Šta je novo?

Voda na Marsu

starac

Slavan
Učlanjen(a)
13.01.2005
Poruke
5,186
Poena
495
http://www.reuters.com/article/scienceNews/idUSN3136620220080801

By Jill Serjeant

LOS ANGELES (Reuters) - NASA scientists said on Thursday they had definitive proof that water exists on Mars after further tests on ice found on the planet in June by the Phoenix Mars Lander.

"We have water," said William Boynton, lead scientist for the Thermal and Evolved-Gas Analyzer instrument on Phoenix.

"We've seen evidence for this water ice before in observations by the Mars Odyssey orbiter and in disappearing chunks observed by Phoenix last month, but this is the first time Martian water has been touched and tasted," he said, referring to the craft's instruments.

NASA on Thursday also extended the mission of the Phoenix Mars Lander by five weeks, saying its work was moving beyond the search for water to exploring whether the red planet was ever capable of sustaining life.

"We are extending the mission through September 30," Michael Meyer, chief scientist for NASA's Mars exploration program, told a televised news conference.

Ma znao sam :)
 
Ocekivano, ali ipak znacajno. Cestitke inzinjerima i naucnicima
 
Aaa, pa to je davno viđeno...

wateronmarskr1.jpg


:p

Ne stvarno...svaka čast. Nisam ni sumnjao da će NASA biti prva u tome. Moraju Amerikanci biti prvi u svemu...
 
To se zna vec 6 godina, ali ono sto je stvarno interesantno je da li ima zivota na marsu? To je takodje jedna od stvari koje Feniks treba da otkrije.
 
nekako se nelagodno osecam znajuci da ce sa planete na kojoj ima vode dovlaciti raznorazne uzorke ovde na zemlju. :S: Nadam se da necemo naci neki novi, opasniji, virus od side ili neki perverzni mikrob, spore isl.

PS. I na titanu su nasli vodu, tj. veruju da je voda, ali ova nije zakopana vec su okeani u pitanju...
 
Kad odvališ, onda ga baš odvališ. Ajde za kompleksne oblike života poput spora i mikroba (virus i nekako) koji su "kompatibilni" sa našim svetom, ali gde nađe vodu na titanu? Prvo, to je Saturnov mesec i nema vodu. Sumnja se da je ima na Evropi, a to je Jupiterov mesec. Voda ispod leda, that is.
 
Kad odvališ, onda ga baš odvališ. Ajde za kompleksne oblike života poput spora i mikroba (virus i nekako) koji su "kompatibilni" sa našim svetom, ali gde nađe vodu na titanu? Prvo, to je Saturnov mesec i nema vodu. Sumnja se da je ima na Evropi, a to je Jupiterov mesec. Voda ispod leda, that is.

Valjda je Evropa cela prekrivena debelim slojem leda (vode).
 
Kad odvališ, onda ga baš odvališ. Ajde za kompleksne oblike života poput spora i mikroba (virus i nekako) koji su "kompatibilni" sa našim svetom, ali gde nađe vodu na titanu? Prvo, to je Saturnov mesec i nema vodu. Sumnja se da je ima na Evropi, a to je Jupiterov mesec. Voda ispod leda, that is.

Ispadas smesan bez veze samo da bi meni "uvalio" :S:

http://www.blic.co.yu/slobodnovreme.php?id=34910
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A11740-2005Jan15.html
http://www.sciam.com/article.cfm?id=signs-of-hidden-ocean-under-titans-crust

konkretnije (al bez slika :) ) http://www.green-energy-news.com/arch/nrgs2008/20080064.html

Bila je i vest pre neki dan sa prilicno konkretnim (novim) snimcima al je nisam uspeo sad iskopati za 2-3min, a mrzi me da ti posvecujem vise vremena. Nadji sam ako te interesuje.

edit: http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/moons/images/PIA09102-br500.jpg
ta najnovija vest je vezana za ovu iznad sliku.
 
Poslednja izmena:
nekako se nelagodno osecam znajuci da ce sa planete na kojoj ima vode dovlaciti raznorazne uzorke ovde na zemlju.

Kao sto max rece, nema apsolutno nikakve sanse da je zivot koji je nastao negde drugde kompatibilan sa zivotom na zemlji.

Drugo, na Titanu nema jezera vode, nego hidrokarbona i slicnih stvari - ono sto moze da bude u tecnom stanju na tako niskoj temperaturi. To bi valjda trebalo da bude vec opste poznato, pa Cassini-Huygens je stigao jos pre neku godinu...
 
Shta ti znachi to kompatibilan? Nije ista verzija a? Ne mozhe 2.0 u 3.0? :)
 
Malo teže da će neki non-ugljenični oblik života tebe da smatra kao hranu ;)
 
Malo teže da će neki non-ugljenični oblik života tebe da smatra kao hranu ;)

malo teze da ce non ugljenichni oblik zivota da postoji :)

silicijum kao osnova je teoretsaki izvodljiva, zbog valence, ali ima jedan veliki flow - ono shto mi izdishemo (ugljen dioksid) bi u takvoj formi zivota bilo u cvrstom stanju (silicijum oksid)

dalje - silicijum bi zahtevao drugi rastvarach, koji je u ugljenik zivotnom obliku voda - a to bi onda znachilo da se ceo sistem zivota zasniva na drugachijim principima i drugachijoj potencijalnoj planeti.

onda - DNK bi morao da se formira u bash komplikovanim uslovima, jer silicijum mnogo teze formira dvostruke i trostruke kovalentne veze, od ugljenika.

sobzirom da rastvarach mora da bude neshto drugo osim vode, i sobzirom da uslovi moraju da budu drugachiji, teshko da bi ideja sa silicijumom uopshte funkcionisala u svemiru kakvog poznajemo, a tu je ideja i o amonijaku kao osnnovi bioloshke gradje, koja je josh veci fiction od silicijuma ...

ako bi vam alternate life forms padali napamet, to bi trebalo da posmatrate kroz komplikovaniji ugljenichni DNK - tripple ili quad Helix, umesto double helix-a koji mi posedujemo ...
 
A kako bese funkcionise kravlje ludilo? Nije virus - al j*be kevu, tako nesto ...
 

Mislis ugljovodonika?

http://www.misterije.com/index.php?option=com_content&task=view&id=24&Itemid=117

Igoritza je napisao(la):
silicijum bi zahtevao drugi rastvarach, koji je u ugljenik zivotnom obliku voda

'oces da kazes da se ugljenik, odnosno ugljovodonici rastvaraju u vodi? :zgran:

Amonijak kao osnov bioloske gradje? Kako to mislis?

btw. Nije DNA presudna da bi zivot postojao u smislu trajanja vrste.
 
Poslednja izmena:
'oces da kazes da se ugljenik, odnosno ugljovodonici rastvaraju u vodi? :zgran:

ne, necu da kazem da se ugljenik rastvara u vodi, ni jedan element ne moze da se rastvara, nego pazi shta sam napisao.

da bi se zivot zasnovan na ugljeniku odrzavao, potreno je da postoji kruzenje ugljenika kroz sve sfere - kada dodje u okeane, deshava se sledece -

atmosferski CO2 u vodi reaguje, i dobija se ugljenichna kiselina - CO2 + H2O > H2CO3, koja kasnijom jonizacijom dostize oblike bikarbonata i karbonata (H+ + HCO3- , H+ + HCO3--

poenta je da ne postoji ekvivalent vodi, koji bi na silicijumska jedinjenja imao efekte kao shto voda ima na ugljenichna jedinjenja, iako im je valenca ista (uglejniku i silicijumu)


Amonijak kao osnov bioloske gradje? Kako to mislis?

btw. Nije DNA presudna da bi zivot postojao u smislu trajanja vrste.


to je fikcija, zapocheta u delu nekog matorog DF pisca, zaboravio sam, ali glasi odprilike ovako -

u ekstremnim uslovima, amonijak bi mogao da bude zamena za vodu, u vecini sluchajeva, i postoji uzasno mnogo jedinjenja koje su kopije onih zasnovanih na vodi:

proteini, nukleinske kiseline.

na primer - metanol ima svog dvojnika koji je nastao iz reakcije sa amonijakom -

CH3OH >< CH3NH2 (metanol, metil amin)

ovu teoriju je jedno vreme podrzavao niko drugi do nikole tesle, chija je ideja bila da Gas Giants, kao na primer jupiter, imaju mogucnost da formiraju zivot zasnovan na amonijaku, umesto vode

nije DNk presudan ? reci mi jedan zivotni oblik koji nema DNK ?

choveche, cela ateistichka teorija se zasniva na takozvanoj "iskri" koja je sama od sebe naterala nukleotide da formiraju RNK, koji je sam od sebe krenuo da se kopira ...
 
Poslednja izmena:
Igoritza je napisao(la):
atmosferski CO2 u vodi reaguje, i dobija se ugljenichna kiselina - CO2 + H2O > H2CO3, koja kasnijom jonizacijom dostize oblike bikarbonata i karbonata (H+ + HCO3- , H+ + HCO3--
Ovo o cemu ti pricas je disocijacija H2CO3 na karbonatni CO3-- i 2H+, odnosno na HCO3- i H+.

Inace ova reakcija sa metanolom i amonijakom bi malo teze isla. Nije metil-amin direktna posledica reakcije amonijaka i metanola.

To sa amonijakom nisam siguran da bi islo. Ipak, voda je neutralan polarni rastvarac za razliku od amonijaka koji baznog karaktera.

Igoritza je napisao(la):
postoji uzasno mnogo jedinjenja koje su kopije onih zasnovanih na vodi:

proteini, nukleinske kiseline.

Kako mislis zasnovani na vodi?

Proteini= Dugi lanci aminokiselina medjusobno vezani peptidnim vezama.

Nukleinske kiseline= Lanci purinskih i pirimidinskih baza ciji su komplementi vezani vodonicnim, a medjusobno vezani fosfo-diestarskim vezama.

Sami od sebe ni DNA ni RNA se ne mogu umnozavati bez prisustva iRNA, tRNA.

Igoritza je napisao(la):
nije DNk presudan ? reci mi jedan zivotni oblik koji nema DNK ?

Prokariotske celije. ;)

Sto se tice priona i bolesti BSE (boles' kravljeg ludila), nastala je zato sto su engleski farmeri davali govedje kostano brasno kravama. U tom kostanom brasnu je bilo prisutno i nervnog tkiva goveda od kojih je isto brasno napravljeno. Tako da se boles' kravljeg ludila moze posmatrati kao (imuni) odgovor organizma na prisustvo stranog tela (u ovom slucaju nervnog tkiva) druge zivotinje. Rezultat tog odgovora su upravo prioni. Analogna stvar ovome je kuru kod ljudi.
 
Poslednja izmena:
nekako se nelagodno osecam znajuci da ce sa planete na kojoj ima vode dovlaciti raznorazne uzorke ovde na zemlju. :S: Nadam se da necemo naci neki novi, opasniji, virus od side ili neki perverzni mikrob, spore isl.
naravno da takva mogućnost teoretski postoji, ali ja iskreno verujem da NASA zna svoj posao dovoljno dobro...

u svakom slučaju, dobro je biti spreman i oprezan - ko zna, možda još negde padne "indijska crvena kiša" ;)
http://en.wikipedia.org/wiki/Red_rain_in_Kerala
 
Saznanja našeg čovečanstva se baziraju samo (!) na onome što je nama poznato u okviru naučnih discpilina koje "postoje". Gotovo je nemoguće zamisliti ikakve vrednosti van toga.

Čak i ukoliko se pokuša opet se dolazi do ogromnog problema - sve što ljudska vrsta zna je oivičeno naučnim saznanjima. Van toga se, jednostavno, ne može. Tako je i koncipiran način na koji čovek razmišlja. Sve što čovek može da "zamisli" već je nekim delom deo "ovoga sveta".

SF dela (heroji, outworlds...), izgled "vanzemaljaca" (koji je po pravilu veoma humanoidni...), čitava konstelacija vrednosti u kosmosu... Sve je bazirano na "ovdašnjim" saznanjima i mogućnostima.

Kada pomislim na život van zemlje - nihilizam je neizbežan...

P.S. Delo Stanislava Lema koje sam već pomenuo, "Glas Gospodara", sjajno govori o redovima iznad.
 
Poslednja izmena:
@RCW
Odlicno receno. Tipican primer si naveo da svi zamisljaju vanzemaljce u humanoidnom obliku. Jednostavno treba biti spreman prihvatiti drugacije principe razvoja zivota u svemiru. LJudi polaze od pretpostavke da zivot razvijen na drugim planetama mora biti analogan onome na zemlji.
 
U tome je poenta. Tu je "catch". Sva Naša očekivanja su, potpuno tužno ali istinito, bazirana na onome što mi "jesmo" i onome što mi "znamo". Ali, to smo samo Mi. I to ne treba zaboraviti...

Možda život koji se "tamo negde nalazi" uopšte nije "vidljiv" nama. Mi nismo u mogućnosti da razumemo ništa osim onoga što pokrivaju naučne discipline čovečanstva.

Čovekova svest jeste evoluirala veoma. Naročito ako se uzmu u razmatranje zadnjih par vekova...

Van okvira naučnih dostignuća (možemo diskutovati o naučnom vrednosnom sistemu i njegovim rezultatima...) se ne može. Isuviše smo okovani u naša saznanja, predrasude, strahove, vreme trajanja života da bi se izašlo iz tih okvira.

Sve ovo je - "ljudski, tako ljudski" (Fridrih Niče).
 
pazi, RCW, kapiram ja shta ti hocesh da kazesh, i ja sam do skoro bio pobornik teorije koju si izneo, ali -

ako obratish paznju na kompleksnost zivota, i tok nastajanja, onog koji mi znamo, dobijash uzasno komplikovan proces -

big bang, nastajanje vremena i prostora

formiranje univerzalnih svemirskih zakonitosti, i materije (leptoni kvarkovi, nukleoni, atomi, molekuli end so on, a chinjenica je da su te zakonitosti jednake u svakom coshku svemira)

vreme teche, svemir se shiri i hladi.

u nashoj galaksiji, formira se posle X godina, planeta na kojoj imash specifichan odnos hemijskih elemenata i odredjene specifichne uslove

u vodi, gorepomenuta iskra aktivira nukleotide da se preslikavaju (tu nauka fail-uje zashto se to desilo)

jednocelijski organizmi bleje beskonachno u vodi, takodje sluchajno nastaju forme nalik na spirogiru (jednocelijski se zdruzuju radi boljeg samoodrzavanja)

tkivo

evolucija, uzasno duga

chovek - obrati paznju na princip evolucije, i kako se svaka najmanja promena deshavala iskljuchivo kroz naturalnu selekciju organizma, da bolje prezivi, kroz veliki broj generacija

kad sagledash princip, dolazi se do zakljuchka, koji nazalost mnogi iz nauchnog sveta ne zele da skapiraju -

zivot koji poznajemo, je rezultat savrshene jednachine, koju je autor univerzuma ispisao u nultoj tachki vremena (pre oko 15 milijardi godina) i ako u svemiru ima zivota pored nas, onda je, ako ne identichan, onda uzasno slichan nama. kao shto religija izgleda savrsheno smeshno (chovek sheta po vodi, chovek baca munje, chovek pishe neki crap, i posle 2000/4000/1300 godina, nekoliko tih ljudi formira bajkovite slike o tome shta je "apsolutna" istina) tako isto smeshno izgleda i ideja da je zivot na zemlji rezultat uzasno mnogo random dogadjaja. bar meni.
 
Da, a ta savrsena jednacina je prizvala asteroid da padne i skenja dinosauruse, koji su tad bili najrazvijeniji. Da je doslo do nuklearnog rata i da su jedino neke bubasvabe prezivele i za koju milijardu stekle inteligenciju, i one bi govorile isto kao ti, da smo ionako bili doomed rasa.

Face it, zivot kakav poznajemo previse zavisi od sitnica koje su se dogodile tokom vremena.
 
Nazad
Vrh Dno