Šta je novo?

[wip] MiNAS - mini-ITX NAS/Fileserver

milanbb

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
02.11.2000
Poruke
5,749
Poena
770
Posle nekoliko tema o NAS uredjajima, kao i kulminacije licnog nezadovoljstva ponudom ovde krenuo sam da pravim jedan 'kineski brend NAS'.

Komponente su sledece:

1. Kuciste: CFI Group CBI-A8989TG
2. Maticna: Intel DG41MJ mini-ITX LGA775
3. Procesor: Intel Celeron E3200
4. HDD: 2xSeagate 1TB
5. RAM: 1GB DDR2 800


Uglavnom prvi dan 'sklapanja' zavrsavam sa dve dileme:

1. Da li ostaviti napajanje od 150W ili seci kuciste da se upasuje Chieftec SFX napajanje od 300W

2. Sta instalirati? a) Debian b) Ubuntu server c) FreeNAS


do sutra :wave:
 
Poslednja izmena:
1. Ostaviti 150W
2. uBuntu Server
 
zar nije ideja nas-a da stane puno hardova? a nekako mi ne deluje niti da staju u ovo kuciste niti da mogu da se ohlade...
 
Probna voznja:

Kuciste: Taman sam se ponadao da je ovo idealno kuciste za male masine - ali nije, ne znam kako ide proces dizajniranja kucista - ali sam siguran da ti ljudi nisu sklopili ni jedan jedini racunar u kuciste koje su smislili. Zasto O zasto nije moglo da bude 1 CM dublje pa da ne mora da se vadi napajanje kada se montira ploca (to vraca ideju o budzenju SFX napajanja). Slag na tortu gluposti je prednja maska za optiku koja kada se otvori blokira dugme za izbacivanje :S: pa mora rucno da se gura 'drzac za kafu'.


Maticna: Sjajna mala spravica, nemam zamerki

Procesor: Odlican procesor sa najretardiranijim sistemom kacenja kulera, maltene cela ploca se iskrivila

Sa optikom masinica trosi oko 65-70W na POST ekranu, videcu kada krene instalacija.


@danijel00: kako onda tumacis NAS proizvode sa jednim hard diskom? NAS je NETWORK ATTACHED STORAGE ne obavezno masina sa 20 hardova...
 
Poslednja izmena:
Zavidim ti na malom broju hardova ,)

Upravo sam sastavio jedan sa 9 diskova i još uvek ne mogu da ga nateram da vidi više od 8. 2 SATA na ploči i 4x2 na PCI karticama i nikako ne mogu da ga nateram da vidi preko 8.

Ja sam stavio FreeNAS i mogu toplo da ga preporučim. Sve radi kako treba.
 
:) na svih 10 racunara koji ce koristiti ovaj NAS je utroseno mozda 150GB prostora na diskovima, ukupno.
 
Veoma interesantno. Dok sam radio kao SIS Admin uvek sam prizeljkivao ovako nesto ali posto zivimo u srbiji onda sami pravimo Storage Server. Prvo uzeo sam http://www.chieftec.com/unc-310l-b.html a zatim napakovao 4HDD-a unutra i podigao WIN Server 2003 jer takva politika firme. Naravno sve to je smesteno u klimatizovanoj server sali na 18C leti zimi i to sljaka. Ono sto je bila zelja za kupiti i resiti elegantno problem bilo je nesto nalik http://www.qnap.com/pro_detail_feature.asp?p_id=119
 
Evo i slika...
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    355.8 KB · Pregleda: 278
  • 2.jpg
    2.jpg
    352.4 KB · Pregleda: 242
  • 3.jpg
    3.jpg
    338.2 KB · Pregleda: 223
@mpx

Qnap se moze sada kupiti i kod nas. Pre ih nije bilo ali je moglo da se kupi nesto slicno od drugih proizvodjaca. Recimo ja sam prodavao LaCie. Nije bio najjeftiniji po TB prostora ali je jako lepo radio.

@milanbb

Ja bi isao na vise memorije ukoliko planiras da prebacujes vece fajlove jer se obicno ram koristi kao bafer izmedju hardova i mreze. Tako da recimo pri prebacivanju fajla od 4.5GB sve ide dosta brzo na gigabitnoj mrezi dok ne predje nekih 800MB recimo, i onda se vuce na nekih 25% brzine. Ukoliko su u pitanju manji fajlovi zaboravi sta sam napisao. :)

Odlicno kuciste za NAS: http://www.ewiz.com/detail.php?name=CA-34069

Pozdrav.
 
Hm, a jel' tebi toliko važno tih 10 cm prostora više u kancelariji koje si dobio sa ovim kućištem? Što ne uzmeš neko normalno sa nekim krštenim napajanjem i ne zezaš se sa ovim...

Ja sam u chief kućište strpao 4 diska u RAID, instalirao FreeNAS na flash na uATX intel ploču sa celerom i to radi neke dve godine a da ga nisam čestito ni pogledao posle instalacije.
 
Kuciste ce najverovatnije ici U ili NA 8U rack. I nisam dobio 10cm vec otprilike 2/3 prostora Chieftec microATX tower kucista, da zanemarim koliko bi smesno krsteno kuciste izgledalo ovako montirano.
 
Poslednja izmena:
Mogao si da pogledas u Netiksu bolja kucista za itx ploce, naravno rackmount. Mislim da cena nije bas povoljna. Mada opet, ne znam koji budzet imas, mozda bi se i uklopio. Dobio bi na slobodnom prostoru jako puno.
 
Sve ima, ... samo sto ovako sklopljena masina kosta ispod 300 eur, sa sve dodatnim napajanjem koje sam planirao da umodujem. Dok 2U kuciste (da ne moram da jurim 1U kuler) kosta 100+18%+napajanje... i jos u Netiksu imaju samo neko najjadnije 380mm dubine.

Takvo kuciste jeste najbolje resenje, samo sto je izbor nikakav a cene :S:

http://www.casepro.cn/html/238C.htm

Ovo bi bilo sjajno,... samo ga nema :)
 
Poslednja izmena:
@ milanbb

ako nije problem, totalno je off-a, ali interesuje me par stvari kod ove plocice (DG41MJ):

- jesi li probao neku multimediju (full HD rip 1080p)?

- Koliko se greje chipset na ovoj ploci?

Mozes i da prebacis post u odgovarajucu sobu.
 
@copycat: nisam probao nista osim konzole :) ... za temperaturu ti javljam


@kUdtiHaEX: .... bez provokacija molim :)
 
Cipset se ne greje toliko, ali mi se temperatura hard diskova ne svidja... prelazi 45c :(

Moram da napravim neko hladjenje za njih, a i napajanje je malo toplije nego sto bih voleo da bude.
 
Ja sam odmah tvrdio da mi se to kuciste ni malo ne svidja u svrhu file servera... to je za neki htpc sa jednim hladnim diskom i nekriticnim podacima...
 
Pa i jedan disk od TB se isto tako greje.
 
Reseno tankim ventom od AMD kulera,... temp su ispod 35.
 
Koji je software na kraju instaliran? Kako se ponasa sistem nakon evo vec 8-9 meseci? Da li je stavljen soft RAID s obzirom da hardverski ne postoji napakovan :)

Vadimo malo temu iz mrtvih :)
 
Ubuntu 9.04 server na soft RAID 1, stavljen i webmin za laksu administraciju. Poslednji put kada sam proveravao (pre mesec dana) sve je radilo kako treba. Masina je otisla u jednu firmu u Pancevu.
 
Nazad
Vrh Dno