Šta je novo?

Vazdušni kuleri - noviteti i diskusije [nije tema za preporuke za kupovinu]

jurodivi

Čuven
Učlanjen(a)
15.08.2011
Poruke
7,972
Poena
745
Pošto iz nekog razloga nemamo temu baš posvećenu ovome već rasprave o kulerima udenemo gde stignemo, mogli bismo da krenemo odavde...

PAR PREDLOGA MODERATORIMA:
1. ne bi bilo loše da ova tema bude sticky
2. kao i da se tema "Skoro savršeno kučište" preimenuje u "Kućišta - noviteti i diskusije", pošto se praktično koristi za to, i da i ona bude sticky
3. teme "Ventilatori" , "MiniITX kućišta" i "Termalne paste" da postanu sticky

Sve ovo da bismo konsolidovali teme koje su opšte po prirodi i sa najviše diskusija...ako nije problem, por favor.

Anyway...GN test Deepcool AK400:

 
Scythe Fuma 2 je dobila reviziju B sa novim Kaze Flex II ventovima:



Praktično, fanovi sada idu do 1500 RPM umesto 1200...


Noctua D12L:




Scythe Mugen 5S - Mugen sa Wonder Snail ventom:

 
Lepa tema. Oduvek sam hteo da saznam koji su top brendovi, najbolji, sto se tice vazdusnog hladjenja. Ja jedino sto znam jeste da je Noctua lider. A posto cekam nove ryzen procesorei zeleo bih neko mITX resenje, izbor vazdusnih kulera postaje ogranicavajuci faktor. A vidim da tu ima jos par hvaljenih. Fuma,be quiet dark rock, deepcool assassin. Pa me zanima koji brendovi su kvalitetni
 
@Difermo ID-cooling ima medju najboljim/najkvalitentijim, fabrike/masine/proizvodne procese/kontrolu kvaliteta.

za mITX resenja ~12-20L zapremine kucista sa ogranicenih visinama ~135-145mm njihov novi SE-207-XT SLIM je bez premca:


20220701154828_82153.jpg


A nize palacinka kulere tu iskacu na vrh isto ID-Cooling, Jonsbo, Thermalright. I ID-Cooling opet pobedjuje sa najvise naprednom proizvodnjom/fabrikama/manufakturnim sposobnostima sa IS-55 ARGB kulerom koji je je najnizi kuler od sve konkurencije za sta nudi (coldplate + 5x6mm heatpipes i 40mm visina samog kulera bez ventilatora). Thermalright je imao jedan kompletno bakarni proizvod sa 44mm visinom ali nije vise u "aktivnoj proizvodnji" zbog poteskoca pri proizvodnji i lakog krivljenja.

ID-cooling je sa tehnolosko-proizvodne strane svetski lider (ali nema najbolje u svim sferama, i do sad su im ventilatori bili slaba tacka).


20220630094547_31766.jpg


Nije ni cudno jer ID-Cooling ima dugu istoriju izbacivanje nemogucih proizvoda (za proizvesti na veliko), sa nemogucim performansama (i neupotrebljivim next-gen tehnologijama) koje krse zakone fizike (za prihvatljivu cenu i vreme proizvodnje), konkretno dva slavna i jedina dva Vapor Chamber Air kuler proizvoda koji su ima TOP performanse Hunter VC-3D i Hunter VC-Twin. Takodju su glavni inovator i izbacuju/izbacili su najvise proizvoda za kompjutere malih dimenzija u prosloj deceniji (pre svih drugi, drugi sad sustizu zbog rasta trzista za SFF).
 
Poslednja izmena:
Sa druge strane, ako zakoracimo van najnaprednijih fabrika ka kompanijama bez fabrika, IceGiant Prosiphon Elite iskace na prvo mesto (tehnicki ce tek iskociti pocetkom 2023).

Prvo serijsko proizvedeno u velikim kolicinama fazno hladjenje (tehnicki) [pokrili ne-odradjenu next-gen inovaciju kao ID-cooling sa uspravnim vapor chamberima{horizontalni rade odlicno na grafickama/u laptopovima vec dugo}].

Prva generacija nazalost na <350W potrosacima i kad nije dovoljno velik sam procesor (Threadripper, EPYC, XEON) podbacila da uzme krunu. Ali sve naznake da ce verzija sa bakarnim coldplate-om da unisti sve druge Vazdusne kulere, i da unistu(izjednaci se) sve AIO kulere. I to sve desetostruko vecim zivotnim vekom od AIO-vodenog hladjenja.


cpig-001_cpig_001_01_800x800.jpg
 
Ovakva konfiguracije je ako me sećanje služi već probana i nije se proslavila da ne govorim o kućištu koje će tog monstruma moći da primi. I naravno glavna zamerka no LCD screen no go :)...
 
Nisam znao za ovaj id-cooling. Ako su im ventilatori slaba tacka, Koji bi ventilatori bili savrseni za njih?noctua iliima bolje resenje ?
 
Ovakva konfiguracije je ako me sećanje služi već probana i nije se proslavila da ne govorim o kućištu koje će tog monstruma moći da primi. I naravno glavna zamerka no LCD screen no go :)...
Zato i kazem, nikako ne treba kupovati trenutni ProSiphon, samo novi sa bakarnim coldplate-om koji stize sledece godine. ~9 stepeni razlike navodno. Vara velicina, nema toliko problema sa kucistima, samo da se sklone gornji izduvni ventilatori koji su ionako suvisne ako je previse blizu vrh kucista vrhu maticne. I eventualno skloni zadnji levi vent, ako je bas neko malo kuciste (ali ne bi trebalo da se dogogi ovo).
Ako su im ventilatori slaba tacka, Koji bi ventilatori bili savrseni za njih?noctua iliima bolje resenje ?
Aha, Noctua A12x25R round-frame. Uz onaj gore ID-cooling od 135mm nema boljeg hladjenja za <150mm visine. A moze i da se uglavi standardne velicine A12x25 chromax crna i onda i estetski pogadja kuler xD
nf_a12x25r_pwm_1.jpg
1837178_noctua-nf-a12x25-pwm-chromaxblackswap.webp

MSI Silent Gale P12 bi istao bio dobra opcija ako neko gleda samo estetski, kao i novi Be Quiet Silent Wings 4
nYQBKaS4DEIrwGmx.jpg
1-22.jpg

A12x25 nece nista pobediti <1200RPM. (MSI ce biti slican, samo je malo slabijeg kvaliteta motor). a za 1200-1500RPM trebaju nam testovi xD
 
Poslednja izmena:
Je odlicna rezervna/druga opcija u Odnosu na ID-Cooling SE-XT-207 SLIM. Samo je inferiornija po dosta sekundarnih stvari: Kompatibilnost sa maticnim plocama, ID-cooling ima isecke za VRAM hladjenje, Noctua nema, ID-Cooling je uzi par milimetara i po duzini (3mm) i po sirini (5mm). A i tri primarne (masivnost/tezina, broj cevi za protok toplote, 145mm visina naspram 135mm).
 
@Dogzilla Cekam da izadje nova serija ryzena pa da sklopim PC. I to da se upakuje u lian li a4h20 kuciste, a tu staje max 55mm. Procesor bi bio ryzen 5 7600 (naslednik 5600)Pa merkam ovaj id-cooling is-47s. Ili ima bolje resenje?
 
Pa merkam ovaj id-cooling is-47s. Ili ima bolje resenje?
ID-Coling IS-55 onaj gore + Noctua odstojnici (jedan najmanji od 3mm zaglavljen da ne bi brundao ventilator na IS-55



Druga opcija Thermalright AXP90-X53 FULL BLACK ili X47-full/AXP-90r (svai tri su od bakra celi) i opet Noctua odstojnici do stranice kucista




Eventualno SilverStone Hydrogon H90 ARGB (al prvo neki test da se pojavi) + Noctua odstojnici opet


Ili IS-47S koji si spomenuo + odstojnici


ili Jonsbo HX4170DBlack i odstojnici


Performanse bi trebalo da bude u redosledu kako sam ih ispisao

Stariji ID-Cooling IS-60 ima kod madjara jeftino isto (on je takodje odlicna opcija naravno nista bez noctua odstojnika opet)


Sad jedino pitanje je kako ce se novi AMD procesori ponasati sa temperaturom, treba sacekati neko prikazivanje barem.
 
Poslednja izmena:
Deepcool kvalitet izrade je izgleda na ID-cooling nivou ili blizu. 4,5 recenzija za redom gde AK620, AK420 kidaju, i to prvenstveno na fenomenalnom ventilatoru (i heatsink-u takodje):










+ novi Deepcool AK500, koji je dizajniran za ultra visoke VRM hladnjake, i ultra visoke prvi slot M.2 hladnjake kao na novoj Asus X670E mini ITX ploci, i Intel ASUS/GIGABYTE Z690/H670/B660 ultra visokom (sa 2x m.2 + chipset kulerima:


Fav-S7vagAE7l4K
 
Divno. Taman sam ga nabavio.
 
Toliko mi je drago što vidim da je Scythe ponovo u igri. Imao sam originalni Scythe Mugen CPU heatsink koji mi je dovukao rođak iz kanade davne neke tipa 2007. godine zajedno sa hrpom Scythe Kamakaze LED ventilatora, Scythe Kaze Master Fan controlerom i za mene i dalje neprevaziđene ventilatore po tišini - Scythe S-Flex . Mislio sam da su Noctiua i Arctic ventilatori tihi, ali S-Flex je bio tiši u skroz otvorenom kućištu nego ovo unutar "silent" kućišta.
 
Mozda je samo losa komunikacija, Scythe voli da izbaci novu reviziju cim je bilo kakva mala promena. Pa mozda bude kit-a, ako nije neko veliki neocekivani problem
Ostaje samo da se nadam. Mada mislim da je u ovom slučaju problem sa visinom.
Fuma 2 likely requires specific height for the right mount pressure, and AM5 socket being a bit taller throws that out the window
 
 

Ja imam 50X V2 sa BeQuiet Silent Wings 4 Pro 120mm fanom. Koliko vidim stock 50X V2 je samo 2C iznad IS-55. Tako da kada dodam ovaj moj fan dođe mu na isto a verovatno i bolje (dosta tiše i hladnije)…:D
 
Au, za tu cenu ima da ga uzmem pa nek stoji na polici i ceka.
 
Prema JaysTwoCents, čiji link si šerovao, ovaj cooler nije kompatibilan sa AM5.

Edit: 50e na Amazonu.
 
Poslednja izmena:
Ne znam na koga je mislio, ja nisam postavio video by Jay 2c, samo sam citirao post u kome je...
 
Takodje, cisto da se ljudi ne zbune (@MegaSkot prilicno sam siguran da si mislio na Thermalright) i IS-55 je kompatibilan sa AM5:

 
Nazad
Vrh Dno