Šta je novo?

Video nadzor - iskustva i saveti

Te kamere su odlicne i za noc osim sto bi bilo bolje da su 4MP, disk je ok. Koji je snimac ? Jesi kupio dozne (nosace kamera) ? Kanalice moze bilo ko da ti utipluje. Koliko je izaslo ukupno ?
 
Ćao kolege, potpuni početnik u ovoj temi, ali treba bi mi neka kamera prvo kao baby monitor, a kad ne služi kao baby monitor da bude nadzorna kamera. Plan mi je, ako mi se pokaže kako treba da imam bar 2 u stanu kasnije, plus u vikendicama. Mogu da ostavim da mi windows server radi non stop, ako bi to značilo, ali svakako želim da pristupam preko telefona odakle god i da supruga može isto. Ono laički što sam gledao je Xiaomi 360 2k pro, ali bi mi značilo mišljenje, poneko objašnjenje oko setup-a i iskustva.
Unapred hvala :)
 
Ja danas kupio taj Xiaomi, slika je super. Reaguje na pokret lepo, možda i previše (samo sam proverio, generalno mi to ne treba). Setup je lagan, preko MI Home. Ima opcija za baby alarm, nisam proveravao, nemam bebu ali imam konjinu koji pravi razne gluposti kad smo na poslu.
Valjda će preživeti, kamera.
Edit : šerovao sam sa suprugom, sve ok.
 
Poslednja izmena:
Preporuka i od mene za 2k pro. Imam je mesecima, odlična.
 
Te kamere su odlicne i za noc osim sto bi bilo bolje da su 4MP, disk je ok. Koji je snimac ? Jesi kupio dozne (nosace kamera) ? Kanalice moze bilo ko da ti utipluje. Koliko je izaslo ukupno ?
Pisao sam skoro da sam finansiram video nadzor u zgradi tako da sam gledao da prodjem sto povoljnije a da opet kupim nesto sto ce ok raditi. Bio je covek iz firme od koje sam kupio sve i, uzevsi u obzir gde ce kamere biti postavljene i sta ce snimati, rekao mi je da mi ne treba varifokal i bolje od 2MP.
Snimac je DS-7604NI-K1/4P. Uzeo sam i dozne, i keystone module, patch kablove, bukvalno sve, i teorijski bih mogao sve sam da zavrsim ali niti imam alat, niti iskustva u tome. Niko mi nije ponudio ispod 150e (😟) za montazu i to bez setovanja (koje sam vec sam odradio).

Tako da je konacan bilans negde oko 500e za kompletnu opremu i materijal, plus 150e ruke za montazu.

Edit: kad montiraju sve sledece nedelje, meni ostaje fine tuning gde cu verovatno imati x pitanja za iskusnije ovde 🙂
 
Uh taj NVR je "tijesan" skroz po pitanju bandwitha, ako imas vise kamera i hoces pune rezolucije i veci protok. Vidjeces kako ce ti malo malo iskakati na monitoru ta poruka. Trebao si bar ici na I2.
 
Jel moze nekako da se napravi da smartPSS snima automatski lokalno na racunar detektovane pokrete na IP kameri?

Ubedjen sam da sam negde procitao da ima tu opciju, ali ne nalazim.

Znaci windows racunar na kome je pokrenuta IP kamera da moze da snima tj da ima funkciju DVR softverski.
 
Da izgleda da sam na to mislio, instalirao sam ga sada, ali vidi samo lokalne kamere.

Mora da sam nesto prevideo?

Capture.JPG
 
A hteo si da snimas na racunar sa IP kamera koje nisu u lokalnoj mrezi?
 
Znam za fore da se pristupi direktno snimacu kao u lokalnoj mrezi, u smart pss >device config > link to web i onda moze da se cacka po snimacu.
Mozda moze da se odradi nesto poput strimovanja. Ali mi deluje kao komplikovana prica. Ovaj Pc nvr je izgleda za lokal...
 
Ja tu kameru vec gledam preko smartPSS i ona snima na svoju karticu, i ja tome pristupam i pregledam preko smartPSS
pa sam mislio kada je vec ovaj komp stalno ukljucen da nekako snima lokalno brze i lakse bi mi bilo da pregledam

Ne znam da li ovi drugi softveri mogu da pristupaju preko serisjkog broja ili mora preko ip adrese?
 
Uh taj NVR je "tijesan" skroz po pitanju bandwitha, ako imas vise kamera i hoces pune rezolucije i veci protok. Vidjeces kako ce ti malo malo iskakati na monitoru ta poruka. Trebao si bar ici na I2.
Imam tri kamere. Mislis da cu imati problem? Ovih par sati koliko sam probao kamere sve je radilo super.
 
Ja tu kameru vec gledam preko smartPSS i ona snima na svoju karticu, i ja tome pristupam i pregledam preko smartPSS
pa sam mislio kada je vec ovaj komp stalno ukljucen da nekako snima lokalno brze i lakse bi mi bilo da pregledam

Ne znam da li ovi drugi softveri mogu da pristupaju preko serisjkog broja ili mora preko ip adrese?
sa tim softverom moze oko 2000 kamera, od 60 proizvodjaca, snima i na pokret. Znaci zavisi da li u padajucem meniju u tom softveru ima tog tvog modela. A ima i slicnih softvera... Svakako je najbolje snimanje na dvr, jer sa distance preko neta zavisi od propusne moci banda provajdera (a obicno im varira brzina) i najsigurnije je setovati na mpeg-4 i rezoluciju 640x480, sto prolazi sa distance.
 
Bas to.
logika govori da bi trebalo biti moguce.
Besplatno: Hikvision iVMS 4200 je (bar u starijim verzijama) imao opciju da se instalira PCNVR komponenta koja snima na računar. Cenim da to može i u Dahua Smart PSS, ali ga nisam nikad ozbiljnije koristio.
Proguglaj free onvif recording software, možda nađeš nešto korisno.
Softvera koji snimaju IP kamere na PC svakako ima koliko hoćeš, učestvovao sam u programiranju jednog od njih (podržava Axis, Hikvision i ONVIF IP kamere) - da se odmah razumemo, nije reklama, ne prodajemo ga privatnim licima a nemam ni predstavu koliko košta. Uz to, nije ni predviđen za user friendly instalaciju Next, Next, Finish :)
 
Poslednja izmena:
Iscitao sam desetak stranica unazad, ali ipak bi mi trebala pomoc.
Nisam do sada nikada postavljao IP video nadzor. U pitanju je kuca sa dvoristem. Razdaljina do ograde varira od 4-8m.
Izabrao sam tri bullet 2Mpix 2.8mm koje ce pokrivati bocne strane i jednu dome 2mpix 3.6mm koja ce pokrivati glavni ulaz.
Kada je u pitanju NVR, uzeo bih bez PoE pa bih dokupio PoE switch koji bi isao na tavan, a do NVR-a bih vratio samo jedan utp kabl u tom slucaju. Razmisljao sam o gotovim kablovima jer su mi maksimalne duzine do 10m, eventualno 15, kako bih izbegao keystone module i patch-eve.
SBB je provajder, paket 300/30.
Pre nego se upustim u instalaciju, glavno pitanje je da li cu moci da im pristupam pristupam remote koristeci SBBov ruter(ubee)?
U nastavku ostavljam spisak opreme, pa bih voleo da cujem vase savete.
kamera: IPC-HFW3249E-AS-LED-0280B x 3kom
kamera: IPC-HDW3249H-AS-PV-0360B x 1kom
NVR: NVR4104-4KS2/L
PoE switch: PFS3006-4ET-60-V2
dozne: PFA134 x 3kom, PFA137 x 1kom
 
Ukoliko imaš javnu IP adresu, moći ćeš da pristupiš NVR-u direktno kroz IP adresu (samo propustiš odgovarajuće portove na ruteru).
Ukoliko si iza NAT, onda ćeš NVR-u pristupati kroz Dahua (besplatan) cloud. Koji zapravo radi sasvim korektno. Lako se podešava, preko serijskog broja uređaja.
 
Pre nego se upustim u instalaciju, glavno pitanje je da li cu moci da im pristupam pristupam remote koristeci SBBov ruter(ubee)?
u aplikaciji od nvr-a se prikazuju sve kamere, pa kamere i ne moraju biti sa IP. Ponovicu od ranije, bolje je kupiti hibridni snimac jer na njemu rade i digitalne i analogne kamere. Sto se samih kamera tice, pored snimaca im nije potreban slot za sd karticu. I diskutabilno je da li kupovati sve kamere sa optikom od 2,8 i da li ces sa njima biti zadovoljan jer to zavisi od same situacije na licu mesta i da li zelis da se na snimcima moze i raspoznati snimljena osoba na rastojanjima vecim od 5m.
 
Poslednja izmena:
Vec sam pitao za savet za WiFi IP kameru i predlozena je ova IPC-HFW1230DS-SAW, koja mi je i ok, a ako ima mozda nesto kvalitetnije, moze predlog.
Koju karticu kupiti, da li je Kingston Endurance ok, jeftinija je od npr Dahua i WD Purple i koja velicina? Pretpostavljam, sto veci kapacitet to bolje... :D
 
ima, od 4MP i 3,6mm shorturl.at/byDN4 sd kartice do 256Gb. Ne pise da imaju ftp i smtp protokole, ali mogu dugo da rade dok popune memoriju sa kratkim snimcima na pokret sa kompresijom 265+. Memorijske kartice imas po povoljnim cenama - samsung evo classe 10, ja nih koristim i sony i sandisk, ok su za kamere, velicina je mikro sd.
 
Poslednja izmena:
@Zuel
Da, gledao sam i tu od 4MP 3,6mm, na tom linku je najniza cena, mada ima takva od 4MP sa 2,8mm na drugim mestima sa malo vecom cenom. U sustini, to su jedini aktuelni WiFi Bullet modeli Dahua kamera od 2 ili 4MP i sa 2.8 ili 3.6mm socivom. Nisam bas ni siguran, za poziciju gde hocu da postavim, da li je bolje socivo od 2,8 ili 3,6mm...:unsure:
Sto se tice kartica mislim da cu uzeti ovaj Kingston, na akciji je trenutno oko 3400 za 128GB...
 
Ma nema potrebe za 128gb
meni kamera od 2mp na 64gb sacuva oko 60 dana snimaka bez h265+ kompresije

Ali ipak treba imati snimac ovo sa karticama je po meni resenje samo ako imate jednu jedinu kameru.
 
Da, hocu da stavim jednu kameru, pisao sam ovde i ovde sta mi treba... :)
Da li je bas velika razlika izmedju 2 i 4MP? Tu ispred kuce gde hocu da pokriva kamera, imam veliki prostor i sirok i dugacak, mozda je bolje 2,8mm socivo a ne znam da li je bas drasticna razlika u MP, dal da uzmem od 2 ili 4MP...
Sto vise citam i istrazujem, sve manje znam...:LOL:
 
da li je bolje socivo od 2,8 ili 3,6mm...:unsure:
Sto se tice kartica mislim da cu uzeti ovaj Kingston, na akciji je trenutno oko 3400 za 128GB...
Pa bolje je 3,6. Ja imam slicnu hikvision 2cd2041 4MP 4mm i vec na 6-7m je problematicno raspoznavanje lica.
Ako budes kupio losu karticu, mozes ocekivati da kamera posle nekoliko presnimavanja prestane da snima na njoj. To se i meni desilo, mislio sam da mi crko mdvr, ali one klase 10 mi rade godinama. Isto je i sa hard diskovima, pa se proizvode posebne serije za videonadzor.
 
Da, hocu da stavim jednu kameru, pisao sam ovde i ovde sta mi treba... :)
Da li je bas velika razlika izmedju 2 i 4MP? Tu ispred kuce gde hocu da pokriva kamera, imam veliki prostor i sirok i dugacak, mozda je bolje 2,8mm socivo a ne znam da li je bas drasticna razlika u MP, dal da uzmem od 2 ili 4MP...
Sto vise citam i istrazujem, sve manje znam...:LOL:
Ako je prostor sirok obavezno uzmi 2.8mm
Ako snimas na kratkoj udaljenosti onda 3.6 i vise mm

Nema smisla snimati dvoriste sa 3.6mm osim ako ne snima samo jedan deo.

Sto se tice 2 ili 4mpix, i kamera sa 2mpix ima odlicnu sliku, 4mpix moze biti samo bolja, ali ne verujem da moze biti duplo bolja, ali posto je mala razlika u ceni mislim da se isplati.
 
Pa bolje je 3,6. Ja imam slicnu hikvision 2cd2041 4MP 4mm i vec na 6-7m je problematicno raspoznavanje lica.
Ako budes kupio losu karticu, mozes ocekivati da kamera posle nekoliko presnimavanja prestane da snima na njoj. To se i meni desilo, mislio sam da mi crko mdvr, ali one klase 10 mi rade godinama. Isto je i sa hard diskovima, pa se proizvode posebne serije za videonadzor.
Ova Kingston nije losa, to je Endurance serija, koja je izdrzljivija i namenjena za security i dashcams, i visa je klasa naspram npr. Samsung Evo... :)
Inace nisam nju kupio, porucio sam Samsung Pro Endurance 128GB, jer sam nasao malo povoljnije a i kod istog prodavca kod kojeg sam porucio i kameru.

Ako je prostor sirok obavezno uzmi 2.8mm
Ako snimas na kratkoj udaljenosti onda 3.6 i vise mm

Nema smisla snimati dvoriste sa 3.6mm osim ako ne snima samo jedan deo.

Sto se tice 2 ili 4mpix, i kamera sa 2mpix ima odlicnu sliku, 4mpix moze biti samo bolja, ali ne verujem da moze biti duplo bolja, ali posto je mala razlika u ceni mislim da se isplati.

Da, kamera treba "hvata" ulazna vrata koja su na 4-5m od nje, ali i da pokriva ostatak dvorista, pa koliko uhvati, sto vise, to bolje...:D
Procitao sam negde da je sa 4MP, slika bolja jedno 40% u odnosu na 2MP, a u ovom slucaju razlika u ceni je bila 1200din, tako da sam porucio Dahua IPC-HFW1430DS-SAW-0280B 4MP.


Hvala svima na komentarima i pomoci!
 
Nazad
Vrh Dno