Šta je novo?

USA - radna viza

Velika je razliku u vožnji šlepera (18 wheeler) na long distance ili kaniona za lokalnu upotrebu. Razlike i između "freelance" i onih koji rade za neku firmu puno vreme a i onih koji imaju svoje vozilo. Šleperi su jako skupi, ispod 100 000 dolara nema ni jako polovnih a krediti su jako skupi i teško se dobijaju. Neznam nikoga koji ga je sasvim otplatio, obično dotraje pre toga i mora da se menja. Kilometraže su ogromne, 3-4000KM/milja je sasvim uobičajeno. Šleperi naše firme su imali ture Toronto>Detroit>Vancouver>Orlando>Laramy Tx,>Nashwille Tn> Toronto, sve gde je naša krporacija imala fabrike i skladišta. Uvek po 2 vozača a neki su vodili i žene. Sve je bilo drop&pick up, ostaviš jednu prikolicu, povežeš drugi i odmah ideš. Jedini zastanci su na vagama i Truck Stop mestima za hranu, tuširanje i eventualno gorivo. Popravke su jako skupe, čak i tada kada sam ja bio tamo, nema šnse da mehainačar tek pogleda vozilo ispod 1000 dolara a tek popravke na putu dranje neopisivo.
Stvarno iscrpljujući posao, nije za svakoga i ne traje više od godinu dve pa se obično traži lokalni prevoz zbog odmora. Postoje i tranzitna skladišta koja rade 24/7, dovezeš prikolicu, ostaviš u dvorištu i odmah pokupiš drugi i ideš dalje, Onda oni pretovaruju u druge šlepere ili manje kamione i dostavna vozila. Jedan od mojih naj starijih prijatelja je 10ak godina vozio duge ture ali se poslednjih godina skrasio na 5ton kamion i prevoz hleba i peciva na oko 100-150 KM oko grada.
Za nekog novodošlog ili privremenog, nema šanse da se dobije takav posao.
Za druge (ne)kavlifikovane i privremene poslove, naj bolje se prolazi na samom jugu gde ima puno nelegalaca. ne pita se mnogo za dozvole itd. ali tu se niko takav nije obogatio.
Mora da se ima i dobar pokrovitelj (rođak ili baš dobar drugar) bar za neko duže vreme. "culture shock" je ogroman, ako samo odeš sam poješće te za doručak.
Postoje i nezvanične "mafije". U kanadi recimo, ako nisi italijan ili portugalac teško da se dobiju građevinski poslovi.
 
^ Portugalci? Otkud oni u monopolu na građevinu u Kanadi?

Izvinite za OFF.
 
Pozdrav kakva je situacija za radnu vizu za visoko kvalifikovane tipa DevOps? Nadje se poslodavac preko LinkedIn i sređuje H1b? Koliko traje proces jel prošao neko, hvala
 
Drug dobio posle 5 godina cimanja, kao kuvar nacionalne kuhinje, hu pasos ima. Kuva gulas😂
 
Nemoj porediti Hu pasoše i Sr, nebo i zemlja! Mislim da su i dalje Mađari i Hrvati jedini iz Eu kojima ne treba bilo kakva viza za ulazak u USA
 
Nemoj porediti Hu pasoše i Sr, nebo i zemlja! Mislim da su i dalje Mađari i Hrvati jedini iz Eu kojima ne treba bilo kakva viza za ulazak u USA

Ja sam poprilično siguran da (skoro) sve članice EU mogu bez vize u USA, postoji jedino ta ESTA forma koju treba ispuniti.

A za HU pasoše znam sa sigurnošću situaciju: posedujem HU pasoš, 2019. sam godine putovao u Ameriku, tada sam jedino morao da ispunim ESTA, platio nekih $15 dolara, pa sam u roku od odmah dobio "vizu" koja je važila 2 godine i bez praktičnog ograničenja u broju putovanja.

E sad, u februaru 2021. godine je Amerika prvi put promenila uslove za HU pasoše: svi ti mađarski državljani koji su se rodili van Mađarske, bez obzira i ako žive i/ili rade u Mađarskoj/EU/gde god, moraju da apliciraju za redovnu turističku/biznis vizu, znači ESTA ne radi posao više za njih (nas). To u praksi tako izgleda da kreneš da ispuniš ESTA formu, izabereš državu rođenja (koja nije Mađarska), i automatski te sistem odbije.

Ove godine, pre par meseci, nova promena uslova za mađarske državljane (sad za one koji su se rodili u HU): ESTA važi samo za jedno putovanje i samo za jednu godinu. Znači za svako putovanje ponovno apliciranje za ESTA.

(Razlog za sve te promene jeste malverzacije sa mađarskim državljanstvom, ali eto da ne idemo u offtopic, nije ni važno.)
 
Malo izlazim iz teme, ali ako nisi visokokvalifikovani radnik nemoj u US. Moj dobronamerni savet.

Kao niskokvalifikovan radnik, u prvoj generaciji te čekaju smene od po 10, pa i 12± sati ako želiš da se laktaš, napreduješ i izgradiš nešto. Ako danas treba odraditi smenu od 16h, ima i da odradiš.

Kao nekvalifikovani radnik koji krećeš od nule, ako nećeš minimalac, nema tamo odradio sam svojih 8h i kući. Radiš dok ne završiš zadatke. Ako ti nećeš ima ko hoće, ljudi iz celog sveta se guraju da odrade taj posao, široka vrata. Među njima onih koji su navikli u svojim državama da rade toliko za šaku pirinča.

Nije to stvoren sistem za radnika, već za onoga ko zna da stvori nešto od te radne snage. Sad ti znaš da li si ovo prvo ili ono drugo. Zato eksponencijalno raste problem sa beskućnicima i lošim kvartovima. Ljudi koji se ne snađu i pucaju u takvom sistemu.

Ako baš hoćeš englesko govorno područje, vijaj Irsku, vijaj Kanadu. Ili kreni da učiš nemački, norveški...
 
Poslednja izmena:
Није златно време за норвешки, али би систем требало да је још увек бескрајно хуманији од америчког.
 
Nije ni u kanadi mnogo lakše ali je civilizovanije a imaju određenu kvotu, mislim da je ove godine oko 350 000 useljenika (prednost) i radne snage (uglavnom sezonci).
 
Nazad
Vrh Dno