Šta je novo?

Ventilacija i hladjenje AVR-a

stefanf

Poštovan
Učlanjen(a)
07.09.2019
Poruke
80
Poena
60
Pozdrav svima,
Imam Denon AVR X1700H i Q Acoustics 5.1, i kada duze vreme slusam muziku na preko 70 volume AVR se poprilicno zagreje, ali ne do tacke da se sam iskljuci.
Pa razmisljam da dodam neke ventilatore iza ili sa gornje strane da poboljsam hladjenje.
AVR je u TV komodi, prednja i zadnja strana su potpuno otvorene, s'tim da je komoda privucena na 3-4cm do zida a AVR je na nekih 25cm od zida, sa gornje strane ima nekih 7cm a sa bocnih strana jedva 2cm.
Je l' ima neko neki predlog kako i gde staviti ventilatore, ili neko vec gotovo resenje al' da moze kod nas da se kupi - na primer ovako nesto.
U mom slucaju su zvucnici 6 Ohm, pa mogu da podesim AVR na 6 Ohm i onda se manje greje, ali sam cuo da to nije preporucljivo sve dok problem sa grejanjem nije stvaran tj dok ne pocne da se pali overheat protection.

p.s. nisam nasao neku slicnu temu pa zato pokrecem novu.
 
u samom uputstvu koje si dobio uz denon (i svaki drugi AVR na tržištu) tačno piše koliko lufta treba da ima uređaj sa svake strane.

to što se uređaj ne gasi, ukazuje samo na njegovu ispravnost
(a i na odgovarajuću impedansu zvučnika, q acoustic u tvom slučaju) AVR se gasi kad su zvučnici niže impedanse od propisane, ili kad je AVR neispravan.

Hlađenje AV risivera nije dobra ideja, em što je bučno (HiFi gudbaj), em što je rogobatno i vizuelno ogavno.

Zagrevanje audio komponenti ne treba previše da te brine, kad ti dođu te bube, seti se samo Hiraga uređaja u A klasi, okreni se na drugu stranu i mirno spavaj nano.
 
U mom slucaju su zvucnici 6 Ohm, pa mogu da podesim AVR na 6 Ohm i onda se manje greje, ali sam cuo da to nije preporucljivo
Ne znam zašto nebi bilo preporučljivo, ako su zvučnici deklarisani na 6 oma, namesti i AVR na istu vrednost.
 
Pozdrav svima,
Imam Denon AVR X1700H i Q Acoustics 5.1, i kada duze vreme slusam muziku na preko 70 volume AVR se poprilicno zagreje, ali ne do tacke da se sam iskljuci.
Pa razmisljam da dodam neke ventilatore iza ili sa gornje strane da poboljsam hladjenje.
AVR je u TV komodi, prednja i zadnja strana su potpuno otvorene, s'tim da je komoda privucena na 3-4cm do zida a AVR je na nekih 25cm od zida, sa gornje strane ima nekih 7cm a sa bocnih strana jedva 2cm.
Je l' ima neko neki predlog kako i gde staviti ventilatore, ili neko vec gotovo resenje al' da moze kod nas da se kupi - na primer ovako nesto.
U mom slucaju su zvucnici 6 Ohm, pa mogu da podesim AVR na 6 Ohm i onda se manje greje, ali sam cuo da to nije preporucljivo sve dok problem sa grejanjem nije stvaran tj dok ne pocne da se pali overheat protection.

p.s. nisam nasao neku slicnu temu pa zato pokrecem novu.
Apsolutno nema potrebe da radiš tako nešto. Da su ventilatori potrebni, fabrika bi ih stavila. Ljudi su na ovom forumu mnogo paranoični kada su temperature raznih uređaja u pitanju. Čim se nešto ugreje do te mere da ne možeš ruku da staviš, ili čim neko vidi 70C, odmah panika i kojekakve improvizacije sa ventilatorima, zamenom pasti, i ko zna kakvih još gluposti. Zbog takvog načina razmišljanja, nebi me ni malo iznenadilo da se na tržištu pojave pojačala sa vodenim hlađenjem i audiofilski ventilatori. Audiofilske SSD-ove već imamo.

Ljudi. Shvatite da niste vi pametniji od fabrike koja je taj uređaj napravila i opustite se malo.
 
@alex303
Ne bih se bas slozio sa tobom.Gomila ljudi koji su imali onkyo avr se zalila da su im crkavale ploce sa hdmi ulazima i izlazima,takozvani hdmi board i to sve od pregrevanja.A sama zamena hdmi board-a je pa skoro polovina same cene risivera.
Evo tema gde se vide neka resenja.
Na drugoj strani teme je i moja slika onkyo avr-a sa pomenutim kulerima.

Ja sam koristio svojevremeno onkyo tx-nr5007 i bas se grejao.Ne zeleci da rizikujem stavio sam dva silent ventilatora od 20cm i to samo da izvlace vruc vazduh.
Oni rade na 12 v i na 700 obrtaja.
Ja sam ih vezao na adapter od 9v i samim tim im smanjio brzinu obrtaja i mogucu buku.Tako da su bili necujni.
Risiver je i posle 7-8 sati koriscenja bio mlak.Bez koriscenja ventilatora on je bio vreo koliko se zagrejao.
Inace risiver mi je bio u polici i imao je sa gornje strane nekih 20 cm lufta.
Sad kako se ponasa denon AVR X1700H nisam upoznat.
Ali ako se bas greje bilo bi pametno staviti barem jedan ventilator i to samo da izvlaci vruc vazduh iz avr-a.
Mozda to estetski nije bas najbolje resenje ali meni nije smetalo.
 
@alex303
Ne bih se bas slozio sa tobom.Gomila ljudi koji su imali onkyo avr se zalila da su im crkavale ploce sa hdmi ulazima i izlazima,takozvani hdmi board i to sve od pregrevanja.A sama zamena hdmi board-a je pa skoro polovina same cene risivera.
Evo tema gde se vide neka resenja.
Na drugoj strani teme je i moja slika onkyo avr-a sa pomenutim kulerima.
To nije rešenje. To je krpačina. Ako toliko ljudi ima problem sa tim receiverom, ne kupujte taj receiver. Ako kupiš auto koji prokuvava zbog fabričke greške, sigurno nećeš budžiti još jedan hladnjak i još jednu vodenu pumpu, nego ćeš tražiti reklamaciju ako je auto nov, ili auto nećeš kupiti.

Ja sam koristio svojevremeno onkyo tx-nr5007 i bas se grejao.Ne zeleci da rizikujem stavio sam dva silent ventilatora od 20cm i to samo da izvlace vruc vazduh.
Ako na google-u ne možeš da nađeš ni jedan slučaj da je takav receiver kao tvoj crkao kao posledica pregrevanja, džabe si budžio ventilatore. Stvaraš buku bez potrebe. A sa druge strane, ako ih ima gomila koji su crkli od pregrevanja, onda si napravio lošu kupovinu.

Oni rade na 12 v i na 700 obrtaja.
Ja sam ih vezao na adapter od 9v i samim tim im smanjio brzinu obrtaja i mogucu buku.Tako da su bili necujni.
Risiver je i posle 7-8 sati koriscenja bio mlak.Bez koriscenja ventilatora on je bio vreo koliko se zagrejao.
Inace risiver mi je bio u polici i imao je sa gornje strane nekih 20 cm lufta.
To što je sada mlak, a ne vreo, mu apsolutno ništa ne znači. Kao što rekoh gore, najobičnija paranoja i nepotrebno budženje. Bez potrebe u pojačalo ili blizu pojačala unosiš potencijalan šum i smetnje.

Sad kako se ponasa denon AVR X1700H nisam upoznat.

Ali ako se bas greje bilo bi pametno staviti barem jedan ventilator i to samo da izvlaci vruc vazduh iz avr-a.
Mozda to estetski nije bas najbolje resenje ali meni nije smetalo.
Kao što rekoh gore. Paranoja i potpuno nepotrebno budženje i gubljenje vremena.
 
Ne znam zašto nebi bilo preporučljivo, ako su zvučnici deklarisani na 6 oma, namesti i AVR na istu vrednost.
Denon preporucuje da se setuje 6 ohm ako se koriste 6 ohm zvucnici, ali na mnogo mesta sam citao da to nije potrebno i da tim ogranicavas AVR da ne koristi svoj pun potencijal.
Zbog takvog načina razmišljanja, nebi me ni malo iznenadilo da se na tržištu pojave pojačala sa vodenim hlađenjem i audiofilski ventilatori. Audiofilske SSD-ove već imamo.

Ljudi. Shvatite da niste vi pametniji od fabrike koja je taj uređaj napravila i opustite se malo.
Gore sam naveo link jednog takvog ventilatora :)
I ne mislim da znam bolje proizvod od samog proizvodjaca, vec ne koristim taj proizvod po njihovim preporukama - manje prostora u komodi imam za ventilaciju, nisam podesio na 6 ohm, itd.
Ali i dalje mislim da se ne greje previse, mada i ne forsiram ga previse, ogranicio sam volume level na 80 jer mi nije potrebno vise, i ne pustam ga nikad da radi na tom levelu danima naravno...
Ali svakako mislim da bih mu ventilatorima produzio radni vek, mislim na ventilatore koji izbacuju vruci vazduh...
Sad kako se ponasa denon AVR X1700H nisam upoznat.
Ali ako se bas greje bilo bi pametno staviti barem jedan ventilator i to samo da izvlaci vruc vazduh iz avr-a.
Mozda to estetski nije bas najbolje resenje ali meni nije smetalo.
Estetski mi nije problem, svakako se ne bi ni videli. Ali hteo bih da se ti ventilatori pale samo po potrebi, tj kad se AVR zagreje, kao sto je ono gore-navedeno gotovo resenje.
Buka tih ventilatora takodje ne moze da bude problem, jer ko uspe da cuje ventilator u trenutku kad gruva muzika na 80 svaka mu cast. :D
 
Poslednja izmena:
Denon preporucuje da se setuje 6 ohm ako se koriste 6 ohm zvucnici, ali na mnogo mesta sam citao da to nije potrebno i da tim ogranicavas AVR da ne koristi svoj pun potencijal.
Drži se ti preporuka Denona i imaćeš manje zagrevanje i duži vek AVR-a, jer svako pregrevanje skraćuje vek kondenzatorima u uređaju.
 
Ljudi su na ovom forumu mnogo paranoični kada su temperature raznih uređaja u pitanju. Čim se nešto ugreje do te mere da ne možeš ruku da staviš, ili čim neko vidi 70C, odmah panika i kojekakve improvizacije sa ventilatorima, zamenom pasti, i ko zna kakvih još gluposti.

Ovo je tačno, makar u moj slučaju. Mada stari konj se ne uči novim trikovima. U pitanju je AVR Technics SA DX940. Isti problem kao kod svih. Dosta se greje, nema mesta na polici. Planirao sam, i još uvek planiram 😁 da ubacim jedan ventilator od 14 ili 20 cm da izvlači vazduh, i da ga priključim na adapter 9v, 05a


naravno da izbušim rupu u kućištu za konektor, i da ubacim EAC utičnicu na napajanje.
 
ne slušaju svi buku na kvalitetnom ozvučenju, neko sluša i muziku.

evo trenutno Rahmanjinov - Die Toteninsel, dojče gramofon. Od najtiših, do najglasnijih delova.
Pa da ovde slučajno čujem ventilator, kulminirao bi nasiljem, a možda i psovkama.

 
Šta da ti kažem Konakne. Bolest ne bira. Ja znam da nisam u pravu, ali me tera neki đavo 😁
 
Rekoh gore da se pale po potrebi, a te potrebe nema dok slušaš na ispod 60 volume.
 
Nazad
Vrh Dno