Šta je novo?

Wharfedale Vardus 400 Black ili WHARFEDALE DIAMOND 10.2

Comy_M3

Slavan
Učlanjen(a)
24.09.2007
Poruke
4
Poena
301
Pocetnik sam u ovim vodama, ali sam resio da uzmem neku kvalitetniju muziku i resih da pocnem od zvucnika. Budzet za zvucnike je do 250e. Na kraju u najuzem izboru su:

WHARFEDALE DIAMOND 10.2 (dvosistemci) i Wharfedale Vardus 400 Black (trosistemci, podnostojeci)

Nasao sam jako puno review-a o DIAMOND 10.2 ali nista o Wharfedale Vardus 400 zvucnicima. Koliko sam citao trosistemci bi trebalo da bolje zvuce od dvosistemaca ali sa druge strane DIAMOND serija je kvalitetnija od VARDUS serije. Ako bih se odlucio za DIAMOND 10.2 oni bi stajali na ormaru. Dakle, imate li iskustva sa nekim od ovih zvucnika, Vase misljenje i preporuka bi mi jako jako puno znacilo.

Hvala Vam puno, i nadam se da cete mi pomoci da se donesem odluku.

Pozzz
 
A gde si našao te kutije? Ako je u BGBu, otiđi do njih i zamoli ih da ti puste obe pa uzmi one koje ti se više dopadnu. Generalno pravilo je da u manje sobe idu manji zvučnici, dakle kolika je soba? Ako je soba dovoljno velika da mogu obe kutije onda ponesi par svojih cdova, otiđi do radnje i zamoli ih da ti puste, pa uzmi one koje su bolje.
 
Vidi ovako... slusao sam Wharfedale 9.2 i cuju se sasvim ok, cak sta vise odusevio sam se. Opet ja imam 4 way zvucnike i mnogo jace snage pa opet kazem da su ok. Sad razlika izmedju dvosistem. i trosistem. , ne bih znao strucno da ti kazem i pomognem... opet to sve zavisi od kutija. A ako odes u radnju i zamolis da ti puste, Ti sta god da cujes bices odusevljen. pozz
 
Ima ih u BGB-u i u player-u, svakako sam planirao da odem da ih cujem. Soba je veličine oko 20 m2, ali je razdaljna od kreveta do zvucnika nekih 3.5m.
Najcesce necu slusati mnogo glasno muzuku, slusam Jazz, Rock, klasiku, tako da mi jacina zvucnika nije prioritet.
Ovi DIAMOND 10.2 bi trebalo da je samo noviji u odnosu na model 9.2.
I jedni i drugi zvucnici izgledaju bruka, e sad da li je moguce da su ti trosistemci losiji od ovih dvosistemaca, u teoriji bi trebalo da daju veci opseg tonova, samim tim i da su bolji.
 
Poslednja izmena:
... e sad da li je moguce da su ti trosistemci losiji od ovih dvosistemaca, u teoriji bi trebalo da daju veci opseg tonova, samim tim i da su bolji.
U teoriji ako su iz iste serije, što će reći da su isti drajveri ugrađeni u njih, onda ta konstatacija važi, ovako ne mora da bude jer se kod niže serije štedelo na drajverima, na skretnici, na kabinetima itd...
 
Ja sam imao Wharfedale Diamond 10.2 i zvucnici su odlicni ALI zahtevni su za pozicioniranje, stalci su obavezni, ali kad ih postavis kako treba bices odusevljen. Ja sam ih zamenio za Tannoy M4 koje sam sam sklopio iz kita posto su mi lakse za pozicioniranje, soba je oko 15m2. Da bi izvukao maks iz Diamonda moras bar 20cm od zida da ih drzis.

ps: moj glas ide za 10.2 ako ces da uzmes i stalke i ispunjavas uslove za pozicioniranje.
 
Poslednja izmena:
Da se ne zavaravamo... nema svako sobu samo za slusanje muzike. Nacices ti vec mesto za njih u prostoriji... ipak su stalci dosta skupi, malo preterano... zar ne?
 
...Ako bih se odlucio za DIAMOND 10.2 oni bi stajali na ormaru...
Ovakvo pozicioniranje zvučnika će ti doneti nepoželjno bumbaranje u bas regionu sa bilo kojim zvučnicima i nećeš znati kako zvučnici mogu dobro da sviraju ako su postavljeni onako kako je za njih predviđeno.
 
Nazalost imam ograniceni budzet, orginalni stalci za ove zvucnike su 180e, tako da to nije opcija. A da li bi mi zavrsilo posao ukoliko bih sam napravio stalke za zvucnike, na taj nacin bih mogao da ih pozicioniram kako hocu :) ali bi moji stalci bili drveni.
 
Ne može se reći šta bolje zvuči dvosistemac ili trosistemac jer to nije određeno brojem drajvera a slušao sam neke dvosistemce koji zvuče bolje od trosistemaca i tu nema pravila...kod trosistemaca visoki, srednji i niski su razdvojeni na 3 drajvera a kod dvosistemaca su srednji i niski na jednom drajver i to nema veze sa kvalitetom zvuka. Kvalitet zvuka je zbir svih komponenti i situacije u prostoru i to je najvažnije da shvatiš da se ne zaletiš u hifi i baciš pare na nešto što ti neće doneti dobar zvuk...ako ti je on uopšte bitan...mnogi idu u hifi jer lepo svetle diode i zvučnici super izgledaju...Jedni zvučnici zvuče pristojno sa određenim pojačalima, sa drugim zvuče očajno..recimo spendor zvučnici na rotel pojačalima zvuče očajno, siromašno, tanko dok ti isti spendori sa exposure zvuče i više nego pristojno...ili recimo rotel i B&W zvuče ok ali tek od CM serije...
Za sobu do 15 m2 samo bookshelf dolazi u obzir jer jednostavno trosistemac će tu zvučati lošije, posebno na basu jer neće imati prostora da se razvije...
Po meni je za te zvucnike koji si naveo i bilo koje druge u tom cenovnom rangu cisto bacanje para, warfedale je poznat kao konfekcijski brend za široke mase i dno po kvalitetu...to zvuci ocajno a placeno je 250 evra...nemam predlog ni za jedan drugi nov u tom cenovnom rangu jer ne postoji zvucnik koji zvuci dobro, pod preduslovom da imas referentno pojačalo ali recimo daleko bolje je Mordaunt Short Mezzo 2, ili čak kef q300 koji je lošiji od predhodnog ali bolji od warfedale...nije da ti preporučujem jer po meni to je sve loše ali bi moglo da se popravi sa adekvatnim pojačalom i lepom pozicijom za sweet pot kao i sa dosta tepiha i zavesa i slika po zidovima...još bolje su tapiserije...što veće to bolje...:d... onda tako kao početnik kupićeš neke najjeftnije komponente i dobićeš dno od kvaliteta...po meni, ako voliš dobar zvuk i želiš dugoročno u njemu da uživaš, štekaj do 2000 evra ili traži polovne komponente i zvučnike...u protivnom sve ispod 1000 evra ja bih išao na neki ozbiljiji all in one aktivni sistem za takvu sobu...ispod 500 evra ne bih ni razmiljao dalje od komjuterskih zvučnika za 150 evra eventualno Bose Companion 3 za 365 evra ali ti onda nece trebati pojačalo...aktivan zvučnik za 15 kvadrata koji zvuči kao mator i sasvim pristojan kvalitet...sličan kvalitet zvuka je u cenovnom rangu iznad 500 evra za pasivne zvučnike ne računajući pojačalo...
I na kraju ukoliko te zanima samo stereo, dakle samo slučanje muzike bez filmova i ostale multimedije onda su tu najgore stvari po džep. U tom slučaju ne preporučujem aktivne zvučnike već integralac + bookshelf + dac + hd palyer ali to počinje od oko 2000 evra za novo, entry level koji zvuči pristojno/prosečno ili negde oko 1000 evra za polovno ako znaš da nadješ kavlitetne starije komponente i zvučnike...
 
Poslednja izmena:
@exste: Nalupeta se ti za medalju. Jesi procitao naslov teme pre nego si krenuo sa pominjanjem Spendora i ostalog high-enda? Covek hoce da da 250e maks. Koji crni Spendor i Exposure? Koji to kompjuterski zvucnici zvuce bolje od hi-fi zvucnika do 500e? Glupost. Lepo je to ga savetujes da da 1000e za korektan sistem al to nema nikakve veze sa bilo cim u ovoj temi. Ja sam prosle godine uzeo nove wd 10.2, profi stalke i denona pma980r za 450e i sistem je izuo Logitech-z5500 koji je do 500e kompjuterski zvucnik. Znaci nidje veze.
 
Poslednja izmena:
@exste: Nalupeta se ti za medalju. Jesi procitao naslov teme pre nego si krenuo sa pominjanjem Spendora i ostalog high-enda? Covek hoce da da 250e maks. Koji crni Spendor i Exposure? Koji to kompjuterski zvucnici zvuce bolje od hi-fi zvucnika do 500e? Glupost. Lepo je to ga savetujes da da 1000e za korektan sistem al to nema nikakve veze sa bilo cim u ovoj temi. Ja sam prosle godine uzeo nove wd 10.2, profi stalke i denona pma980r za 450e i sistem je izuo Logitech-z5500 koji je do 500e kompjuterski zvucnik. Znaci nidje veze.

Ako si dobro procitao moja poruka je da je zvuk malo više od zvučnika i da ne daje 250 evra jer ce svakako da dobije nista u toj klasi i da svakako izbegne Wharfedale... preorucio sam Mordaunt Short Mezzo 2 i kef q300 kao bolji izbor što je u rangu onga što čovek traži tako da ne znam o cemu pricas....Spendor nije high end vec neka srednja klasa za A i SA klasu na koju sam mislio i koju sam slusao, sigurno nisam mislio na Classic koji bih rado posedovao da mogu da ga priustim...on svakako ima da odluči šta mu je ali pre svega treba da posluša pa, ako mu se sviđa, onda neka odluči...Čovek je pitao za novo a da si pažljivo čitao preoručio sam za tu lovu ipak polovno kao što i ti imaš tog Denona iz 1991?...to je lepo pojačalo, ako zna neka juri polovno ako ne, za novo nema šta da traži ispod 500 evra za ceo sistem, sve je to jadno a posle ostaješ kratak za upgrade jer je nemoguć...čak i rotel sa običnim bowersima 683 zvuči tanko a to je setup u rangu 1000 evra novo...warfedale ne vredi ni pominjati...logitech nisam pominjao, ti si, ja sam za bose, ko je slušao taj companion 3 ili 5 zna o čemu pričam, ili totalno jeftinu *bilo šta/ varijantu dok ne ušteka malo više love i ne pronađe nešto što mu se sviđa...u svakom slučaju mislim da ko sklapa setup a nije upoznat sa time ne može ozbiljno da ispita stvari bez najmanje 3 meseca...ja sam sklapao sistem skoro godinu dana dok nisam našao ono što mi odgovara... i na kraju mogu reci da sam imao srece da ono što mi se dopalo na slušanju u studiu je slično zvučalo i kod meene kući, inače mnogi su se gadno iznenadili kada su sistem doneli kući i zaključili da to uopšte ne zvuči tako kako su slušali u showroom-u.
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na puno korisnih informacija koje sam dobio ovde, shvatio sam da je prostor u kome ce biti zvucnici mozda jedna od najbitnijih stvari. Da trosistemci ne moraju biti bolji od dvosistemaca. Vidim i da neki nizi stalci za zvucnike mogu da se nadju i za mnogo manje para - 50e, koje bih mogao kasnije da priustim :). Zakljucio sam da za moju sobu i moje uslove definitivno idu bookshelf zvucnici (sto znaci da VA 400 definitivno otpadaju).
Mordaunt Short Mezzo 2 i kef q300 su tacno duplo skuplji kada su novi od warfedale-a sto znaci da bi oni bili opcija u polovnoj varijanti. Nisam ja striktno protiv polovne robe, ali kako sam ja pocetnih u celoj prici, nisam siguran da bih mogao na prvu loptu da procenim da li zvucnici imaju neki defekt ili ne - tu mi je malo frka. Kada bih kupovao fotoaparat znao bih da procenim ali kod zvucnika i nisam bas siguran. Ne bih voleo da dodjem u situaciju da otkrijem neki problem nakon par dana slusanja.
 
Nazad
Vrh Dno