Šta je novo?

Hardver Upgrade kompjutera

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

negovan90

Cenjen
Učlanjen(a)
20.10.2013
Poruke
179
Poena
170
Pozdrav drugari, hteo bih da uradim upgrade kompa, trenutno posedujem:
Ryzen 5600x
Arctic freezer 34 esports duo
Asus dual 3060ti
G skill 2x8gb 3600mhz cl16
Asus x470 prime pro
M2 500gb
Samsung ssd500gb
Nzxt c850
Cooler master td 500 mesh
Monitor: AW2521 HF 240Hz
Igram najvise CS:GO, radim nesto malo oko muzike(muzicar sam), i ostalo je web.
Zelim da iskoristim vec sad kad su normalne cene da updejtujem sve sto mogu, isao bih jedno po jedno, a mozda i sve odjednom, zavisi koliko para moram da odvojim 😂
Krenuo bih prvo od procesora(pa redom sve, jel moze preporuka ?
 
Nema potrebe da upgradeujes ista vezano za komp na osnovu tvoje upotrebe, nista od navedenog nije zahtevno. U cemu konkretno ti nije dovoljan?
Bolje nadogradi zvucnike/DAC/slusalice u zavisnosti sta imas trenutno.
 
Ma voleo bih da ubacim novi procesor koji je izasao, ddr5 ram i graficku barem malo jacu, jednostavno volim da malo poboljsam jos, sluske imam logitech g735 white wifi, monitore za muziku isto imam, a i eksternu zvucnu
 
Onda moraš celu platformu da menjaš ako želiš 7000 seriju i ddr5. Da imaš neki iole primetan napredak (u sirovim performanama, ne i u realnom radu), onda ne gledaj ništa ispod 7700x.

Nije jeftino, ima tu i tamo početnih boljki (iako je prošlo neko vreme od izlaska sistema...), ali tako je kako je.

Ako ti je baš zapelo da menjaš nešto, onda menjaj procesor za 5800X3D naprimer. ALI OPET, nema garancija da će ti to značiti išta u tvom poslu i da ćeš primetiti nešto konkretno (za CSGO možda i primetiš iskren da budem).
 
Ako ti je baš zapelo da menjaš nešto, onda menjaj procesor za 5800X3D naprimer.
@negovan90 Za CSGO se ne isplati 5800x3D, u odnosu na 5600. 5600 bi trebao da daje vec ~220 min FPS i 360 avg FPS.

5800x3D ce dati ~15-tak vise min FPS, ~10-tak vise avg FPS (u HWUnboxed test-ovima, sve na medium). Ali sad uskoro stize CSGO Source 2, pa ce to promeniti sta ce trebati za CSGO, najverovatnije ce biti vise memory bound.

7700x daje oko ~130 vise min FPS, ~195 vise avg FPS u odnosu na 5600, otprilike lepih 50% vise se dobije. i to je vec lep skok, mozda vise za nove 480/500/540Hz monitore.

Mozda najbolje 7600 posto i on da je solidan ~30% skok u odnosu na 5600. I onda ostavis mogucnost da predjes na 7800x3D ako Source 2 verzija bude zahtevala to. ili jednostavno 7700x posto je on trenutni no.1 procesor za CSGO.



 
@negovan90 Za CSGO se ne isplati 5800x3D, u odnosu na 5600. 5600 bi trebao da daje vec ~220 min FPS i 360 avg FPS.

5800x3D ce dati ~15-tak vise min FPS, ~10-tak vise avg FPS (u HWUnboxed test-ovima, sve na medium). Ali sad uskoro stize CSGO Source 2, pa ce to promeniti sta ce trebati za CSGO, najverovatnije ce biti vise memory bound.

7700x daje oko ~130 vise min FPS, ~195 vise avg FPS u odnosu na 5600, otprilike lepih 50% vise se dobije. i to je vec lep skok, mozda vise za nove 480/500/540Hz monitore.

Mozda najbolje 7600 posto i on da je solidan ~30% skok u odnosu na 5600. I onda ostavis mogucnost da predjes na 7800x3D ako Source 2 verzija bude zahtevala to. ili jednostavno 7700x posto je on trenutni no.1 procesor za CSGO.




Ma uzecu 7700x odmah, jel moram i plocu da zamenim ?
 
Ma uzecu 7700x odmah, jel moram i plocu da zamenim ?
I plocu i RAM, nece biti jeftino. Vidi da li ima neki bundle na mindfactory ili caseking. U Americi dele sakom i kapom za dzabe sve vec mesecima (za samo 500 eur 7700x + solidna X670 ploca + 32GB RAM-a na newegg-u, a u microcentru je jos jeftinije)


Ako nema na mindfactory ili caseking nekih combo-a, onda ovde imas sve nemacke prodavnice ukljucujuci Amazon:


Ako nemas potrebe za PCI-E slot-ovima Gigabyte B650M DS3H je fenomenalan izbor, HWUnboxed ju je nahvalio a samo 177 eur:


Ako ti treba pune velicine ATX one su oko 210 eur, samo preskoci sve Asus Prime jeftine, odnosno sve Asus ispod TUF serije, absolutni su krs, samo za u kantu (za sve osim iznad 7600)

Samo procesor je 344 eur :

 
Poslednja izmena:
nema nikakve potrebe ništa da menjaš.
to što bi dobio je neprimetno golim okom i u svakodnevnom radu, a pare koje bi dodao za (nepotreban) apgrejd nisu zanemarljive.

bukvalno bi spalio oko 500 evara.

do izlaska sledeće generacije procesora (~godinu dana) , ne diraj ništa.
 
Ako ces vec da menjas, onda sacekaj do kraja aprila i uzmi 7800x3d i zavrsi za narednih 2-3 godine, a grafiku kupi krajem godine.
7800x3D ne radi nista bice sporiji od 7700x u CSGO.

I pod dva videh sad imaju combo bundle 7700x + B650 ploce sa ustedom od 70 eur sa kodom do 1 aprila, tako da nikako tvoj savet
to što bi dobio je neprimetno golim okom i u svakodnevnom radu, a pare koje bi dodao za (nepotreban) apgrejd uopšte nisu male.
Itekako primetno u CSGO, za onog ko pika
nema nikakve potrebe ništa da menjaš.
Sad je najbolja prilika dok AMD daje 70 eur kod-ove da se rasprodaju bez 3D cache-a chip-ovi, a posto nista ne radi 3D chip-ovi za CSGO, absolutno je pogresno cekati.


448 eur je 7700x + B650M PG Riptide, odlicna Gigabyte Gaming X 10 eur skuplja, full atx tu jos ~20-25 eur iznad. To je odlican deal, ispadne sigurno ispod 600 eur sa jos 2x16GB memorijom.


1677669779.webp


+ 2x16GB komad memorije (sto su HWUnboxed + Buildzoid) aminovali kao 2-3 najbolji komad memorije za ryzen procesore je 135 eur samo (G.skill verziju CL36-36-36 na 6000MHz su aminovali kao najbolji komad koji moze da se kupi trenutno, a Flare ima nizi hladnjak, pa je kompatibilno vise vazdusnih kulera sa njima = jos bolja kombinacija.

 
Poslednja izmena:
Ode Miki dok si rekao piksla xD, kako ce da se rasproda ovo sve u Nemackoj (zbog HWUnboxed video snimka i pogotovo sto su ljudi krenuli da izvlace pare iz Banaka u Evropi, iz straha da krece Globalna "Dafina Kriza"

(i ne ovo nije finajski savet, niti pratim detaljno kako se krece situacija, samo sam video da su 3 banke za sad pale u Americi, da Ameri flip-flopuju hoce li nece li, koliki li ce i kako ce bailout, zadnje sto videh je da sva privatna lica iz Banke Silikonske doline dobijaju maksimalne bail-out-ove [sto je kompletan preokret od kako je Americka vlada u petak rekla da ce sve da ih pusti niz vodu], i da su vrednosti akcija gomile banka izgubili 50% ako ne i vise vrednosti [sto ne govori nista kakva je situacija konkretno])

Iskreno nisam siguran ni taj kit iznad koliko je brzi, samo primarna latencija je manja ostale sekundarne su vec, doduse samo trecerazdne su bitne.

Edit: Proverih ovaj iznad sto si naveo 30-38-38 je onaj sto je HWUnboxed istestirao, sto, ovi jeftiniji Flare su 36-36-36, opet najbitnije su latencije koji tu nisu ispisane, i Steve iz HWUnboxed se dotakao sporijih Flare kit-ova, i rekao da bi trebalo da budu jako blizu

Mozda ima vise detalja kod ActuallyHardcoreOverclocking (Buildzoid-a), ali iz iskustva kako je bilo sa DDR4, razlike bi trebalo da budu bas male.
 
Poslednja izmena:
Iskreno nisam siguran ni taj kit iznad koliko je brzi, samo primarna latencija je manja ostale sekundarne su vec, doduse samo trecerazdne su bitne.

Edit: Proverih ovaj iznad sto si naveo 30-38-38 je onaj sto je HWUnboxed istestirao, sto, ovi jeftiniji Flare su 36-36-36, opet najbitnije su latencije koji tu nisu ispisane, i Steve iz HWUnboxed se dotakao sporijih Flare kit-ova, i rekao da bi trebalo da budu jako blizu

Mozda ima vise detalja kod ActuallyHardcoreOverclocking (Buildzoid-a), ali iz iskustva kako je bilo sa DDR4, razlike bi trebalo da budu bas male.
Ipak nisu toliko blizu ovi 36-36-36 ravni. Builzdoid (ActuallyHardcoreOverclocking), je rekao da je Samsung losiji, a Hynix bolji, da Hynix po default ima bolje tercijalne/trecerazredne latencije. 36-36-36 ravno je Samsung, a 30-38-38 i 32-38-38 su Hynix.

Tako da ipak nisu best-buy ovi 36-36-36 Flare X, jer su 32-38-38 neznatno skuplji. Za trident je veca razlika, mada mislim da se opet isplati do 30 eur ko sto je bio ovaj iznad sto @PlotTvist spomenu.
 
Iskreno ja ne bih ništa dirao ako baš hoćeš nešto onda 5800x ili onu 3d verziju istog 32 Gb memorije i možda 6700xt ili 3070ti, SSD koji ima više prostora...i to je to...

Ako hoćeš ddr5 to ti je praktično novi komp...mora da se kupuje ploča, procesor memorija minimum. Onda bi za prvo vreme mogao da zadržiš PSU i Grafičku.
 
Ja bih jedino dodao RAM i veći SSD ako ima potrebe. Za CSGO upgrade treba eventualno razmišljati ako konačno izađe Source 2, kako se spekuliše već duže vreme, ali sada je navodno priča stvarna i treba beta u narednih mesec dana (mada opet Valve je u pitanju tako da možda i ne).
 
Tek krajem meseca se vracam za Srbiju, i obavezno cu odraditi i saljem, interesuje me samo sad za koliko da prodam stare komponente, koja bi realna cena bila:
Ryzen 5600x
G skill 2x8gb 3600mhz cl 16 RGB
X470 prime pro
 
Procene nisu dozvoljene
 
Da se nadovežem na ovu temu...
Trenutni računar mi je:
ryzen 2600
msi b450 tomahawk
2x16gb 3000mhz corsair
rx 580 8gb nitro+
Naručio sam rx 6800 tako da postojeća grafička ide na prodaju. Međutim vidim da će mi procesor biti usko grlo tako da moram da ga menjam. Mislim da uzmem ryzen 5600 jer mi je to najjeftiniji upgrade. Nego šta mislite da li da prodam i matičnu i uzmem neku b550 matičnu i uparim je sa 5600? Koja matična bi bila korektna i stabilna što se tiče vrm?
Nešto povoljnije što sam ja izdvojio je:
Asrock b550m steel legend(115-120e u mađarskoj)
Asus tug gaming b550m plus(125-130e u mađarskoj, kod nas 17000din)
Msi b550 gaming plus(18300 kod nas)
Asus rog strix b550-a gaming 18400 kod nas)
Ram ne bih menjao mada koliko je jeftin možda bih uzeo 2x16gb.
Šta mislite da li da menjam samo procesor ili i matičnu sa njim?
 
Greška u kucanju. Imam 2x8gb. To je isto dosta za sad.
Da znate. Da prodam grafičku i procesor i dodam 20-40e i kupim drugi procesor. Ako već hoću i ploču onda moram skoro 150e, a sa ramom čak i do 200e.
 
Nema potrebe da to radiš. Ta ploča je odlična. Za 5600 je top. Da napišem nekoliko stvari koje češ morati da uradiš. Prva je da apdejtuješ bios. Kod nekoliko ploča b450 sam morao to da uradim.
Ono novca što si planirao za ploču, bolje dodaj u ram. Prodaj taj što imaš i kupi 2 x 16 . Ta matična ploča u kombinaciji sa ovim procesorom može da radi i na 3600 Mhz. Najbolje je da memoriju kupuješ kod nas. I ovako je jeftinija. Kupi Kingston sa 10 godina garancije online. Ako ne uspeš da je nategneš na 3600 da možeš da zameniš za drugi. Nadam se da imaš NVME ?
 
Da, update biosa svakako. Još uvek teram vremešni samsung 850 evo ssd. 😁
 
Nazad
Vrh Dno