Šta je novo?

Upomoc Mac OS 9.2

dsc64am2

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.08.2009
Poruke
203
Poena
169
Neka mi neko kaze kako se gasi racunar (ma koliko to smesno zvucalo) imam G3 koji ima instaliran mac os 9,2 na nemackom (ili nekom drugom meni nepoznatom jeziku sve radi, ali ja nemam pojma kako se gasi racunar osim na dugme, ili bilo bi jos bolje ako neko zna da negde na netu ima neki tutorial kako sta radi, dok ga ne prekrstim na xp
 
Za jezik, mislim da ne može kod Mac OS 9 da se promeni na već instaliranom sistemu. Može samo da se instalira engleska verzija.

A da ga "prekrstiš u XP" ne možeš nikako jer taj računar nema Intel niti AMD procesor već IBM PowerPC G3 (odatle mu ime). Mislim da na G3-ke možeš da instaliraš sigurno Mac OS X 10.3, možda 10.4 (zavisi od brzine procesora).

Ali ipak idi na www.macserbia.org pa Forum, tamo znaju sve o starijim Mac-ovima.
 
uh, brzina procesora ako se ne varam je 350mhz i ima 320mb rama, lepo radi (sobzirom da sam ga malo pre kao neispravnog platio 150din) ali je na nemackom nista ne razumem, neznam ni nasta da kliknem da ga ugasim vec ga gasim na dugme.
A sta je sa onim warez verzijama xp za mac? Mozda je glupo pitanje ali moram da pitam
 
ma da si platio i 0 dinara, opet je neupotrebljiv ako je na nemackom a ne znas isti :S
 
trenutno je u upotrebi slusam muziku, samo jos kada bi mi neko sapnuo sta treba da pritisnem da se ugasi da ga ne gasim na taster, pa ako nemoze windows nekako cu da namestim neki mac os na engleskom, samo sto nemam predstavu kako ali otom potom.
 
A sta je sa onim warez verzijama xp za mac? Mozda je glupo pitanje ali moram da pitam

Ne, na taj Mac ne može nikakav Windows, samo Mac OS ili Linux.

Idi na link koji sam ti ostavio, registruje se na forum i pitaj tamo za instalaciju Mac OS X-a za taj G3.
 
Hvala, pitacu ih, sad nesto razmisljam ni taj linux ne zvuci kao losa ideja, ma mnogo mi je konfuzan nista nemogu da se snadjem, skidao sam hdd kacio na normalan PC sa XP naravno ni u biosu ga nije prepozanao a o windowsu i da ne pricam.
 
bravo za mene provalio sam kako se gasi racunar a da nije metoda kofa vode
 
ne ovo moje cudo ne reaguje na ALT, da li je problem to sto koristim tastaturu za PC ili sta nemam pojma, odoh da ucim, a kada uhvatim malo vremena pravac forum pa cu valjda nesto skontati.
 
Moguće da za Option trebad da se pritisne Win taster.

Na PC tastaturi redosled je: Ctrl, Win, Alt
Na Mac tataturi je: Ctrl, Option, Command

Tako da je jedino sigurno da je Ctrl tu gde bi trebalo. Ali na Apple tastaturama, na Option tasteru pored ⌥ (znak za Option) piše i Alt. Tako da kada se na Mac prikači PC tastatura moraš da probaš koji od Command i Option je na Win tasteru a koji je na Alt-u.

Inače oznake koje se pojavljuju u menijima u Mac OS-u su:
^ Ctrl
⌥ Option
⌘ Comannd
 
Poslednja izmena:
i to sam shvatio ali hvala, a ovaj moj mali zeleni (plavo beli) ne reaguje ni na option ni na komand na levoj strani tastature dok se pali, nije mi palo na pamet da probam desne tastere, inace tastatura kada se zakaci na pc radi normalno. primetio sam da kada se klikne na prazno desni klik misa ne pojavi se nikakav meni kao na win i linux. a najgore od svega je sto je na nemackom da je na engleskom ne bih ni planirao da menjam sistem neko vreme vec bih polako hvatao cake sta je gde ovako klikcem ko blesav okolo a neznam ni sta pokrecem, shvatio sam da kada se pokrene neki program i klikne na kockicu u levom uglu taj program valjda ode u stend by sledeci put ga skoro trenutno poktrene a da se gasi na comannd i Q (bravo za mene)
 
Probano i sa tasterima na desnoj strni tastature medjutim on dize kako dize mac ne nudi nista od opcija, da li uopste moze da funkcionise normalno tastatura za PC na njemu, probao sam slova rade, i za sve od F1-F15 nudi sta hocu da stavim kao precicu ali tokom dizanja ne reaguje na command i option ma gde bili na win tastaturi.

Svaka ideja dobro dosla
 
Ima li neko jos neku ideju. osim da pocnem da ucim nemacki?
 
Vratio sam se korak nazad, nekako sam uspeo da iz podignutog 9.2 instaliram 9 na engleskom. sada jos da nadjem 10.3 ili 10.4 i da vidim kako se on instalira.
 
E ovako...znaci bolje da uradis update za firmware koji skines odavde:http://support.apple.com/kb/ht1395
Nadjes koja je tvoja masina i kliknes na plavi broj...mislim da je za tvoj 75128. Klik pa u gornjem desnom uglu imas download. Kad si skinuo,samo klik na to i on ce sam odraditi ako je potrebno,a ako nije ispise da nije. :) U glavnom bolje ovo da odradis jer ako nisi a skines 9.2 onda mozes samo preko drugog Mac a da odradis preko FireWare a. Ako si ovo odradio...skines na Pc u Tigra (OSX 10.4) cd verziju. Mozes da googlas a mozes i na piratebayu,cini mi se da sam ja taj skidao tada. Kad si to odradio,narezes ga kao Win znaci kao image file samo promenis na kraju naprimer Tiger.toast u Tiger.iso. Kad si ga narezao i radi ti optika samo ubacis cd i instaliras. Ako si vec Windows instalirao znaces i ovo,cak je ja mislim i lakse. Predlazem ti Tigra jer mnogo vise programa imas za njega nego za prethodni takozvani Panter. A nije bas nesto sporiji...za Tigra ti treba 256 Mb rama znaci da ce biti o.k. Naravno od 350 Mhz a nemoj mnogo ocekivati,nije bas za flash player...slika koci dosta ali muzika iliti glas je o.k.! U glavnom za obican internet je o.k. i za gledanje filmova ili slusanje muzike.
Ako nesto ne ide ili zapne javi.
 
sad citam da ima dvd rom onda skines dmg file i isto tako narezes kako sam malopre napisao...znaci promenis .dmg na .iso i narezes u neru isto kao Windows. To je to.
 
firmware sam nabavio a radim i po pitanju tigra, sada cu da updatujem firmware pa cemo da vidimo za dalje
firmware je bio u bin formatu, mac os 9 ga je raspakovao i valjda nesto instalirao toliko je brzo proslo da nisam stigao da procitam, pojavi se folder sa tri ikonice readme i dve ikonice na koje kada kliknem pise firmware is up to date, valjda je to to.
 
Poslednja izmena:
Skinuo sam tigra sa the pirate bay, promenio mu extenziju iz tiesto u iso o narezao na xp pomocu nera. ali kada ga ubacim u mac napise da je disk unreadable a nece ni da butuhe sa diska kada drzim c.
 
Neće tako da može.
Moraš da narežeš iz utility-a na Mac OS-u.
Vidi da ti neko nareže butabilne diskove na Mac-u, pa onda instaliraj.
 
e nazdravlje, a kako sam onda narezao iso za 9.0 (na win) i radi. ne butuje ni njega ali ga je tadasnji 9.2 otvarao i instalirao sam ga nekako
 
Ne znam kako ti radi 9, ali do sada su se mnogi žalili da novija instalacija (OS X) kada se reže preko Win-a obično neće da butuje, a kada se odradi preko disk utility-a iz OS X-a radi kao sat.
E sad, tebi radi OS 9.2 koju si narezao iz Win-a. Ne znam, ali najjednostavnije ti je da zamoliš da ti neko nareže 4 instalaciona CD-a iz OS X-a i tako instaliraš Tigra. Evo, ja imam i mogu ti free of charge to uraditi, samo ne znam kako da ti ih dobacim. Ustvari, vidim da si iz Mladenovca, a ja ću ići sledeće nedelje, pa mogu da ti dobacim, ako ti nije hića.
Pozz
 
Meni je radilo i sa win-a,koji sam tada jos koristio mada se ne secam dali sam narezao sa Nerom ili sa PowerIso. Sad vidim da RingeRaja ide do tebe...to ti je bolja varijanta,ali ako hoces javi se. :)
RingeRaja...ima dvd pa moze i obican Tigar.
 
Program se zove Transmac, skines ga na PC i sa njim narezes disk direktno u butabilnom formatu za Mac-a(probao nekoliko puta):d

E, da... Ako je imidz osX-a u .dmg formatu moras ga prvo raspakovati, takodje sa
Transmac-om. i naravno, rezi sto sporije mozes.
 
nije fora da mi vi posaljete gotov cd (dvd) vec da se ja malo pomucim, ali ako nista ne uradim cucemo se sledece nedelje pa cemo nekako resiti tu dostavu cd-a.

9.0 koju sam rezao sa win a koju sam instalirao na G3 je bila u nrg formatu, a sve koje sam skinuo za 10.3 i 10.4 su ili iso ili dmg, probao sa sam i taj transmac, raspakuje dmg na malo veci dmg i nareze na 2,5x na dvd-rw ali G3 opet napise unreadable. kao i za svaki iso koji ubacim, mislim da bi moglo ako bih konvertovao (nekako) iso u nrg.
 
Onda ti taj DVD-ROM slabo cita DVD-ove.:D

Sada videh da koristis DVD-RW, probaj transmacom na obican DVD-R. Postupak je sto posto ok, e sad pitanje je i da li si skininuo odgovarajuci osX.
 
Poslednja izmena:
I ja bih rekao da DVD čitač u Power Mac-u ne podržava taj RW disk. DVD rezač na mom MacBook-u Late 2008 ne može da pročita RW diskove ako se narežu na određen način (valjda sa UDF fajl sistemom). Taj 12 godina star drajv je tek ograničen.

Ali stariji optički drajvovi su stvarno bili kvalitetni. 12 godina i još je čitav. Moj CD čitač star 8 godina još radi. Jedini razlog što noviji drajvovi nisu odapeli je verovatno što ih već par godina vrlo retko koristim (opšte poznat trend).
 
Poslednja izmena:
hej...a jesi ti siguran da imas dvd a ne cd??? :)
 
Nazad
Vrh Dno