Šta je novo?

Windows 10 - kopiranja sa obicnog hdd na ssd

toda81

Cenjen
Učlanjen(a)
27.08.2012
Poruke
696
Poena
170
Kolege, imam par pitanja vezanih zakopiranje windowsa.

Imam laptop i na njemu je windows 10 instaliran na obicno hdd-u i radi poprilicno usporeno jer hdd ima lose sektore.

Razmisljam o kupovini ssd-a jer zelim dodatno da ubrzam rad laptopa.

Na sadasnjem windowsu imam instaliran viber koji vise ne mogu da imam jer mi je "crkla sim kartica", a zelim bas taj viber i dalje da koristim.

Da li je dovoljno samo kopirati celu C particiju gde se nalazi instaliran windows 10 i svi programi sa hdd-a na novi ssd ili mora na drugi nacin to da se odradi?
 
Ili Clonezilla, ako si malko vicniji...
 
Hvala puno na savetima. Cim mi stigne fiokica za hdd odradicu kloniranje diska, tj migraciju os kao sto ste rekli.

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Nemam iskustva s ovim softverima, tako da možda to i radi sad, ali je uvijek preporuka bila da se ne klonira mehanički disk na SSD, već da se radi svježa instalacija. Pokušao sam to jednom i imao sam ogromne probleme sa sistemom, pa sam na kraju ipak radio iz početka.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Radi sve ok sa kloniranjem sistema sa mehaničkog na ssd. Probao više puta sa raznih hdd-ova na ssd-ove.

U ovom slučaju jer disk ima loše sektore, ne preporučujem direktno kloniranje, već backup iliti pravljenje image-a tog diska (ili particija koje trebaju) pa onda iz backupa kloniranje/vraćanje na novi ssd.
 
Pripazi samo da ne radis cloning na USB disk, moze doci do toga da nece da bootuje sa tog diska. Nista sto se ne moze srediti, ali ako nemas iskustva delovace kao big problemo ;)
meni je jako zgodno da instaliram Macrium Rescue Disk, kao boot opciju, PRE kloniranja (na disk na kome vec jeste Windows, ne na novi). Onda kloniram disk, pa ako nece da bootuje kada je sam novi disk, udjem u Rescue i uradim fix.

Acronis je sve to automatski resavao, ali Macrium je free (a provereno) resenje pa nekome znaci za firme (meni je Macrium Rescue Disk uvek instaliran, ako nosim laptop u neku firmu, ne zelim da njima napravim problem - ili sebi).
 
Znaci za mene je onda najbolja opcija da instaliram Acronis i da njima odradim backup image na taj stari hdd sa losim sektorima i kada kupim fiokicu da ovaj novi ssd ubacim na mesto sadasnjeg starog hdd-a, a stari hdd u fiokicu i na mesto dvd uredjaja.

Imam skinut najnoviji Acronis pa cu ga instalirati, ali samo moram da nadjem neko uputstvo za njegovo koriscenje i kako se vraca backup. Sigurno ima na youtube

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Pogledaj na sajtu proizvodjaca SSD-a, svi imaju opciju da dobijes nekakav software da odradiš kloniranje, ja sam sa ADATA, dobio free licencu za Acronis HD. Pre toga probao Clonezilla, Macrium reflect... u slucaju da ti je SSD manji od postojeceg HDD-a, sem Acronisa, nijedan od ponudjenih se ne snalazi dobro. Acronis radi savrseno. Sa Acronisom napravis recovery USB uz pomoc kojeg se butujes u recovery okruzenje odakle najlakse i najbrze radi kloniranje. Ako zafali prostora, imas opciju da izostavis neke foldere dok ne dodjes do velicine koja staje na SSD

Sent from my SM-T820 using Tapatalk
 
Posto sam skinuo full Acronis, onda cu definitivno njime da odradim ceo proces. Da li backup npr mogu da uradim na vec postojeci hdd i da onda odradim restore na ssd?

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Nemoj raditi bekap na isti HDD sa koga radis, bez obzira sto imas particije nezavisne.
 
Imam jedan externi hdd za laptop koji je ok. Da li mogu njega da nakacim na laptop i da na njega odradim backup, a posle toga npr da se izvadi postojeci hdd na kome je instaliran windows 10, zatim ubacim ssd na mesto tog starog hdd u laptop i odradim restore sa externog hdd-a na ssd koji ce biti u laptopu?

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Hvala na pojasnjenju.

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Drugari, treba mi vasa pomoc kada je u pitanju backup systema. Instalirao sam Acronis true image 2019 full, ali ne znam kako da odradim backup. Ako idem na prvu opciju u gornjem desnom uglu, on mi nudi vise mogucnosti, tj sledece:
1. ENTERE PC (Backup of your operating system, aplications, and data)
2. DISKS AND PARTITIONS (Protect separate disks or partitions of your computer)
3. FILES AND FOLDERS ( Back up specific files and folders)

Ako kliknem na prvu opciju ENTERE PC (Backup of your operating system, aplications, and data) onda mi izbaci da je selektovao bukvalno sve,tj pise DESCTOP-C0TJ4S6 336gb sto ispada da radi backup svih particija, a meni to nije potrebno jer mi treba samo windows i programi i podaci od programa, a nisu mi potrebne slike i fiolmovi koji se nalaze na drugoj particiji. Kada je izabrana ta prva opcija ne vidim mogucnost da npr odstikliram jednu particiju SKLADISTE gde mi se nalaze svi ti podaci koji zauzimaju puno prostora, a nisu mi potrebni.

Ako izaberem drugu opciju za backup, tj DISKS AND PARTITIONS (Protect separate disks or partitions of your computer) onda imam mogucnost da stikliram samo Local disk (C) na kome su instalirani windows i programi i onda prikaze da radi backup samo 67gb koliko mi i zauzima C particija gde se nalazi windows sa programima, ali u okviru ove opcije DISKS AND PARTITIONS (Protect separate disks or partitions of your computer) ne stoji kao u prvoj da radi Backup of your operating system, aplications, and data pa ne znam da li bih takvim backupom uradio ono sto zelim, tj da na novi ssd imam instaliran ovaj vec postojeci windows sa obicnog hdd-a sa programima koji su vec instalirani.

Ako odaberem trecu opciju da radi FILES AND FOLDERS ( Back up specific files and folders) opet ne znam da li cu odraditi backup windows i programa koji cu posle moci da restore na ssd
 
S druge strane kada se pokrene Acronis 2019 sa leve strane postoji ikonica sa cetiri kvadratica, a to je TOOLS i u njoj ima puno pcija od kojih je jedan CLONE DISK.
 
Користим Акронис Тру Имиџ већ дууууги низ година и за мене је "НУМЕРО УНО". Искључиво инсталација на флеш или ЦД. Ако немаш другу партицију на ХДД-у, пре бутовања Акрониса, убоди екстерни хард за бекап. Ради ИСКЉУЧИВО бекап партиције и нећеш никако погрешити. Рестор на нови ССД, прикључи, подигни систем и ако је све ОК, тек онда формат стари ХДД. Јави око евентуалних нејасноћа и срећно!

Poslato sa BLN-L24 uz pomoć Tapatoka
 
Hvala puno na pomoci. Snimicu video i okacicu ovde kako sam odradi backup pa ces mi ti reci da li je to kako treba ili nije.

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Да додам само, слажем се са горе пименутим мишљењем, да ипак идеш са новом инсталацијом, јер ХДД можеш да дефрагметираш за разлику од ССД-а, где то НЕСМЕШ да радиш, а инсталацију вибера увек имаш да скинеш са сајта, мислим на старе верзије. Моја препорука, нова инсталација, инсталирај програме које користиш, уради бекап са Акронисом, (са флешке) и уживај. Шта год да се деси, увек имаш бекап за 10-15 минута.

Poslato sa BLN-L24 uz pomoć Tapatoka
 
Ако ниси пазарио фиоку за ССД, на место ЦД-а, гледај да није пластична. Ја сам се зекио, незнајући за то и наравно, није ишло како треба са шрафчићима. Проблем сам решио куповином металне фиоке и све ОК. Од тада, брије, ради ко луд. Нећеш погрешити.

Poslato sa BLN-L24 uz pomoć Tapatoka
 
Sto se fioke tice, nju sam kupio i to bas metalno. Odlicno je legla i super je proslo sa srafljenjem.

Viber mi je slaba tacka jer taj viber vise ne mogu da aktiviram, a mnogo mi znaci. To je glavni razlog celw ive price sa acronisom

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
https://youtu.be/AILbumV-f6k

Snimio sam kako sam uradio backup. Da li je ovo ok?

Nije mi jasno kako da odradim restore na ssd. Ako izvadim stari hdd i ostavim samo ssd na koji zelim da vratim onaj backup, kako to uraditi?

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Претпостављам да си са флешке диго систем, ( Акронис ), а бекап на екстерни хард. Ако да, на место старог харда, стави нови ССД. Не стављај још фиоку на место, већ прикључи екстерни хард, где ти је бекап партиције Ц, уметни флешку са Акронисом, дигни систем и уради рестор са екстерног харда на ССД. То бих било то. Јави како иде, а молио бих форумаше да ме исправе ако сам нешто погрешио.

Poslato sa BLN-L24 uz pomoć Tapatoka
 
Да не заборавим, НИКАКО не бриши стари хард, док лепо не испробаш нови и како се понаша. Најлакше се брише, а контра мало много теже.

Poslato sa BLN-L24 uz pomoć Tapatoka
 
Ne razumem bas najbolje ovaj deo sa umetanjem fleske sa acronisom. Kako da pokrenem flesku sa acronisom? Vec sam ubacio fioku u koju sam stavio ssd, ali nije problem da je izvadim i da ssd stavim na mesto hdd-a.

O.k, necu da brisem C particiju sa starog harda dok ne budem siguran da radi windows sa ssd-om

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Фазон је да у фиоку иде стари хард, а на место старог харда, нови ССД. Да ли си направио бутабилну флешку са програмом Руфус и на њу пребацио Акронис у ИСО фирмату. Имаш Акронис са нета, у ИСО формату, бутабилан, наравно и уз помоћ "програмчића" Руфус, снимиш ИСО фајл на флешку. Са том флешком дижеш систем и радиш бекап или ристор, без дизања система Виндовс и заобилазиш све могуће компликације.

Poslato sa BLN-L24 uz pomoć Tapatoka
 
Sada kapiram i taj deo. Rufus koristim kada pravim bootabilnu flesku sa windowsom. Znaci rufusom narezem acronis na flesku i pokrenem ga tako. Hvala na pomoci. To cu sutra da odradim.

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ima ovde par dobrih saveta,


Radi sve ok sa kloniranjem sistema sa mehaničkog na ssd. Probao više puta sa raznih hdd-ova na ssd-ove.

U ovom slučaju jer disk ima loše sektore, ne preporučujem direktno kloniranje, već backup iliti pravljenje image-a tog diska (ili particija koje trebaju) pa onda iz backupa kloniranje/vraćanje na novi ssd.

ali zakomplikovali ste ga sa Acronis om. lepo je čovek napisao da nema iskustva. Ja bih to odradio sa Todo Backup Home. Ima free trial mesec dana.

U koracima:

- instaliraš ovu verziju Home free trial
- napraviš backup na eksterni HDD (system backup - u gornjem uglu)
- napraviš butabilni flesh (tools / create emergency disk)
- kada završiš to ideš na restart i u biosu staviš da ti je flesh 1 boot
- ugasiš komp na shut down, i izkopčaš kabal iz struje. Upališ par puta na prazno da se isprazini napajanje.
- Izvadiš pokvareni HDD i na njegovo mesto ubaciš SSD
- Ubaciš butabilni flesh
- upališ komp, i ispratiš sa butabilnog diska sve što treba da se radi za system backup. Zadaš mu putanju ka eksternom HDD u, gde je smešten system backup.
- To traje neko vreme, a posle restarta u biosu staviš da je SSD 1 boot (ostale izbaci) i to je to.


*** Da je ispravan disk sve bi bilo lakše. Išao bi samo na clone.

Ako ti nešto nije jasno od ovoga što sam napisao, imaš dosta video tutorijala na youtube. Evo i dokumentacija sa zvanične podrške


https://www.easeus.com/support/down...p_V9.2_Home_online_help_For-Home-and-Free.pdf

Inače ovaj program sam otkrio kada je bio za 1 $ na HB. Do tada me je spasio par puta. Svakog meseca radim system backup.
 
Ovo zvuci bas primamljivo probati. Jedino sto se kod mene radi o laptopu pa ne mogu da ispratim onaj jedan korak vezan za gasenje i iskljucivanje struje, mada mozda i mogu jer mogu da ga iskljucim iz struje jer mi je baterija crkla pa da odradim i taj korak.

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Samo da pitam jos nesto vezano za onaj deo sa pravljenjem bootabilnog usb-a. U tom koraku mislis da na usb narezem ovaj program za backup da bude bootabilan da kada pokrenem usb da pokrene taj program za backup kako bih pomocu njega vratio onaj backup koji sam odradio na externom hdd-u?

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh Dno