Šta je novo?

Uparivanje 2 različite memorije DDR4

DjoleMC

Slavan
Učlanjen(a)
18.04.2005
Poruke
2,511
Poena
445
Imam plocu MSi B560M PRO-VDH WIFI.

Uz nju sam kupio 16gb ddr4 3200 g.skill memoriju. Danas sam hteo da dodam jos 16gb, ali posto nisam nasao istu, uzeo sam geil 16gb 3200mhz.

Medjutim, cim sam stavio novi stick, racunar je poceo cudno da se ponaša.
Kad se ukljuci prvo je 15-20 sekundi crn ekran sa kursorom na sredini. Posle toga prijavi da je ubačena nova memorija. Odem u bios i podesim xmp profil, butuje se windows, ali nekad vidi 16, nekad 32gb i komp se cudno ponasa. Pocinje da prijavljuje neispracne usb uredjaje, aida64 stress test nece ni da se pokrene, itd..

Pitanje je da li da se cimam sa podešavanjem, i da li je moguce uopste, ili da vratim ovu i porucim jos jedan isti g.skill preko kupujem prodajem?

Mislim da ovaj geil ima i dosta losije latencije i da radi na 1.2v a g.skill na 1.34, to nisam peimetio prilikom kupovine, verovatno je i tu problem.
 
Da li možeš da pročitaš sa kutije tačnu oznaku Geila koju si kupio kao i tačnu oznaku G.Skilla koji već imaš? Da li imaš najnoviji BIOS za tu ploču?
Da li se sistem ponaša stabilno na JEDEC brzinama tj. kad nije upaljen XMP (2133 i 2400 MT/s)?
 
Procitacu sutra pa cu napisati. Za bios moram da proverim koja je verzija.

Kad nije upaljen xmp tad je prvi put i video 32gb, ali i dalje post traje predugo
 
Zaboravih pitati: koji CPU imaš? Isto tako, testiraj taj novi zasebno da li radi ispravno.
 
Ovako:

16GB DDR4 3200MHz Geil GAP416GB3200C22SC
G Skill Aegis F4-3200C16-16GIS (ovo je iz Aide, nemam kutiju)
Cini mi se da su prilicno razlicite, i voltaza i latencije. Nisam se odavno zezao s tim, pa nisam obratio paznju.

CPU je I5 11400F.

Bios je izgleda mator 2 godine.::oops: Sad cu da skinem update

Evo slika iz cpu-z za g skill. Ne znam zasto ploca preporucuje da se moduli stave u 2 i 4 slot :/

1695960108210.png
 
Ubacio sam bios update (zadnji put sam to radio dok se radilo sa diskete :D ).
Situaci je sledeca:
ploca se unormalila, u smislu da post prolazi normalno.
Kada iskljucim XMP, imam 32gb ali rade na 1333mhz tj 2600
Kad ukljucim XMP vidi samo 16gb (g skill) na 3200

USB se takodje unormalio, ali i dalje aida nece da otvori system stability test. Mozda je nesto drugo, samo slucajnost. Ipak, radi sa jednim stapom.

Evo i cpu-z geil memorije:
geil.png

Koliko vidim napon je ovde problem, i CAS je dosta losiji :/
 
Zato se prodaju uparene memorije. Svako dodavanje nosi rizik ---> isti slučaj kod mene. Moj ti je savet da prodaš obe memorije kolko daju... i kupiš dve uparene. i ćao. Tako ću i ja da uradim, ako rešim da se vratim na windows :) Linux to toleriše...
 
Ma vraticu ovu novu i kupicu jos jedan g.skill, pojavile su se opet na KP.

Nikad nisam imao tih problema sa ddr2 i ddr3 a uparivao sam sve i svasta 😁, nekad i po 4 različita modula.
 
DDR2 i DDR3 je bio jako tolerantan na mešanje memorija čak i jako različitih modula, u glavnom se svodilo na nameštanja za slabiju memoriju a neke ploče su mogle da imaju odvojena nameštanja za svaki memory bank. To je sve do BIOS-a i IMC-a u processoru.
BIOS-i za DDR4 su manje tolrantni specijalno na Ryzen-u i sa XMP, Zato se proporučuje da se uzimaju samo fabrički upareni setovi ili ručna podešavanja.
 
E da, na ovom geil modulu ima sticker ryzen 😁 ne znam jel to znaci da nije za intel ili samo reklama?
 
G-Skill na 3200MT/s može da radi s dosta nižim latencijama od tog Geila.

G-Skill 16-18-38-56 1.35V
Geil 22-22-52-74 1.20V
Možeš probati kako radi kad setuješ:

CL na 22
tRCD na 22
tRRP na 22
tRAS na 39
tRC na 74
DIMM voltage na 1.35V


Mada i da proradi ovako, opet je CL 22 za 3200MT/s visoka latencija.
 
Ništa, ide nazad u prodavnicu pa cu da uzmem g.skill jos jedan

Hvaala svima na pomoći
 
U cemu je razlika izmedju kita i 2 identicne memorije?
 
Kit je testiran i radjen zajedno,i proizvodjač garantuje da ce raditi u paru po njegovim specifikacijama.
Ovako odvojen niko ne garantuje da ce raditi po spec.
Nejbolje sto neceš imati finansikih gubitaka kod prodaje tvoje i kupovine 2x16..Jer su cene polovnih kao nove..
Edit:Takodje lakše ceš naterati ram da radi po spec sa 2štapa,sa 4 je muka,pa i da je kit.
 
Stigao drugi g.skill, samo ubacen i podesen XMP profil, deluje da je sve ok za sad.

1697049912259.png
 
Nazad
Vrh Dno