Šta je novo?

Uticaj CPU-a/Memorije na gaming ;)

generalno za 144+Hz i ful fluidno igranje novijih igara, jednostavno mora noviji cpu sa barem 6/12, pozheljno 8/16, da je lepo nasviran i sa brzom memorijom.
e sad, radice naravno i sa 4c i5 2500k, samo savisi od percepcije posmatracha, ko shta smatra za igrivo.
pogotovo je "zeznuto" ko proba da igra na jakom kompu i dobrom monitoru, pa predje na slabije.... sve zhivo shtuca, secka, zapinje...haos....
tako sam ja mislio do pre neku godinu da je 60hz sasvim dovoljno za ugodno igranje, dok nisam seo kod zeta za komp sa 144hz i vidim da sam precizniji za jedno 20-30%,
igrao tako par dana, vratio se kuci, seo nazad na 60hz...hteo da ga bacim u kantu ....tako neka analogija kontam da je i za brzinu procesora i memorije kao i broj jezgara....
ovo naravno vazhi za high refresh rate gaming, a za 60-75hz, cpu i memorija nemaju preteranog uticaja na fps, ili pak zavisi od igre do igre....

konkretno peglamo quake champions nas jedno 30-ak iz regiona, velika vecina se aBgrejdovala na barem 6+core i vishe se niko ne zhali na pad fps-a input lag, shtucanje i sl....a bilo je kuknjave u izobilju :D
 
Sada cu da vidim, frame je tv koji ima mozda i najvisi native contrast, oko 8000:1, bez local dimming, sto je izuzetno impresivno, sto se tice kvaliteta slike, nema brige i iskreno sam iznenadjen da nude u 43" tu klasu televizora.
Ima bgr subpixel panel, pa tekst moze biti malo mutniji ako se koristi u 444 chroma PC modu kao pc monitor i to samo na sitnijem tekstu.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Nije jedini TV sa BGR subpixel layout-om. Moze se probati ubacivanjem ovo kljuca u registry, mozda pomogne (meni jeste dok sam koristio Samsung TV umesto monitora):
https://docs.microsoft.com/en-us/do...?view=netframeworkdesktop-4.8#pixel-structure
 
Ako moze da se genralizuje 6c/12t ili samo 8c sa sto vecim klokom vise je nego dovoljno, ostaje i kusur u performansama sa trenutno aktuelnim igrama, ako ne moze (a realno ne moze zbog lose optimizacije) onda nista nije dovoljno... Samo treba znati da jako losu optiomizaciju gotovo nikada nije resio bolji hardver, tako da je pitanje da li takvi naslovi treba da se uzmu u obzir kad se izvlaci neki prosek.

Ja sam dokon covek iz nekog privatnog razloga 24/7 kuci, vise budan nego sto spavam :d Tako da sve sto bi neko zeleo da isproba a ne moze jer nam mogucnosti sa jacim procesorom, neka napise, (al nemoj da davite previse :p) uradicu to mesto nekog od vas cisto da bi znao da li da kupuje nesto jace za odredjenu igru, ili je mozda problem resiv overklokom, tipa neku igru, i sa kolko jezgara, a grafika je 3080 to ne moze da se bira :p Sve to kada stigne novi cpu poslednje generacije tako da je otklonjeno i pitanje IPC-a, optimizacije arhitekture, 18c/16t na raspolaganju pa da vidim kojoj ce to igri da bude malo :p
 
eto ti probaj quake champions, free je na steamu, smanjuj broj jezgara (mozhesh i frekvenciju) pa vidi i sam shta se deshava (pokrenesh sa 7 botova mapu, shteta shto nema kao nekada timedemo opcija za bench).
vecim brojem jezgara reshavaju se shtucanje i pad fps-a, a overklokom, naravno, veci AVG fps.
 
Hocu, nije problem, napravicu i po neki screenshot, mozda i snimim... Trenutno instaliram sve igre od 2017 koje imaju benchmark u sebi za test procesora, bice tu svega, i zahtevnih, i manje zahtevnih, cisto da vidimo sta je intel uradio i da li je nesto uradio po pitanu optimizacije.
Nego ne znam meni se ove situacije micro stuttering, stuttering i to seckanje zapinjanje nigde ne desavaju, ili ja to ne registrujem kao nesto sto mi smeta, mada ne verujem da ne bi primeti jer znam kako izgleda, jedino je primetim kada fps padne ispod 70 zato sto je ekran 144hz g-sync, i primetim bottleneck momente ali samo kroz statistiku o zauzecu gpu/cpu, nema ni tada micro stuttering, stuttering sve je fluidno... Igram samo single player igre, a na netu samo dotu, i igram samo igre koje su "zrele" kompletne, ne odmah cim se pojave... Ovo o cemu pricate video sam samo na netu u nekim klipovima... Mozda je zbog g-sync tako, ne znam, koristim g-sync od kad se pojavio vise se i ne secam kako je bilo ranije.
 
Poslednja izmena:
i kod mene je 144hz gsync, najtechnije ide kada je isti ukljuchen, vsync takodjer, a fps se ogranichi ili u igri ili u RT na 7-8 manje od Hz monitora, u mom sluchaju ~135fps npr
kvejk je bash osetljiv na sve to jer je bash brza igra i dobar endzin i svako trzanje smeta i provali se.

kad fps ide preko 140, ima tearinga
 
Poslednja izmena:
Iz licnog iskustva Gsync jako dobro pegla varijacije u fps sve dok ne padne ispod 60, nakon toga primetim usporavanje. Microstutter ne moze da prikrije.

Uspeo sam da nadjem sekciju u Control koju vidim da je dosta review-era koristilo i odradio merenje 3x sa prilicno dobrim rezultatima:

18-12-2020, 19:55:53 Control_DX12.exe benchmark completed, 3190 frames rendered in 33.563 s
Average framerate : 95.0 FPS
Minimum framerate : 80.1 FPS
Maximum framerate : 111.4 FPS
1% low framerate : 70.3 FPS
0.1% low framerate : 35.7 FPS

18-12-2020, 19:56:59 Control_DX12.exe benchmark completed, 3112 frames rendered in 32.891 s
Average framerate : 94.6 FPS
Minimum framerate : 78.8 FPS
Maximum framerate : 110.9 FPS
1% low framerate : 70.9 FPS
0.1% low framerate : 61.3 FPS

18-12-2020, 19:58:01 Control_DX12.exe benchmark completed, 3143 frames rendered in 33.359 s
Average framerate : 94.2 FPS
Minimum framerate : 78.7 FPS
Maximum framerate : 109.9 FPS
1% low framerate : 70.3 FPS
0.1% low framerate : 59.3 FPS

Ponovicu ovaj test nakon sto sastavim zver :-devil-:
 
generalno za 144+Hz i ful fluidno igranje novijih igara, jednostavno mora noviji cpu sa barem 6/12, pozheljno 8/16, da je lepo nasviran i sa brzom memorijom.
e sad, radice naravno i sa 4c i5 2500k, samo savisi od percepcije posmatracha, ko shta smatra za igrivo.
pogotovo je "zeznuto" ko proba da igra na jakom kompu i dobrom monitoru, pa predje na slabije.... sve zhivo shtuca, secka, zapinje...haos....
tako sam ja mislio do pre neku godinu da je 60hz sasvim dovoljno za ugodno igranje, dok nisam seo kod zeta za komp sa 144hz i vidim da sam precizniji za jedno 20-30%,
igrao tako par dana, vratio se kuci, seo nazad na 60hz...hteo da ga bacim u kantu ....tako neka analogija kontam da je i za brzinu procesora i memorije kao i broj jezgara....
ovo naravno vazhi za high refresh rate gaming, a za 60-75hz, cpu i memorija nemaju preteranog uticaja na fps, ili pak zavisi od igre do igre....

konkretno peglamo quake champions nas jedno 30-ak iz regiona, velika vecina se aBgrejdovala na barem 6+core i vishe se niko ne zhali na pad fps-a input lag, shtucanje i sl....a bilo je kuknjave u izobilju :D
Koji hardver, u teoriji, moze da vrti na 144hz u 2k AC valhalu i odiseju, rdr2, cp 2077, i tako jos par nekih AAA naslova? Na maks detaljima naravno? Mislim da trenutno nijedan. Osim ako nismo spremni na kompromise sa low med podesavanjima ili blur djubretom poput dlss?
Probao sam malo te visoke fps i hz ali bez podrske za freesync/gsync, i meni licno vise prija 60fps bez tearinga nego tih +100fps. Sada bukvalno ne bih mogao da se igram vez freesync-a.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
naravno sa kompromisima...ako imam 144hz monitor gledacu da mi fps ne pada ispod 120-130 nikada, detalje cu podeshavati prema tome.
 
Stigo i9 10980xe Cascade Lake-x i detaljno pretestiran 24/7 oc... Podesen kao i 7920x kojeg sam koristio sa 10c HT off 4.4ghz, tako sam ga konfigurisao zato sto ga koristim samo za igre, verovatno ce i i9 10980xe ostati tako konfigurasan, za teste je svakako potpuno isto podesen svaki hardverski parametar. Sa i9 7920x uradio sam testova u 10~15 igara HD i 1440p, cisto da vidim da li ce se pokazati neka razlika. Intel je uvek tvrdio da "novom" generacijom pravi odredjeni pomak kroz optimizaciju sustinski vec godinama iste arhitekture procesora, kad se sabere sve sto su tvrdili 10 genracija bi trebalo da bude mnogo bolja od 6~7 al nesto nisam video u praksi da je tako, a ovo cu sve da snimim i prikazem ovde kao sto sam vec najavio... Za sad samo cpu test u kome se vidi neki pomak, a koji ne verujem da ce se odraziti na igre, barem ne na sve igre.

i9 7920x Skylake-x 10c HT off 4.4ghz
3DMark TIME SPY i9 7920x Skylake-x.png
CinebenchR23 10c CPU i9 7920x Skylake-x.jpg

i9 10980xe Cascade Lake-x HT off 4.4ghz
3DMark TIME SPY i9 10980xe Cascade Lake-x.png
CinebenchR23 10c CPU i9 10980xe Cascade Lake-x.jpg
 
^ ovo ispada skoro isto, male razlike. Ne verujem u igrama da ćeš imati veliki skok fps. Kad odradiš igre postavi da vidimo.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
^
Odradio, nego gledam nekako da ga nateram na 5ghz pa pa mozda odradim sve rezultate i na tom kloku cisto da vidim koliki je ukupni dobitak na kraju u odnosu 7920 koji nikako nije mogo sa 10c preko 4.4ghz pre svega zbog temperature... Za sad gura prime95 na 4.6 avx/avx2 i avx512 4ghz i na 4.9 sa avx/avx2 na 4.6 i avx512 na 4, izgleda da nece preko 4.9ghz, previse struje trazi kada se predje 4.9, mada videcu jos da li nesto moze da se zavrsi preko veze :p
 
^ hehe baš neće na lepom okruglom broju od 5ghz. Mada na toj količini korova i 4.9ghz je uspeh. Kad nađeš stabilnost barem i na 4.9 pusti koji test.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
^
Nece, 4.9ghz avx/avx2 4.6 avx512 4. Ovo je maksimum za svaki dana kada je ovako konfigurisan, ali ne sa 18c/36t nego samo sa 10c... Masina je namenjena samo za gaming i po nekad video obradu nista bitno da to mora da bude sto pre... Izabrao sam 10 jezgara koja imaju priblizno isti OC potecijal i to je to, za igraice vise od 10 ne treba, ni prosecni ni min fps nista nisu bolji sa vise od 10c uz neki oc od 4.4~5ghz, ali ako zatreba vremenom imam jos 8 na klupi za rezervne igrace :D... Odradio sam skoro sve gaming testove i sa 4.9ghz, postavicu tabelu sa rezutatima... Sve u svemi kada se podvuce crta moze da se kaze makar kada je gaming u pitanju dobre je pare intel namlati za sve ove godine uz minimalno ulaganje koje se svodilo samo na optimizaciju i kako ce da dodaju jos po neko jezgro, malo oc potencijal i to je to, cak su i to pokusali nekako da kontrolisu koristeci "majonez" :p mesto termalne paste izmedju poklopca i samog jezgra... Sve u svemu da me neko ubedi kako razvoj tehnologije kosta tako puno pa zbog toga parce metala i silicijuma opravdano kosta 1000e, mozda ce da uspe ako poludim :p Monopol je cudo, svasta moze da se postigne kada se koristi na pravi nacin :d

Evo na 4.9ghz, CinebenchR23 ne koristi avx instrukcije, klok je sve vreme testa zakucan na 4.9ghz, jedina igra koja je pokazala tokom testa da koriti avx je Assassin's Creed - Odyssey, samo tokom tog testa po neko jezgro se spustalo na 4.6ghz, ne sva.
CinebenchR23 10c 4900mhz i9 10980xe Cascade Lake-x.jpg
 
^
Nece, 4.9ghz avx/avx2 4.6 avx512 4. Ovo je maksimum za svaki dana kada je ovako konfigurisan, ali ne sa 18c/36t nego samo sa 10c... Masina je namenjena samo za gaming i po nekad video obradu nista bitno da to mora da bude sto pre... Izabrao sam 10 jezgara koja imaju priblizno isti OC potecijal i to je to, za igraice vise od 10 ne treba, ni prosecni ni min fps nista nisu bolji sa vise od 10c uz neki oc od 4.4~5ghz, ali ako zatreba vremenom imam jos 8 na klupi za rezervne igrace :D... Odradio sam skoro sve gaming testove i sa 4.9ghz, postavicu tabelu sa rezutatima... Sve u svemi kada se podvuce crta moze da se kaze makar kada je gaming u pitanju dobre je pare intel namlati za sve ove godine uz minimalno ulaganje koje se svodilo samo na optimizaciju i kako ce da dodaju jos po neko jezgro, malo oc potencijal i to je to, cak su i to pokusali nekako da kontrolisu koristeci "majonez" [emoji14] mesto termalne paste izmedju poklopca i samog jezgra... Sve u svemu da me neko ubedi kako razvoj tehnologije kosta tako puno pa zbog toga parce metala i silicijuma opravdano kosta 1000e, mozda ce da uspe ako poludim [emoji14] Monopol je cudo, svasta moze da se postigne kada se koristi na pravi nacin :d

Evo na 4.9ghz, CinebenchR23 ne koristi avx instrukcije, klok je sve vreme testa zakucan na 4.9ghz, jedina igra koja je pokazala tokom testa da koriti avx je Assassin's Creed - Odyssey, samo tokom tog testa po neko jezgro se spustalo na 4.6ghz, ne sva.
Pogledajte prilog 294339
Kad su na vrhu onda daju na kašikicu, ja imam 8086K i ne planiram barem još 1.5 godinu da ga menjam. Mislim da ti neće biti razlike u igrama između novog i starog procesora. Možda ako bude na 4.9ghz, ali kad su oba na 4.4ghz neće pošto imaju dovoljno jezgara za svaku igricu.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
^
Ima razlike u nekim igrama u 1440p, u 1080p HD malo vise igara, ali nista vredno paznje nista sto bi nekome dalo dovoljno razloga da za potrebe gaminga menja ne 8086k, nego bilo koji intel cpu 6c/12t ili samo 8c koji radi na 4~5ghz fabricki ili kroz overklok... To je jednostavno tako uz neke nijanse.

Probaj pokrenuti R23 kao admin.
Pokrenuo i nista se ne desava, cpu vozi na 4.9ghz sve vreme, da koristi avx klok bi se spustio na 4.6ghz... Nije mi ni logicno da to ima neke veze.
 
Poslednja izmena:
Pa i nije neki šampion u single core-u ako ga mlađani LV kolega cepa skoro 50% bolje... Ništa meni ovde nije jasno šta pokušavaš da dokažeš sa CB testom kad ugasiš jezgra, HT ili šta već... kako si gasio HT?
 
^
@Ji 4Tze
U sustini nista ne pokusavam da dokazem, jednostavno malo mi je dosadno pa reko da odradim u pauzama tokom treninga :p nesto sto moze da bude korisno :)
Kako stvari za sada stoje makar sto se tice gaminga i intel procesora u celoj toj prici ispostavi ce se nesto sto vecina misli da je tako a to je da intel mlati praznu slamu vec godinama jer kad bi se sabralo sve sto su pricali za svaku "novu" generaciju razlika bi trebalo da bude mnogo ociglednija, ali odo toga nema nista, barem ne tako ocigledno kako su to predstavili kroz marketing, ni blizu toga... A CB test kao i 3DMark cpu scor treba da pokazu razliku izmedju ova 2 procesora, da li su nesto postigli optimizacijom, da li je zaista doslo do nekog IPC napredka... Zato su hardverski isto podeseni, isti oc i 10c jer za gaming i to je previse, a tema je usko vezana za gaming. Isto to treba da pokaze i test kroz igre a sto je primarno za ovu temu, test koji sam odradio nego nikako da postavim rezultate :p
Jedino sto su zaista postigli za sve ovo godine je veci fabricki OC pa cak je i to vise marketing nego realnost jer zavisi od hladjenja, ali ko ume hardverski da podesi sistem i dobro da ga rashladi moze da ocekuje ok 5ghz za 24/7, to je nesto sto je realno i korisno u gamingu... Isto tako ko ne ume hardverski da podesi sistem i pretestira kako treba, napravi ce hardverski karambol i otuda toliko prica o bottleneck-u, stuttering-u, micro stuttering-u tamo gde im nije mesto, izmedju ostalog ako izuzmemo realne razloge (slabasan hardver, lose optimizovane igre) to se upravo zbog toga desava, zbog OC-a bez pravog testiranja stabilnosti, pa se onda pojave junose koje kazu da je 10900k bottleneck za neku kartu, a imao sam prilike i to da procitam :d
Svako ko je radio prime95 test zna da kada test pokaze gresku na nekom od jezgara ta jezgra se vise ne vracaju i ne nastavljaju dalje sa testom, nesto slicno se desava i tokom gaminga, ako neko jezgro ne moze da radi na 5ghz to jezgro konstantno prizvodi hardversko softverski throttling process, ili se masina restartuje ako nije ni blizu stabilnog... Otuda i te nebulozne price kako je 10900k bottleneck za neku kartu, kako je stuttering nepodnosljiv i slicne gluposti, a zapravo ako je sistem hardverski utegnut kako treba toga nema vec sa 4c/8t samo sto ce FPS od igre do igre da vrarira u odnosu na recimo sistem sa 8c, u odnosu na sistem 8c 5ghz itd.
Primer igre po kojoj mnogi pljuju je Assassin's Creed - Odyssey... A verujem da vecina koji o tome govore ima problem sa ovom igrom upravo zbog toga sto ne zna da sistem treba pretestirati nakon overkloka, pretestirati na pravi nacin, i sa pravom verzijom prime95 - 29.8 b6, a ne sa nekom matorom u koju nisu ukljucene AVX instrukcije, a igra koristi AVX, to je jedina igra kod koje sam primetio do sada da kristi AVX jer se tokom testa desva da na mnogim jezgrima klok spadne sa 4.9 na 4.6, ali sve radi fluidno zato sto sam istestirao sistem sa AVX/AVX2 instrukcijama, znam da je stabilna na 4.6ghz, podesio u biosu AVX Instruction Core Ratio Negative Offset, i nema problema, sve radi kao sat. AVX512 je na 4ghz, totalno nebitan set instrukcija za ovu pricu.

Jacio hrdver svakako nije na odmet, ali nije ni presudan ako se ne utegne kako treba, a to je izmedju ostalog i tema ove teme, da se izvedu neki zakljuci, podele naka realna iskustva, i da sve to nekome ko prati temu mozda pomogne u nekim odlukama, e sad to nekad ide teze, nekad lakese, 100 ljudi, 100 cudi :p Meni licno nista od toga nije ni bitno ni potrebno da znam sta kako radi itd. Uvek imam top hardver dovoljno znanja da sve utegnem do maksimuma za ono sto meni treba, tako da je to sigurno najbolje sto moze da bude pa cak i da nije dovoljno, ali nekome je bitno da li ce da da 1000e za CPU i plocu, ili ce za svoje potrebe isto da postigne i sa ulaganjemo od 500e, znam da je meni nekada kada sam bio klinac bilo bino jer nisam imao dovoljno para, morao sam da kavkulisem... Pa eto ako nekome moje iskustov, i iskustvo ostalih ucenika u temi moze da pomognem, onda tema ima korisnu funkciju i to je jedino sto zelim da postignem.

Napisao sam ti malo poduzi odgovor jer vidim da se stalno neka sumnja provlaci da nesto zelim da dokazme i ne znam sta... Nadam se da je sada jasno sta mi je namera i da nema druge namere sam da tema bude korisna sa sto vise tacnih informacija.

Pa i nije neki šampion u single core-u ako ga mlađani LV kolega cepa skoro 50% bolje...
Pa neka nije, to i jeste poenta da se pokaze sta je relano...
Ništa meni ovde nije jasno šta pokušavaš da dokažeš sa CB testom kad ugasiš jezgra, HT ili šta već...
Na ovo sam odgovorio...
kako si gasio HT?
U biosu postoji opcija u CPU sekciji gde moze da se ugasi HT
 
Poslednja izmena:
Pa realno, render test i gaming nemaju puno međusobne veze da bi mogao neki zaključak da doneseš, pogotovo ne gašenjem jezgara.. kako gasiš jezgra, pre testa, ručno u Task Manageru?
 
^
Pa realno nema nije to ni poneta render testa, ne moze ni da bude... Render test, ili samo cpu test mogu da pokazu da li ima napredka optimizacijom, IPC napredka, zato su procesori jednako hardverski setovani u svim testovima, a gaming test pokazuje da li taj napredak ako ga ima utice na FPS u igrama, to je poenta...
Sve sto se tice CPU-a podeseno je u biosu.
 
Ma nema imalo smisla da ti sad tu nešto "na ruke" gađaš i upoređuješ različite procesore na taj način.
CPU je CPU, kompletan.. i gašenje jezgara, HT i ostalo ne može ispravno da simulira drugi procesor, prvi put kod tebe ovde vidim...
 
^
Nije ovo poredjenje procesora nego je pitanje da li je novija generacija procesora donela nesto, neki FPS vise u igrama ne zato sto ima vise jezgara ili veci klok nego kroz optimizaciju arhitekture i IPC-a... To ne moze drugacije da se pokaze nego da se procesori podese na iste parametre, isti broj jezgara, isti klok, sve isto sem L3 kesa koji ne moze da se ogranicava... Ko zeli da veruje da L3 kesa moze da napravi neku primetnu razliku narocito u gamingu onda intel nema potrebe nista da optimizuje, samo neka gruva L3 kesa u nekim naradnim reavizijama i veselo :p

A ogranicenje na 10c i 4.4ghz je zato sto i9 7920x ne moze preko tih 4.4gh tako setovan, i zato sto za igre nema potreba ni 8c a kamoli 10, ili 18, nista se ne desava sa vise od 10c, isti je fps u svim igram, ali zato svaka igra voli veci klok procesora... Sa 18c mozda bi mogo da ga podesim na 4.2~4.3ghz za svaki dana, ali cemu to kada ovako imam sa 10c 4.9ghz sto je dosta bolje resenje za igre.
 
Poslednja izmena:
Obratite paznju na ova 2 charta recimo. 1440p sa RT Ultra i bez RT Ultra.
https://www.tomshardware.com/news/cyberpunk-2077-cpu-scaling-benchmarks

Primjer, Ultra bez RT 9700K u rangu sa 10700K, 9900K i 10900K. Dok sa RT kaska iza 9900K, a pogotovo iza 10900K i 10700K. Jel to znaci da RT tehnologija koristi vise od 8c, odnosno da su cpu sa +8/16 u prednosti ociglednoj? Ili je veci fps zbog novije arhitekture i mozda veceg takta?
 
Poslednja izmena:
Pa da, pitanje da li su novi bolji pa testiraš i stare i nove i kažeš nema poređenja :d
Ne možeš tako na ruke gasiti core-ove i reći da, aj da ih poredimo. Nije samo core, cache i sve ostalo, to je samo delić razlike u procesorima, pa i kod Intela.

Tako da na pitanje da li je nešto donelo novi procesor i kakav uticaj ima se testira sa igrama ili game engine testovima.
Recimo da probaš 10600k ili tako neki više igrački CPU pa da kažemo da ima smisla

ovako nešto

https://www.youtube.com/watch?v=zxdYFM9Vzb4

zanimljivo je primetiti razlike (i sličnosti) u brojkama u okviru različitih endžina...
 
Nije samo core, cache i sve ostalo, to je samo delić razlike u procesorima, pa i kod Intela.

Mogu naravno da mogu jer nije poredjenje procesora, nije meni tesko ni 100x da ti ponovim :d
Ovo je je poneta i razlog zasto sam odradio test....
Nije ovo poredjenje procesora nego je pitanje da li je novija generacija procesora donela nesto, neki FPS vise u igrama ne zato sto ima vise jezgara ili veci klok nego kroz optimizaciju arhitekture i IPC-a...

zanimljivo je primetiti razlike (i sličnosti) u brojkama u okviru različitih endžina...
Test je odradjen u 11 razlicitih igara, a to je upravo to sto kazes da je zanimljivo... Imam i rezultate na 4.9ghz sa i9 10980xe Cascade Lake-x, to je klok koji i9 7920x Skylake-x ne moze da postigne tu ce se videti kompletna razlika u procesorima podesnim prema potrebama gaminga sa 24/7 overklokom, default me ne zanima, niti bi bilo koga trebao da zanima na forumu koji se bavi PC hardverom.

Ovaj video koji si postavio to je za korisnike koji kupe i nista ne diraju... Vide ovo i donesu zakljucak da je i9-10900K pravo resenje... Podesis ove procesore na isti klok i razlika ne bude vece od 3~5% cak ni u Counter-strike Global Offensive :d u 1440p svede se na nivo statisticke greske a razlika u ceno i9-10900K vs i5-10600K skoro pa duplo.

@whiplasher
To je tema koja ce tek da dodje na obradu kada RT zazivi na pravi nacin i kada Cyberpunk 2077 proradi kako treba...
 
Ma nema imalo smisla da ti sad tu nešto "na ruke" gađaš i upoređuješ različite procesore na taj način.
CPU je CPU, kompletan.. i gašenje jezgara, HT i ostalo ne može ispravno da simulira drugi procesor, prvi put kod tebe ovde vidim...
Sustina teme je da kome god 4/8 procesor ne radi dovoljno dobro, ne zna da ga klokuje kako treba, a ko god nije klokovao, ne radi jer nije klokovao.
Jer je cpu overclocking izgleda jako zeznuta stvar, a pustanje stress testova jos zeznutije.

A realnost je da neko sa manjkom znanja i iskustva ima previse slobodnog vremena.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
^
Sto si se nasao prozvanim ne razumem, kakve ovo veze ima sa tobom ? Ono sto si ti tvrdio kolega @whiplasher je efektno demantovao, moze jos efektnije ako ima vremena, preboli :) Mesto lepo da prihavtis mogucnost da si verovatno imao neki problem sa hardverom/softverom ti neprestano spamujes na istu temu cime sta zelis da dokazes ? Da si magistrirao 6700k i sve sto neko kaze suprotno od teb kaze pa i dokaze kao sto je uradio kolega @whiplasher da to nije tacno...

Inace meni bas manjka znanja, a tek iskustva... E sta je ovaj forum sebi dozvolio :d
 
Poslednja izmena:
Ne znam ni ti sto si se nasao prozvanim?

Nista demantovano nije i nisam samo ja tvrdio, nego vise nas.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ovaj video koji si postavio to je za korisnike koji kupe i nista ne diraju... Vide ovo i donesu zakljucak da je i9-10900K pravo resenje... Podesis ove procesore na isti klok i razlika ne bude vece od 3~5% cak ni u Counter-strike Global Offensive :d u 1440p svede se na nivo statisticke greske a razlika u ceno i9-10900K vs i5-10600K skoro pa duplo.

Baš naprotiv, iz onog testa kog sam okačio ja vidim da je 10600k sasvim dovoljan za sve naslove...
 
Nazad
Vrh Dno