Šta je novo?

Win7 + amd770 + AHCI savet

RobbieM

Slavan
Učlanjen(a)
07.08.2007
Poruke
222
Poena
319
Zanima me kako da iskljucim ikonicu Safely remove hardware za HDD-ove...

Ploca je Gigabyte GA-MA770-DS3 rev.1 sa ukljucenim AHCI i Win7 HomePremium x64!

Nervira me sto stalno stoji ikonica u tray-u pa nekad greskom kad vadim flash, kliknem i disconnectujem hdd! :mad:

Moze li se to nekako iskljuciti, da ne registruje hdd-ove? Ne treba mi hot-swap... :wall:

Ne bih da iskljucujem AHCI i prelazim na Native jer sam primetio da ima razlike u radu!
 
sto se tice performansi - nema razlike. AHCI donosi jos neke pogodnosti poput Hot-swap i CnQ, ali transfer rate je isti.

da li si stavio AMD AHCI drajvere? potrazi na njihovom sajtu drajvere za maticne ploce i integrisane grafike.
 
stavio sam chipset driver sa gigabyte-ovog sajta, ali se se nista nije promenilo... ostali su MS driveri za AHCI u device manageru...

nisam nasao posebno AMD ahci driver nigde... na njihovom sajtu ima za grafe samo koliko sam skonto...
 
Poslednja izmena:
u drajveru od grafe imas ahci drajver,samo prvo moras u regeditu da enablujes ahci,sa 3 na 0 vrednost ;) (jeste konfuzno,ne znam zasto ovo nije automatski,al' ovo gore je resenje)
 
ajd sad lepo postupno nek opise neko... gde, sta, kako...
 
Baci pogled na BIOS, u Integrated Peripherals -> OnChip SATA Port as ESP ->Port0,1 ... stavi na disable.
 
nema toga kod mene... :trust: evo screens...
 

Prilozi

  • SDC19861.JPG
    SDC19861.JPG
    308.1 KB · Pregleda: 66
  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    295.8 KB · Pregleda: 67
  • Untitled2.jpg
    Untitled2.jpg
    626 KB · Pregleda: 72
Poslednja izmena:
auh... pa napravi ih u primarne particije. ne bi onda trebao da te smara...
 
bilo je ranije da sam imao na oba diska po 1 primarnu, isto se desavalo, sa tim da je onda c: bila primarna od Disk1 pa d: primarna od Disk0 pa e: sledeca na Disk1 pa f: sledeca na Disk0... I kako god da ih povezem fizicki na ploci, nikako nisam mogao da se resim safely remove niti da nateram da ovaj sto je Disk1 (320GB) na kom je win, da bude Disk0 tj. teoretski prvi u nizu... Uvek je onaj od 640GB Disk0...
Jedino kad je SATA u Native modu onda nema safely remove ikone ali za particije ako ima na oba diska po 1 primarna onda ista zbrka...
 
Poslednja izmena:
A bi li mi se isplatio RAID ovde mozda eventualno maybe... :D

Udelite neki savet u vezi podesavanja posto mi RAID koncept bas nije najjasniji...
 
iskljuci AHCI u BIOSu i resi problem - neces imati nikakav pad performansi.
 
Ovako sam to radio u Win XP:

start -> run, kucas "regedit" pa Enter
ides na HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\nvata
kreiraj kljuc DWORD "DisableRemovable" bez navodnika
dodelite mu vrednost "1"

restart Windows

Nisam siguran za Win7, ali probaj, pa javi...
 
Poslednja izmena:
To sa nvata je za nVidia cipsetove. ;)
 
jel zna neko sta je tu za AMD cipset?
predpostavljam da je procedura ista.
 
Auh :trust:
Iscitao sam sve postove al ai da vidim ima li nade za mene ili i meni sledi
resio, ukljucen Native i to je to...
:(


Lm,ploca i proc iz profila,HDD WD 80 S-ata II i Combo DVD S-ata.
Instaliram Win 7 Home Premium SP1 x86 i komp ne radi kako treba.Svaki cas se gusi,baguje ... Cekam ga po 5 minuta da mi otvori Properties za HDD itd.
Pre podizanja Win-a sam u BIOSu postavio na AHCI.

Sta da mu radim ??

Cak i tokom OS instalacije msm da na 1,2 mesta malo zastane proces.Recimo,podesim vremensku zonu klik na Next i onda cekam par minuta da proces nastavi sa radom!


Najvise me buni sto sam,isti HDD i ODD do pre neki dan opusteno koristio na msi K9N Neo V2 (nF520),u AHCI modu.Instalirana bila ista Win 7 kopija koja me sad z..a :mad: .


Da napomenem jos jednom.
Odmah po instalaciji Sedmice komp baguje (ploca iz profila).Nikakav drajver jos nisam ni install..Gledam da resim ovo oko AHCI moda pa ako moze :banana:.
Ako ne,da vratim na IDE,vratim P-ata DVD umesto ovog S-ata pa nek radi tako :wall:.
...

Jos nesto.
Ako u BIOSu podesim AHCI da li uopste mogu da se koriste IDE uredjaji posle toga ??
Bar optika?
Ili mogu samo S-ata ?

Help :D




p.s.
Nasao sam ovo za XP pa ako nekome treba :)
http://www.mediafire.com/?5x85yifa4rqohqs
 
Poslednja izmena:
flavio, koliko se sećam ahci je nemoguć na hdd-ima koji nemaju NCQ, a taj tvoj disk od 80gb / nisi naveo model / ga sa 99% verovatnoće ne podržava.
isključi ahci iz biosa i vrati na ide/ata mod . trebalo bi da radi normalno.

kao što reče neko gore ahci ne donosi neka spektakularna povećanja u brzini samog diska .

ps, inače- u ahci modu svi paralel ata uredjaji i s-ata rezači recimo( pod uslovom da svi prisutni hdd-ovi imaju NCQ) rade normalno.
 
Poslednja izmena:
OK,vratio sam u komp P-ata DVD-R ,HD prershaltao na IDE i ... radi :S:

HDD je WD 800JD (S-ata II,8 MB buffer).
ODD LG Combo CD-RW/DVD-R , S-ata (al sam sad opet vratio IDE LG DVD-R).

Kazem opet,buni me sto je taj isti HD (i Combo) do pre neki dan radio OK u AHCI,na msi nF520 (AM2) ploci :trust: .
Sa istom kopijom Win 7 .
 
nema šta da te buni . taj disk nema Native komand kjuing , i ahci je za njega nou gou / kakvo izražavanje , a ? ;) /
e sad , kako je radio i dal je radio ...
 
OK,tenk ju na komentaru :D
Ostao je podešen na IDE i mašina radi kako treba ;)

Bar sam razjasnio rebus :d
 
Nazad
Vrh Dno