Šta je novo?

Windows 7 - gde se sta nalazi i sta smem da brisem/iskljucim/deinstaliram

djuka007

Slavan
Učlanjen(a)
14.01.2005
Poruke
240
Poena
319
Evo neceg sto bi moglo da bude zanimljivo vecem broju ljudi, pa moze i u sticky...

Prvo, nije bas da je izmislio toplu vodu ali, M$ je u Win7 prvi put postavio logicke, za razliku od do sada prisutnih fizickih (realnih) direktorijuma *Disclaimer: posto nikada nisam koristio Vistu, ne znam da li je ovoga bilo tamo*. Ovo je kod mene pri prvom susretu izazvalo zbunjenost iz prostog razloga sto sam navikao da sve mogu da obrisem i da je kopiranje u odredjeni direktorijum zaista kopuranje na datu fizicku lokaciju a ne samo na logicki pointer. Prvobitno je ovo bio slucaj sa direktorijumom "My Documents" koji kao takav ne postoji realno vec kao logicka celina, dok su realni folderi "Documents", "Pictures", "Videos" itd. Takodje pojavili su se neki novi direktorijumi kao sto je "Boot", "Program Data" koji se kao takav ranije nalazio u "Documents and Settings" sto isto vazi i za "Users" itd. Daljim istrazivanjem sam otkrio jos mnoge pretumbacije pa bih voleo ukoliko neko ima detaljnu listu XP-Win7 da je postavi na ovom mestu, jer sam siguran da mnogima ovo predstavlja problem pri prelasku na Win7.

Drugo, moj "Windows" direktorijum je pre formatiranja diska na XP-u (prepun svakojakog djubreta) bio "tezak" oko 2GB, dok je sada 8GB! Kapiram da je Win 7 pun svakojakih nepotrebnih gluposti (voleo bih da mi neko kaze da onaj BitDeffender i DVD Maker zaista necemu sluze) pa bih voleo da znam sta od toga moze da se deinstalira jel mi takvo djubre ne treba na kompu, zna se sta se za to koristi.

Trece, servisi koji se pokrecu prilikom podizanja Windowsa nisu vise isti kao oni koji su postojali na XP-u, *makar se ne zovu isto* pa vise ne znam sta sve smem da disable-ujem bez ugrozavanja normalnog rada sistema.

Izvinjavam se ako se odgovori na ovo vec nalaze u Win7 software thread-u, nisam mogao da iscitam 172 strane ;). Takodje sam siguran da Google koji je moj friend takodje daje odgovore na sva ova pitanja, ali sam misljenja da bi bilo korisno da se sve ove informacije nadju lako dostupne na jednom mestu.

Toliko od mene.

Poz!
 
+1 za temu...

...lepo uradjen sajt, sa detaljnim objašnjenjima:

Kod:
http://www.blackviper.com/Windows_7/servicecfg.htm
 
Odlicno, problem 3 resen!
Valjda ce i prva dva biti ovako brzo i uspesno resena.

Poz!
 
U vezi pitanja pod br. 2 pogledaj The Secret Of Windows Vista / Windows 7 Winsxs Folder (Savet: Ne diraj ništa tu!)

Možda da skineš besplatni utility DiskMax i da pustiš da on ispregleda i očisti "višak" fajlova... Prilikom prvog pokretanja ćeš morati da odgovoriš na neka jednostavna pitanja / daš dozvolu za brisanje...

Pitanje br. 1 zahteva više kompleksnijih odgovora tako da najjednostavnije rečeno XP=/=Vista(Win7)
 
+1 za temu...

...lepo uradjen sajt, sa detaljnim objašnjenjima:

Kod:
http://www.blackviper.com/Windows_7/servicecfg.htm


Nije mi bas ovo jasno,ako moze mala pomoc

Npr. da li svi ti servisi sto su na sajtu,a ima ih gomila se nalaze na kompu ili vecina toga u zavisnosti sta je instalirano ?

Znaci da li treba da idem jedan po jedan pa da podesavam(pa to je bas puno) ili?

Npr hocu da promenim AxInstSV ja njega nadjem,ali ima sto gluposti,pa ne znam sta da menjam ? Vidim da su svi na tom principu,pa me interesuje sta treba menjati?

Evo slika
 

Prilozi

  • slika.jpg
    slika.jpg
    120.7 KB · Pregleda: 144
Poslednja izmena:
Vi otvarate blackviper.com ? Meni vec par meseci ne radi sajt ..

^ Ako se radi o tome da hoces da pogasis neke servise onda idi :

Control Panel\Administrative Tools\Services, ne kapiram sta gledas po registru ?
 
Poslednja izmena:
Vi otvarate blackviper.com ? Meni vec par meseci ne radi sajt ..

^ Ako se radi o tome da hoces da pogasis neke servise onda idi :

Control Panel\Administrative Tools\Services, ne kapiram sta gledas po registru ?



****ga pisalo ovo,pa sam pratio korake

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\

hvala.
 
Otvara, aha... kod mene opera-usb 9.63 i matori fox 3.0b1 portabilni :)
 
Bice da http://www.blackviper.com/ sajt ne radi ljudima koji idu preko IKOM-a?
Mozete videti sajt preko nekog proksija (recimo http://hidemyass.com)

Jbt jeste ...ovo mi se ranije desavalo jos sa nekim sajtovima i ja okrenem IKOM-ovu podrsku i objasnim problem. Covek mi objasnio stvari i preporuci da koristim browsertunnel ako se opet desi jer je problem do njih.
Uopste se nisam setio toga niti mi je palo na pamet za blackviper sajt ..

Jeste do IKOM-a je, hvala.
 
Eto, cak smo i moderatorima resili problem :D!
Ako neko ima link za ovu "Deluxe" verziju Tweak Guide-a, neka mi pusti na P.M.

Poz!
 
Posetio sam blackvipera i podesio 7-cu prema "safe" podesavanjima ( nije bilo nesto mnogo izmena)i za par servisa ima ** sto znaci da se ne iskljucuju na services.msc vec nekako drugacije, kako
Kod:
Windows Live Family Safety ***  	fsssvc  	Not Installed (Manual)  	Not Installed (Manual)  	Not Installed (Manual)  	Not Installed (Manual)  	Not Installed (Manual)  	Not Installed (Manual)  	Not Installed  	Not Installed  	Not Installed
Windows Management Instrumentation 	Winmgmt 	Automatic (Started) 	Automatic (Started) 	Automatic (Started) 	Automatic (Started) 	Automatic (Started) 	Automatic (Started) 	Automatic 	Automatic 	Automatic
Windows Media Center Receiver Service ** 	ehRecvr 	Not Available 	Not Available 	Manual 	Manual 	Manual 	Manual 	Manual 	Disabled * 	Uninstalled *
Windows Media Center Scheduler Service ** 	ehSched 	Not Available 	Not Available 	Manual 	Manual 	Manual 	Manual 	Manual 	Disabled * 	Uninstalled *
Windows Media Player Network Sharing Service ** 	WMPNetworkSvc 	Manual (Started) 	Manual (Startedl) 	Automatic (Delayed Start, Started) 	Automatic (Delayed Start, Started) 	Manual (Started) 	Manual (Started) 	Disabled * 	Disabled * 	Uninstalled *
Windows Modules Installer 	TrustedInstaller 	Manual (Started) 	Manual (Started) 	Manual (Started) 	Manual (Started) 	Manual (Started) 	Manual (Started) 	Manual 	Manual 	Manual
Windows Presentation Foundation Font Cache 3.0.0.0 ** 	FontCache3.0.0.0 	Manual 	Manual 	Manual 	Manual 	Manual 	Manual 	Manual 	Manual
 
Могу да се искључе или да се обришу....прочитај целу страницу и видећеш шта звездице значе :wave:
An * (asterisk) indicates changes from the default.

Two ** (asterisks) indicates you can add or remove this service by:

* Head to Start
* Select Control Panel
* Select Programs
* Select Programs and Features
* Select Turn Windows Features on or off

Three *** (asterisks) indicates they are installed with Windows Live Essentials
 
Kod mene je Windows folder zauzimao 26.7 GB (cela C: particija 57.2 GB), SP1 instaliran posle sveze instalacije Win7 x64 Pro, i sad posle malo vise od godinu dana winsxs folder je dostigao velicinu od ~11 GB, a prazno mesto na particiji jedva bilo oko 4GB a samo potrebne programe drzim na C: games na 2. particiju, i malo sam googlao i nasao resenje.

Ko ima SP1 instaliran moze da ocisti taj folder uz pomoc alata izvrsenog u administratorskom command prompt-u,
Start > All Programs > Accessories > Command Prompt > Run as administrator

Kod:
dism.exe /online /Cleanup-Image /spsuperseded

/online opcija kaze da dism radi na trenutno aktivnoj windows instalaciji

/spsuperseded opcija kaze da brise buckup fajlove kreirane u toku instalacije

Posle jedno 5-6 minuta:



Source:
http://www.iishacks.com/2011/06/23/reduce-windows-7-winsxs-folder-size/
http://www.happysysadm.com/2011/06/clean-up-winsxs-on-windows-2008-r2.html

Naravno radite ovo na sopstvenu odgovornost, nije 100% sigurno da nece neki drugi program kasnije da zeza, ako niste u frci sa prostorom na nema potrebe.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno