavestenje o izmeni ugovorenih uslova mora biti dato tako da o istom ostane trag na trajnom nosacu podataka-email, sms, e faktura, racun u stampanom izdanju i dr, prakticno mora biti licno ucinjeno prema korisniku. Tek tada pocinje da tece rok od 30 dana da se zahteva raskid ugovora. U tvom slucju ugovor bi prestao da vazi, odnosno ugovor bi bio raskinut 30. juna.
 
.. (sto naravno nije dozvoljeno odredbama ZOO), ali to ne znaci da je taj raskid dozvoljen na stetu druge ugovorne strane.
ZOO se primenjuje kao opšti propis, ali u ovom slucaju postoji lex specialis – Zakon o elektronskim komunikacijama koji izričito reguliše posledice jednostrane izmene ugovora.

Zbunio si se u svom argumentima, uzmeš opšti institut štete (izgubljena dobit) pa ga nalepljuješ na situaciju gde zakon kaže:"bez obaveze plaćanja troškova u vezi sa raskidom". Ne možeš istovremeno imati „pravo bez troškova“ i „štetu jer si iskoristio to pravo“. Institut izgubljene dobiti iz obligacionog prava ne može se primeniti tako da poništi posebno zakonsko pravo korisnika iz ZEK, jer bi to u potpunosti obesmislilo normu o raskidu bez troškova.

Ako bi se prihvatilo tvoje tumačenje(ne daj bože) , onda bi svako korišćenje prava iz člana 131 automatski otvaralo osnov za naknadu štete, što zakon ne predviđa.
Zato se u toj situaciji ne radi o bezrazložnom raskidu već o zakonom predviđenoj posledici jednostrane izmene ugovora.
 
Poslednja izmena:
A sto nisi citirao celu recenicu?
''Pravo na raskid iz cl. 131. st. 3. dato je kao odgovor na pravo na jednostranu izmenu ugovora (sto naravno nije dozvoljeno odredbama ZOO)...''.
Odredbama ZOO nije dozvoljena jednostrana izmena ugovora, ne tzv. jednostrani raskid. Vec je pisano, da i prema ZOO, a iz odredjenih razloga, ugovorna strana ima pravo na raskid ugovora bez obaveze naknade stete drugoj ugovornoj strani. Prema tome postoje jednostrani i sporazumni raskidi, sa ili bev obaveze naknade stete jednoj ili svim ugovornim stranama. E vidis to ne regulise ZEK, vec ZOO, pa se primenjuje i na ugovore iz oblasti telekomunikacija. Vidim da si u medjuvremenu menjao post, samo cu ti odgovoriti da si iz....slucaj. Pa ti ni nacrtano ne razumes. I jos veliko PRE??? Kraj rasprave sa tobom.
 
Post nije menjan samo dopunjen a ti žuriš da odmah odgovoriš, kao da je ovo ćaskanje.
Ja ne sporim dopunsku primenu ZOO. Ali spornk mi je što iz opštih pravila o šteti izvodiš dodatno ograničenje prava iz čl. 131 ZEK koje u tom članu ne postoji.
To što ZOO poznaje raskid sa ili bez naknade štete ne znači da se pravo na raskid bez troškova iz posebnog zakona automatski pretvara u odloženi raskid radi zaštite očekivane dobiti operatora.

A pošto smo prešli i na lične kvalifikacije, ovde završavam dalju komunikaciju sa tobom.
 
Samo po ZEK-u ispada da ide raskid bez penala bilo kada nakon obaveštenja o jednostranoj izmeni - a najkasnije u roku od 30 dana.
Takav eksplicitni jezik ovog zakona je očigledno u koliziji sa tumačanjem ZOO forumaša Ire, e sad bio on u pravu ili ne - problem je i to veliki što imamo previše propisa i zakona koji paralelno plediraju da regulišu istu ili sličnu oblast na različite i često suprotstavljene načine - a u toj šumi propisa najčešće bolje prolazi onaj ko je jači i ima državu iza sebe.
Kada bismo barem imali neke elemente precedentnog prava poput Kipra ili Malte ili kompletno anglo-saksonski sistem, stvari bi bile mnogo jasnije i direktnije i ne bi bila potrebna tolika dubinska tumačenja "supsidijarnih" zakona, "posebna pravna tumačenja", leks specijalisi i druge zavrzlame.
 
Obavestenje o izmeni ugovorenih uslova mora biti dato tako da o istom ostane trag na trajnom nosacu podataka-email, sms, e faktura, racun u stampanom izdanju i dr, prakticno mora biti licno ucinjeno prema korisniku. Tek tada pocinje da tece rok od 30 dana da se zahteva raskid ugovora. U tvom slucju ugovor bi prestao da vazi, odnosno ugovor bi bio raskinut 30. juna.
Nije istina, ovo je izmenjeno skoro. Dakle da je tako, mi bismo svi imali obavestenje na mejlu ili gde god, ja sam o promeni cene saznao na forumu (gde su ljudi rekli da pise na sajtu), a koji se moze sutra obrisati i izmeniti.


Edit: razjasnjeno u narednim postovima da postoji na racunu, hvala
 
Poslednja izmena:
Nisam pravnik niti me zanimaju odredbe i clanovi. Ono sto je bitno je da do kraja meseca moze da se raskine ugovor bez penala, i mislim da je to ono sto treba da zanima korisnike. Mislim da se i yettel podrska na forumu koja prati ovo pogubila na ovoj stranici.
 
Nije istina, ovo je izmenjeno skoro. Dakle da je tako, mi bismo svi imali obavestenje na mejlu ili gde god, ja sam o promeni cene saznao na forumu (gde su ljudi rekli da pise na sajtu), a koji se moze sutra obrisati i izmeniti.
Meni piše u računu. Sitnim slovima i sročeno od strane sm*ada, ali piše

1782125985568.webp
 
Sad sam nasao i ja, hvala puno. Jeste bedno ubaceno, ali ipak je ubaceno. U odnosu na mt* bandu, ovo je ipak obavestenje. Hvala.
 
Nije istina, ovo je izmenjeno skoro. Dakle da je tako, mi bismo svi imali obavestenje na mejlu ili gde god, ja sam o promeni cene saznao na forumu (gde su ljudi rekli da pise na sajtu), a koji se moze sutra obrisati i izmeniti.


Edit: razjasnjeno u narednim postovima da postoji na racunu, hvala
Nije menjano nista.

Cl. 131. st 1.

Pružalac javno dostupne elektronske komunikacione usluge, osim pružaoca komunikacione usluge između osoba koja nije zasnovana na korišćenju numeracije i pružaoca usluga komunikacije između mašina, dužan je da krajnjeg korisnika, najmanje 30 dana unapred, na jasan i razumljiv način, na trajnom nosaču podataka ili na drugi odgovarajući način koji omogućava krajnjem korisniku da sačuva obaveštenje na trajnom nosaču podataka, obavesti o nameri jednostrane izmene uslova ugovora, kao i pravu krajnjeg korisnika na raskid ugovora pre isteka perioda na koji je zaključen, bez obaveze plaćanja troškova u vezi sa raskidom.
 
Nije menjano nista.
Ma nije to problem.
Problem je što ZEK daje eksplicitno pravo na raskid bez penala odmah nakon prijema obaveštenja (a pre isteka 30 dana).

A sad treba biti hobotnica sa 100 kraka pa uzimati u obzir ostale "subsidijarne" zakone da bi se došlo do negacije tog prava - što da bude jednostavno kad može komplikovano - što da pecamo u bistroj kad možemo u mutnoj vodi.
 
Nazad
Vrh Dno