Šta je novo?

Windows 11 - dev build / preview / testiranje

Jel ova verzija win11 na insajderu trenutno?
Nema zvanične verzije iz MS-a još uvek, biće sledeće nedelje za Insidere developer prvo. za široku upotrebu kao besplatan update tek sledeće godine. Samo bez panike, neće terati ikoga sada da prelazi na W11 a desetka je dobra bar do jeseni 2025e godine. Biće još promena naveliko do tada.
Koga stvarno zanima može da se upiše u insidere sada ili da čeka. Ni OEM nisu još dobili 11 i neće sve dok ne izađe RTM verzija.
 
i5 7200u. tpm.msc mi kaze da je TPM ver2.0. U BIOSu nemam tu opciju i PC Health kaze ne moze Win 11.
 
ponadao sam se da mogu ali :( nista neznam koji mi je bios na laptopu i7 na 2,20 GHZ hyper trining 8 GIGA rama na 1600 MHZ 250 GB SSD grafa ati radeon HD 8600 m sa 2 gb rama na njoj

E4sFFynXMAU7iHa.jpg
 
Poslednja izmena:
Dobro ljudi, WIndows 11 zvanično i ne postoji za obične korisnike, što se čudite što ne može da se isntalira. Sačekajte par meseci, ako već ne dobijete kao Insajderi.

Što se CPU liste tiče, i to je manje više ok. U trenutku izlaska Q4/21 - Q1/22, podržani su procesori stari 4 godine, što je na mestu. Jeste malo bezveze što nema Ryzen-a 1. generacije i Skylake/Kaby lake procesora, kada su u suštini to isti procesori kao i Zen+ tj. Coffee Lake. Ali kome je baš stalo, neka odradi upgrade, bar za AMD nije problem (bar 2000 može na svaku AM4 ploču na kojoj je 1000), a i cena je verovatno ista ili slična.

A vidim da Win Explorer i dalje nema tabove i dual pane. Vidim da ću morati (ponovo) da platim FreeCommander (donor verziju), kad sam zaboravio da sačuvam instalacioni fajl :d Store i dalje izgleda podjednako nepregledno i nefunkcionalno kao i ranije. Nadam se da grešim. Ali trenutno je Win Store najlošiji store/repo/package management rešenje koje postoji, bar kada je reč o pronalaženju potrebnih/korisnih programa

A po najavi, biće još veće špijunsko đubre nego 10. Što će mnogi dočekati sa oduševljenjem, jer window zna gde sam stao sa editovanje excel fajla na telefonu. Kao da iko ikad edituje spreadsheet na telefonu.

ΣΣ:
Ako nisu optimizovali OS za big.little procesore (i ARM i x86), i ako ne bude imao primetno bolje performanse u odnosu na Win 10 (bar 10% ili bar bolji power management na laptopovima), džabe su krečili.
 
Poslednja izmena:
@Space Beer ti mislis da cemo moci da instaliramo win 11 na starim masinama starih 7 godina vidis ja nemogu sigrno nemam na maticnoj taj TPM v2.0 sigunro imam stariji
 
Za sada ima načina da se zaobiđe TPM
 
Dobro ljudi, WIndows 11 zvanično i ne postoji za obične korisnike, što se čudite što ne može da se isntalira. Sačekajte par meseci, ako već ne dobijete kao Insajderi.

Što se CPU liste tiče, i to je manje više ok. U trenutku izlaska Q4/21 - Q1/22, podržani su procesori stari 4 godine, što je na mestu. Jeste malo bezveze što nema Ryzen-a 1. generacije i Skylake/Kaby lake procesora, kada su u suštini to isti procesori kao i Zen+ tj. Coffee Lake. Ali kome je baš stalo, neka odradi upgrade, bar za AMD nije problem (bar 2000 može na svaku AM4 ploču na kojoj je 1000), a i cena je verovatno ista ili slična.

A vidim da Win Explorer i dalje nema tabove i dual pane. Vidim da ću morati (ponovo) da platim FreeCommander (donor verziju), kad sam zaboravio da sačuvam instalacioni fajl :d Store i dalje izgleda podjednako nepregledno i nefunkcionalno kao i ranije. Nadam se da grešim. Ali trenutno je Win Store najlošiji store/repo/package management rešenje koje postoji, bar kada je reč o pronalaženju potrebnih/korisnih programa

A po najavi, biće još veće špijunsko đubre nego 10. Što će mnogi dočekati sa oduševljenjem, jer window zna gde sam stao sa editovanje excel fajla na telefonu. Kao da iko ikad edituje spreadsheet na telefonu.

ΣΣ:
Ako nisu optimizovali OS za big.little procesore (i ARM i x86), i ako ne bude imao primetno bolje performanse u odnosu na Win 10 (bar 10% ili bar bolji power management na laptopovima), džabe su krečili.
Optimizovan je za Alder Lake, izlaze otprilike u isto vreme u oktobru.
 
Za procesore jeste problem ako je to hard requirement. Desetku koristim na 10+ godina starim procesorima bez problema i zelim da tako i ostane. Druga stvar ako je u pitanju soft requirement, tj "nije podrzano" ne znaci da ne radi, vec da ako nazoves podrsku i zalis se na nesto, mrko ce te gledati ako imas mator CPU...

Sto se izgleda tice, nemam problem sa startom u sredini, ali imam problem sa velicinom task bara (tj nemogucnoscu da se stavi small icons) kao i sa nemogucnosnu da se stavi never combine za ikonice. To je opcija koja me uzasno iritira u desetki i prva je stvar koju promenim. Ostatak mi izgleda OK.

Inace, MAS skripta radi :D
 
Start se u dva klika moze staviti u klasicni levi cosak, a velicina taskbara promeniti kroz registry. :)


d8xkpt.png




 
Registry za taskbar izmene? Pa oni nisu normalni :d
Optimizovan je za Alder Lake, izlaze otprilike u isto vreme u oktobru.
To kažu MS i Intel. Ali dok ne vidim testove, ništa im ne verujem ;)
 
Ljudi, ja sam se frapirao kad sam video ovaj novi Windows 11.😂

Nisam gledao uživo to njihovo predstavljanje, ali ono mi jako usiljeno kako jednostavne stvari predstavljaju kao fantastične. Tipa, ono deljenje prozora po delovima ekrana, to je komotno moglo da bude deo bilo kojeg feature update-a. Ništa posebno, a ima i nekih programa ako se ne varam sa kojima može to deljenje prozora po ekranu a se postigne.

I jako mi ovo ružno izgleda i beskorisno. Ovo sa widžetima mi je bezveze, ali videćemo kako će to do kraja da bude... Možda to bude dobra zamena za live tiles. Ali ovaj novi start meni, ako i možemo tako da ga nazovemo, skroz glupost. Jako malo korisnik prečica na tolikom prostoru... Da ne možeš sebi da ga organizuješ kako što možeš sadašnji start meni...

Android aplikacije, videćemo kako će to ići. To je bila priča ranije i za Windows 10, pa su odustali zbog loših performansi. A ne znam da li ste primetili kako su TikTok prozor na prezentaciji premestili baš u uski uspravni deo ekrana uz desni ćošak - tačno se vidi kako taj prozor Android aplikacije nije fleksibilan kao bilo koji Windows prozor.

Evo i jedan video na temu Windowsa 11, mada mislim da je više korisno za one što još ništa o njemu nisu čitali ili šta već. Za ostale su to valjda sve poznate stvari.



Dakle, Windows 11 da se instalira na kompjuter što je kasnije moguće.😎 Baš baš ništa zanimljivo.
 
Instalirao sam Windows 11 tako sto sam od Windows 11 install.wim kopirao iz foldera sources i stavio u ISO fajl od Windows 10 19043 koji sam prethodno napravio bootabilan preko rufusa , sve je proteklo odlicno na laptop iz 2010 godine Asus K52JT.
 
Znači, još će da se gura NTFS. 🙄
 
Ne znam, cini mi se da su se konacno potrudili...na neke stvari cemo morati da se navikavamo, neke su bolje nego ranije..neke jos moraju da se usavrsavaju, ali mislim da ce win 11 biti konzistentniji sto se dizajna tice(konacno), nadam se da ce izbaciti sve, ili bar vecinu nekih win95 elemenata koji se i dalje provlace kroz win 10...ako srede performanse, dizajn, animacije, itd...mislim da ce ovo biti skroz dobar sistem... :)
 
Peglaće se to još... Takođe se nadam da skinu više te decenijske UI repove.

photo_2021-06-25_09-32-53.jpg

photo_2021-06-25_12-27-53.jpg
 
Instalirao sam Windows 11 tako sto sam od Windows 11 install.wim kopirao iz foldera sources i stavio u ISO fajl od Windows 10 19043 koji sam prethodno napravio bootabilan preko rufusa , sve je proteklo odlicno na laptop iz 2010 godine Asus K52JT.
Kakve su performanse u odnosu na desetku? Imam isti laptop. 😆
 
Obrnuh sve po netu, nikakvih podataka o TPMu za moj Pavilion. SecureBoot i UEFI imam, ali o TPMu ni traga ni glasa.

Potražih čak i fTPM koji ide u sklopu AMD procesora, međutim izgleda da ni to nemam. Jedino se negde na HP sajtu pojavljuje čudan članak u kojem se pominje fTPM i ima i mog modela..
 
Nema tu ništa, nego sam se ponadao da može nekako da se aktivira ovaj AMD fTPM.
 
Meni za laptop kaže da podržava ali veći problem će mi biti prostor na sistemskoj particiji :LOL:
 
E to će biti problem, čak iako uspe da se zaobiđe TPM request, verovatno će nakon instalacije zabadati Windows Update.

Al nadamo se da će MS da se opameti do RTM builda.
 
Supported AMD processors
Intel
 
Radi na 4. generaciji
 

Prilozi

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    4.7 KB · Pregleda: 104
Nazad
Vrh Dno