Šta je novo?

USB-C konektor na mobilnom pozeleneo

CarnX

Slavan
Učlanjen(a)
28.05.2005
Poruke
3,541
Poena
475
Moja oprema  
Mobilni telefon
P30 lite
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ne znam da li je od vlage u vazduhu ili je dosao u kontakt sa slanom vodom na moru (nije padao u vodu, vec mozda od vlaznih ruku/peskira), ali usb konektor na mobilnom je pozeleno, vide se tragovi oksidacije... U sustini punjenje radi, ali moram da promrdam malo kabl, brzo punjenje isto proradi kada par puta ukljucim-iskljucim kabl...

Kako ocistiti taj konektor bez otvaranja telefona?
 
Ne znam da li je od vlage u vazduhu ili je dosao u kontakt sa slanom vodom na moru (nije padao u vodu, vec mozda od vlaznih ruku/peskira), ali usb konektor na mobilnom je pozeleno, vide se tragovi oksidacije... U sustini punjenje radi, ali moram da promrdam malo kabl, brzo punjenje isto proradi kada par puta ukljucim-iskljucim kabl...

Kako ocistiti taj konektor bez otvaranja telefona?
Jel' na telefonu crkla i kamera?
Ako nije, možda bi slike pomogle.
 
Pa kako da slikam kamerom telefona, usb port na istom telefonu?
:cool:

Okacicu kasnije, kad dodjem do drugog telefona :)
 
Nezgodno je jer je telefon pod strujom dok se čačka konektor. Da može baterija da se skine, mogao bi da džaraš koliko hoćeš, ali ovako unositi alkohol, kiseline (sirćetna ili limunova je dobra za oksidacije) je rizično.

Tebi je problem što su usb-c kontakti isto "stradali" i oni su isto korodirali/oksidirali. A njih bez dobrog mikroskopa, mirne ruke i adekvatne pincete ima da rodiš mečku da očistiš i ne zezneš telefon.
 
Ne znam da li je od vlage u vazduhu ili je dosao u kontakt sa slanom vodom na moru (nije padao u vodu, vec mozda od vlaznih ruku/peskira), ali usb konektor na mobilnom je pozeleno, vide se tragovi oksidacije... U sustini punjenje radi, ali moram da promrdam malo kabl, brzo punjenje isto proradi kada par puta ukljucim-iskljucim kabl...

Kako ocistiti taj konektor bez otvaranja telefona?
Servis, zamena cele pločice je jedini lek....
 
Probaj umesto štapića za uši da koristiš malu ali čvrstu četkicu za slikanje vodenim bojama ili temperama.
 
Evo slika
 

Prilozi

  • viber_image_2023-08-22_08-47-28-794.jpg
    viber_image_2023-08-22_08-47-28-794.jpg
    59.6 KB · Pregleda: 54
  • viber_image_2023-08-22_08-47-28-916.jpg
    viber_image_2023-08-22_08-47-28-916.jpg
    75.4 KB · Pregleda: 49
  • viber_image_2023-08-22_08-47-28-997.jpg
    viber_image_2023-08-22_08-47-28-997.jpg
    104 KB · Pregleda: 45
  • viber_image_2023-08-22_08-47-29-120.jpg
    viber_image_2023-08-22_08-47-29-120.jpg
    78.9 KB · Pregleda: 52
  • viber_image_2023-08-22_08-47-29-297.jpg
    viber_image_2023-08-22_08-47-29-297.jpg
    106.8 KB · Pregleda: 58
Ovo ti je u principu čisto oštećenje od vode. Kao da je potapan bio. Ovo da je vlaga uradila, nema šanse.
 
Nema tu nekog leka, osim čišćenja običnom pamučnom krpicom.
Tebi je na konektoru ogunjen niklovani zaštitni sloj koji čuva metal od korozije.
Pobriši i koristi dok radi.
Nema pomoći od nekog acetona, alkohola ili bezina. Samo bi upropastio i okolne plastične i silikonske delove, spojeve....

PS
Pomoglo bi tu samo farbanje nekim konvertorom rdje ali je to kritičn opasno i teško odraditi na tako maloj površini, a i ti "rust cobverteri" su obično na bazi vodenog rastvora raznih soli pa je oštećenje samog uredjaja vrlo izgledno.
 
Ovo ti je u principu čisto oštećenje od vode. Kao da je potapan bio. Ovo da je vlaga uradila, nema šanse.
Ma nije potapan 100%. Drzao sam ga mokrim rukama na plazi, bio u torbi od plaze do sobe sa mokrim decijim stvarima...
 
Razumem. Ja bih ovde nosio u servis na zamenu konektora, plus da provere da voda nije prodrla dalje. Ako jeste, moguće i da će kad-tad nešto drugo korodirati i praviti problem.
 
Imam četkicu od slušnih aparata za takve stvari, tj. imao sam :) raspala se vremenom.
Ovako izgleda:
27470-alat-za-ciscenje-slusnog-aparata-alat-za-ciscenje-sa-slusnim-aparanjem-od-10-pcs-cetkica...jpg
I kada izvučeš taj vršni deo sa žicom, unutra je:
92405-10pcs-35-mm-cetkica-za-ciscenje-slusnog-aparata-mala-najlonska-cetka-za-kosu-za-kosu-cis...jpg
Imaš da kupiš takve Interdentalne četkice za zube po dm, lili i sličnim radnjama.
Najbolje sa tim da očistiš. Koristi samo 70% alkohol i polako, skinuće se. Ja lično ne bi ništa jače koristio od tečnosti ili alata, da se ne ošteti nešto drugo.
 
da, da imam te cetkice... nije mi ni palo na pamet da to mogu da koristim... thx
 
Al ste se nalupetali za sve pare, kakvi crni acetoni i alkoholi, cetkica za zube i destilovana voda, 5-10min posla
 
Ako je drzano mokrom rukom na moru, to znaci da je slana voda u pitanju.
To je onda mnogo vece ostecenje nego da je obicna voda, pitanje da li se uopste moze ocistiti nego ce trebati zamena konektora.
So je uzas za elektroniku, par godina sam servisirao vage koje su se koristile u pakovanju kiselog kupusa i tu je so jela elektronske ploce i konektore ko da su termiti.
Iako je elektronika bila zasticena u kvalitetnom kucistu, so je uspevala preko isparavanja rasola da se docepa bakra na ploci i konektora.
Isto i auta kad kupujes iz severnih krajeva gde ima puno sneznih dana gde se posipa so na puteve, nije pametan izbor.
 
da, da, to je od slane vode 200%...

Uspeo sam da ocistim isopropil alkoholom i cetkicom... Sad se fino puni, problem otklonjen za sada...
 
Nazad
Vrh Dno