Šta je novo?

Video nadzor manje prodavnice sa IP kamerama

Devil 2000

Čuven
Učlanjen(a)
21.12.2001
Poruke
1,132
Poena
995
Hteo bih da uzmem IP kameru da mogu da kontrolisem radnju (potrebno je kontrolisati kasu da li se izdaju racuni) preko interneta live kao i da mogu da snimam sliku sa zvukom na hdd sa udaljenog racunara.

Zanima me sledece:
1.kakve kamere postoje i koje su cene kod nas?
2.da li ce zadovoljavati moje potrebe sa slikom ?
3.kakav pristup internetu: kablovski ili moze i adsl i sta mi treba od opreme?
4.kolika je sigurnost podataka preko mreze?
5.kvalitet programa za kontrolu kamera?
6.sta se desava kada je internet u prekidu na nekoj od strana, da li se program nastavlja snimati na hdd kada dodje internet?

Unapred hvala na odgovorima
Devil 2000
 
Tesko da ovde neko zna nesto o tome, to vec spada u neki drugi forum ... recimo hardware. network pa zatim software ...

Onako laicki, posto nisam imao priliku da radim sa IP kamerama

- Treba ti PC sa IP kamerom

- posto je u pitanje web kamera treba ti stalan pristup internetu koji treba da obezbedis u radnji ne nesto mnogo brz

- uz kamerice ide i neki softver tog tipa kao sto je webcam monitor i koji snima na hard disk i neki koji salje signal na web, pa ti treba verovatno 2 programa koji ce raditi istovremeno, jedan za broadcasting preko web-a a drugi da snima. Mozda nesto ovako radi sve to:
http://www.webcamsoft.com/en/watchdog.html
http://www.webcamsoft.com/en/ezcast.html
http://www.pysoft.com/ActiveWebCamMainpage.htm

U svakom slucaju mozes i preko googla potraziti nesto na tu temu:
http://www.google.com/search?num=20...=result&cd=1&q=IP+webcam+surveillance&spell=1


Najbolje resenje je da kupis laznu kameru sa led diodom koju ces staviti iznad kase i pokazati je radnicima. Led dioda trepce na nekoliko sekundi kao da se nesto snima i bitno je da se kasirke plase :)

Inace, cene mozes pogledati ovde kad pronadjes ono sto trazis:
http://www.pcberza.co.yu/search/index.php

I kablovski i ADSL ce zavrsiti posao, bitno da je stalna veza.
 
Poslednja izmena od urednika:
negde sam cuo da je sustina IP kamera bas u tome sto direktno idu na internet modem bez potrebe za kompjuterom nego preko rutera pa na mrezni modem
 
negde sam cuo da je sustina IP kamera bas u tome sto direktno idu na internet modem bez potrebe za kompjuterom nego preko rutera pa na mrezni modem

Da, IP kamere idu na net bez potrebe za racunarom. Postoje LAN i Wireless varijante istih. U varijantama sa i bez zvuka kao i u varijantama sa i bez pan/tilt (kontrola kamere levo-desno gore-dole). Jednu sam i ja skoro nabavio za radnju (TRENDnet TV-IP400) ali jos uvek nikako da dodjem do nje od spolja jer koristim wireless bez javne adrese tako da jos uvek gledam kako da doprem do nje od kuce (znam da postoje varijante valjda nesto preko FTP-a ali nisam bas toliko vican sa tim podesavanjima). Inace kamera lepo radi u radnji i moze se videti sa bilo kog pc-a koji je u istoj LAN mrezi.

TRENDnet TV-IP400
249048.jpg


Ima dosta proizvodjaca IP kamera. Ja koristim kao sto rekoh TRENDnet i ono, zadovoljan sam. Jos samo da provalim kako je pustim van :D

Ako te interesuju njihove kamere mozes pogledati na:
http://www.trendnet.com/products/f_internetcameras.htm

Inace se ove kamere prodaju i kod nas a ako te koja zainteresuje javi mi se da te uputim ko ih prodaje...
 
Poslednja izmena:
Ok da se ja nastavim na temu.
Ja imam jedan slican zahtev, naime prijatelj hoce da ubaci 3 kamerice u 2 lokala (2+1) i da to sve gleda od kuce, ne stalno ali da ima neki vid pristupa.
Ja sam mu predlozio ovakvno neko resenje : 3 obicne kamerice (ne IP - skupe mnogo) i DVR sa HDD-om recimo 160gb (razlog je nece komp u radnji) koji ima video server u sebi i moze da se zakaci na isdn ili adsl liniju. a od kuce preko IE-a da se zakaci na DVR u radnji i da nadgleda.
E sad meni se cini kao jeftinije recenje neki komp bez monitora sa nekom PICO ili GEOVISION karticom i kamerica i da se komp zakaci na ADSL u radnji a od kuce preko remote desktopa da se zakaci na komp i da bleji u radnice :).
E sad ja sam to lepo teorijski razradio, nisam nesto imao ovakvih problema ili zahteva pa bih molio nekog strucnijeg da upadne u raspravu i da mi malo pojsani ceo sistem, da li mora da bude staticka adresa za ADSL ili ne ili moze preko modema da se konektuje na komp...
Naravno ako neko ima jos bolje resenje neka kaze.
Pozz
 
najbolji izbor za lokale i male prodavnice je IP kamera Q22 proizvodjac je Mobotix , a kod nas je mozes kupiti kod www.vucomm.rs
rezolucija je 3MegaPix i obuhvata svih 360 stepeni, znaci vidis apsolutno sve!. Zamenjuje 4 kamere, tako da nemoj da pomislis da je skupa. Mozes svoju radnju gledati sa bilo kog kompa ili mobilnog telefona gde god se nalazio.Pitaj Vucomm-ovce ako ti nesto nije jasno, i bez brige od sad si siguran!
Oni su najbolji !Ja sam kupila za svoju radnju Q22 i zaista sam prezadovoljna, najbolji odnod kvalitet slike , mogucnosti i cene. Sto je najbolja fora mozes preko kamere i da razgovaras jer ima ugradjen mikrofon , i nemoras da trosis telefon kad zoves Ameriku!Pozdrav!
 
www.provideonadzor.com

Pa cene se krecu u sirokom opsegu od 130e - 1000e sve zavisi sta tebi treba.
Rezolucija kamera je dobra, ali preko neta ti tu rezoluciji mozes da samanjujes da bi mogao lepo da gledas.
bitan ti je upload on je od velike vaznosti tamo gde stavljas kameru.
mnogo veca nego sa analognim sistemima.
kada je internet u prekidu kamera ce samo raditi u lokalnom okruzenju i ti neces moci da joj prostupis, ali ces itekako moci da gledas sn
 
Posto si jedan od malo ljudi koji imaju resen problem ajd' podeli sa nama kako, koje kamere, koje brzine neta imas, cime si zadovoljan / nezadovoljan, koliko te izaslo.... Meni treba za nadgledanje 2 objekta ,ali 1 wlanu a 1 preko neta, mada je isti princip
 
Posto si jedan od malo ljudi koji imaju resen problem ajd' podeli sa nama kako, koje kamere, koje brzine neta imas, cime si zadovoljan / nezadovoljan, koliko te izaslo.... Meni treba za nadgledanje 2 objekta ,ali 1 wlanu a 1 preko neta, mada je isti princip

Pa problem sam resio u dilu sa lokalnim provajderom. Platili smo "obrnuti protok" sa limitom i statickom IP adresom. Pitaces se sta to znaci. Pa ovako. Kamera koja je koricena je ta koja je vec navedena TrendLine... Otisao sam malo da popricam sa jednim od lokalnih wireless provajdera i napravili smo ponudu da mi daju staticku IP adresu na kojoj ce biti cam i prihvatli su moji predlog o, kako smo nazvali tad, "obrnutom protoku" i secenjem saobracaja. Dobio sam 128/1024 (DW/UP). Da ne bi bila cena visoka nismo isli na standardne pakete obzirom da ce se koristiti samo za prenos IP kamere tj odlazni video stream. Tako da smo u dogovoru sa provajderom "isekli" sav ostali saobracaj da neko ne bi zloupotrebio mrezu za nekontrolisani upload. Sto se cene tice ne bih o tome jer je vanstandardna ponuda u pitanju i ostaje tajna (po ugovoru). Stvarno ne smem da je iznesem ali ono sta mogu reci je da smo zadovoljni ponudom. Eto "ukratko" kako je bilo. Lepo je radilo dok je trebalo. Sad je lokal zatvoren i sve je pogaseno. Tako da ako nekome treba ova kamerica za nadzor rado cu je prodati. Nije mnogo koricena i u extra je stanju ;)

BTW:
Izvinjenje unapred. Ja sam se prebacio da se radi o mom postu koji sam odavno postavio pa sam shodno tome i trazio lock obzirom da sam resio prob. Tek sada sam uvideo da sam ucestvovao u jos jednom postu, tj ovom, u kome sam ostavio samo komentar.
Jos jednom moje iskreno izvinjenje i nemojte ga zakljucati :)
 
Poslednja izmena:
U principu koje god kamere da uzimas, gledaj da budu IP kamere. Mozda su u startu nesto skuplje ali dobijas future proof tehnologiju. Analogne kamere zavrsavaju svoj zivotni vek i za ocekivati je da u naredne dve do tri godine neces vise moci ni da kupis analognu kameru. Slicno se desilo VHS video rekorderima (da li ih se jos neko seca :))
Osim toga, kvalitet slike sa IP i analogne kamere ne moze da se poredi. Funkcionalnost i lakoca montaze takodje su na strani IP kamera. Naravno, ostaje pitanje cene. Btw, da li bi vise voleo da ti neko pokloni 4 VHS video rekordera ili da kupis DVD player.:D
 
Osim toga, kvalitet slike sa IP i analogne kamere ne moze da se poredi. Funkcionalnost i lakoca montaze takodje su na strani IP kamera.

Ovo je vrlo neobjektivna ocena. Skoro sve IP kamere (osim megapixel kamera) imaju potpuno iste senzore i obradu signala kao i "analogne" kamere i polaze od analognog PAL signala. Jedina razlika je u načinu prenosa slike: analogne kamere sliku šalju koaksijalnim kablom ili paricom a IP kamere imaju ugrađen MPEG2 ili MPEG4 enkoder. Ako je udaljenost kamere od centra za nadzor mala (do 500 metara sa dobrim koaksijalnim kablom) slika sa analogne kamere će biti dosta bolja nego slika sa identične IP kamere jer se u procesu enkodiranja u MPEG4 gubi dosta na kvalitetu slike čak i ako idete na protok od 6-8 Mbps - razlika se vidi. Da ne pominjem kako je na 2Mbps ili manje. Prednost IP kamera je što je video stream već spreman za snimanje, a naravno uštede u kabliranju su velike ako Ethernet mreža već postoji na lokaciji. Takođe, skuplje IP kamere mogu da rade multicasting pa je moguć monitoring i snimanje na većem broju lokacija, ali je potrebna odgovarajuća mrežna infrastruktura sa skupljim switch-evima i ruterima

I najvažnije: u principu kvalitetne IP i analogne kamere sa sobom nose drastično veću cenu pa tako analognu kameru možete naći za par desetina evra ali i za 500-600 evra, a da ne pominjem IP kamere koje idu i do 1200 evra.
 
Poslednja izmena:
IP kamere su neuporedivo bolje i funkicojonalnije od analognih kamera. Prenos slike ne zavisi samo od koaksijalnog kabla, nago i od njegove duzine tako da problemi nastaju kada analognu kameru moras da stavis na vise od 70m razdaljine od snimaca. Pa potom struja, jer ako imas i malo odstupanje u naponu slika ce ti se u startu pogorsati, a kada analogni sistem oces da pustis na net moras da imas min 256k upload i to ne mozes da pristupis kameru po kameru pa da joj menjas rezoluciju.....podesavas na netu.... itd mnogo mnogo bolje su IP kamere momak pod nick "keko" je u pravu jer u golobalu analogne kamere zavrsavaju posao ali ip su daleko bolje, . IP sistem daleko bolji i pouzdaniji od analognog sistema.
 
IP kamere su neuporedivo bolje i funkicojonalnije od analognih kamera. Prenos slike ne zavisi samo od koaksijalnog kabla, nago i od njegove duzine tako da problemi nastaju kada analognu kameru moras da stavis na vise od 70m razdaljine od snimaca.

Ako ovo o 70m govoriš iz ličnog iskustva onda si radio sa jako lošim kamerama. Ja sam sve što sam napisao rekao na osnovu (velikog) ličnog iskustva. Slika sa dobre analogne kamere kroz dobar coax (ne onaj koji se kupuje na pijacama) može da dobaci i 500m bez ikakve degradacije! Usput, kada se koristi UTP kabl, max domet bilo koje IP kamere do najbližeg switch-a je samo 100m, za veće udaljenosti je neophodan repeater ili korišćenje optičkih vlakana.

Pa potom struja, jer ako imas i malo odstupanje u naponu slika ce ti se u startu pogorsati

Ako imaš smetnje u napajanju neće te spasiti ni IP kamera, možda si mislio na smetnje koje coax može da "pokupi" usput. To je tačno, ali se jednostavno izbegava planiranjem trase kojom će kablovi proći

a kada analogni sistem oces da pustis na net moras da imas min 256k upload i to ne mozes da pristupis kameru po kameru pa da joj menjas rezoluciju.....podesavas na netu....

Pa da bi analogni sistem povezao na mrežu svakako stavljaš nekakav enkoder ili digitalni recorder koji se može podešavati sa bilo koje udaljene lokacije. A bitrate koji ti je potreban je u oba slučaja potpuno isti - ako želiš dobar kvalitet slike treba ti veliki protok i što kvalitetniji enkoder (MPEG4)

mnogo mnogo bolje su IP kamere momak pod nick "keko" je u pravu jer u golobalu analogne kamere zavrsavaju posao ali ip su daleko bolje, . IP sistem daleko bolji i pouzdaniji od analognog sistema.

Slažem se ja da je IP sistem noviji i bolji, ali ne u svim situacijama. Ako imate sistem koji ima relativno ograničen broj kamera na jednoj lokaciji koja nije preterano velika onda su analogne kamere mnogo isplativije rešenje i ako se odradi kvalitetno daće primetno bolji kvalitet slike "uživo". A kvalitet snimljenog materijala ionako zavisi samo od raspoloživog prostora na hard diskovima, odnosno bitrate-a kojim se snima.
 
Poslednja izmena:
Ako ovo o 70m govoriš iz ličnog iskustva onda si radio sa jako lošim kamerama. Ja sam sve što sam napisao rekao na osnovu (velikog) ličnog iskustva. Slika sa dobre analogne kamere kroz dobar coax (ne onaj koji se kupuje na pijacama) može da dobaci i 500m bez ikakve degradacije! Usput, kada se koristi UTP kabl, max domet bilo koje IP kamere do najbližeg switch-a je samo 100m, za veće udaljenosti je neophodan repeater ili korišćenje optičkih vlakana.



Ako imaš smetnje u napajanju neće te spasiti ni IP kamera, možda si mislio na smetnje koje coax može da "pokupi" usput. To je tačno, ali se jednostavno izbegava planiranjem trase kojom će kablovi proći



Pa da bi analogni sistem povezao na mrežu svakako stavljaš nekakav enkoder ili digitalni recorder koji se može podešavati sa bilo koje udaljene lokacije. A bitrate koji ti je potreban je u oba slučaja potpuno isti - ako želiš dobar kvalitet slike treba ti veliki protok i što kvalitetniji enkoder (MPEG4)



Slažem se ja da je IP sistem noviji i bolji, ali ne u svim situacijama. Ako imate sistem koji ima relativno ograničen broj kamera na jednoj lokaciji koja nije preterano velika onda su analogne kamere mnogo isplativije rešenje i ako se odradi kvalitetno daće primetno bolji kvalitet slike "uživo". A kvalitet snimljenog materijala ionako zavisi samo od raspoloživog prostora na hard diskovima, odnosno bitrate-a kojim se snima.

Sistemi, mogućnoti su ne uporedivo bolji od analognog sistema, slažem se ja sa tobom u onome što si me citirao, ali mogućnosti koje mogu IP sistemi su daleko kompleksniji i bolji od analognih sistema. Takodje ti govorim iz ogromnog iskustva u radu sa IP camerama, i ja sam nekad radio analogne sistema, ali sam pre dve godine lagano prešao na IP sistem i oduševio se koliko je lakše raditi i koliko profesionalnije deluju sistemi. Takodje sada imaš za 200 eura Storige d-link i stavis dva harda od po 1000GB i dobijaš ne verovatan beckup materijala za manje od ... da ne pričamo o cenam sada. A plus imas jako dobra softverska rešenja za 32,48,64 kamere i kako da se prati sa lakoćom dešavanje na njima. Pa sve velike i jake ustanove su na IP sistemima. Ako te zanima nešto od da čiješ o IP sistemima
možeš da svratiš do mene 15.12 u 10h, www.provideonadzor.com imas tamo tel ili mi pusti mail, videćeš kolika je razlika.
 
Hvala na pozivu!
Znam ja sve ekstra korisne mogućnosti i prednosti IP CCTV sistema vrlo dobro, za sada sam odradio par većih sistema u inostranstvu čija vrednost je po nekoliko stotina hiljada EUR i gde se koristi najskuplji hardver (IP autotracking dome kamere i iSCSI snimači sa video wall-ovima i ekstra softverom), ali u ovoj temi je postavljeno pitanje video nadzora manje prodavnice pa sam zato "gurao" argumente u korist analognih kamera, da bi ljudi mogli lakše da odluče šta im se više isplati u datom slučaju, a ne da im neko uvali IP kamere jer su moderne :)
 
Poslednja izmena:
Hvala na pozivu!
Znam ja sve ekstra korisne mogućnosti i prednosti IP CCTV sistema vrlo dobro, za sada sam odradio par većih sistema u inostranstvu čija vrednost je po nekoliko stotina hiljada EUR i gde se koristi najskuplji hardver (IP autotracking dome kamere i iSCSI snimači sa video wall-ovima i ekstra softverom), ali u ovoj temi je postavljeno pitanje video nadzora manje prodavnice pa sam zato "gurao" argumente u korist analognih kamera, da bi ljudi mogli lakše da odluče šta im se više isplati u datom slučaju, a ne da im neko uvali IP kamere jer su moderne :)

Ok slažem se sa tobom, ali mislim da bi i manji sistemi( prodavnice, butici... ) trebalo polako navikavati na IP video nadzor imaće više mogućnosti u budućnosti, Vidim da se razumeš u sisteme video nadzor, koji brand IP camera je dobar po tebi?
 
Za mene Bosch, Sony i Axis. Bosch sam stavio na prvo mesto jer radim sa njim, ne zato što tvrdim da je najbolji. Bosch u ponudi ima samo profesionalne IP kamere, tu nema jeftinih rešenja :)
Inače ova 3 kompanije su i osnivači The Open Network Video Interface Forum-a koji će razviti globalni standard za povezivanje IP CCTV opreme.
 
Za mene Bosch, Sony i Axis. Bosch sam stavio na prvo mesto jer radim sa njim, ne zato što tvrdim da je najbolji. Bosch u ponudi ima samo profesionalne IP kamere, tu nema jeftinih rešenja :)
Inače ova 3 kompanije su i osnivači The Open Network Video Interface Forum-a koji će razviti globalni standard za povezivanje IP CCTV opreme.

Ja radim D-LINK ip sistem ali sam počeo da primenjujem i axis odličan je, Bosch nisam nikad video kako radi, ali sam dosta toga lepog pročitao o njima. Ali uporedi IP jak sistem mogućnosti i cena i isto to probaj da napraviš sa analognim, u svim računicama analogni sistem postaje skuplji i opet je ograničen. IP sistem jednostavno možeš sa lakoćom da proširuješ, mejaš modifikuješ.... u kojoj firmi radiš . Ima neka kompanija zes tako nesto mislim da sam za njih cuo da rade bosh.
 
Naravno da IP sistemi nude mnogo dodatnih opcija (da ne nabrajam sve moguće napredne načine detekcije pokreta i pretraživanja snimljenog materijala) koje je analognim sistemom nemoguće postići i zato je to budućnost CCTV sistema - bar onih ozbiljnijih. Jedina stvar koja mi smeta kod IP sistema je da je kvalitet slike u live view-u uvek bar za nijansu lošiji od odgovarajuće analogne kamere zbog kompresije.

Ja radim u jednoj beogradskoj firmi, ali mi ne radimo security sisteme ovde, već u inostranstvu - ovde nam je samo baza :) - sigurno ti je dobro poznato koliko je ovde velika konkurencija i da se uglavnom gleda samo najniža cena a ne i kvalitet
Inače, ranije sam uradio ovde dosta važnih objekata (alarm, CCTV, access control i protivpožarne sisteme) u jednoj firmi koja je i dalje aktivna u Srbiji pa ne bih da ih javno reklamiram :) - može na PM ako baš insistiraš
 
Nazad
Vrh Dno