Šta je novo?

VA ili IPS za serije/filmove?

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,959
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
Crucial P1 1TB i LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
Razmatram kupovinu jeftinog 27" monitora koji bi služio u kasnim satima za serije ili filmove (sluške na ušima zbog familije, tako da nije potrebno da monitor ima ugrađene zvučnike). Da li je bolje kupiti VA ili IPS? Po onome što sam pročitao na netu VA bi u tom slučaju bio bolji izbor zbog tamnih scena (ali ne znam realnu razliku jer nikada nisam imao VA) a da je IPS bolji zbog igara jer ima brži odziv i da ima bolje boje i uglove vidljivosti.
 
VA, pri čemu se gleda pravo u ekran
em primetno bolji kontrast, em ima crne, em nema IPS glow

pogledaj neki TV sa VA panelom da bi video to u vezi crne i kontrasta
 
Nisam neki filmofil, gledam na IPS-u...ono zavisi koji mod slike podesim. Samsung u pitanju.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
za rad sa tekstom, uključujući tu i programiranje (šareni tekst), bolji je IPS. to je kao neko pravilo
 
Ako koristiš monitor u mraku bolji je VA,naravno ne baš neki najeftiniji koji postoji.....IPS ima definitivno bolje uglove gledanja...noviji VA monitori uopšte nisu spori a i imaju prilično dobre boje
 
Za text VA može da prođe ako se ne skroluje mnogo i ako je klasični crni text na beloj pozadini...ako ima dosta skrolovanja ili su neke kombinacije boja (recimo, crvena polja na sivoj pozadini u Excelu), "razmazivanje" će baš biti primetno.
Isto, ako je poslovno okruženje pa treba nekom pored da pokažeš nešto...kod VA dolazi do gamma shifta i stvari su slabije čitljive kad se gledaju sa strane.
Plus, ima svega šačice flat VA monitora i ne može svako da se navikne na 1500R ili veću krivu...

Zato je IPS sigurnije rešenje za te slučajeve. Što ne znači da je VA neupotrebljiv, daleko od toga...
 
Могли би овде људи да износе своја лична искуства о VA и IPS. Шта им више прија, шта им боље изгледа, шта им недостаје, може и модел тв или монитора.
Лично тренутно сам у потрази за новим тв за тв програм и серије. У другој просторији имам LG IPS, који је веома пристојан за гледање када има светла у просторији, макар дифузног иза тв.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: NAS
Moje iskustvo sa VA panelom konkretno probao sam Dell S2722DGM nije mi se svidelo sto mrljavi boje koliko sam primetio u igrama najvise crnu i crvenu, kada se skrola text je cudan, boje mi nekako nisu bile "prave" sve mi je nekako vuklo na ljubicastu, mozda je moglo da se sredi podesavanjem ali nisam mogao da se bakcem stim. Uglavnom koliko sam primetio bolje ga je koristiti u mraku nego kad je upaljeno svetlo u sobi. Sa druge strane uzeo sam DELL Alienware 27'' AW2723DF opet tu je sad ips glow i blb koji je lutrija koliko ce ga biti i da li ce se primecivati kod tamnih scena u filmovima/igrama. Najgore mi sto dam 650+ evra a nisam zadovoljan ili jednostavno da se pomirim da je tako i kraj.
 
Ja sam samo koristio TV sa VA i IPS panelom. Samsung i Hisense sa VA i LG sa IPS. Za serije i filmove bih uvek neizostavno uzeo VA panel. Nazalost, uzeo sam LG tv sa IPS panelom samo zato sto samsung tada nije davao 5god garancije, inace je slika mnogo bolja. Apsolutno mi je beskorisno to sto IPS ima bolje uglove gledanja kada mi je odvratno da TV gledam iz ugla, bez obzira koliko je dobra slika, jednostavno je neprirodno tako da mi to nije stavka. Dosta ima curenja svetla u tamni scenama, isprana je crna boja, i jednostavno vise nikad IPS ne bih kupio ako vec ne zelim da puknem pare za OLED da gledam 1.5h nedeljno.
 
Добра тема са сликама за различите панеле и квалитет слике.
 
Za gledanje bilo kakve slike u tamnim uslovima VA to bez dalje bilo kakve rasprave. Nocu, mrak, bez svetla ili sa nekim jako slabim svetlom, IPS tu nazalost zaista ima problema. medjutim ako imas nesto vise okolnog svetla od skoro pa mraka problem je ZNACAJNO umanjen.
Da rezimiramo:
VA = (+) znacajno bolji kontrast i "dublja" crna boja (-) losiji prikaz boje, losija brzina odziva u odnosu na IPS, losiji uglovi gledanja
IPS =(+) bolje boje, bolji odziv, bolji uglovi gledanja (-) losiji kontrast i "plica" crna, IPS glow itd.

VA Samsung monitor (ne samo panel vec ceo monitor) vise klase= (+) znacajno bolji kontrast i "dublja" crna boja, veoma dobar prikaz boja, korigovana plava boja sa Quantum dot, bolji uglovi u odnosu na vecinu obicnih VA, poboljsan odziv u odnosu na vecinu VA, (-) boje su u najboljem slucaju i dalje na nivou "osrednjeg" IPS panela, Odziv isto tako na nivou osrednjeg IPS panela.

edit: Bitan detalj. Monitor ti treba sa sRGB 100% i ne kupujes onaj od 125% osim ako ti treba i bavis se obradom fotografija. U svim ostalim slucajevima drzi se sRGB 100%. Ako ne podesis sve u color managmentu, ne koristis profil, ne radis "clamp" iz control centra grafike u desktopu igrama i WEB imaces PRENAGLASENE boje,uglavnom crvanu crveniju, zelenu dosta zeleniju, a plavu uglavnom OK tj. skoro kako treba. To neces resiti kontrolama boje na monitoru jer ako to uradis pomerices WB i onda si tek dobio cirkus.
AMD karte imaju opciju da rade "clamp" RGB na 100% a za NVIDIA karte postoji "obilazno resenje". Uglavom proizvodjaci monitora terani marketing odellenjima prodaju "vece" cifre tako da prosecan korisnik dobije 125% sRGB sa vecinom kvalitetnijih monitora, ne podesi sve kako treba i na kraju dobija losiju sliku nego da je kupio 100% sRGB. nazalost WIndows je prvi i osnovni krivac za ovu pojavu. Guraju HDR bez da su prvo standardizovali i resili na nivou OS sRGB opseg. Standard koji je u primeni je donet 1999 tako da 25 godina kasnije treba ozbiljna revizija i "evolucija" ali se eto ne dogadja. Drugo resenje su mogli primeniti proizvodjaci monitora da imaju 2 moda rada ali to se ne dogadja.

Spremam se da napisem guide za prosecnog korisnika na ovu temu ali nemam vremena, nadam se u naredne 2 nedelje za vreme godisnjeg da cu stici.

Sad sam biraj sta ti vise treba, neki kompromis moras napraviti.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno