Šta je novo?

XONAR sample rate i broj kanala -> podesavanja ?

Dark Angel

Čuven
Učlanjen(a)
19.01.2002
Poruke
3,080
Poena
735
Moja oprema  
CPU & Cooler
XEON E5440 mod 775
Matična ploča
ASUS P5B
RAM
6 Gb
GPU
GIGABYTE 1050 TI
Storage
SSD Biostar 240Gb + HDD...
Zvuk
XONAR D 2
PSU
CORSAIR
Monitor
SAMSUNG 32" TV
Miš & tastatura
LOGITECH MX MASTER
Ostale periferije
LOGITECH Z-5500
Laptop
MACBOOK PRO 5.2 + 7.1 + ...
Tablet
ASUS TRANSFORMER
Pristup internetu
  1. Optički internet
Katica XONAR D2, driveri regularni standardni:

Koja podesavanja postaviti u Xonar audio centru za sample rate ( 44.1K, 48K, 96K, 192K) i broj kanala ( 2, 6, 8 )

1) za video materijal ( film HD rip AC3, mkv, x264 )
2) DVD film ( original 4-8 Gb)

Pretpostavljam da u drugom slucaju treba postaviti 192K i 8 kanala, ali u prvom nisam siguran.
 
zavisi sta slusas, ako slusas nesto stereo stavis 2, ako je 5,1 stavis 6, za 7,1 stavis 8
mozes da pogledas u playeru koji koristis, vecina ih ima neki info za fajl koju pustas pa tu vidis da li je stereo ili vec sta je
 
И ја сам покушавао да ископам чему служи то сетовање за семпл рејт, канале иначе сетујеш на онолико колико звучника имаш.

А тај семпл рејт није семпл рејт звука који излази из карте. Покретао сам тестове и дошао до закључка да то подешавање не мења семпл рејт стварно и смислу да када га подесиш на пример на 192кхз, карта и даље пушта оно што јој је дефинисано кроз оперативни систем. Тако да би то требало да буде уствари на колико карта интерно обрађује звук, дсп ефекте или тако нешто или можда све заједно. У сваком случају фабрички долази на 92кхз. Ја сам урадио овако држим на 192 неко време па кад ми се навикне уво спустицу на 92 да видим има ли разлике, али све ми се чини да има.

Реални Семпл рејт бираш кроз виндозин миксер за звук, у плејбек дивајсез.
 
rezultati na rightmarku su bolji sa smanjenjem sample rate. (na 192 najgori, naniže sve bolji)
192khz nije neophodan , jer obuhvata čujni opseg do ~90.000 Hz, ljudska bića uglavnom ne čuju ni preko 18.000

da skratim - na dobrim audio karticama je 96 kHz sampling rate najpreporučljiviji , jer da dobro reprodukuju 192 khz mogu samo vanserijske kartice
a mi uglavnom nemamo ni izvore koji su snimljeni u 192 khz (BR-A), i 96/24 ripovi se na kašičicu nalaze na avax-u i sličnim sajtovima .
 
И ја сам покушавао да ископам чему служи то сетовање за семпл рејт, канале иначе сетујеш на онолико колико звучника имаш...

u pravu je dule, moja greska, imam stx , a kod njega moze da se bira broj kanala za ulaz, karta ionako samo stereo pusta
 
rezultati na rightmarku su bolji sa smanjenjem sample rate. (na 192 najgori, naniže sve bolji)
192khz nije neophodan , jer obuhvata čujni opseg do ~90.000 Hz, ljudska bića uglavnom ne čuju ni preko 18.000

da skratim - na dobrim audio karticama je 96 kHz sampling rate najpreporučljiviji , jer da dobro reprodukuju 192 khz mogu samo vanserijske kartice
a mi uglavnom nemamo ni izvore koji su snimljeni u 192 khz (BR-A), i 96/24 ripovi se na kašičicu nalaze na avax-u i sličnim sajtovima .

Да да, то је све тачно за селмпл рејт који стварно излази из карте али мењање семпл рејта кроз сонар контрол центар не мења семпл рејт уопште, то можеш сам да испробаш. Семпл рејт стварно можеш само променити преко виндозиног миксера. Ја користим 24бит/48Кхз у Ос-у и то је оно што добијам на излазу карте.

http://xiph.org/~xiphmont/demo/neil-young.html

Овде има тест, свако може да испроба.

Пусти се снимак на коме се звук појављује у суперсоничном опсегу. Када је миксер подешен на 44 или 48кхз не чује се ништа, чак и када је у сонар центру намештено на 192Кхз. Када се у миксеру намести све преко 48 чују се звук тј. дисторзије, чак и кад је у центру подешено на 44кхз.
 
normalno, dede dule, jer je kod win7 wasapi standard , tako da se sampling podešava u win sound opcijama. al nisam o tome pričao .

to što percipiraš razliku kod 96+ khz plejbeka, su tzv . viši harmonici, i oni stvarno oživljavaju muziku (naravno, ako su snimljeni na samom zapisu, tj ako je fajl 24-96).
ono što sam reko je da postoji neizmerno mali broj zvučnih kartica koje mogu da odsviraju dobro 192khz , a još redje je naći tako snimljen fajl, tako da taj samle rate nema mnogo smisla,
i zato je 24-96 majka jana .

nego , kako si nalemio tog bur brauna na xonara ? ;)
 
Па ево по овом тесту не може ни 96кхз да свира добро, чују се дисторзије јасно, не може електроника да издржи. А ово сетовање у асус контрол центру мора да подешава на колико ће интерно да ради сам чип на звучној, па се зато не чују дисторзије чак и на 192, јер је чип прављен да ради на толико.


Овај линк горе што сам окачио је сјајна ствар, доста ми је појаснио ствари.

Их на крају сам развио технику са две лемилице :p. Ставим капљицу калаја са обе стране чипа и додирнем одједном и чип спадне као од шале. Променио сам их 15 пута ради тестирања, поготово за хедамп на фронт панел излазу.
 
alal ! kako ga ceniš vs. 4652 ?

ps. odličan link !
 
Poslednja izmena:
Много ми се свиђа у односу на фабрички. Баш чини велику разлику, мнооого је прецизнији звук, друга карта. Карта стварно може да понуди доста више него са фабричким опампом. Види се да су је намерно осакатили опамповима да би могли да направе понуду.
 
OK hvala
suma sumarum za filmove stavim po difoltu na 6 kanala i 96K ?
 
Ако имаш 6 звучника онда да, само у виндозином миксеру измени на 24бит/44 или 24бит/48кхз и то је то.
 
zvucnici su Logi Z-5500

-----------------

A za slusanje muzike ( flac, mp3) ... postavim na 2 kanala i 48K

Zbunjujem me zasto onda postoji uopste setovanja na 95K i 192K
 
Poslednja izmena:
pročitaj stranu koju je dule linkovao i viđećeš .

imaš u njoj i par wav fajlova koji služe da li tvoj sistem može da reprodukuje 96khz bez distorzije . pa ako može, niko ti ne brani .
ako imaš BR-a ili SACD ripove u kolekciji na 24-96 , podesi u win sound opcijama 24-96 i to je to .
 
Nazad
Vrh Dno