Šta je novo?

Venice

Lukija

Čuven
Učlanjen(a)
30.06.2000
Poruke
3,301
Poena
755
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7900X + Arctic Cooling Liquid Freezer ii 360 A-RGB
Matična ploča
Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi
RAM
G.SKILL F5-6000J3038F16GX2-TZ5N 2x16GB, 6000MHz@30-38-38-96, 1.35V
GPU
ASUS TUF Gaming GeForce RTX™ 4070 Ti SUPER
Storage
Kingston FURY Renegade SFYRS/1000G, Kingston FURY Renegade SFYRD/2000G, 2 x WD4003FZEX (RAID1)
Zvuk
Realtek ALC4080, Altec Lansing 621
PSU
FSP Hydro Ti PRO 1000W
Kućište
be quiet! Silent Base 802, 4 x SILENT WINGS 4 140mm high speed
Monitor
Acer Predator XB273U NV
Miš & tastatura
Keychron V6, Logitech G903 Hero
Laptop
MacBook Air M1
Mobilni telefon
Realme GT2 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Tek sad se vidi koliko je Winchester njesra (najveci oficijelni takt 2.2GHz).
Venice takodje nije preterano impresivan, ocekivao sam vise (da se odmah pojavi procesor na 2.6GHz). Indikativno je da se vise greje od Winchester-a. Najveci dobitak je u tweak-ovanom mem kontroleru, kako u performansama, a izgleda i u kompatibilnosti memorijskih modula.

AMD nastavlja sa svojom najvecom boljkom: nema proizvodni proces i kapacitete da realizuje svoju prednost u arhitekturi, koju mu je vise Intel poklonio nego sto je AMD izvojevao.
 
mcekovic je napisao(la):
.... koju mu je vise Intel poklonio nego sto je AMD izvojevao.

Tuzno ali istinito ....
 
Stabilnih 2.88GHz uopste nije lose, a i 3GHz sto su usli u Win bi mozda i odradilo neki test da su mu shinuli vecu voltazu od 1.54V.
Doticnu memoriju su mogli daleko vise utegnuti od onih 3-4-4-8.

Uveren sam da ce da radi daleko bolje kad se klokne kako bog zapoveda.
 
pnjaf je napisao(la):
Tuzno ali istinito ....
Bojim se da je ova tvrdnja daleko od istine! Nije AMD-u Intel nista poklonio, naprotiv pokusavao je na sve mogutje nacine da ih omete. Intel je u koncepcijskoj krizi, strateski su u corsokaku. To nije nikome u interesu ali je istina. AMD je vec duzi niz godina perjanica industrije. A64 je najbolji dokaz toga.
Ajde sad vi malo.... :)
ps - imam Intela, da ne bude zabune.
 
Poslednja izmena:
Marti Misterija je napisao(la):
Bojim se da je ova tvrdnja daleko od istine! Nije AMD-u Intel nista poklonio, naprotiv pokusavao je na sve mogutje nacine da ih omete. Intel je u koncepcijskoj krizi, strateski su u corsokaku. To nije nikome u interesu ali je istina. AMD je vec duzi niz godina perjanica industrije. A64 je najbolji dokaz toga.
Ajde sad vi malo.... :)


OK je sve to, ali morao bi AMD malo brze i bolje da gura proizvodni proces i izbacuje nove modele A64 (DDR2 podrska, dual-core) ako hoce da znacajnije poveca market share. Ovako, A64 ostaje pomalo alternativa (mada dobra :) )

Marti Misterija je napisao(la):
ps - imam Intela, da ne bude zabune.
P.S. - imam A64 :)
 
srkiller je napisao(la):
Stabilnih 2.88GHz uopste nije lose, a i 3GHz sto su usli u Win bi mozda i odradilo neki test da su mu shinuli vecu voltazu od 1.54V

Ma nije srki, to tako treba, mi koji idemo >1.7V nemamo pojma :D

To mi bas nije jasno? Jel oni stvarno nemaju pojma ili se prave? Ili su kese pa ne smeju da ga proprze malo? Mislim, max clock na 1.536V... i to na DFI-u!!!!

Mogu misliti sta bi taj primerak radio kod nekog od "nas" na vodenom hladjenju i na ~1.8V...
 
srkiller je napisao(la):
Stabilnih 2.88GHz uopste nije lose, a i 3GHz sto su usli u Win bi mozda i odradilo neki test da su mu shinuli vecu voltazu od 1.54V.
Doticnu memoriju su mogli daleko vise utegnuti od onih 3-4-4-8.

Uveren sam da ce da radi daleko bolje kad se klokne kako bog zapoveda.
1.54V... jel' se to oni ŠALE? :zgran:


Bre, meni da su ga dali, bez 3.1-3.2 GHz stabilno se ne bih pojavljivao...
(napon potreban za tako nesto ipak ne bih objavljivao javno... ;))
 
Prvo naprave 754 procesore koji se ne greju previshe.Onda naprave winchester 939 procesore koji se jos manje greju.E a onda naprave Venice koji se vise greje i od Newcastle 754 cpu.Svashta.
I na kraju strashno me nervira sledece:
Vlasnici intel cpu kupuju taj cpu bez pomisli na klokovanje.Vlasnici AMD kupuju cpu odmah sa opredeljenjem da moraju da ga klokuju.Sad ispade da moras da natezes memoriju,pa mnozioce na cpu da bi dobio neki kvalitet.Svasta!
Ja imam trenutno 754-3200+amd i nisam ga klokovao.Zashto bih?Ili bi trebalo da bi radio brzo kao Intel od 3200mhz? :-devil-:
 
DARK SIDE je napisao(la):
Vlasnici AMD kupuju cpu odmah sa opredeljenjem da moraju da ga klokuju.
Ne, ne moraju, nego ga kupuju da bi ga klokovali jer je stvoren za to!

DARK SIDE je napisao(la):
Sad ispade da moras da natezes memoriju,pa mnozioce na cpu da bi dobio neki kvalitet.Svasta!
Stvarno svasta... :trust:
 
Vule je napisao(la):
To mi bas nije jasno? Jel oni stvarno nemaju pojma ili se prave? Ili su kese pa ne smeju da ga proprze malo? Mislim, max clock na 1.536V... i to na DFI-u!!!!
...

Ajd dobro, nece da ga przhe radi edukacije mladih narastaja ;) , ali nije mi jasno zasto ne teraju Corsa na nizim latencijama kad se bas uz DFI to podrazumeva
Mogli su da poteraju toliko i na Gigabyte-u! :-devil-:

CAR je napisao(la):
Bre, meni da su ga dali, bez 3.1-3.2 GHz stabilno se ne bih pojavljivao...
(napon potreban za tako nesto ipak ne bih objavljivao javno... ;)

E za takav klok bi razmislio da mu stavim pastu :d
 
Poslednja izmena:
DARK SIDE je napisao(la):
E a onda naprave Venice koji se vise greje i od Newcastle 754 cpu

Izgleda da si prevideo, Venice se vise greje od Winchestera oko 2 stepena u proseku, dok je od NewCaslte-a hladniji oko 10 stepeni.
 
CAR je napisao(la):
1.54V... jel' se to oni ŠALE? :zgran:


Bre, meni da su ga dali, bez 3.1-3.2 GHz stabilno se ne bih pojavljivao...
(napon potreban za tako nesto ipak ne bih objavljivao javno... ;))
Znas kako... sve ono sto je moglo da se klokne, ja sam to i - kokn'o!
__________________
:-devil-:
 
Izgleda da si prevideo, Venice se vise greje od Winchestera oko 2 stepena u proseku, dok je od NewCaslte-a hladniji oko 10 stepeni.
To je nebuloza bez obzira na arhitekturu.Prevelika je razlika.Moj New castle na 22 c u sobnoj ne ide preko 55c na Far Cray.Znachi da bi Venice radio na 45c!To mi je tesko poverovati.Takodje sam gledao i neke testove:winchester je bio samo od 3-5 c hladniji od newcastle.E sad,ima razlika i u testovima ali po meni je to ispravno.
 
Pa jesu malo cudne temperature za NewCastle. Moj na defaultu od 2Ghz ne ide preko 50 stepeni pri burn-u (mada rade dva dodatna ventilatora na kucistu).
 
DARK SIDE je napisao(la):
To je nebuloza bez obzira na arhitekturu.Prevelika je razlika.Moj New castle na 22 c u sobnoj ne ide preko 55c na Far Cray.Znachi da bi Venice radio na 45c!To mi je tesko poverovati.Takodje sam gledao i neke testove:winchester je bio samo od 3-5 c hladniji od newcastle.E sad,ima razlika i u testovima ali po meni je to ispravno.

pa vidi ovako, u istim uslovima upotrebe, posle par sati rendera NewCastle radi na 57-60C (1.7V), winchester ne prelazi 50 (1.6V). S tim sto je 754 masina provetrena, 939 ne, +2 HDD-a unutra. Oba rade na 2450-2470Mhz
 
Poslednja izmena:
I sad vi vidite kako imate dobre procese (i procesore) -- svi pominjete 50-55 stepeni, a mene zezate za Prescott na 2.8 koji ide do 55 :d
 
mcekovic je napisao(la):
Pa jesu malo cudne temperature za NewCastle. Moj na defaultu od 2Ghz ne ide preko 50 stepeni pri burn-u (mada rade dva dodatna ventilatora na kucistu).

Kako li bi tek radio na 2.8 GHz? A na 3.4 koja li bi mu temperatura bila? :zgran:
 
[Nije prepucavanje] Pa taj tvoj preskot je neki dobar onda. Nesto sam vise prica slusao u kojima je pominjano >70C :) [/Nije prepucavanje]

Pozdrav!
 
Marti Misterija je napisao(la):
Bojim se da je ova tvrdnja daleko od istine! Nije AMD-u Intel nista poklonio, naprotiv pokusavao je na sve mogutje nacine da ih omete. Intel je u koncepcijskoj krizi, strateski su u corsokaku. To nije nikome u interesu ali je istina. AMD je vec duzi niz godina perjanica industrije. A64 je najbolji dokaz toga.
Ajde sad vi malo.... :)
ps - imam Intela, da ne bude zabune.
Intel nije u koncepcijskoj krizi, on je u kontracepcijskoj krizi :d
Mcekovic hoce da kaze da je Netburst njesra, u odnosu na K8, sto i jeste :d, a isto tako da je njesra i u odnosu na P6 (PPro, PII, PIII, Pentium M), sto takodje nije daleko od istine, ali ipak Netburst je dobar za neke specificne primene. Ipak, ne mislim da se Intel fokusirao samo na Netburst, zapravo, Netburst je pred penzijom, a s' druge strane njihov R&D sektor je mnogo ulozio u EPIC arhitekturu, od koje jos uvek nema znacajnijih beneficija. Kompanija takvih gabarita nije u stanju da se prilagodjava trzistu, vec oni trziste prilagodjavaju sebi u velikoj meri, pocev od samog softvera i do sada milion puta prezvakane price o Intel kompajlerima. Da nije toga, Netburst bi bio tesko njesra, ovako se sasvim solidno nosi sa daleko univerzalnijom i upeglanijom K8 arhitekturom. Mnogo puta sam rekao, da je sve optimizovano za K7/K8 kako je optimizovano za Intel, gde bi nam bio kraj ;)
AMD ne bi uradio to sto jeste sa A64, pa i sa Athlonima, da iza njega nisu stajali veoma jaki igraci. AMD mnogo manje para zaradi od velikog Intela, ali opet nudi trzistu veoma konkurentne procesore, citaj najbolje, sto utice veoma na razvoj procesora i cene. Da nije AMD-a tvrdim da bi danas imali maks. 1.2-1.4 Ghz Tualatine u masinama, sa sve SDRAM-om. :)
 
mcekovic je napisao(la):
OK je sve to, ali morao bi AMD malo brze i bolje da gura proizvodni proces i izbacuje nove modele A64 (DDR2 podrska, dual-core) ako hoce da znacajnije poveca market share. Ovako, A64 ostaje pomalo alternativa (mada dobra :) )


P.S. - imam A64 :)
Pa za sada DDR2 je samo marketingski potez, a znacajnih beneficija ne bi bilo da predju na DDR2. Mozda bi bilo pametno da za pocetak naprave mobilni CPU sa DDR2 podrskom, uostalom tu nije ni bitno toliko koji je socket, a DDR2 znacajno manje disipira W, nego DDR-I, a s' obzirom da su mobilci single chanel, DDR-II 667 bi znacajno poboljsao bandwidth u odnosu na DDR400/333 na obicnim S754 notebookovima. Licno, voleo bih da vidim Turion 64, sa 1MB kesa i DDR2 667.
 
I sad vi vidite kako imate dobre procese (i procesore) -- svi pominjete 50-55 stepeni, a mene zezate za Prescott na 2.8 koji ide do 55
Da ali si garant zato u BIOS-u odredio "target temp" 50c pa ti Fan onda juri kao lud i radi na 4600rpm da bi ga zadrzao na 55c.To znam jer sam imao tog Prescott-a na 2.8 jedno 2 meseca.Vrishtao je fan da bi ga zadrzao na 55-57c.A AMD 3200+754 radi na 2500rpm i ne prelazi 55c.Nromalno da to zavisi od temperature sobe ali je ipak razlika velika jer ovaj moj Fan "spava" dok mi je na Presscotu probijao glavu.Imao sam pa mogu da pricam o tome.Promenio sam i druge AMD i Intel procesore ali sam najzadovoljniji bio sa Northwood-om(kada je bio dostignice tehnike u tom trenutku).
Ovaj Venice me zivo zanima ali cu ga kupiti pa sam testirati.Iskreno da kazem da sam malo skeptichan prema ovim testovima na netu.Dok ga ne dograbim,ne mogu ni da mislim o njemu.
 
drfedja je napisao(la):
Kompanija takvih gabarita nije u stanju da se prilagodjava trzistu, vec oni trziste prilagodjavaju sebi u velikoj meri, pocev od samog softvera i do sada milion puta prezvakane price o Intel kompajlerima. Da nije toga, Netburst bi bio tesko njesra, ovako se sasvim solidno nosi sa daleko univerzalnijom i upeglanijom K8 arhitekturom. Mnogo puta sam rekao, da je sve optimizovano za K7/K8 kako je optimizovano za Intel, gde bi nam bio kraj ;)

A64 i jeste dobar zbog toga što mnogo bolje radi sa neoptimizovanim softverom. Inače, stvari optimizovane za P4 bolje rade i na A64ci, ali je onda P4 mnogo konkurentniji..
 
Jeste.Samo bi onda logika bila da kupca mnogo zabole djon da je za intel optimizovan software i zato je bolji jer je sve prilagodjeno njemu.On ce ga ipak kupiti jer ce bolje raditi na vecini software-a.Bash kupca briga shto je k8 arhitektura bolja i amd bolji cpu kad nemoze da dodje do "izrazaja".Jel tako?
Ili mozda ipak nije tako?
 
Poslednja izmena:
Jeste, ali kad se sabere i oduzme, P4 i pored svih optimizacija kaska za A64 (kad se uzme neki prosek raznih primena).

Jedino dual-core moze da ga izvadi, ako ga ponudi u vecim kolicinama i pre AMD-a. Ovaj dual-core Pentium D na 2.8GHz za 240$ nece biti losa kupovina.
 
mcekovic je napisao(la):
Jeste, ali kad se sabere i oduzme, P4 i pored svih optimizacija kaska za A64 (kad se uzme neki prosek raznih primena).

Jedino dual-core moze da ga izvadi, ako ga ponudi u vecim kolicinama i pre AMD-a. Ovaj dual-core Pentium D na 2.8GHz za 240$ nece biti losa kupovina.

Ono što je zapravo zanimljivo je da će sada obični P4 procesori biti sve brži i brži kako se budu pojavljivale multithreaded aplikacije i igre.
Dual Core A64 bi danas pokopao Intel, ali si tu u pravu, Pentium D izlazi za "nekoliko nedelja", a AMD neće to moći da isprati ni proizvodnjom ni cenom. Samim tim će verovatno oboriti cenu gorepomenutih Venice procesora, pa eto koristi i kupcima :D. Samo nek se "biju" ;).
 
Poslednja izmena:
Lukija je napisao(la):
Evo jos jedan Venice, ovaj je zanimljiv, 2.8GHz na 1.4V i stock cooling

http://www.pcper.com/article.php?aid=127&type=expert

Ala su mu unapredili mem. kontroler, dere ga Newcastle u bandwithu, sve u 16! :d

Dok sa druge strane, u Q3 i ostalim testovima se vidi napredak mem. kontrolera :trust:
Na XBitu nisu merili bandwith, pa ne moze da se uporedi da li je neka gremlinska greska u pitanju.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno