Šta je novo?

Ubuntu 13.04 (raring ringtail)

tolero

Slavan
Učlanjen(a)
27.02.2011
Poruke
3,325
Poena
260
Izašla je beta 13.04 , final izlazi 25 aprila.


http://www.omgubuntu.co.uk/2013/04/ubuntu-13-04-beta-released

Da ne bih pisao u drugoj temi reših da otvorim novu :)

Kao što znate smanjeno je trajanje podrške za ne lts verzije , sada traje 9 meseci. Do januara 2014 godine

Zamenjene su neke ikonice, promenjen shutdown dialog i još neke kozmetičke promene.

Najvažnije od svega da je unity mnogo brži , dodato je takođe po default u podešavanju da se sakrije launcher. Ne mora se koristiti UNity tweak tools

Koristim skoro mesec dana i zadovoljan sam. Bilo je sitnijih bagova koji su veoma brzo ispravljeni.

Izgleda da koristi manje rama nego 12.10.

Što se tiče temperature laptopa meni je prosečno oko 50 stepeni, varira od 48-58, sada nemam pojma da li je to mnogo ili malo :)


http://dl.dropbox.com/u/64086969/Screenshot from 2013-04-05 11:53:26.png
 
Poslednja izmena:
Da li da idem na upgrade sa 12.10? najcesce to uradim oko Beta2 ili RC (kojih ovog puta nema), a sad me nesto mrzi :) kakvi su bugovi :)

Da li mozda koristis nesto od sledeceg: SMPlayer, Qbittorrent, VLC, pa da znas kako sljakaju :)
 
Za upgrade stvarno ne znam, nekad prođe glatko a nekad zezne.

Ja sam clean install išao. Ma bagovi su bili neki manji još pre 2 nedelje. Vezani za compiz i unity , zezalo je minimiziranje nekih aplikacija ali je to brzo ispravljeno.

Koristim qbittorent,vlc i super rade, imam i smplayer instaliran i on radi normalno.



Chrome mnogo više troši rama nego firefox, ne znam da li je i na windowsu tako, nisam obraćao pažnju.

Chrome čim ga upalim i otvorim 1-2 taba svuče 400 mb rama za razliku od lisice koja se kreće oko 250-300 mb možda čak i manje.
 
Poslednja izmena:
Rama ima, nije problem... pusticu upgrade danas, pa sta mu bude ;)
 
Moram priznati da je ovaj 13.04 poprilicno stabilan za jednu betu iako je uradjen upgrade. Sistem deluje nekako zivahnije tako da ce ovo izdanje biti poprilicno dobro :)
 
Ja podignem live usb i kada startujem instalaciju, prodjem odabir jezika i izaberem update tokom instalacije i mp3 kodeke, uradim continue i onda beskonacno vrti, nece dalje. Moram da cekam finalnu verziju.
 
Meni nije hteo upgrade da uradi... pokrenem bese upgrade-manager -d , cak ni ne ponudi...
probao iz command line-a i skroz zeznuo instalaciju...

zato sam lepo strpao na usb betu, formatirao / i vozi misko, instalacija OK prosla.
Sistem je stvarno brzi nego sto je bio i solidno stabilan (zakuca compiz 1-2x dnevno, ali se oporavi).

bootuje fenomenalno brzo :)
 
Ja sam ga upgradeovao sa sudo do-release-upgrade -d i proslo je sve u redu :)
 
Meni je ova beta bila sumnjiva, danima mi nije ponudio ni jedan update :) ili je sve sam ispod haube updateovao ili su zavrsili pre nedelju dana i dalje nisu nista dirali ili se negde nesto zaglupelo ;)

No, dosta je stabilan sto se mene tice i zadovoljan sam u odnosu na 12.10...
 
Kakve su brzine čitam na nekim forumima da je navodno sporiji i ima lio išta posebno vredno pomena osim što je nova verzija
 
Sveukupno je brzi od 12.10, otprilike kao i 12.04. Medjutim novi nautilus u 13.04 deluje najbrze dosad, Dashboard takodje deluje brze zato sto ima neki fade-in kada se otvara. Mislim da je i Compiz malo brzi jer manje ubija komp sa vise istvoremenih 1080p monitora. Novi Updater izgleda ok sa grupisanim stavkama, kao sto je na OSX-u. Subjektivno lepsi launcher, restart/shutdown dialog. Novi Sync app indicator, trenutno ga koristi Ubuntu One. To je otprilike to.
 
Poslednja izmena:
Hvala za info, "kratkoročne" verzije uglavnom preskačem
 
Razocarala me je podrska od samo 9 meseci...
Sistem je dosta stabilniji od 12.10.
Dodatak "friends" baguje uzasno,zapravo ne znam ni kako omoguciti da se ovo cudo pokrene,a da se ne ubaguje.
 
Friends je Geary, zar ne? U tom slucaju nije ni cudo sto baguje jer je bas frisak softver.
 
Uvek sačekam jedno nedelju dana da malo ispeglaju novi Ubuntu pre nego što odradim apgrejd, ali mi se sistem zakucava u poslednje vreme, kada mi je danas dvaput skucao, pukne mi film, e vala nećeš više.

Odradim apgrejd, ne radi Skype. Ajde dobro, navikao sam, sa njim uvek neki vrag, napravim custom launcher i sredim ga. Daleko veći problem mi je što sada Unity neće da se izgubi u Cairo dock sesiji, prijavio sam problem diveloperima, valjda će se naći rešenje.
 
čega da ukucam u terminal da proradi times new roman i arial pošto ovo ne pomaže

sudo apt-get install msttcorefonts
sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer

edit: radi.
 
Poslednja izmena:
To skraćivanje na 9 meseci postaje besmisleno. Taman središ OS, podesiš hardver da funkcioniše, prilagodiš pekete koji nisu standardni i pap nema više podrške. ZAto je po meni uvek bolje čekati LTS sa pet godina podrške
 
@morbius Koji je postupak za modifikovanje Skype launcher-a? Ne bih da pokrećem stalno Skype iz konzole. Ovo uputstvo: http://www.webupd8.org/2013/04/fix-skype-not-working-in-ubuntu-1304.html mi se ne sviđa jer se javlja problem sa integracijom Skype ikonice u tray (gubi se opcija Activate).

U Cairo dock-u sam stavio custom launcher koji pokreće komandu LD_PRELOAD=/usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/libGL.so.1 skype , dakle pokreće Skype sa tom drugom GL bibliotekom, onda sam mu stavio i Skype-ovu ikonicu i to je to, izgleda i ponaša se kao i pre. Custom launcher si mogao da napraviš i u starom Gnome-u, sada nemam pojma iskreno kako bi ga napravio u čistom Unity okruženju, ali morao bi da postoji neki način.

Sredio sam i Cairo problem, sad hoću da ga apdejtujem na zadnju verziju da vidim šta su još od apleta dodali.
 
13.04 je djubre, jedva sam ga instalirao, skidao par puta iso fajl, narezivao, masina nema ni godnu dana. Upgrade ne prolazi, cista instalacija lutrija, instaliram unity i posle ga nema, prazan ekran.
Uzasno nervira stalno nesto puca i hoce da salje izvestaj Canonicalu, software centar ne radi, startuje se i pukne, stavio sam synaptic. Po meni 13.04 cist promasaj, od verzije 12.04 Ubuntu nista ne valja.
 
13.04 je djubre, jedva sam ga instalirao, skidao par puta iso fajl, narezivao, masina nema ni godnu dana. Upgrade ne prolazi, cista instalacija lutrija, instaliram unity i posle ga nema, prazan ekran.
Uzasno nervira stalno nesto puca i hoce da salje izvestaj Canonicalu, software centar ne radi, startuje se i pukne, stavio sam synaptic. Po meni 13.04 cist promasaj, od verzije 12.04 Ubuntu nista ne valja.

Meni 13.04 nije par puta hteo da se butuje, zatim je Compiz pukao kad sam dodavao jezik za tastaturu. Puca takođe i neki geoip. Dok radi, kao što sam rekao, brži je od 12.10. Instalirao sam vlasničke drajvere za Nvidiju (u repozitorijumu je najnovija verzija 310.44), ali džaba, nekad neće da se butuje. Isti je slučaj i sa opensource drajverom. Kad sam ga instalirao, nije hteo prvi put da se butuje, instalirao sam vlasnički drajver, al ne vredi. Vratio sam se na 12.10 koji mi radi savršeno.
Evo kako izgleda kad neće da se butuje:

DSC_0197.jpg

Kao da 13.04 ima problem sa Nvidijinim karticama iz serije 600.
 
Poslednja izmena:
Ja nisam ni uspeo da instaliram na masini gde na primer Linux Mint 14 radi bez problema. Mislim da Ubuntu izgleda lepse, samo kada bi radio ;) Dok ne srede ove gluposti ja ostajem na Mint-u.
 
Ubuntu je dobar,ali samo za pocetnike...iskreno nikad se ne bi usudio da preporucim pocetniku 13.04...samo 12.04 LTS
Sve dodje kao na tacni...nikad nisam mogao da se zadrzim na ubuntu-u duze od 1 mes...jer uzasno smori...nekako mi je dosta "jednostavan" da bih se zadrzao na njemu...mozda je to subjektivno misljenje zbog unity-a.
 
Nakon update-a Kernela na verziju 3.8.0-22 i nakon update-a Nvidijinih drajvera na verziju 319.23 (ova verzija je dostupna u Xorg-egders repozitorijumu), problem sa butovanjem je nestao, 13.04 sad radi brzo i stabilno :)
 
Nazad
Vrh Dno