Šta je novo?

Ubuntu pocetnik: wine problem

domcale

Slavan
Učlanjen(a)
18.04.2009
Poruke
2,142
Poena
230
Pozdrav
Imam jaku zelju da se premestim na neku od linux distribucija i da manje koristim windows, ako ne i da ga se u potpunosti resim, ali postoji jedan problem. Treba mi neki softver iz windowsa, tacnije dve igre: CS i WoT. Posto igre nisu nesto posebno zahtevne (posebno ova prva :D), mislim da ih nebi bilo problem pokrenuti preko wine, samo kad bih znao kako.
Znaci, wine je skinut i instaliran iz onog Ubuntu software centra. Sve bi bilo ok, da ovo cudo hoce da pokrene neki win softver, a da to nije onaj notepad koji stize zajedno sa wine. Evo slicice sta izbaci:

attachment.php


Sta da radim, gde gresim? Procitao sam ono sa linka iz greske, i jasno je meni da oni blokiraju to zbog malware-a, ali onda kako to da zaobidjem ili resim na neki drugi nacin?
Uzmite u obzir da sam totalni pocetnik u ovome. Ipak nece biti nikakav problem ako treba da se cacka i kucka nesto u terminalu i sl.
Hvala unapred na odgovorima.

Edit: zaboravih reci, ako je bitno, Ubuntu je instaliran preko wubi-a, i instalaciji je dodeljeno 10GB.
 

Prilozi

  • Screenshot.png
    Screenshot.png
    20.4 KB · Pregleda: 368
Poslednja izmena:
kako ga pokreces?
$ wine cpuz.exe ?
pokusaj sa chmod +x cpuz.exe

Naravno mroas da budes u direktorijumu gde se nalazi cpuz, i naravno promeni naziv, mene je mrzelo da kucam celo ime :)
 
Mislim da trebaš prvo desnim klikom na željeni .exe fajl otvoriti preferences (podešavanja, ako ti je linux na srpskom) na kartici ovlašćenja potvrditi da dozvoljavaš pokretanje datoteke kao programa. Izvini, koristim Mint pa nisam siguran da je isto kao i kod Ubuntua, ali otprilike je takav postupak.
 
Poslednja izmena:
Hvala vam, pomoglo mi je Rockford Rock-ovo resenje :).
 
čitao sam na netu da cs radi sigurno ok preko wine-a, ali da wot ne radi baš najsrećnije. molim te javi ovde kako ti radi wot, imam želju da probam tu igru, a obrisao sam windows. sad me iskreno mrzi da vraćam dualboot
 
probajte playonlinux...

i mene zanima wot, posto bih da probam igru, a mrzi me win da dizem |)
 
a šta je taj playonlinux? u wine piše da je to front-end za wine. jel wine neophodan za rad playonlinux-a ili ne? šta je bolje? playonlinux ili wine onda? meni je nekako sigurniji wine, jer tamo imam listu platinum naslova za koje znam da sigurno rade... jel postoji takva nekakva lista za playonlinux, ili su liste iste za wine i playonlinux? da li će svi platinum naslovi sa wine liste raditi savršeno na playonlinux-u? mnogo pitanja,znam... zahvaljujem na odgovorima unapred.
 
Playonlinux ti je kao front-end dodatak za Wine koji ti pruža nešto veće mogućnosti, recimo olakšano je pravljenje prefix-a za svaku igru ponaosob, itd. Playonlinux je i dalje prilično komplikovan, a rezultati variraju. Teranje Windows igara je povelika lutrija, sa malim šansama da sve radi zadovoljavajuće na tvojoj konfiguraciji. Wine dosta napreduje u kompatibilnosti, ali i igre postaju sve nezgodnije, često je i na Windows-u potrebno čačkati da ti igra proradi, pošto novi naslovi često zahtevaju tačno određeni DirectX, .net framework, PhysiX drajver ili C++ biblioteke, totalni haos.

Za par meseci nam stiže GameTree, to je bivša Cedega (komercijalni fork Wine-a) koja više neće koštati ništa, a novac će zarađivati prodajom Windows igara Linux korisnicima, dakle nešto kao Steam. Videćemo na šta će to da liči.

Što se tiče WoT, na WineHQ ima bronzani status, što znači da radi, ali potrebno je puno čačkanja, a i pitanje je kako to radi, sitni bagovi često sasvim upropaste doživljaj.
 
Poslednja izmena:
Odma' da ti kažem; radi savršeno :)
 
CS radi, ali wot nece, izbaci neku gresku, nije na engleskom, cini mi se da je madjarski ili tako nesto :D. Obrisah ga zasad, nemam vremena da se igram sa njime :D
 
Poslednja izmena:
ko ti kriv što ne znaš mađarski :p

ti neki si imao nekih problema sa guild warsom sećam se kad smo igrali. tj. nisi imao problema da ti ne radi, nego da si morao da igraš sa low setovanjima iako ti je komp op za gw... jel to i dalje tako? ne bih da igram gw na low :(
 
Nisam probao wot na Linuxu.. ali.. da li si instalirao DirectX?
 
ne razumem se toliko, ali zar ne može ni jedna igra da radi ako nema dx instaliran? nisam stigao da probam wine, pa otud ovakvo pitanje, ne zamerite
 
Evo isprobaću danas u DX8, DX9 i OpenGLu pa javljam rezultate. Valjda neće biti milijarda MB updatea... Joj kako mi se igra GvG i HA...
 
Ja sam instalirao dx9 neki noviji i pokrenuo borderlands. Trebalo je jos malo budzenja oko PhysX dll-ova (iskopao ih iz windowsa i preselio u folder od igre) i proradilo je.
 
Malo sam testirao kombinaciju DXa i frame ratea. Sve je testirano u Desolation oblasti, zona Ruptured heart, na uzorku od prvih 2-5 grupa.

DX8: od 22 - 65 frejmova, sve na low samo Texture detail na Medium u 1680*1050
DX9: od 27 - 73 frejma, ista podešavanja
OpenGL: 36 - 67 frejmova, ista podešavanja

Konfiguracija iz profila naravno.
 
ne znam zašto je to tako. na mom laptopu sam gw u windowsu igrao u 1080p rezoluciji, sve na max setovanjima sa zakucanih 60fps... :( nije zahtevna ta igra uopšte, ne znam što tako loše pod linuxom radi
 
evo probao sam guild wars preko wine-a i radi ok, mada nisam sasvim zadovoljan, jer se dešava da štuca s vremena na vreme. čini mi se da ako se u wine audio opcijama stavi opcija emulation umesto full hardware da malo bolje radi.
 
još nešto, ako se pokrene igra sa komandom WINEDEBUG=-all wine "C:\Program Files\Guild Wars\Gw.exe" izgleda da bolje radi, isto tako ako se uključi onaj virtual desktop radi malo bolje. sada je zaista igrivo, ne štuca mi toliko igra...
 
jedno pitanje: da li je moguće podesiti wine da sve igre pokreće u prozoru, a ne u full screenu? kad u guild wars opcijama unutar igre stavim da se igra pokreće u window modu onda mi radi dosta lošije. to je bio slučaj i pod windowsom, mislim da nije wine kriv za taj pad performansi. uglavnom, mislio sam da u opcijama igre zadam da se igra izvršava u full screenu, a da u wine namestim da mi svaka aplikacija koja se pokrene bude u prozoru... da li je tako nešto izvodljivo?

edit: evo da odgovorim sam sebi, možda pomogne još nekom linux početniku. namestio sam u wine da mi emulira virtuelni desktop, i stavio sam da njegova veličina bude 1024x768 što je manje od rezolucije mog ekrana koja je 1280x800. sad gw kapira da je u full screen, a igra mi je u prozoru, još se prozor lepo raširio preko celog desktopa, baš onako kako bih ja hteo. upotrebljiv je ovaj wine, nije da nije...

pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Emulacija je, zato loše radi. A uz to wine nije svestan dual core procesora, tako da jedno jezgro koje vidi siluje do suza. Čestitam na produktivnom monologu :)
 
neki, jes probao da pokreneš gw sa komandom winedebug=-all izgleda da mnogo bolje radi... ja mogu da igram sa svim setovanjima na high tako u full screen. isto, jesu ovi tvoji testovi rađeni u full screen ili u window modu, pošto u window modu gw mnogo lošije radi i pod windowsom. a kako si pokrenuo igru u opengl modu? na winehq piše daa treba da se ubaci neki registry ključ, ali ja mislim da je ona komanda -opengl pri pokretanju isto delotvorna. ili se varam?
 
Igrao sam sve u fullscreenu. Sad sam probao sa WINEDEBUG i izgleda da bolje radi, nešto sam kilav danas pa me mrzi da isprobavam :/

Ja sam pokretao sa -opengl switchem, verujem da radi :)

:edit:

WINEDEBUG=-all wine Gw.exe -opengl i zauzeće procesora ~60% opa bato!
 
Poslednja izmena:
eto da i ja nub pripomognem malo zajednici :D

sad bi mogli da opikamo malo gw :D vidim vratio si se kod nas u guild. ja bi igrao mog rt spirita, al ti ih ne voliš beše...

edit: kad ja probam komandu:
WINEDEBUG=-all wine "C:\Program Files\Guild Wars\Gw.exe -opengl"
izbaci mi:
wine: cannot find 'C:\Program Files\Guild Wars\Gw.exe -opengl'

gde grešim?
 
Poslednja izmena:
navodnici idu posle .exe, ne posle -opengl :)

Debelo smo otišli od teme, ali neka moderatori otvore novu temu ako misle da tako treba.
 
Emulacija je, zato loše radi. A uz to wine nije svestan dual core procesora, tako da jedno jezgro koje vidi siluje do suza. Čestitam na produktivnom monologu :)

Dve greske.
1) Wine nije emulator. I samo ime kaze Wine Is Not Emulator.
2) Sto se tice iskoriscenja svih jezgara, wine zaista ima problema sa iskoriscenjem resursa, ali daleko od toga da ne moze da koristi vise od jednog jezgra. Uostalom, i nije njegov posao da rasporedjuje procese / niti po jezgrima vec je to posao scheduler-a host-a.

http://wiki.winehq.org/Debunking_Wine_Myths
 
pa nije emulator, al radi ko da jeste... ne znam kakva je cedega, al ja bi zaista platio program ako mi garantuje iste performanse kao pod windowsom. bolje 10e za program, nego 200e za windows :p
 
Dve greske.
1) Wine nije emulator. I samo ime kaze Wine Is Not Emulator.
2) Sto se tice iskoriscenja svih jezgara, wine zaista ima problema sa iskoriscenjem resursa, ali daleko od toga da ne moze da koristi vise od jednog jezgra. Uostalom, i nije njegov posao da rasporedjuje procese / niti po jezgrima vec je to posao scheduler-a host-a.

http://wiki.winehq.org/Debunking_Wine_Myths

Ma samo nek' si ti nekoga ispravio, a to što ništa korisno nisi doprineo temi...to je neka druga priča.
 
Nazad
Vrh Dno