Šta je novo?

Vazdušni kuleri - noviteti i diskusije [nije tema za preporuke za kupovinu]

Ja uzeh Deepcool Assassin IV. Danas ga montiram, pa javljam utiske i direktno poredjenje sa sada vec mojim starim Noctua D15 kulerom.
 
Samo da ga izvadim (D15 iz kucista) :D
 
D15 je i dan danas najbolji vazdušni kuler na tržištu.

Assassin IV jeste lep, ali ne znam koliko dobro ova neobična postavka kulera funkcioniše u praksi, jer ne nađoh nijedan test na netu, a zanima me. Svako ko vidi onaj ventilator misli da on ide sa uobičajene desne strane, ali kad mu se pogledaju elise vidi se da je to "obrnuti" ventilator dakle za izvlačenje vazduha, pa je i samo montiranje neobično. I domišljato, da ne ometa RAM memoriju.

Ali je meni lično neobično to što neko menja najbolji vazdušni kuler za ovo, ma koliko Assassin IV bio lep.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    207.1 KB · Pregleda: 132
Taman lepo uvlači vruć vazduh pravo iz grafičke...jao, Nvidijoooo...
 
Kupio sam Thermalright Peerless Assassin 120 SE za 40€ na Amazon dok je bio popust, toliko sam dao i za DeepCool AG400 kod nas.
Razmišljam da pređem na 5800x3d pa sam obezbedio bolje hlađenje, ovaj 5600 nema potrebe da menjam.
 
Već je tu, stigao uz neki paket preko prijatelja.
 
Evo slika za sada (direktno poredjenje sa D15).
Ovih dana cu postaviti i konkretne rezultate testiranja u identicnim uslovima (klima na 20c)…

IMG_1313.jpegIMG_1310.jpegIMG_1314.jpegIMG_1315.jpegIMG_1316.jpegIMG_1317.jpeg
 
Razbili su sa dizajn-om koliko dobro izgleda, samo na kontu toga sto je anti-industrijski dizajn vredi kupovina, ko voli to.

+ Sto indirekno teraju korisnika da ne stavi izduvni ventilator na kuciste, sto je uvek pozitivna stvar xD
 
U sustini sada taj ventilator pozadi koji je do sada izduvavao vazduh treba da ga obrnem da ubacuje vazduh, sto mislim da ce dobrineti jos boljem airflowu u kucistu. Sada ce sva toplota da izlazi gore, kao sto i treba.

Slikacu sve kada bude bilo spremno u toku dana najverovatnije.
 
U sustini sada taj ventilator pozadi koji je do sada izduvavao vazduh treba da ga obrnem da ubacuje vazduh, sto mislim da ce dobrineti jos boljem airflowu u kucistu. Sada ce sva toplota da izlazi gore, kao sto i treba.
Jer mislis na ovaj inverzan ventilator na kuleru sto izbacuje vazduh ? (zadnja slika sto si stavio gore) On, Deepcool-ov stock, ne moze da se samo okrene, posto je obrnut, bice buka verovatno, trebao bi ti, ti obican Deepcool FK120, a ne ovaj inverzan.

Tehnicki mozda ti bude ok nastala buka, ako ti je komp ispod stola ili daleko od tebe.

U tom slucaju bi morao da okrenes i 140mm ventilator u sredini Assassin IV-ke koji isto pitanje je da li je napravljen za to, i kako ce to da ispadne. (Ventilator u sredini je namesten da uvlaci na kracu stranu gde nema ventilatora, i izbacuje ka debljoj strani gde je ovaj ventilator sto se vidi). Assassin IV klasicno uvlaci vazduh kod RAM-a i izbacuje vazduh pozadi kod USB-ulaza.
Sto indirekno teraju korisnika da ne stavi izduvni ventilator na kuciste, sto je uvek pozitivna stvar xD
Sta htedoh reci sa ovim je da ne valja da bude treci ventilator tu, niti intake, niti exhaust. u celom predelu gde je procesor i zadnja strana max 2 ventilatora, 3 je uvek kontra-produktivno. Assassin IV pohvalih sto fizicki onemogucava stavljanje treceg ventilatora :cool:
 
Poslednja izmena:
Mislio sam na izduvni ventilator na zadnjem delu kucista. Na samom kuleru nisam ni planirao nista da diram, dizajniran je tako da usisava vazduh sa bocnih strana, a sa tim ventilatorom koji je na zadnjem delu kucista mislio sam da mu samo pripomognem da ubacuje vise vazduha.

Ali ako kazes da je kontraproduktivno da tu bude taj vent, mozda ga skroz i izbacim.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam na izduvni ventilator na zadnjem delu kucista. Na samom kuleru nisam ni planirao nista da diram, dizajniran je tako da usisava vazduh sa bocnih strana, a sa tim ventilatorom koji je na zadnjem delu kucista mislio sam da mu samo pripomognem da ubacuje vise vazduha.

Ali ako kazes da je kontraproduktivno da tu bude taj vent, mozda ga skroz i izbacim.
Nisam skontao, da li assassin usisava vazduh sa strana kroz ove perforacije i izbacuje ga nazad?
Ako je tako čemu služi ova perforacija sa gornje strane kulera?
 
Nisam skontao, da li assassin usisava vazduh sa strana kroz ove perforacije i izbacuje ga nazad?
Ako je tako čemu služi ova perforacija sa gornje strane kulera?

Kako sam ja skapirao, ubacuje sa strane vazduh (oba venta su usmerena jedan ka drugom) i dalje taj vazduh bi trebalo da izlazi kroz ove crne resetke koje su po sredini. Videcemo kako to funkcionise u praksi.
 
Kako sam ja skapirao, ubacuje sa strane vazduh (oba venta su usmerena jedan ka drugom) i dalje taj vazduh bi trebalo da izlazi kroz ove crne resetke koje su po sredini. Videcemo kako to funkcionise u praksi.
Ne, pobogu
 
(oba venta su usmerena jedan ka drugom)
ko sto @danilo989 napisa, Nisu, vazduh ulazi napred gde nema ventilatora, i izlazi pozadi kroz vidljiv ventilator (tvoja zadnja slika iznad)
vazduh bi trebalo da izlazi kroz ove crne resetke koje su po sredini.
Ako je tako čemu služi ova perforacija sa gornje strane kulera?
Mozda nesto malo vazduha ulazi kroz crne resetke po sredini, ali to je vise estetski samo da izgleda lepo
 
Da, moja greska, bukvalno nijedan kuler na svetu ne funkcionise ovako :D Mislio sam da je ovo prvi koji su izmislili na ovaj fazon, jer me je bunio izgled drugog ventilatora sa spoljasnje strane, dok ga upravo sada nisam rastavio. Jasno se vidi u kom smeru idu ventilatori, dakle funkcionise kao push&pull varijanta, tako da necu dirati pozadi ventilator na kucistu, suludo bi bilo da sam ga okrenuo da ubacuje unutra vazduh. Sreca pa sam pre montiranja svega proverio sve ovo, a i doduse i vi ste lepo sve napisali.

IMG_1319.jpegIMG_1320.jpegIMG_1321.jpegIMG_1322.jpeg
 
Ja bih makar probao i varijantu ako je fizički moguće da rotiraš kuler za 180° i da staviš da taj ventilator pozadi ubacuje svež vazduh.
 
Da, moja greska, bukvalno nijedan kuler na svetu ne funkcionise ovako :D Mislio sam da je ovo prvi koji su izmislili na ovaj fazon, jer me je bunio izgled drugog ventilatora sa spoljasnje strane, dok ga upravo sada nisam rastavio. Jasno se vidi u kom smeru idu ventilatori, dakle funkcionise kao push&pull varijanta, tako da necu dirati pozadi ventilator na kucistu, suludo bi bilo da sam ga okrenuo da ubacuje unutra vazduh. Sreca pa sam pre montiranja svega proverio sve ovo, a i doduse i vi ste lepo sve napisali.

Pogledajte prilog 394129Pogledajte prilog 394130Pogledajte prilog 394131Pogledajte prilog 394132
Zato si me i zbunio kad si tvrdio da kuler vazduh uvlači sa strana, ovo je "klasični dizajn" kulera, samo su dodali okolo lim i perforirani deo da sakriju ventove...
 
Da, Deepcool je počeo da fura kockaste otvore svuda, to im je "vizuelni identited" sada...
 
Mislim da, bar kada je Assassin IV u pitanju, te "rešetke" sa strane nisu samo vizuelna fora, nego da se i sam ventilator namešta pomoću njih zahvaljujući nekom mehanizmu na vrhu unutrašnjeg ventilatora Ako se ne varam. Bar nema onog groznog kačenja žicama sa strane.
 
Montiran kuler napokon, sto se poredjenja tice sa D15, razlika je sveukupno 1-2c u korist Assassin IV, testirano u identicnim uslovima (Cinebench stress test 30 min, klima u sobi). S’ tim sto je na D15 koriscena NT-H2 pasta, dok je na Assassin IV stavljena Deepcool DM9, koja ide uz sam kuler. Krivo mi je sto nisam imao vise NT-H2, pa da sve bude isto.

Prednost Deecoola je sto je u full rezimu dosta tisi od Noctue, mogu reci da se skoro i ne cuje, cak ni u performance modu. Stvarno su sto se toga tice odradili samo takav posao, svaka im cast. Estetski je meni licno neuporedivo lepsi… Montaza je vrlo jednostavna, na gotovo istom principu se montira kao Noctua.

Da li vredi prelazak , na vama ostavljam da procenite.

D15 test:
IMG_1307.jpeg

Assassin IV test:
IMG_1326.jpeg

Kako izgleda u kucistu:
IMG_1324.jpeg
IMG_1325.jpeg
 
Znači ništa, al makar si rešio dilemu da li je noctuom sve u redu.
 
I to je nesto :LOL:
 
@Scyter

Ako dobro vidim, da bi se zamijenio NVMe u prvom slotu neophodno je skinuti Assassina?
 
Nazad
Vrh Dno