Šta je novo?

Upgrade - da ili ne ?

ogio81

Čuven
Učlanjen(a)
22.03.2002
Poruke
86
Poena
609
Ovako, trenutna masina izgleda ovako:

Sempron 2600+
ABIT NF7 v2.0
512MB Corsair Value (2x256)
Sapphire Radeon 9600Pro Ultimate Edition

Masina prvenstveno treba da bude jaka za graficki dizajn
(rad sa velikim formatima, 3D rendering ...) i naravno poneka igrica u slobodno vreme...

Verovali ili ne, Sempron 2600+ (1.83GHz) mi ne radi znatno brze od Athilon-a 1800+ koliko sam ocekivao, iako imaju isto cache memorije. Zbog toga bi da predjem na jaci procesor medjutim postavlja se cuveno pitanje AMD vs INTEL.
Naravno, memorija mora da ide na 1GB. Overklokovanje se ne uzima u obzir.

1) Da li mi je pametnije uzeti A64 ili pun P4 za moj posao?
2) Koja ploca uz procesor koji ste mi preporucili?
3) Da li uopste da radim upgrade jer ne znam koliko dobijam u performansama u poredjenju sa ovom starom? Navedite okvirno vase misljenje u procentima.

Budzet je ogranicen oko 200-250 evra.

Unapred zahvalan svima koji, po ko zna koji put, odgovaraju na ovaj tip pitanja
 
Sacuvaj parice i skupljaj za DualCore AMD. Nezam samo zasto si ocekivao da Sempron 2600+ radi puno bolje od 1800+ koji radi na 300MHz manjem taktu. Lepo mu ga ti daj po 200MHz magistrali i ako treba povecaj malo napon CPU-a do 1.7-175V obavezno ugradi dodatni ventilator u kucistu ako to vec nisi i to je to....
 
I jos nesto -ukoliko ti je bitan Open GL, uzmi neku nVidia karticu jer su tu ispred ATI-ja za generaciju ispred.

A sto kazes za procesor,pa sta te cudi,tvoj stari XP 1800+ je radio na 1.6Ghz a ovaj novi na 1.83GHz,pritom imaju istih 256kb cache-a,a sto se tice onoga 1800+ i 2600+ stvar je u tome sto je kod Semprona procesor rejting uporedjivanje sa Celeronom a kod XP-a sa Pentiumom 4 (mada je AMD objsnjavao kako je to satro poredjenje sa Athlon-Thunderbirdom,da ne smaram dalje mozes na benchovom testu Athlon XP jezgra da nadjes opsirnije)
 
Poslednja izmena:
A i jos plus Sempron radi na 166 MHz FSB, a taj Athlon na 133 MHz.
 
Pazi ovako... Ako ti je prvenstveno bitan rad sa velikim formatima (tipa B1 i sl.), samo sto vise memorije. Znaci prodaj tih 2x256 i uzmi lepo 2x512 i makina ima da poleti. Kao sto rekose proc. bi mogao da dignes na 200FSB, ne bi trebao da bude problem, a ako si bas protiv klokovanja resenje na krace staze bi bila zamena semprona za neki Barton 3000+, ili prelazak na A64 platformu (koja ce te izaci i dosta skuplje). Kartica ti je u redu (za 2D tipa photoshop i sl.), dok bi za 3Dmax vise legla neka nvidia. Nisi napisao koji moitor imas...mozda bi bilo bolje da uzmes samo giga rama, a ostatak potrosis na dobar monitor posto je on na prvom mestu za ovakav posao.
Poz.
 
Mislim da bi skroz bespotrebno bilo da prelazi sa Semprona na Bartona na 3000+ koji vishe nepostoji... Neznam ni zasto si to rekao a plus taj Barton i ako ga nadjes je neopravdano skup.Pa zar nije lakse predji sa Nforce 2 na Nforce 3 ili 4 ploce sto podrazumeva neki AMD S754 ili S939.Ali ko kaze i da mu neki Intel na 3.0 nece odraditi posao.Sve je stvar da vidis sta ces naci povoljnije..
Svog Semprona mozes slobodno dici na 200 Mhz Fsb. jer ti je i memorija verovatno DDR400 sto nebi trebalo nikakvih problema da pravi.
 
...Naravno da je lakse preci na nforce3 ili 4...ako imas para za to. Na Bartona sam i mislio eventualno polovnog da ga nadje, jel u tom slucaju menja samo CPU, tj ima doplatu od nekoliko desetina evra + tog semprona. Ako menja kompletnu platformu-to je veci trosak. Niko ne kaze da mu intel na 3 giga nece zavrsiti posao...zavrsice mu i sadasnji kompjuter...samo malo sporije. Sve zavisi iz "kog ugla" se gleda. Recimo ja slican posao radim na HP radnoj stanici sa 2 xeona, 2 giga rama, 3scsi diska, quadro grafikom...pa mi je i to cesto sporo. Za takav posao u stvari i nije najbitnija procesorska snaga-vec kreativnost, masta i naravno poznavanje rada u samim programima :)
poz.
 
Poslednja izmena:
Ajde da rezimiramo:

Ako zelis na upgrade da potrosis 40-50 EUR onda:

1)Zameni memoriju 2x256mb za 2x512mb

Za 120-150EUR onda:

1)Zameni memoriju 2x256mb za 2x512mb
2)Zameni graficku za neku nVidiu (ako ti je vazan Open GL)

Za 150-180EUR:

1)Zameni memoriju 2x256mb za 2x512mb
2)Zameni graficku za neku nVidiu (ako ti je vazan Open GL)
3)Zameni Sempron za fabricki otkljucani Barton 2500+ ili jos bolje Mobile Barton 2500+(zasto ne neki brzi Barton -zato sto su ovi izuzetno jeftini a strava se klokuju)

Za 180-250EUR

1)Zameni memoriju 2x256mb za 2x512mb
2)Zameni graficku za neku nVidiu (ako ti je vazan Open GL)
3)Zameni plocu i procesor za nForce 3 (Socket 754) i Athlon 64

Za 250-350EUR

1)Zameni memoriju 2x256mb za 2x512mb
2)Zameni graficku za neku nVidiu (ako ti je vazan Open GL)
3)3)Zameni plocu i procesor za nForce 4 (Socket 939) i Athlon 64,stim sto u ovoj varijanti naravno uzmi PCI-Express graficku.
 
Nazad
Vrh Dno