Šta je novo?

VMware

Sarah Carigan

Slavan
Učlanjen(a)
15.09.2004
Poruke
243
Poena
319
Procitao sam dosta o VMware-u, mogucnostima, buducnosti ... bla bla. Dodushe nisam radio sa njim. Za moje poterbe testiranja koristio sam microsoftovo chedo iliti Virtual PC. E sad zanima me dali je neko od vas radio sa VMware-om i kakva su iskustva. Namece mi se neka prica oko ustede na taj nacin shto ce se kupiti jedan server (fizicki) a na njemu dici dva DC + Terminal a pored ova dva dicice se i treca virtualna makina za kontrolu WiFi-a. Ne pitajte me kako i zasto nije moja ideja niti mi se svidja. Nego ako ih ne budem odgovorio od ideje da znam shta me ceka. Dakle.

Kakav je po pitanju gutanja resursa?
Shta se desava ukoliko jedna od Virtualnih makina tj servera pukne dali ostali nastavljaju rad ?
Ako bi uzeli dva fizicka servera dali moze normalno da se radi replikacija servera ili postoji neka druga caga za sigurnost i redundantnost rada ?
Ako ima neko josh neshto neka doda.

s' poshtovanjem JA
 
VMware je jedan od najboljih "alatki" koje sam do sada probao :)

Resorsa ne guta mnogo i uglavnom se bazira na koriscenju RAM memrije sa host OS-a...

Npr.
Ja sam instalirao WinXP Pro 64-bit (HOST) i nisam nista na njega budzio, vec je cist....onda ide VMware koji vozi Win2k3 Srv (Sa dc-jem, mail-om, DNS-om, ISA Firewall-om....), pa onda vozi jos jedan XP Pro 32-bit, i Linux Debian (njega je drug postavio za potrebe testiranja)...

Koriscenje hardware-a je izuzetno lagano jer mozes da ubacis vese LAN kartica i da kazes da npr Win2k3 koristi prvu, WinXP drugu, i na kraju Linux trecu (mogu i sva tri da korsite istu i to sa razlicitim IP Adresama, ali je nisam hteo da stvaram bottleneck)....

Bitno je da imas dosta HDD mesta (po mogucnosti za velike sisteme, bar 1TB (naravno neki RAID mod), i dosta RAM-a (zato mi je host WinXP 64bit jer ja imam samo 4 GB Ram-a....inace lako se moze cuknuti 8GB, i onda biras naravno koliko ces kome OS-u dati da koristi (mozes da biras i koliko procesora, ukoliko imas Quad ili vise procesorski sistem)......

Dok ne probas, neces znati da postavis pravilna pitanja :S:

Skini, instaliraj (izuzetno je lako konfigurisati sve to), i onda kad (ili bolje reci "ako") se zaglavis, vici vamo :)

Sto se tice "replikacije" server-a, za to se koriste drugi programi (ja sam bas u fazi trazenja nekog dobrog), tako da ako saznam nesto, javljam...

:wave:
 
Poslednja izmena:
Pa to je taj VMware (ok, jedan je za server, a drugi za workstation) :S:, zar ne?

Citrix sam video ovde u upotrebi....znaci Citrix server i dumb terminali (slicno kao windows terminal server i dumb-ovi), samo sto citrix ima daleko bolju optimizaciju za low bandwith rad (drugim recima mnogo manje laguje), i izuzetno je stabilan i skalabilan.....
Ovde ga koristi Scania South Africa, broje oko ~3000 korisnika, i radi izuzetno lepo...
 
ESX je bare-metal virtuelizacija... To je virtuelni sloj koji se nalazi odmah iznad hardvera (nemaš host operativni sistem). Znači imaš hardver i ESX layer koji ti napravi virtuelne servere koje ti vidiš kao odvojene mašine na koje instaliraš operativne sisteme.

Dok kod VMware servera imaš hardver, operativni sistem, pa na njemu VMware koji ti napravi virtuelne mašine.
 
Hm, valjda sve to zavisi od potreba :S:

Nije li isplativije resenje software (host OS i na njemu jedna aplikacija - vmware)?
 
valjda sve to zavisi od potreba ;)
 
Nije li isplativije resenje software (host OS i na njemu jedna aplikacija - vmware)?

Pa nije... Kod bare-metal virtualizacije nemaš uopšte host OS koji troši resurse - tako da je sa tehničke strane to bolje rešenje.

Pogledaj malo po netu šta radi Hypervisor.
 
Pa verujem da je samostalno (baremetal) resenje mnogo robusnije i "sigurnije", ali mislio sam finansijski isplativije :S:
 
Pa... kada pogledaš koliko koštaju licence za sve ostalo, licence za virtuelizaciju i nisu toliko skupe... Oracle standard za 1 CPU socket je oko 15000$, enterprize je 40000$ i računa se 0.5 ili 0.75 po jezgru (zavisi od procesora), licence za razne softvere za bilo koji mid-range storage - ni jedna nije ispod 10000$.

Kada platiš hardver, i licence za sve živo, virtuelizacija nije toliko skupa.
 
Mozes da koristis i Xen koji je besplatan u osnovnoj verziji (nije podrzana windows virtualizacija ako nemas odgovarajucu platformu-VT enabled processor, tipa C2D), a radice ti brze nego vmware ako se radi o slabijim resursima servera, a ako su resursi poveci, onda nema neke preterane razlike da li ces vmware ili xen.

a odgovori na tvoja pitanja su:
1. vmware malo vise guta nego xen.
2. virtualne instance su ti nezavisne, znaci nastavljaju sa radom.
3. nisam siguran sta podrazumevas pod "normalno" ali kod vmware mozes jednostavno da radis replikaciju.
 
Poslednja izmena:
ESX

Koristim VMWare-ov ESX vec neko vreme. Trenunto 15 VM na 2 fizicka servera. Koristim Dell uglavnom (PowerEdge 2950 i MD1000) sa ESX 3.0 (trebalo bi ovog vikenda da ga upgrade-ujem na 3.5) i 2003 Datacenter (zbog licenci). Nemam nikakve zamerke, niti sam do sada imao ikakvih problema.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
ESX

Koristim VMWare-ov ESX vec neko vreme. Trenunto 15 VM na 2 fizicka servera. Koristim Dell uglavnom (PowerEdge 2950 i MD1000) sa ESX 3.0 (trebalo bi ovog vikenda da ga upgrade-ujem na 3.5) i 2003 Datacenter (zbog licenci). Nemam nikakve zamerke, niti sam do sada imao ikakvih problema.

Pozdrav

Preko koga si licencirao vmware?
 
Ne moze da se kupi direktno od VMWare-a. Preko jednog od njihovih reseller-a sam kupio (nisam u Srbiji).

Pozdrav
 
Kako ne moze preko njih? Vec barem pola godine ima opcija (najjeftinije 1540 USD)
 
Pre par godina, kada sam ja nabavljao, uputili su me na reseller-a. Nisam mogao da kupim direktno od njih.

Vidim sada da moze da se kupi online.

Pozdrav
 
Da li je moguce dignuti Linux kroz vmware ali da radi compiz/beryl... ja sam nesto probao ali Linux vidi graficku kao vmware pcie a ne 8800gt i ne daje mi 3d akceleraciju. Sta da radim?
 
ja sam pre par godina probao taj m$ vs, cini mi se verzija 2005, i utisak je bio bedaq, u odnosu na vmware i xen, sto se tice performansi i mogucnosti.
 
Poslednja izmena:
Izvinite shto se dugo nisam javljao i ako sam pokrenuo temu. Medjutim redovno sam cituckao odgovore. Elem, uspeo sam da izbegnem situaciju sa vmware tako da idu odvojeni serveri kao shto sam i hteo. hvala svima na odgovorima nadam se da ce josh nekom koristiti.

s' postovanjem JA:smoke:
 
Da li neko zna gde mogu da skinem ESXi 4.0, posto na VMware-u ne mogu da se registrujem i da ga skinem ???
 
Sarah Carigan je napisao(la):
Izvinite shto se dugo nisam javljao i ako sam pokrenuo temu. Medjutim redovno sam cituckao odgovore. Elem, uspeo sam da izbegnem situaciju sa vmware tako da idu odvojeni serveri kao shto sam i hteo. hvala svima na odgovorima nadam se da ce josh nekom koristiti.

Tvoja zelja, ali mislim da jako gresis. Isprva, i ja sam bio sumljicav prema ESX-u i gledao da izbegnem, ali kada sam dosao u situaciju da mi treba 15 servera a da to sve mogu da spakujem u dva fizicka i sve to virtuelizujem, hmmmmmmm mnogo je lakse. Pogotovu sto ako imas npr dva ista servera i zajednicki storage, mogucnosti redudancije su neverovatni, kao i backup-a. Zaista je odlicna stvar. Toliko dobro radi da se razmisljam da virtuelizujem i radne stanice po proizvodnji.............:crash:

coa je napisao(la):
Da li neko zna gde mogu da skinem ESXi 4.0, posto na VMware-u ne mogu da se registrujem i da ga skinem ???

Mislim da ces morati da se registrujes......
 
Samo da prenesem svoja iskustva sa korišćenjem VMWare Workstation i VMWare Server. Imao sam priliku da koristim oba rešenja u proizvodnom okruženju, i konkretno server uzima manje sistemskih resursa i manje su verovatnoće za bagovanje host sistema, ali sam VMWare Server 2 koristi isključivo Web interfejs i stoga je sklon inicijalnom bagovanju dok se ne podesi i krene sa radom. Inače host sistem je Linux dok su mašine 2003 server.
 
VMWare Server 2 koristi isključivo Web interfejs i stoga je sklon inicijalnom bagovanju dok se ne podesi i krene sa radom.

Vmware server moze da se konfigurise i preko vSphere klijenta, verovatno i preko VIC-a.
Potrebno je dodati port posle IP kada se konektuje.
 
Evo moje iskustvo iz produkcione primjene. Koristim Vmware server 2.0 na CentOS 5.3, 64bit minimal instalation.
ESXi nisam mogao instalirati, jer je server iznajmljen, i moze se izabrati jedino neki od predefinisanih operativnih sistema. Masina - nista egzoticno,(Fujitsu PRIMERGY RX330) quad opteron, 4GB, 2x250gb RAID 1.
Digli smo 3 virt. masine, sa CentOS-om, i nismo imali vecih problema (uptime vec 5 mjeseci).
Posto jedna masina radi kao database server, imali smo problema sa performansama, dok nismo skuzili da Vmware Server drzi kopiji memorije virt.masina na HDD-u hosta. Nakon sto smo taj "memory image fajl" stavili u ramfs (da ne kopa po disku), sve radi kao sat (osim sto smo zrtvovali dio rama). Virtualna masina drzi server drzi Mysql sa 1.5Gb+ podataka.
 
bolje da si umesto servera stavio klijenta, bolje radi.
U stvari nije free a server jeste, onda je jasno.
 
Pored nesumnjivo ogromnih dobitaka koriscenjem virtualizacije, ona se moze iskoristiti i u kucnim varijantama. Prva dobra stvar je sto mozete da dignete vise virtualnih masina i da isprobavate neku aplikaciju koja komunicira preko mreze, i da nadgledate njen rad. Druga dobra stvar je izolovanost virtualnih masina od hosta. Sta to znaci? To znaci da ja imam jednu virtuelnu masinu koju koristim iskljucivo kada pristupam mom bankovnom nalogu, kada koristim email i kada uploadujem nesto na sajtove koje odrzavam. I nista drugo osim toga. Tako sam prilicno siguran da necu dobiti nikakav trojanac, pa da mi pokupi sifre, a to je danas veoma realan scenario koji se verovatno i nekima od vas desavao.

Takodje postoji Inmunos, to je jedna VM na kojoj je postavljen neki linux (ne secam se koji) i koji pokrece odmah web browser pri startovanju, tako da je i to gotova solucija all-in-one. Ko zeli da isproba:

http://www.pentest.es/inmunos.php
 
Nazad
Vrh Dno