Šta je novo?

WD Caviar Black - Resenje za buku

ivannp

Slavan
Učlanjen(a)
07.07.2005
Poruke
31
Poena
309
7 dana pokusavam da resim problem sa bukom u HD (mali zeleni ubise).
Nisam nasao nigde objasnjeno, pa iz tog razloga da napisem. Mozda nekom zatreba (u svakom slucaju ne skodi...).
Program je besplatan:
http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html
Funkcija--Napredne karakteristike--AAM/APM Kontrola
Automatsko upravljanje akustike (AAM)--Omoguci--80h
I "ko rukom odneseno".
 
Nije to nista novo, postoji 1001. program sa tom namenom...


Nego, provrti sad neki test da vidis access time kakav je... ta buka nije nestala bez cene, prakticno si napravio Green od tog diska.
 
Ne sumnjam da je sporiji, ali li se "krckanje" culo do susedne sobe. Sada sa 30cm ne cujem disk. Treba naci neku sredinu (buka-brzina).

U svakom slucaju ovo je mnogo bolja varijanta. Osim ako neko nema pametniji predlog.
 
Pusti test iz HD Tach-a ili HD Tune-a (odomaceni programi za ovu namenu, mada mozes i neki drugi koji moze da izmeri vreme pristupa), bas me interesuje koja je sada vrednost. Secam se nekog testa svojevremeno, ne reaguju svi diskovi isto kada se ukljuci AAM... kod nekih je pad ogroman, kod drugih pak u znatno manjoj meri.

A druge varijante nema. To ti je sto ti je. Hteo si performanse, kupio si Black... eto ti ga :p
Ili da lepo ti pazaris Green :d
 
Interesantno, imam dva Western Digital Caviar Black WD6401AALS 640GB u raidu (izmedju ostalog) i bas ultra tihu masinu (u idle - kompletna masina je gotovo necujna, samo se nocu cuje u potpunoj tisini), bas ne volim buku, ali od hdd-ova nikada nisam primetio da je nesto sto me iritira, kod mene se gotovo ni ne primeti, mnogo zavisi i od kucista.
 
Ma, generalno ista prica kao i za Samsung F3... ima ih bucni(ji)h, ima ih i tisih. Primerak, kao i uvek.

A sto kazes ovo "zavisi od kucista"... meni je F4EG prakticno necujan kada je van istog, jedva da moze da se cuje nesto kada seek-uje. Ipak, kako sam ga stavio u kuciste - jasno se cuje krkljanje.
 
ivannp drago mi je da si resio buku,
nego gledam nesto tvoju masinu pa mi reci kako ti se snalazi 8gb kingstona na MICROSOFT Windows 7 Ultimate 32bit ?
 
ivannp drago mi je da si resio buku,
nego gledam nesto tvoju masinu pa mi reci kako ti se snalazi 8gb kingstona na MICROSOFT Windows 7 Ultimate 32bit ?

Tek sam sklopio masinu, nema 7 dana, pa mi je sve jos mutno. Jes' da nisam "expert", ali kakve veze ima 8gb RAM sa MICROSOFT Windows 7 Ultimate 32bit (verzija sa ulicne tezge)?
8GB je dovoljno za bilo koji OS.
 
Pa ne mozes da iskoristis vise od 4GB sa 32bit verzijom, treba da instaliras 64bit, ako bi da iskoristis svu memoriju sto si nakrcao:wave:
 
Ops... ovo nisam znao. Lepo rekoh da nisam expert.
 
Drugim recima - radi mu sve odlicno, nikakve probleme nije primetio, sve klizi :d
 
Zanimljivo je sta pise na sajtu cim se otvori stranica ovog programa iz prvog posta....."SAMSUNG HD155UI/HD204UI has data loss bug. CrystalDiskInfo does not access these disks by default."
Sto znaci ovo kad ukljucis mozes i bez podataka da ostanes....:/
 
Poslednja izmena:
Ne, ne, ne... nije bas tako. To je zato sto je postojao bug sa ovim diskom (HD204UI... za HD155UI vec ne znam, ocito i sa njim), sa default firmware-om... moglo je da dodje do gubljenja podataka kada je aktivan AHCI mod, pa se krene u neko kopiranje dok u pozadini radi neki od programa (HD Tune, Crystal Disk Info... koji god) koji ima opciju da gleda health status diska. Bilo je vec price o tome na ovom forumu, imas temu o tome... search ;)

Anyway, problem je resen tako sto treba da se uflesuje novi firmware, dostupan na Samsung sajtu. S tim sto za sve novije diskove (mislim nakon novembra 2010., ako se ne varam) ne treba, oni fabricki stizu sa tim firmware-om vec uflesovanim.
A CDI, cisto preventivno, iz tog razloga ne dopusta ocitavanje parametara diska. Te je tako meni - kao i tebi uostalom :) - potpuno prazan prozor programa kada se pokrene, uz poruku "Disk nije nadjen".
(malopre pokrenuo :d)
 
BTW - sad pokrenuh neki stariji CDI (v3.0.2 ili tako nesto), radi sasvim normalno, ocitava sve SMART parametre... a zamisli, nista nije ni krahiralo :p
Sad se i setih, to "autodetektovanje HD204UI i ne dozvoljavanje da se vide parametri usled moguceg kraha" je uvedeno sa nekom od novijih verzija CDI-ja... od kada je ustanovljen (potencijalni) problem... prethodne verzije su gledale svejedno :)
 
Vrh Dno