Šta je novo?

Hardver Video/Foto editing mašina, budžet do 1000e

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Vendettaa

Cenjen
Učlanjen(a)
21.06.2013
Poruke
85
Poena
160
Godina je 2023. i nisam verovao da moj telefon OnePlus 8 Pro može bolje da edituje 4k video materijal od sledećeg računara koji posedujem:
Intel I7 6700
16gb DDR4 2100Mhz RAM
XFX RX 460 2gb*
Kingston 240gb SSD

Da napomenem da sve što sam u Premieru i Capcutu za desktop radio bilo je isključivo sa SSD-a.
*Što se tiče zvezdice, tu samim tim ide i ona teorija u glavi da je i7 6700 još uvek sposoban procesor i da sam ga samo previše gušio grafičkom pa je u Premieru sve morao da radi sam.

Prva mogućnost:

Da li od babe praviti devojku kupovinom GTX 1060/1070 (pretpostavljam da bi moralo da ide i novo napajanje), i eventualno dodati još 16 gb RAM-a?
Od opreme posedujem Sony A7 III i DJI Mini 2 tako da se rad sa miksom Full HD i 4k materijala podrazumeva.
Čisto da napomenem da je za Lightroom ova konfiguracija još uvek služila skroz okej, jedino je znao prilikom exporta da digne temperaturu na oko 80 stepeni, ali imam fabrički kuler pa se to donekle i očekivalo.

Druga mogućnost:

Prelazak na nešto portabilno i mnogo novije - Macbook Air M1 koji bih ako je ikako moguće gledao da nahvatam sa 16gb RAMa. Ovo mi je jako velika nepoznanica jer nisam nikada koristio MacOS lično, već sam samo skorije probao Macbook Pro M1 14" i oduševio se izgledom, ekranom a vala i portabilnošću.
Gledao sam mnogo YouTube-ra koji kažu da čak i Air lagano melje 4k video, a i ta prenosivost je nešto što do sada nisam imao jer sam sve svoje projekte van kuće radio isključivo na telefonu.
Takođe, svestan sam da ovo vrlo lako i probija tih 1000€ jer uključuje kupovinu hub-a i eksternog SSDa...

Treća mogućnost:
Kupovina novog desktop računara, gde sam totalno izgubljen. Znam samo da Adobe programima više leži Intel i Nvidia pa bih išao u tom smeru.

Svaki savet je dobrodošao. Unapred sam zahvalan na predlozima, pomozite mi da nađem nešto što mi neće svakog dana zadavati glavobolje čim krenem sa malo intenzivnijim editom.😂
 
Kad bih prelazio na MacOS preče bih bar uzeo laptop zbog portabilnosti
Jedino mi je baš glupo da sada mogu pronaći Base 8gb model za 750e, ali model od 16gb retko kada bude ispod 1200e. To mi je ogromna razlika.
 
Adobe je tek od nedavno dobio native podršku za M1, ali baš iz ovog razloga je nepoznanica za sve, jer ima tu dosta prostora za uhodavanje i odmeravanje da li sve sada radi kako treba ili ima još dosta prostora da se mnogo toga ispravi. Baš iz prvog razloga koga si pomenuo, vidim potencijal za ARM i na Androidu, ali to je drugi smer. Grafičke su i dalje nerealno skupe, ali na tom budžetu može nešto da se iskombinuje.
 
Nije nedavno, ima sigurno 2 godine, bukvalno nisam imao nikakav kraš ili problem. Cap-cut isto radi odlicno na mac-u.

Najbolja varijanta bi bila preci na final-cut pro koji radi jos mnogo bolje, ali to je vec druga prica.

Uglavnom, mogu ti reci iz prve ruke da neces pogresiti i da nije istina da m1 ima bilo koji problem sa premier-om.
 
Da li bih sa skokom na GTX 1070 (130e otp) mogao da očekujem da u Premieru radim mirno bar neki manji 4k Edit ili 1080p u kombinaciji sa i7 6700 i 16gb RAM-a koje sada imam?

I da li je stvarno isplativo dati 1200e za Macbook Air M1 sa 16gb ako mogu naći 8gb za 700e?
 
To zavisi da li ti planiras da unapredjujes opremu za snimanje itd, zbog neke buducnosti bolje ici na 16gb.

Trenutno bi ti i na 8gb radilo fino.

Sto se tice upgrade-a, mislim da bi ti sa nekom 3060 polovnom sasvim dobro radilo.

Naravno mozes i proxy da koristis ako zapne, ali misim da ne bi trebalo da bude problema.

Za 1080p sigurno nemas problema.
 
Konkretno taj Capcut na Desktop-u, probao neki video edit sa colour grade-om, muzikom, 7,8 tranzicija - i bum. Više nisam mogao da radim normalan playback. Dakle, miksovao sam 4k Sony A7 III HLG video, 1080 100fps i DJI Mini 2 4k.

Tu sam baš poludeo jer kao što rekoh timeline je sveukupno bio nekih 40ak sekundi, ali dosta brzih tranzicija.

Projekti su mi takvi da klijentima uglavnom radim sadržaj za Instagram i Tiktok u vertikalnom modu, export se radi u Full HD-u (uglavnom), ali koristim 4k materijal zbog kropa.

Ako mi ni GTX 1070 ne bi pomogla za trenutni desktop, onda bolje i da ne bacam te pare već da ulažem u M1 mašinu.
 
Samo M1/M2. Običan M1 sa 16GB će samleti sve što ti treba i nećeš čuti ni najmanji zvuk (jer nema aktivno hlađenje). Za te pare nema bolja kupovina. Ja režem Blackmagic RAW snimke bez proksija sa sve kolor korekcijom i čim već sve ne u realnom vremenom, bez štucanja. I 8GB model bi u teoriji bio dovoljan ali bolje uzeti 16 jer se oseti razlika u brzini i radu, pogotovo ako nagaziš.

Osim toga, neki obični adapter će poslužiti potpuno ili, ako budžet dozvoljava, Thunderbolt 3 dock ili hub za nekih 100-150 evra.
 
Hvala ljudi! Našao sam dva poznanika već na instagramu koji imaju Macbook Air sa 8gb pa ću ih uskoro isprobati. Nadam se da će mi to biti dovoljno, jer mi je suludo da dajem 500e vise za + 8gb RAM-a.
I pored toga, mislim da ću svakako osvežiti i desktop da mi čisto i PC bude sposoban za sve aktivnosti još par godina.
 
Pozdrav ljudi, ispalo je da će kupovina u skorijem periodu jedino biti moguća na rate, a za oko mi je zapao Teslabook 9 koga trenutno u jednoj renomiranoj prodavnici na slovo G ima po ceni od 1050e.
Ima i7 12700, RTX 2050 i 16GB RAM-a kog je moguće nadograditi do 64GB.
Nigde recenzije o istom, ali se na testovima ova i7 pokazala kao jača od M1 Max ponekad, što mi nerealno dobro zvuči. Takođe laptop poseduje 100% sRGB ekran od 120hz i 16", što mi je isto ogroman plus.
Šta mislite, vredi li kupiti isti, ili biste i dalje ganjali M1 Air pre ovoga (base varijanta).
 
Evo i ja da se prikljucim temi, ja bih iskreno pre gledao M1/M2 umesto Teslabook. I ja koristim najvise Macbook za obradu fotografija i video snimaka. Mislim da kvalitet izrade nije na nekom nivou kod Teslabook, trebalo bi videti i uporediti displeje uzivo izmedju Macbook i Tesle ako je to moguce, ali sam siguran da Apple ima mnogo bolji displej.
 
Ekran sam uspeo da vidim uživo i zapravo je skroz okej kao i sam kvalitet izrade, bukvalno su napravili kopiju Macbooka povodom toga, zato me je i privukao. Rekao bih da je tastatura svakako lošija nego na novijem M1 i M2, zvučnike nažalost nisam imao prilike da testiram, a ono što me je iznerviralo je mat površina na trackpadu, nekako je to mnogo glađe na Macbooku.

Gledajući sve ostalo stvarno deluje kao dobra mašina za editovanje u tom cenovnom rangu prvenstveno zbog procesora i displeja, da je RTX 2060 umesto 2050 kontam da bih ga bez razmišljanja kupio.
Taj 2050 unutra je neka novija verzija istog izašla čak i nakon 3050, ima Tensor jezgra koja su dobra za AI stvari unutar Adobe programa što mi jako treba zbog Denoise funkcije, ali me brine i to što je previše tanak - na zagrevanje bih se i navikao, ali bojim se da bi dosta radio cpu throttling.
 
Nadji realne testove u tim programima pa ces videti razliku, jer je macbook optimizacija 3x bolja od windows-a.

Od m1 max nema sanse bolje da radi, a siguran sam u realnom radu da nema sanse ni od m1 sa 16gb.

Imam PC sa i7, 32gb i 4080, i nisam ga upalio za tu svrhu ne znam ni ja kad, jedino kad ima da se renderuje nesto bas dugo…

M1 mi sve zavrsava. Uzmes preko turaka adobe legalan za 300-400 dinara mesecno, i vozis bez problema…
 
Kažem, jedino mi se ne daje baš 1000e za M1 Air u osnovnoj konfiguraciji i ako je sa 2 godine garancije.
Koristim ja Adobe legalan, ne znam gde sam tačno napisao da to nije slučaj, imam već Macbook samo stariji.

Kada bi za tih 1000 bio M1 sa 16GB RAM-a, to bih uzeo, ali ovako trenutno je ispada najbolje ne uzimati ništa.
 
Nazad
Vrh Dno