Šta je novo?

Win XP - ubuntu

sljamka

Slavan
Učlanjen(a)
29.03.2005
Poruke
222
Poena
319
Koja je minimalna konfiguracija koja je potrebna da pogoni XP a da je moguce gledati filmove bez vecih problema, takodje me zanima koliki hard bi mi trebao da instaliram ubuntu jel bi to moglo na nekom minimalcu od 2-3 giga.
 
Poslednja izmena od urednika:
Sam Xp po Readme fajlu zahteva 128MB ram-memorije,800MHz,ja ti preporucio minimalno 256Mb ram-a,1 GHz procesor,i ako nemam DVD rezac veci hard od min 40 gb.
 
skines lepo nLite, pa u njemu izbacis sve sto ti ne treba (tu je i poruka o minimalnih 128 rama). E sad posto je u pitanju DivX treba ce ti neka P2 350 i naravno graf. recimo nece matrox millenium 1. ali ati rage sa 4mb rama oce.
BTW ja sam sestri napravio doticnu chunu sa 128mb i poiskljucivao brdo servisa, i to radi OK. znaci P2 350, 128mb, HDD 4gb, Dell masina. CU
 
Ok

Dobro bi dosla jos koja preporuka koja je iz iskustva dakle mogu i ja da procitam sa je potrebno teoretski ali me prakticni saveti zanimaju. PS. Sa zar niko ne koristi ubuntu......?
 
mislim da je 2-3 giga malo za linux, bar jedno 5-6, treba ti swap particija i ubuntu se uvek instalira u celosti, pa zauzme dosta mesta...
 
letos sam instalirao xp i na intelu 233Mhz,sa 196mb rama. I to je sasvim zadovoljavajuce radilo,jedino sto mu je trebalo malo vise vremena da podigne sistem
 
U bre ljudi, sta vam je taj XP toliko potreban? Pa ako imas slabiju makinu, a ti stavi Win2000 ili neku 98 i uzivas... Kakvi tweak-ovi, kakva smaranja... :)
 
Ja sam podigao jedan pc sa 64mb sasvim slucajno posto nisam video koliko masina ima memorije. Sta reci radi i sa 64 ali tuzno ....
 
Zackoljica je sledeca

prica treba da bude bazirana na ovome(gledanje filmova bez nekih cimanja) dakle
granica harware-a, potrebni minimum CPU MEM koji moze da zadovolji predhodni uslov, a so se tice ubuntua takodje neka optimalna(donja) granica ali HDD-koliko zauzima sama instalacija. Naravno iz iskustva a ne teorije. Hvala
 
zasto insistiras na xp na slabijoj masini?
xp ce tuzno raditi na masini koja je oko 400mhz sa 256mb rama, ali ce ti w98 fantasticno raditi posao i pustati divx
 
Kod moje seke na cel 733 sa 128 mb ram-a, geforce128 (gf 1) sljaka sve fino.. net, filmovi, igre starije (tipa quake 3)... sve leti... ali stvarno... cak smo se i mrezili i peglali q2 i bilo super...

ubuntu koristim... minimum za ubunta (procesor nema minimum cini mi se) 128Mb RAM-a... za server ti treba 200 i nesto Mb a za normalnu instalaciju ti teba oko 2Gb verujem miimum... znaci Hdd od 10Gb i udri.. oja preporuka.. mani se linuxa ako nemas net 24/7 :)
 
ubuntu instalacija

Kakva je preporuka po pitanju instaliranja ubuntua. Kada kazem ovo mislim na opciju - na HDD-u na kom je win ali na prugoj particiji ili -na posebnom HDD-u ima li uopste znacajnije razlike, mislim opcije za i protiv jednog ili drugog ili je sve jedno.
 
sljamka je napisao(la):
prica treba da bude bazirana na ovome(gledanje filmova bez nekih cimanja) dakle
granica harware-a, potrebni minimum CPU MEM koji moze da zadovolji predhodni uslov

Pristojno radi na Pentium-u III 450 MHz i 256 MB Ram-a, pod uslovom da se pogase nepotrebni servisi i optički efekti u Windows-u (+ malo twek-ovanja).

Bolje radi sa malo više memorije, 384 je već solidno, 512 još bolje.

U poslednjih par meseci imao sam 4 jako slične konfiguracije, gde je traženo da se instalira Windows XP SP2:

P III 500 MHz, 128 MB RAM, dodato još 128
P III 450 MHz, 128 MB RAM, dodato još 256
P III 450 MHz, 64 MB RAM (izbačen) i dodato 2 x 256
P III 450 MHz, 256 MB RAM

Moj subjektivni osećaj brzine navedenih konfiguracija:

1) 450 MHz / 512 MB RAM
2) 450 MHz / 384 MB RAM
3) 500 MHz / 256 MB RAM
4) 450 MHz / 256 MB RAM

Windows XP voli više RAM-a (prateći programi takođe), tako da ako imaš mogućnosti dodaj što više možeš (neke ploče imaju samo dva RAM slota, tako da ponekad najmanji modul mora da leti napolje, da bi se moglo više ugraditi).
 
Preporuka za ubuntu.. imas je...
help je cool...

ako instaliras na istu particiju moraces da napravis jednu swap particiju 300Mb recimo i drugu koliku hoces, ali mislim da je min 2Gb... bar za full instalaciju... naravno imas SVE u okviru Ubuntua osim kodeka... koje moras skinuti sa neta, kao i drajvera za graficku kartu.. ako instaliras UBUNTU na istu particiju GRUB ce ti namestiti boot windowsa... ako ne onda ces morati da editujes GRUB.. ovo sam licno iskusio...orvo kod ortaka... drugo kod sebe dva puta :)

to je to.. i ja sam pocetni sto se tice linucxa...
ali sta ces...
 
CamBieL je napisao(la):
ako instaliras UBUNTU na istu particiju GRUB ce ti namestiti boot windowsa... ako ne onda ces morati da editujes GRUB.. ovo sam licno iskusio...orvo kod ortaka... drugo kod sebe dva puta :)
Kakvu bre istu? Preciziraj. Inače podešavanje GRUB-a nije nikakva filozofija, samo treba pažljivo čitati howto i uskladiti ga svoijm potrebama.

sljamka, za šta ti sve treba mašina?
Ako bi koristio windows samo za gledanje filmova, to možeš da uradiš i iz linuxa. U tom slučaju ni ne moraš da instaliraš windows. Pored svega, na linuxu ima odličan player za puštanje video materijala - mplayer, koji su inače u jednom časopisu `proglasili` za najbrži video player koji postoji. Koristi vrlo malo sistemskih resursa, a radi odlično.
I šta si se uhvatio u današnje vreme za `koji je minimum za....`. Šta si se toliko stisn'o? Daj 100e i kupi nešto koliko toliko normalno.
Ako baš moraš da koristiš win, onda statvi 2000; XP će mnogo sporije da ti radi.

Pozdrav,
Daniel
 
Vip

Vidi mozda si ti u pravu i ja sam ostao nedorecen ali radi se o dva kompa. Win bi isao na jednu dvojku kako bi se maksimum izvukao iz masine u smislu da se dete upozna sa "temom" i da moze da pogleda fim slusa muziku. So se tice linux-a njega bih trebao ja da probam pa me zanima kakva je prica sto se tice onoga so sam naveo na istom starom HDD-u mom ali na drugoj particiji ili drugi HDD, sta je bolje i ima li razlike. Stednja oko linuksa je opet samo pitanje iz znatizelje jer ima i neki HDD viska. Eto nadam se da sam bio jasniji. Ovom prilikom cu se tajkodje zahvaliti svima koji su se javili sa njihovim zapazanjima.
 
Sto se tice windows-a mislim da ti je mnogo bolje da instaliras 2000 na tako neku masinu. A sto se tice ubuntu-a nemam pojma, ali isporucuje se na jednom cd-u, pa pretpostavljam da je par giga max. limit koji ce zauzeti, naravno, ne racunajuci aplikacije koje naknadno instaliras sa mreze.

p.s. Sve je receno sa iskustvom :D

Pozdrav :wave:
 
SurvivoR je napisao(la):
Kakvu bre istu?

Pozdrav,
Daniel


Preciznije zez...
htedfoh reci isti hard.. da, naestanje GRUB je decija igra ako znas sta trazis :)

pozdrav i sorry za omasku.. radi se brzi a zivi se lako... :))

sve sto sam gore napisao i dalje vazi... i sto se ice drajvera mozda i nemoraju da se skidaju samo mora da se otkuca komanda da preciziras kojati je graficka i to je to... on sam izvuce to otkud znam gde... mozda i gresim posto sam stalno konektovan na net, ali mislim da drajvere za nvidiu ne moras da skidas...


@Linux VIP member:
Secka mi video mi je neuskladjen sa glasom???
na dva player-a... jedan od njih je totem... whats the problem i daj nekke kodeke koji valjaju pliz :)
 
Poslednja izmena:
@CamBieL: za divx koristi mplayer - neprevaziđen za divx; a za dvd koristi xine! Ne znam kako radi drugima Totem, ali meni je radio OK.
Da bi uskladio zvuk sa slikom, pogledaj malo podešavanja mplayer-a (ako ga startuješ iz konzole, startuj ga sa gmplayer, da bi dobio GUI, lakše je za početnike).

Od kodeka na sistemu imam
Kod:
*  media-libs/faac
      Latest version available: 1.24
      Latest version installed: 1.24
      Size of downloaded files: 275 kB
      Homepage:    [url]http://www.audiocoding.com/[/url]
      Description: Free MPEG-4 audio codecs by AudioCoding.com
      License:     LGPL-2

*  media-libs/win32codecs
      Latest version available: 20050216
      Latest version installed: 20050216
      Size of downloaded files: 12,580 kB
      Homepage:    [url]http://www.mplayerhq.hu/[/url]
      Description: Win32 binary codecs for video and audio playback support
      License:     as-is
*  media-video/ffmpeg
      Latest version available: 0.4.9_p20051216
      Latest version installed: 0.4.9_p20051216
      Size of downloaded files: 1,679 kB
      Homepage:    [url]http://ffmpeg.sourceforge.net/[/url]
      Description: Complete solution to record, convert and stream audio and video. Includes libavcodec.
      License:     GPL-2
*  media-video/mpeg2vidcodec
      Latest version available: 12-r1
      Latest version installed: 12-r1
      Size of downloaded files: 253 kB
      Homepage:    [url]http://www.mpeg.org/[/url]
      Description: MPEG Library
      License:     as-is
I sve mi radi flawless.
Ako ima još pitanja, slobodno.

Pozdrav,
Daniel
 
Bila je prica da su neki momci sad nisam siguram odakle podigli WIn XP sa 16MB rama u Safe modu.
 
zaboravi na takve priče. Sa 16 rama bi se notepad dizao po 30 sec. Ovakvi komentari su suvišni. Kad neko pita koji je minimum, misli se na minimum da bi radilo zadovoljavajuće, a ne apsolutni minimum!
 
SurvivoR je napisao(la):
Ako bi koristio windows samo za gledanje filmova, to možeš da uradiš i iz linuxa.
Pa to u principu moze i iz dos-a ali hajde da ne idemo u krajnost. :)

danijel00 je napisao(la):
zasto insistiras na xp na slabijoj masini? xp ce tuzno raditi na masini koja je oko 400mhz sa 256mb rama, ali ce ti w98 fantasticno raditi posao i pustati divx
Nekako iz iskustva nikada ne bih instalirao 98-icu. Na poslu mi je dosta masina pod 98-icom. w2k je po meni mnogo bolje resenje, manje-vise isti je kao i xp, samo sto nije toliko saren.
 
Mislim sta reci

Kalla- Bila je prica da su neki momci......... pusti price ja sam napisao da bih voleo da cujem neka konkretna iskustva.
Survivor- u pravu si covece, ali mogao bi kao VIP da napises nesto konkretno o linux-u.
DR- da, nema potrebe da se ide u nebuloze.
Slabo ste me citali mada mislim da ce prvi deo price zadovoljiti W2K a ovo oko linux-a, particije? ili drugog hardra? mislim da ste ostali nedoreceni. Hvala.
 
SurvivoR je napisao(la):
zaboravi na takve priče. Sa 16 rama bi se notepad dizao po 30 sec. Ovakvi komentari su suvišni. Kad neko pita koji je minimum, misli se na minimum da bi radilo zadovoljavajuće, a ne apsolutni minimum!

To mnogi izgleda ne shvataju na pravi nacin.
 
Pa zavisi sta je kome zadovoljavajuce???!!!
Razliciti ljudi, razliciti kriterijumi.
 
Poslednja izmena:
He

mmm... nisam siguran ali dobijam utisak da se ovde neki samo prepucavaju. Vidi WIN bi isao na slabu masinu a linux na probu posto sam ja laik sto se toga tice i do sada nisam imao nikakvih dodira sa njim. Masina za linux je AMD 2500+ i hard 80 giga a pitanje je da li linux staviti na stari hard na kom je win ali na drugoj particiji ili ugraditi jos jedan hard na kom bi samo bio linux i ima li komentara za i protiv ovoga u stvari ima li uopste razlike da li je na istom hardu sa win ili je mozda bolje da bude na posebnom hardu samo linux.
 
@sljamka: nema nikakvih problema da se instalira linux na isti hard na kome se nalaze i drugi OS(ovi), naravno na posebnoj particiji. Za linux su potrebne najmanje 2 particije - jedna koja se koristi za swap (ima funkciju kao i pagefile.sys u windowsu, tj. virtual memory) i još jedna za sistem. Ovako bi mogao da instaliraš prvi put. Napredniji korisnici razvuku sistem na više particija, ali ostavi to za kasnije, kad budeš naučio više o linuxu.
Za linux bi mogao da odvojiš 5GB i još za swap 2x količina RAMa - npr. ako imaš 512MB RAM, onda odvoji za swap 1GB.
Pesme, filmove... sve možeš da čitaš sa windowsovih particija; linux vidi windowsove particije i nema potrebe da svoju omiljnu numeru mp3-a držiš na dva mesta.
Elem, napisaću jedan howto za instalaciju neke linux distribucije (možda Ubuntu-a) i njeno korišćenje, ali za koji mesec; sad sam poprilično zauzet sa takmičenjem iz fizike i prevođenjem Gentoo Linux Handbooka na srpski jezik.

CamBieL je napisao(la):
@Survivor: Bice ih sigurno... npr interesuje me posto trazimo ja i par ortaka tutora... kada bi merio svoje znnanje o linuxu... koliko toga znas??? sto se tice mreza, podesavanja ssamog sitema i tako to... i odakle si???
Ne može baš tako lako da se meri znanje u linuxu. Što više znaš, tek tada vidiš koliko zapravo ne znaš :S:
Znam dosta toga, ali nikako ne mogu da se poredim sa nekim ko aktivno koristi linux 4-5 godina (bar ne za sada). Ono što ne znam - zna google, search na forumima ili irc.
Inače sam iz Vršca (piše ispod usernamea).


- Daniel
 
Poslednja izmena:
E.........

....tako Se To Radi!!! Hvala Puno Pa Cim Instaliram Javljam O Prvom Iskustvu
 
Nazad
Vrh Dno