Šta je novo?

Windows poludeo i izgubio sam podatke

CryptSpace

Poštovan
Učlanjen(a)
01.02.2015
Poruke
65
Poena
60
Pozdrav ljudi, sinoc udjem u CS malo da iskuliram i pojavi mi se BSOD, restartujem PC i vidim da se dosta sporije pali windows, nakon ucitavanja primetim da mi fali brdo foldera na desktopu od projekata sto sam radio mesecima unazad (srecom sam ih pushovao na git), ali ostalih bitnih fajlova nema.. Kao da se uradio backup za 6 meseci unazad, a ja nisam pravio nikad kopiju i ne mogu da skontam sta se zapravo desilo..
Palim task manager DISK 100% usage, windows processi.. Otvaram windows update i vidim da skida 6 update-ova (redovno pre toga sam radio updateove uvek), pustim da uradi svoje i nadam se da ce posle restarta sve biti ok.. Medjutim nista, fajlova nema, kao da je uradjen taj backup koji nikad nisam pravio..
Kapiram da nisam mozda pokupio neki malware jer sam skidao neke .dll fajlove za skinove u CS 1.6, al ono upaljen mi je windows defender non stop, pa valjda bi primetio da je virus neki kod iz 2020te..

U pitanju je windows 10 instaliran na SSD, a pored njega imam prikljucen i HDD koji nije dotaknut, sve je na njemu kao sto je i bilo.. Evo pravim novu win instalaciju na USB, a pre nego sto reinstaliram win cisto da pitam sta se ovde zapravo desilo? Jel postoji nacin da vratim fajlove (mada ja mislim da je gotovo)? Da nije mozda problem do SSD?
 
Meni ovoviše izgleda da je problem do SSDa iako i CPU/RAM treba testirati za svaki slučaj. Da li se sjećaš koju grešku je BSOD prikazao?
 
Meni ovoviše izgleda da je problem do SSDa iako i CPU/RAM treba testirati za svaki slučaj. Da li se sjećaš koju grešku je BSOD prikazao?
Nisam mogao da procitam gresku jer mi je CS bio na 640x480 rezoluciji kad se dogodio BSOD..
SSD je kingston 256gb, RAM 2x8gb Kingfast, a ovaj CPU koristim vec godinama AMD Athlon x4 845
 
Idem da uradim reinstalaciju, vise ne znam ni sta mi fali od fajlova, kolaps.. uzecu neki cloud storage ubuduce za bitne fajlove, sam sam kriv
 
Bolje uzmi neki USB disk pa backup na njega. Uzgred..... zašto držiš toliko važnih fajlova na desktopu ? Napravi zaštićeni folder negde pa samo link do njega na desktopu ako već moraju da budu tu.
 
Saznao si na tezi nacin sta znaci odsustvo backup-a. Verovatno je kontroler odlucio da poludi i napravi belaj i to je to.

I da opet osposobis taj SSD vise mu ne bih verovao jer je vec napravio problem. Eventualno ga ostavi za neki rezervni backup, kao privremenu memoriju ili nesto slicno.

Apsolutni minimum minimuma za ubuduce ti je automatski backup na taj HDD koji imas u kompu preko Macrium Reflect-a a prvi sledeci korak da sprecis ovakve situacije u jos gorim scenarijima gde npr. zapatis ransomware ti je jos jedan SSD/HDD/Fleska (fleska samo ako bas mora) za offline backup.
 
Ja sam uzeo IDrive za 3€ godišnje. Povezana 2 mobilna i jedan PC. Za taj novac sam super zadovoljan kako radi.
 
Za to je potreban brz internet bez ograničenja.
 
Pozdrav ljudi, sinoc udjem u CS malo da iskuliram i pojavi mi se BSOD, restartujem PC i vidim da se dosta sporije pali windows, nakon ucitavanja primetim da mi fali brdo foldera na desktopu od projekata sto sam radio mesecima unazad (srecom sam ih pushovao na git), ali ostalih bitnih fajlova nema.. Kao da se uradio backup za 6 meseci unazad, a ja nisam pravio nikad kopiju i ne mogu da skontam sta se zapravo desilo..
Palim task manager DISK 100% usage, windows processi.. Otvaram windows update i vidim da skida 6 update-ova (redovno pre toga sam radio updateove uvek), pustim da uradi svoje i nadam se da ce posle restarta sve biti ok.. Medjutim nista, fajlova nema, kao da je uradjen taj backup koji nikad nisam pravio..
Kapiram da nisam mozda pokupio neki malware jer sam skidao neke .dll fajlove za skinove u CS 1.6, al ono upaljen mi je windows defender non stop, pa valjda bi primetio da je virus neki kod iz 2020te..

U pitanju je windows 10 instaliran na SSD, a pored njega imam prikljucen i HDD koji nije dotaknut, sve je na njemu kao sto je i bilo.. Evo pravim novu win instalaciju na USB, a pre nego sto reinstaliram win cisto da pitam sta se ovde zapravo desilo? Jel postoji nacin da vratim fajlove (mada ja mislim da je gotovo)? Da nije mozda problem do SSD?
Neverovatno da niko od svih vas koji ste lupili reply nije skontao ovaj deo.
 
Da je imao backup, vratio bi se za pola sata.
 
Lose sam procitao, ucinilo mi se da je napisao da je skinuo dll fajlove 2020te.

U svakom slucaju backup bi ga spasio gluposti koju je napravio, ovako mu je to skuplja lekcija.
 
Da je imao backup, vratio bi se za pola sata.
Uopšte se ne radi o tome da li je imao backup ili ne. Nego je u pitanju security awareness koji je u njegovom slučaju nepostojeći. Slaba je vajda od backup-a ako je taj backup inficiran. Dosta tih toolova i hax-ova za popularne online igre su malicioznog tipa. Pola njih je undetectable i bez problema prolazi hash check jer nisu široko rasprostranjeni. A o efikasnosti heuristike takozvanih "antivirusnih" rešenja, ne treba trošiti reči. Useless.
 
Backup se radi offline, tj disk je dostupan samo dok se radi backup, recimo externi na USB. Par puta mesečno bi bilo dosta da se ne izgubi mnogo. Naravno da to ne znači da možeš da budeš neoprezan na internetu.
 
Nazad
Vrh Dno