Šta je novo?

Windows 2000 i MS DOS

Universe

Slavan
Učlanjen(a)
05.12.2004
Poruke
1,097
Poena
395
Imam jedno pitanje za poznavaoce starijih windowsa i ms dos-a, verovatno teško ostvarivo ali možda neko zna.
Na starom notebook-u se nalazi windows 2000 profesional u C: (ntfs particija 2gb), a potrebno je pored njega na drugoj fat32 D: particiji od 2gb instalirati windows 98 ili makar čisti ms dos.
Problem je u tome što računar ne podržava cd kao butabilni uređaj, a eksterni pcmcia flopi nemam, tako da je jedini prenos podataka moguć network konekcijom sa novijim računarom i šerovanje podataka.
Na fat32 particiju sam prebacio kompletne win98 i msdos 6.22 instalacije, ali ne mogu da ih pokrenem jer win 2000 nema mogućnost ulaska u čisti dos, a iz njegovog dos prompta se to ne može uraditi.
Pokušao sam da kreiram bootsect.dos sa fat32 particije i zatim editujem boot.ini na ntfs particiji, kako bih dobio dual boot, ali neće da radi, tj podiže i dalje samo win 2000.
Meni deluje kao totalni ćorsokak i da je nabavka flopija jedino rešenje ali me zanima da li postoji bilo kakav način da se u ovoj varijanti nekako dokopam čistog dos-a?
 
Bice tu jos posla.. stariji ms operativni sistemi nece da rade ako nisu na primarnoj particiji, pa ce trebati neki bootmanager ili da prvo instaliras win98 na primarnu pa onda win2k na extended/logicku.
 
Sve bi ja to uradio, čak se i lišio win 2000 potpuno, ali ne mogu da uđem u čisti dos i pokrenem win 98 instalaciju, koju već imam tamo na hardu.
Zato sam i pitao da li je to nemoguća misija bez flopija ili ima neka caka da se dođe u dos, bar u minimalnoj varijanti jer odatle posle sve ide lako.
 
Ovo je izgleda stvarno jedini način i trebalo bi da uspe.
Mislio sam da će moći nešto da se uradi bez vađenja diska ali šta je tu je.
Ovde je opisana procedura za instalaciju XP-a, ali sigurno tako mogu da instaliram i win 98, koji meni treba.
Jedino treba da nađem taj adapter za 2.5 inčni hard, kako bi ga priključio na drugi komp.
Hvala ti puno.
 
Poslednja izmena:
A da se instalira GRUB for DOS, pa iz njega da se diže, po potrebi 2000-ka ili 98-mica ?
GRUB ima opciju mapiranja particija, pa operativni sitem misli da je na fizički prvoj particiji, a može i da se sakrije ( hide ) particija sa 2000-kom, i instalira WIn 98
 
Nije ni to loša ideja, ako tako mogu da zavaram računar da ignoriše win2k i prvo se podigne u dos-u, kako bi pristupio win98 instalaciji koju sam već pripremio na starom notebook-u.
Vidim da ima dosta tutorijala na netu, ja sam pronašao wingrub, program koji bi trebalo da je grub4dos za windows okruženje.
Pokušaću i ovo pa ću videti, hvala u svakom slučaju.
 
U međuvremenu sam nabavio adapter i bez problema uradio win98 instalaciju na notebook, po preporuci koju je dao DukeLander.
Hvala još jednom.
 
Nazad
Vrh Dno