Šta je novo?

Wd 500GB skljoca, skljoca, pa se ugasi!?

Bozha

Slavan
Učlanjen(a)
27.07.2007
Poruke
619
Poena
319
Ovako, hard je poceo da skljoca iz cistog mira. Bio je u racunaru, i radio je potpuno normalno do zadnjeg gasenja. Medjutim, sad kad sam upalio racunar, cuje se paljenje hard diska, disk krece da skljoca, nekoliko puta, za to vreme bios ne vidi hard, posle nekoliko skljocanja se hard automatski iskljuci iako komp i dalje radi. Sta da radim?

Evo u attachment-u imaju slike modela hard diska kao i snimak zvuka od trenutka paljenja racunara do gasenja hard diska.

Pomagajte...
 

Prilozi

  • Wd.rar
    720.6 KB · Pregleda: 83
Škljocanje može da označava da ti je HDD počeo da otkazuje. Pokušaj da što pre napraviš backup važnih podataka (možda da ga prikačiš na drugoj mašini).

U ređem broju slučajeva škljocanje može da označava da postoje određeni problemi sa napajanjem i sa molex konektrima (ako ti je ovo paralell ATA disk). U tom slučaju pokušaj da stegneš kontakte ili da promeniš celo napajanje za novo, sa novim kontaktima.

Ja sam lično imao takav problem, i mislio sam da mi je disk počeo da crkava, međutim u pitanju je bio konektor.
 
Škljocanje može da označava da ti je HDD počeo da otkazuje. Pokušaj da što pre napraviš backup važnih podataka (možda da ga prikačiš na drugoj mašini).

Nije konektor, probao sam i sata i legacy varijantu (disk je inace sata), da napravim backup nije izvodljivo posto bios ne vidi hard a pri tome se i hard gasi sam od sebe, ne bi bilo loshe procitati ceo post i recimo pogledati attachment pre nego sto se lupi dugme
reply.gif
...
 
Poslednja izmena:
jos ces i batine da dobijes, polako druze one je bar probao da pomogne, tu su ti glave vrlo verovatno
 
tu su ti glave vrlo verovatno

Hvala. Sve varijante sa molexima sam isprobao, i stavih hard u usb fioku, i cistih kontakte, i uvek isto. Te glave - jel to moze da se servisira? I ko to radi? I ako neko zna koje su cene takvog zahvata orijentaciono?
 
najbolje da iskoristish garanciju ako je imash...

popravke nema - mogu samo da se izvuku podaci
mozda sa takvog diska
u slucaju da je to potrebno ....
 
popravke nema - mogu samo da se izvuku podaci
mozda sa takvog diska
u slucaju da je to potrebno ....

Pod servisom sam i mislio na izvlacenje podataka - sorry nisam se najbolje izrazio. Mislim sledece: dal je izvodljivo da donesem ovaj disk sto skljoca, i novi disk, i da se sa skljocajuceg diska podatci prebace na novi disk? I ko to radi profesionalno, i koja je to cena orijentaciono? Ovo "da se izvuku podaci
mozda sa takvog diska" mozda me bash zabrinjava :(. Posto imam gomilu bitnih stvari na tom disku...
 
Poslednja izmena:
Sličan problem, samo što je u pitanju Hitachi SATA 80GB. Naime prilikom boot-ovanja hard disk škljoca i naravno BIOS ga ne vidi. Kapiram da je mučenik jednostavno odradio svoje. Pošto imam identičan hard (stariji samo par meseci) probao sam da zamenim elektroniku sa ispravnog harda, ali nije pomoglo i dalje škljoca. Pošto imam identičan hard, a očigledno da je neispravna mehanika diska da li je moguće zameniti tu mehaniku sa ispravnog diska ili bar spasiti podatke. Sam disk nema vrednost, ali imam dosta bitnih podataka na disku, pa bih voleo ako je moguće da sačuvam iste. Dakle, da li ima neko ko to radi (popravku diska - samo da bekapuje podatke) po nekoj pristojnoj ceni? Pošto vidim po oglasima ovi što se bave spašavanjem podataka sa hard diskova traže cca >100evra.
 
skljocanje moze da bude normalno ako je u pitanju termalna rekalibracija. proveri hladjenje i S.M.A.R.T.
 
ne moze se zameniti mehanika u kucnim uslovima. a strucna popravka i spasavanje podataka je jako skupo, verovatno se ne isplati.
 
Skini hirens boot cd, verzija 9.xx , novije nemoj. Bootuj sa cd-a i pokreni hdd regenerator. Moguce je da imas bad sector bas na mestu gde je master boot record i da glava, tj igla beskonacno pokusava da ga ocita. Ovo bi moglo da pomogne.
 
nazalost ne moze , jel hdd regenerator ne moze da vidi nesto sto ni racunar ne vidi. A i da vidi ne bi moglo opet jer to nije problem.
Isti odgovor kao i pre 5 godina nazalost. Glave
 
Nazad
Vrh Dno