Šta je novo?

wav normalizer ?

  • Začetnik teme Začetnik teme bopuc
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

bopuc

Čuven
Učlanjen(a)
21.04.2002
Poruke
233
Poena
620
Hocu da napravim CD audio kompilaciju, ali mi se pojavio problem jacine zvuka. Svaka pesma sa razlicitog CD-a je razlicite jacine zvuka, sto se veoma primecuje kada ih sve stavim na svoju kompilaciju. Kako ovo izbeci?
 
Ako snimas u NERO-u, unesi sve pesme pa onda za svaku
desnoklik-properties-filters-normalize.
Preporucujem ti da zadrzis "default" vrednost (RMS-20).
 
bopuc je napisao(la):
Hocu da napravim CD audio kompilaciju, ali mi se pojavio problem jacine zvuka. Svaka pesma sa razlicitog CD-a je razlicite jacine zvuka, sto se veoma primecuje kada ih sve stavim na svoju kompilaciju. Kako ovo izbeci?


To mozes uraditi prilikom grebovanja sa CD/a, npr. AudioGrabber 1.8 Full koji ja koristim ima opciju normalizacije i namestis je da ti svaku pesmo normalizuje na npr. 98% i gotovo. Naravno postoje i drugi programi, ali ja ovaj koristim zbog ocpije grab to RAM.
Normalizacija po RMS (maximize) nije isto sto i samo pojacavanje signala (jednako na svim frekv.) tako da ces bolje rezultate dobiti obicnom normalizacijom. Prilikom normalizacije po RMS se dosta izgubi na dinamici jer se ne pojacavaju svi delovi spektra jednako (mada na losijim uredjajima daje impresivne rezultate zbog dosta jakog nivoa snimka).


Pozdrav,
Nebojsa
 
vidim da sam vec pogresio 🙁
nadam se da je to moguce popraviti i sada. Vec imam izgrebovane mp3 fileove i hocu da ih vratim u wav i da pri tome uradim 'normalize'. Da li je i ovo izvodljivo ili moram da grebujem sve pesme ponovo?
 
bopuc je napisao(la):
vidim da sam vec pogresio 🙁
nadam se da je to moguce popraviti i sada. Vec imam izgrebovane mp3 fileove i hocu da ih vratim u wav i da pri tome uradim 'normalize'. Da li je i ovo izvodljivo ili moram da grebujem sve pesme ponovo?

Nisi pogresio!Ne moras da ih vracas u WAV pa da ih opet kompresujes jer ces time bespovratno izgubiti na kvalitetu. Za tebe je idealan program mp3Gain koji je u stanju da normalizuje ,ali ne normalizacija tako sto ce peak nivo biti isti kod svih pesama kao sto rade AudioGrabber i ostali programi, sto je ustvari pogresno, nego normalizacija na isti nivo glasnoce (npr. imas neku pesmu koja je u 95% tiha i samo jedan deo je glasan, kada ga normalizujes iz AudioGRabber-a na npr 98% pesma ce i dalje biti tiha). Najbolja stvar je sto mp3 Gain moze da vrati pesmu u prethodno stanje bez gubitaka, dok sa klasicnom normalizacijom ti nepovratno menjas izvorni fajl.

Vise o ovoj temi procitaj na ReplayGain site-u: http://privatewww.essex.ac.uk/~djmrob/replaygain/index.html
a mp3gain mozes skinuti sa: http://www.geocities.com/mp3gain/
imas i plugin za Winamp koji radi istu stvar sa svim zvucnim materijalom (nevezano da li je mp3, wav, aac itd.): http://www.xs4all.nl/~walterln/replaygain/
 
Nazad
Vrh Dno