Šta je novo?

u čemu je stvar sa "ipon.hu" sajtom i KP-om ?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Sexy-NOT

Cenjen
Učlanjen(a)
16.04.2012
Poruke
113
Poena
169
Ovih dana sam pokušavajući da kupim laptop preko sajta KP primetio da oglašivači laptopove (i verovatno drugu opremu) kupuju sa sajta "ipon.hu".

Nisam ja tu ništa razotkrio, oni mi sami kažu "Taj model trenutno nije u ponudi na ipon.hu, da li želite možda ovo <random sličan laptop> ?".
Kažu mi da pratim stanje na ipon.hu, pa kad bude na ipon.hu onda će i oni moći da mi to dobave.

Niko od njih ne zna ili ne želi da kaže kada i da li uopšte očekuju da se u ponudi tog sajta ponovo pojavi model koji sam tražio.

Pri tom ja ne tražim neku egzotiku niti nešto staro, već sam se usredsredio na dva popularna i prilično dobro ocenjena modela sa početka ove godine.
(Koji se verovatno baš zato i najbrže rasprodaju.)

Da li neko ovde ima više znanja i iskustva sa tom "mađarskom vezom" u kojoj funkcionišu KP prodavci ?
Koliko ima smisla da očekujem da ću preko tog sistema uspešno da kupim laptop ?
 
@Goyakla Jasno mi je to, nisam zaostao. Pitam ima li neko neki bliži uvid da li je to aranžman od kojeg se može očekivati da će se traženi artikli pojaviti ?

Oglašivači neće ili ne umeju da mi kažu, a ja ne bih da gubim vreme čekajući ako neko već ima iskustvo i zna da tamo ne vredi čekati.

Sa druge strane, ako neko zna da se traženi-popularni artikli tamo pojavljuju s vremena na vreme i da vredi čekati, značilo bi mi to obaveštenje.
 
uvek mozes da nadjes laptop na nekom drugom sajtu i kupis ga sam

naravno ocekuj da platis carinu i porez drzavi
 
Bas ce oni sad da proveravaju kad ce stici neki laptop... posalji mejl ili pusti poruku na ipon diskordu
 
Meni je isto bilo čudno zašto samo ipon i ništa više. Pretpostavljam da postoje 2-3 veća "uvoznika" koji nabavljaju od ipon, a ovi oglašivači na KP su samo sitni prodavci.
Uspeo sam bio da nađem čoveka koji je to radio malo ozbiljnije, pa mu sam slao link stvari koju želim da kupim i za 7-8 dana to donese. Uopšte ne mora da bude sa ipon.hu; nalazio sam na sajtu arukereso.hu. Izgleda mi kao naš eponuda.
Što je najbitnije, cenu koju sam plaćao je bila ona koja stoji na sajtu.
Ali izgleda da više ne radi ni on...
 
prosto je, tamo imaju mogućnost da naprave dobre dilove i sa njima trguju ( tu mislim pre svega na povrat pdv i verovatno neke niže cene)...kod drugih verovatno ne mogu da dobiju tolike pogodnosti...a što se tiče ponude kad će biti i da li će biti, niko neće time da se bavi, naročito sada kad lanci snabdevanja nisu idealni...
 
Meni je isto bilo čudno zašto samo ipon i ništa više. Pretpostavljam da postoje 2-3 veća "uvoznika" koji nabavljaju od ipon, a ovi oglašivači na KP su samo sitni prodavci.
Uspeo sam bio da nađem čoveka koji je to radio malo ozbiljnije, pa mu sam slao link stvari koju želim da kupim i za 7-8 dana to donese. Uopšte ne mora da bude sa ipon.hu; nalazio sam na sajtu arukereso.hu. Izgleda mi kao naš eponuda.
Što je najbitnije, cenu koju sam plaćao je bila ona koja stoji na sajtu.
Ali izgleda da više ne radi ni on...
Kod mojih madjara sa KP cene su uvek nesto nize nego na sajtu ipon-a, otp na 50-60e skinu 3-4, kako koji artikal. Zvuci smesno 3e ali procentualno to je ~5%. Laptopovi sa jacom cenom budu po 100e jeftiniji nego na ipon sajtu.

@Sexy-NOT Znas da su svi laptopovi iz madjarske sa njihovim keyboard layoutom? Meni je bilo dealbreaker.
 
Kod mojih madjara sa KP cene su uvek nesto nize nego na sajtu ipon-a, otp na 50-60e skinu 3-4, kako koji artikal. Zvuci smesno 3e ali procentualno to je ~5%. Laptopovi sa jacom cenom budu po 100e jeftiniji nego na ipon sajtu.

@Sexy-NOT Znas da su svi laptopovi iz madjarske sa njihovim keyboard layoutom? Meni je bilo dealbreaker.
Znam da su sa mađarskim znakovima, to je naglašeno u oglasima, ali to je 3 ili 4 tastera kao što je kod nas Č, Ć, Ž, itd.
Jesu li ti tvoji Mađari na KP ili je to neki lični kontakt ?
 
"Uvoznici" rade povracaj poreza i to im je glavna zarada.
Nekada su sve radnje bez problema davale papirologiju za povracaj ali vremenom su vecina prekinule.
Verovatno ipon to odradjuje bez problema, zato su popularni.
 
Znam da su sa mađarskim znakovima, to je naglašeno u oglasima, ali to je 3 ili 4 tastera kao što je kod nas Č, Ć, Ž, itd.
Jesu li ti tvoji Mađari na KP ili je to neki lični kontakt ?
Na KP, jedni od prominentnijih (>1000 pozitivnih), ako hoces kontakt javi na private. I, ne, nije 3 tastera.

1666723245189.png

Iako slepo kucam vec decenijama izuzetno me baguje, uzeo sam bio jednu tastaturu sa madjarskim jer je bila bas na popustu, grdno se prevarih. Jednostavno aka me u zivac, verujem da ima ljudi koji apsolutno nece videti problem. Ima i nalepnice da se uzmu, to je kao half measure.
 
Poslednja izmena:
Koja je druga mogućnost nabavke kad svi kupuju iz Mađarske i imaju njihove tastature ???
Video sam na KP samo jednog oglašivača (iz Beograda) koji piše da naručuje iz Amerike i naglašava da su laptopovi i ostalo što prodaje bez pakovanja.
 
Pa i dalje se prodaju laptopovi po domacim radnjama. :D

Da, cene su uzas i izbor nikakav, sve te razumem, ja skoro uzeh polovan (ali ko nov) lap bas ovde na oglasima na forumu, zalomilo mi se da sam nasao bas sta sam hteo. To "iz Amerike" je 90% kradeno, bar bih ja rekao (i zaobisao).
 
Skoro sam jurio Ideapad 5 sa Ryzen-om i cena na KP kod tih švercera je bila gotovo ista kao u našim renomiranim radnjama.
 
Skoro sam jurio Ideapad 5 sa Ryzen-om i cena na KP kod tih švercera je bila gotovo ista kao u našim renomiranim radnjama.
Problem sa našin "renomiranim" radnjama je što je pouda nikakva i što gotovo nikada nisi siguran da li dobijaš novu ili polovnu stvar...meni je tako jedna "renomirana" radnja skoro prodala pametnu utičnicu kada ne lezi vraže kada sam je povezao na program ono automatski dobio čitanje za prošla dva meseca kada je nisam imao (dođe mu kao neki vremeplov :) )...kod Mađara dobiješ zapakovano u celofanu a po meni to je velika prednost pored izbora koji je tamo i koji je ovde. Glavna mana Mađara je što mogu da nestanu preko noći ali dok rade radi i garancija...kada nestanu nema više garancije...
 
@niki999 to je vrlo verovatno zbog našeg zakona o zaštiti potrošača koji daje pravo na otkazni rok od 14 dana od preuzimanja. Tako vraćene stvari se verovatno provere i ponovo prodaju kao nove, ne završavaju u outletu i sl.
 
Mom drugu je G uvalio Philips Fidelio slusalice koje su najverovatnije bile koriscene, ali bez tragova upotrebe. Otisao u Stop-Shop u Nisu da pokupi slusalice, koje je prethodno porucio online a da ih pokupi u radnji, a prodavac donosi iz njihovih prostorija otvorenu kutiju i kaze da ih je upravo otvorio kako bi proverio da je sa njima sve u redu. Posto mi je drug naivan, uzeo ih je tako otvorene i otisao kuci, srecom pa su bile ispravne. Ja mu kazem da je trebao da kaze da su slusalice za poklon i da ne zeli da ih primi sa otvorenom kutijom, ali on se nije u trenutku setio i preveslali su ga.
 
Da, tacno, nego da bi njemu bilo lakse, jer nije asertivan lik,.
 
Mom drugu je G uvalio Philips Fidelio slusalice koje su najverovatnije bile koriscene, ali bez tragova upotrebe. Otisao u Stop-Shop u Nisu da pokupi slusalice, koje je prethodno porucio online a da ih pokupi u radnji, a prodavac donosi iz njihovih prostorija otvorenu kutiju i kaze da ih je upravo otvorio kako bi proverio da je sa njima sve u redu. Posto mi je drug naivan, uzeo ih je tako otvorene i otisao kuci, srecom pa su bile ispravne. Ja mu kazem da je trebao da kaze da su slusalice za poklon i da ne zeli da ih primi sa otvorenom kutijom, ali on se nije u trenutku setio i preveslali su ga.
Ne smatram da je to neki problem, licno sam uzeo tv koji je bio otvoren i apsolutno mu nista ne fali, 0 mrtvih piksela, stavise odlican primerak. Vracao sam stvari u tom roku vise puta i uvek su me pitali "jeste vi ovo uopste otvarali?" jer zaista pazim, sve sto sam vratio komotno moze kao novo da se proda. Nikakav problem sa tim nemam i takvu stvar bih kupio uvek, ako je sve ok. To sto mi retko imamo zaista outlet radnje i sto su nam pogodnosti za kupovinu slabe je problem monopola i slabog trzista. U americi "open box" je ustaljena kategorija proizvoda, kod nas nije. S obzirom da zakonom nije regulisano to je pogodnost koju nemamo.

Takodje, u americi sami proizvodjaci su ti koji nose rizik vracanja stvari tj. "open box" uredjaja, retail te uredjaje moze da vrati proizvodjacu isto kao sto vraca i neispravne ali je onda efikasnije za sve da se to ne radi kad je stvar ispravna vec da se proda sa popustom. Da li je proizvodjac legalno obavezan da tako postupa ili je to jednostavno praksa na jacim trzistima, nisam siguran. Znam da sam u uslovima za Samsung produzene garancije nasao da su "open box" i izlozbeni modeli egal sa neotvorenim, moguce je da proizvodjaci kod nas nemaju obavezu (ili praksu) da povodom povrata pa onda ni retail nece sam da snosi ceo penal popusta. Na kraju, niko nije duzan nista da kupi, eno imamo i brdo oglasa na KP koji oglasavaju da "nema peleta" pa zoves, pa ima samo za tebe i po posebnoj ceni, tu smo gde smo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno