Šta je novo?

Xiaomi 13/Pro

Ne dolazi svima u isti momenat. Mozda ces morat sacekati par dana. Šalju update postepeno.
 
Telefon je iz A1, hyper OS je za EU rom, što se i vidi iz updata. Nisu ubacili vidžete kao u kineskoj verziji. Promene su kozmetičke, xiaomi-jeve ikone su "ulepšane", zaključan ekran ima više mogućnosti prilagođavanja. Ne sviđa mi se što su izbacili iz bočne trake za video reprodukciju ikonicu uvo, koja je omogućavala gašenja ekrana uz ostanak zvuka. Ne vidim neku razliku na kameri.
 
Malo mi je cudno(i pohvalno😃) da je Hyper OS stigao na Xiaomi 13 kad su pre par dana update najavili za Q1 2024.
 
Meni jos ne stize.. global

niplodram-phone.gif
 
Upravo stigao.

image.png
 
I kod mene se jutros pojavio update.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-12-24-07-30-20-245_com.android.updater.jpg
    Screenshot_2023-12-24-07-30-20-245_com.android.updater.jpg
    47.9 KB · Pregleda: 58
Stigao i meni na običan 13. Primetih samo razliku u drugačijim sistemskim ikonicama i drugačijem control centru.
 
Promene su minimalne
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-12-24-10-36-59-380_com.android.updater-edit.jpg
    Screenshot_2023-12-24-10-36-59-380_com.android.updater-edit.jpg
    112.8 KB · Pregleda: 63
Ovako na prvu mi se ne svidja. Poceli su sakrivati stvari. Ukinuli su Settings opciju koja se zvala Always on display itd.. sada su je samo AOD poturili pod themes and wallpapers.

Za sleep time ne znam ni lokaciju. Zakopali su je pod lock screen pa sam je nasao preko searcha.

Iz nekog razloga imaju fetiš za wallpapere pa kako god pokusao staviti neki ringington, stalo prebacuje na wallpapere pa moram udariti back.

U Apps nema opcije "default app". Da se poništi ili ugasi. Ako instaliram launcher ne vidim nacina kako da ugasim njezin launcher kao defaultni. Sreca koristim Nova pa on ima opciju da otvori neki sub menij u kojem prebacim na Nova ali onog sistema za ponistitit u Apps nema.

Kada vratim backup Nova launchera, vrati mi one ikonice za aplikacije i koje nisu instalirane pa kada kliknes na istu, prebaci te inace na Google Store. Sada mi potura neki GetApps. Da skidam s njega bankovne aplikacije? Neka hvala. Ima dole jako malim slovima Google Play ali kada idem "remember my choice", i dalje izbacuje GetApps.

image.png


Dosta drugih stvari je sakriveno, ne pada mi na pamet sada koje ali ni search ne nalazi. Bolno hoce da budu apple i sa skupim telefonima i sa konzervativnim sistemom. Dobro cu razmisliti o narednom telefonu.
 
Iz nekog razloga imaju fetiš za wallpapere pa kako god pokusao staviti neki ringington, stalo prebacuje na wallpapere pa moram udariti back.
Ajde to i đene, đene udariš back pa šta? Nego krucijalno pitanje je da li si nekom kontaktu do sad uspeo da dodaš taj ringtone koji skineš, da ga upamti i da bude u funkciji kada ta osoba pozove?
 
Burazer takođe uradio upgrade na HyperOS, običan 13 i sada mu stalno iskače ovaj prozorčić. Zna li neko o čemu se radi? Kada klikne na njega, ništa se ne dešava, neće da se otvori.

Edit: rešeno logovanjem na Mi account.
 

Prilozi

  • IMG-e77b80ad7f1313d1ec9d929a5c9952b5-V.jpg
    IMG-e77b80ad7f1313d1ec9d929a5c9952b5-V.jpg
    35.4 KB · Pregleda: 92
Kako vam se ponasa baterija na Hyper OS?

Kod mene osetno brze trosi bateriju... Mozda ce trebati par dana da sve dodje na svoje.
 
Kod mene baterija puno bolja. Napunio sinoć nekad i evo stoji 96%. Ali ja nakon svakog veceg updatea poput ovoga odradim factory reset a ujedno ne koristim facebook, twitter itd pa mi je OST manji.
 
Prebacim sve sa telefona na računar, odradim factory, i nakon prvog paljenja, dok se sve google aplikacije poskudaju, dok google zavrsi svoje, sa racunara prebacim sve nazad. Koristim Nova launcher tako da backupujem stanje. Kada instaliram Novu, odradim restore i bude isto stanje kakvo sam i imao prethodno.

Na desktopu mi je oko 18 aplikacija, i kada povuces restore, za aplikacije koje nisu instalirane stoji njihova ista ikona, samo siva. Kada kliknes na sivu ikonicu, Nova ti kaze da nije instalirana i da li da te prebaci na Playstore da je povuce. I onda instalira aplikaciju i obnovi desktop stanje. Znaci ne moram raditi raspored desktopa ni sto se ikonica tice. Ako si koristio neki poseban pack za ikonice, ne moras ga nanovo instaliratil. Nova ga pamti pa zada ikonice aplikacijama koje su i bile i ako nisam nanovo instalirao icon pack.

Znaci nakon factorya moram jedino podesiti bankovne aplikacije, moram neke sitnice za sam MIUI sistem oko interfejsa i morma instalirati Huawei Health manuelno jer on nije na storeu. Ostalo je sve isto. Pilikom logina google mi pamti pass podatke tako da ni to ne kucam nanovo.

I dalje ne mogu da se naviknem da telefoni nemaju SD kartice ili sto je nekada bilo moguce particionisanje memorije na androidu, pa ti stoji particija koja nema veze sa sistemom i ne briše se nakon reseta.

Koristim paralelno A53 i microsd je spas oko ovoga ali eto. Navikao sam se na manuelni backup jer nakon svakog veceg updatea nesto zeza. Prosli put kada je stigao MIUI14 je upravo bio problem oko krešanja Nova-e. Ali ide brzo. Nije strasno.
 
Da li je neko probao da otkljuca bootloader sa HyperOS?
 
Zagrizoh metak i odradih upgrade na HyperOS, manje vise ista stvar ali ne mogu notifikacije da namestim da normalno svaka aplikacija ima svoju ikonicu, trenutno stoji jedna ikonica, poslednja aplikacija koja je imala notifikaciju, i posle nje kao tackica da signalizira da "ima jos" ali nece da prikaze dalje. Jel zna neko kako ovo da vratim, pre updeta je sve funkcionisalo ocekivano, svaka notifikacija ima svoju ikonicu. Imam dve aplikacije sa floating notifikacijama koje mi je bitno da su stalno upaljene.

Screenshot_2023-12-29-19-44-42-798_com.miui.home.jpg
 
Poslednja izmena:
Isto i kod mene na 13 ali nisam nasao fix. Mislim da je bug.
 
  • Like
Reagovanja: PPC
Nisam trenutno na hyper os ali koliko se sećam, to bi trebalo da bude u notifications & control center, notification shade, group notifications pa probajte isključiti ako je uključeno.
 
Opet je isto, opet je dot:

image.png


U pitanju je bug. Dot se pojavi kada broj notification ikonica zauzme prostor da ih ne moze dovoljino prikazati na ekranu. Samo kada imas ovaj bug, on ne moze prikazati vise od jedne ikonice. Desavalo se i na starim verzijama. Ovako je meni od MIUI 14.
 
Meni je telefon odlican, sad sve zavisi od korisnika.
Kamera je bas dobra, portret kida. Mogu slobodno da kazem da bolji portret mode nisam jos video.Baterija izgura dan normalnog koriscenja, kad sam vise na 4g uvece ga dopunim, brzo se puni 20 i nesto minuta. Bez seckanja, bagova, sve glatko radi. Jedino sta mi se desilo posle azuriranja na android 14 je da mi se kamera gasila kad je bio ukljucen nocni mod, sada je i to reseno. To je to
 
Jel primetio jos neko sledece, kad slikam sa 13icom unutra, cak i pri dobrom vestackom osvetljenju (nocu), slike su 85% ocajne a onda se desi i po neka da je kao dobra. Ista prostorija, slican ugao, zaista ne vidim sta pravi toliku razliku. Bukvalno su slike Nokia 2006. vibes. Kad se ukljuci blic, sve postaje ocekivano, slike su super, detalji, ostrina, sve je ok.
 
Kod mene je isto to problem.
Fotografije napravljene u zatvorenom prostoru(manje svetlosti) izgledaju loše. Lice ljudi(koža) nekad ispada očajno.
HDR iako je isključen kao da se trudi da popravi kožu i na kraju se dobije loša fotografija.
Koristim Leica Authentic mod jer su razlike između Authentic i Vibrant minimalne koliko sam uspeo da vidim.

Kamera je po meni najvece razocarenje na Xiaomi telefonu.
Selfi kamera sa 1080p je posebna priča.
 
Pisao sam ranije i previse o kameri, da se ne ponavljam. Problem je sto je kamera na nekim starijim MIUI verzijama bila bolja (neka od v4). I drugo, kameru dodatno sabotira instagram LEICA filter.

Ako nadjete da vam gcam radi, probaj te nju. Daje puno bolje rezultate. Posebno kod HDR sadrzaja. Samo na zalost, 90% njih ili kresa ili ne snima slike svaki put. Jedina pouzdana verzija mi je za sad 8.1.1. Sve ostalo sto sam probao ili kresa ili buguje.
 
Po nekoj mojoj pausalnoj proceni, Leica Vibrant otp filtrira koliko i drugi telefoni bez da to nazovu posebnim modom, Authentic doduse pokusava da bude previse "dramatican", da se tako izrazim.

Imam stari Xiaomi Mi Note 3 koji je vazio za dobru kameru u svoje vreme, sto se tice ovog scenaria koji sam naveo kamera je cak i bolja na Note 3 ili u najgorem slucaju ista. Kad se ukljuci blic onda 13 bude osetno bolja ali bez blica, otp isto.
 
Da li vam se dešava da se sistem ruši na HyperOS? S vremena na vreme, recimo jednom nedeljno,zateknem obaveštenje "system repair complete" i sve kao da se resetuje samo od sebe. Jedino što moram svaki put da nameštam su tonovi za notifikacije,alarm i zvono telefona.
 
Nazad
Vrh Dno