Šta je novo?

Ubuntu na USB flash-u

yooyo

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
28.06.2005
Poruke
10,877
Poena
730
Za novogodosnje praznike malo sam potrosio vremena da isprobam i ovu alterantivu u koriscenju Linuxa. U normalnim uslovima, nikada ne buh stavio OS na flash, ali posto mi je HDD na laptopu prepun nije bili nimalo mesta da uguram Linux.
Zato sam nabavio Apacer 16GB USB flash drive i krenuo u avanturu instalacije Ubuntu-a na ovaj flash. Pre svega sam skinuo DVD image Ubuntua i snimio na DVD.

Prvo sam boot-ovao Live verziju sa DVD-a i u menijima nasao "Create USB startup disk". Posle izvesnog vremena dobio sam ootabilni USB flash sa Live verzijom Ubuntua. od 16GB potroseno je oko 4.5GB i ostatak sam mogao da korisim kao mali storage (10GB). Medjutim to nij ono sto mi je trebalo.. Hteo sam punu instalaciju Ubuntu-a.

Sledeci pokusaj je bio da pokrenem installer i u delu za particionisanje izaberem flash kao mesto gde zelim da stavom OS. Medjutim, installer (tj. gparted) mi nije dozvoljavao da izaberem USB flash. Zato sam ugasio racunar, otkacio HDD i ponovo pokrenuo Ubuntu Live sa DVD-a. Ponovo sam pokrenuo installer i ovoga puta je prepoznao flash kao HDD i dozvolio mu da podeli porsoto kako zeli. gparted je odvojio jednu particiju od 680MB za swap a ostatak je bio root za file system. Zatim je pocelo duuuugo kopiranje fajlova. Uglavnom... otisao sam da spavam i ujutro sam samo kliknuo na digmence Restart. .. i uspeo sam.. Ubuntu se podigao sa USB-a. Samo da napomenem... celu instalaciju sam odradio na desktop racunaru (Q6600 + 8800GT) sa iskljucenim hdd-om a tako instaliran Linux sam posle koristio na laptopu.

Boot sekvenca (tj do login screena) traje oko 35 sec, sto je sasvim zadovoljavajuce obzirom da ide sa flasha koji nije sampion brzine. Nakon prvog boot-a poceo sam proces instalacije dodatnih programa. Ubuntu je prepoznao sve uredjaje na mom laptopu (HP 8710w) pa je i wireless profunkcionisao iz prve. Posle nekih 200+ MB updejta, podesavanja restricted NVidia drivera, compiz + 3d cube desktop, poneki player, Eclipse, Netbeans i CodeBlocks, GTK, QT biblioteke, Java, Inkscape, Gimp, dodavanja extenzija u Firefox, uspeo sam da napravim sasvim upotrebljiv sistem.
Na kraju, ostalo mi je oko 9.3 GB prostora na USB flash-u.

Ubuntu mi je regularno prepoznao HDD u laptopu i sve NTFS particije na njemu. Prepoznao je cak i extra dugmice na tastaturi (calculator, volume, wireless...)

Pokusao sam i da bootujem i desktop racunar i sve je proradilo.

Ako imate neki flash viska i malo slobodnog vremena, mozete da probete Linux i na ovaj nacin bez bojazni da cete nesto upropastiti. Neznam razlog zasto installer nije prepoznao flash prvi put.. mada je ovako mozda i bolje jer se GRUB nalazi na flashu a ne na HDD-u. (nemojte da mislite da nevolim grub.. ovaj moj HP ima neki custom boot loader koji mi prvo nudi opciju da se podigne sa recover particije pa ne zelim da izgubim to)

Sada pitanja za iskusnije... Da li i na koji nacin mogu da napravim image ovakvog flash-a i da ga kasnije prebacim na neki brzi?
 
Kontam da Acronis TrueImage moze da ti iskopira ceo flash i posle vrati na neki drugi.
 
mozes valjda sa dd
 
Mislim da imidz particije moze da ti napravi bilo koji program koji ima opcije 'low level' ili binarnog (ili kako to vec zovu) pravljenja imidza (sto ce reci - otprilike svi), ali su svakako bolji (i brzi) oni koji nativno znaju da rade sa ext/ext3/reiser fajl sistemima.
Odavno sam video da partition magic prepoznaje ext2/ext3, verovatno i Acronisovi alati, mada moram da priznam da ih nikada nisam koristio (dd i rsync su mi uvek zavrsavali posao).
 
Acronis može to da odradi, a verujem i većina drugih programa za manipulaciju particijama.

Ali ako hoćeš da baš budeš "Linuxaš" :D možeš ovo odraditi iz terminala. Komanda je dd, što je skraćeno od "carbon copy" (****ga cc je već bilo zauzeto, pa su morali da ga pomere za slovo :D)

Koristeći dd možeš i da napraviš iso sliku CD-a recimo. Komanda "dd /cdrom ~/image.iso" bi napravila image diska u drajvu u tvom home direktorijumu. Premda zvuči smešno narediti kompjuteru da kopira device, sa tačke gledišta Linux-a sve je fajl.
 
Nazad
Vrh Dno