Šta je novo?

Tutorial: Windows 7 ili 8 na USB za potrebe mininga

majsta

Slavan
Učlanjen(a)
10.11.2006
Poruke
600
Poena
320
Proteklih desetak dana bilo je mnogo problema sa pokretanjem novog riga koji se sastoji od novih Sapphire 280x dual-x grafickih kartica. Problem je bio sto u Centos-u nije bilo moguce smanjiti potrosnju struje jer normalno nije bilo moguce smanjiti voltazu kartica na 1.1V cime bi se smanjila potrosnja za oko 30W po kartici sto nije malo. Nista nije pomagalo ni prepravljanje biosa ni slicne stvari jer nikako nisam uspjevao da voltazu smanjim na pravi nacin. Jedino rjesenje je bilo da se koristi Sapphire Trixx koje je radio pod windowsom koji nije bas tako lako instalirati na USB stick, pri tome da je citav sistem upotrebljiv. Koristenjem programa kao sto su WinNTSetup3, PWBoot, NT6_Fast_Installer prilicno je jednostavno instalirati Windows 7 na USB medjutim tu dolazimo do problema. Prilikom starta sistema sa USB-a nije moguce uraditi Windows update zbog famoznog 80070005 erora. Nije problem samo u tome sto windows update ne radi nego nije moguce instalirati nove drajvere za graficku niti instalirati .NET Framework 4 ili noviji potreban za AMD Catalyst tako da je citav windows neupotrebljiv. Ono sto je najgore jeste da je potrebno da se instalira x64-bit windows da bi se imala podrska za vecu kolicinu RAM memorije potrebne za scrypt mining. Nakon instalacije pojavio se problem sa permisijama u windows-u i otkrio sam da je u stvari problem u tome sto windows jednostavno ne vidi USB stick na koji smo instalirali windows kao interni hard disk nego kao Removable disk. Dakle u pitanju je bio driver koji je morao da se zamjeni i da se na taj nacin detekcijom USB-a kao internog diska vrate i permisije potrebne za normalan rad.

Idemo redom. (Instalacija se vrsi iz postojeceg Windows 7)
1. Preuzmite: WinNTSetup3 sa http://sdrv.ms/19lIr3s
2. Pokrenite program WinNTSetup_x64.exe za 64 bitnu verziju ili WinNTSetup_x86.exe za 32 bitnu
3. a) Select location of Windows instalation file (install.wim na DVD-u Windows 7 instalacije, nalazi se u sources folderu)
b) Select location of the Boot drive (odaberite USB stick drive letter)
c) Select location of the installation drive (odaberite USB stick drive letter, mora biti isto kao i pod b)
4. Pod Option odaberite verziju Windowsa koji se nalazi na DVD
5. Kliknite tweaks i odaberite Disable hibernate(ovo je bitno zato sto hibernacija na disku zauzima odprilike isti prostor koliki je i RAM pa nece ostati nista prostora na stiku)
6. Kliknite setup(ukoliko program zatrazi da preuzme WAIK potvrdite pruzimanje)

Nakon sat ili dva windows ce biti instaliran na USB, restartujte racunar i u biosu odaberite opciju da se sistem moze podici sa USB-a(odabiranjem boot prioriteta)
Sistem ce poceti da se podize sa USB-a i prava instalacija ce poceti tek sada i trajace jos jedno sat vremena.

Ako je sve proteklo kako treba, nakon nekoliko restarta windows bi trebalo da se upali ali kao sto rekoh na pocetku nece biti moguce instalirati nista novo na njega pa je potrebno da ubacimo novi drajver.
Prvo je potrebno disejblovati windows driver signing zato sto windows nece dozvoliti instalaciju drajvera
1. startujte CMD sa administratorskim privilegijama(u search kucajte CMD, kad ga pronadje desni klik i Run it as Administrator)
2. bcdedit.exe -set loadoptions DDISABLE_INTEGRITY_CHECKS pa enter
3. bcdedit.exe -set TESTSIGNING ON pa enter
4. Idite u Device manager i pod Disk Drives selektujte vas USB stick, desni klik na njega i idite na Properities pa zatim na Details
5. Pod Details odaberite Device Instance Path i kopirajte ono sto se nalazi pod Value
6. Preuzmite fajl zakacen za ovaj post i odpakujte ga(ovo je modifikovan Hitachijev drajver za 64 bitni sistem tako da nece raditi na 32 bitnom osu ako ste njega instalirali)
7. U notepadu otvorite cfadisk.inf i pronadjite [cfadisk_device] i [cfadisk_device.NTamd64]
8. Nakon %Microdrive_devdesc% = cfadisk_install, dodajte ono sto sto ste kopirali iz Value pod 5.
Kod mene izgleda ovako:
[cfadisk_device]
%Microdrive_devdesc% = cfadisk_install,USBSTOR\DISK&VEN_JETFLASH&PROD_TRANSCEND_16GB&REV_1.00\38415010&0

[cfadisk_device.NTamd64]
%Microdrive_devdesc% = cfadisk_install,USBSTOR\DISK&VEN_JETFLASH&PROD_TRANSCEND_16GB&REV_1.00\38415010&0

9. Vracamo se na Device Manager i ponovo pod Drives selektujemo USB stick idemo desnim klikom i odabiremo Update Driver Software
10. Selektujte Browse my computer for driver software, zatim Let me pick from a list of device drivers on my computer, Have Disk, i onda Browse
11. Odavde idemo na lokaciju gdje nam se nalazi cfadisk.inf i selektujemo ga i zavrsimo instalaciju drajvera
12. Nakon toga restartujte racunar i USB stick ce biti detektovan kao Hard disk i moci cete da instalirate nove drajvere, takodje update ce da radi

Jos nesto, ako ste instalirali Windows na jednom racunaru, a zelite da ga koristite na drugom potrebno je da odradite sysprep.
\Windows\System32\sysprep\sysprep.exe /oobe /generalize /shutdown

Nakon ovoga svega instalirajte AMD catalyst,AMD SDK, TeamViewer, Trix kojim cete smanjiti voltazu kartica. U windowsu podesite power opcije tako da se ne bi desilo da se sistem ugasi nakon nekog vremena nekoristenja i uspori mining. Za ovo sve je potrebno oko 5 sati da se instalira i podesi ali na kraju rezultat je fenomenalan. Pozdrav i nadam se da ce ovo nekom korisiti.

A da jos nesto sam zaboravio. Windows ce pokusavati stalno po startu da provjerava Driver Signature. Manualno se svaki put moze disejblovati: F8 po startu i selektovanjem Disable Driver Signature Enforcement ili automatski sa komandom iz CMD prompta bcdedit -set loadoptions DDISABLE_INTEGRITY_CHECKS
 

Prilozi

  • cfadisk-x64-1.zip
    3.5 KB · Pregleda: 62
Poslednja izmena:
Zar nije moguće instalirati win regularno na hdd, podesis sve, staviš drivere i onda sa clonezilla ili sa xxclone prebacis ga na usb?
 
Hvala majsta za pomoc...ovo je inace uputstvo za one koji hoce da koriste usb umesto harda. Ima nas takvih.
 
Poslednja izmena od urednika:
Svaka cast za trud. Ovo ce starno pomoci mnogima. USB je odsta prakticniji od HDD-a, a usput i manje trosi. :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Odlichan post, hvala :)
Nisam video da li pise, kog kapaciteta USB je minimum?
 
svaka cast na ovome.
 
Bolje je ici na vece stikove USB 3.0 su sada oko 10-ak evra tako da nema razloga da se ide na manje.
 
Da sa USB 3.0 sve radi normalno.
U medjuvremenu Windows je bio veoma uporan da jos vise zakomplikuje situaciju tako sto je sysprep prestao da radi pa nije bilo moguce prilagoditi sistem za novi racunar. Takodje, problem je poceo ponovo da pravi Digital Signature za drajvere ali sve sam ovo rijesio malim prepravkama u registry bazi pa ukoliko neko pokusa da ovo instalira i dodje do ovih problema objasnicu detaljno sta jos treba da se uradi.
 
Alternativan pristup:

http://logiclounge.com/2012/12/17/how-to-create-a-windows-7-embedded-flash-drive/

Testirano na USB od 8GB bez problema, 4GB takođe bez problema uz malo pažnje pri izboru paketa, na 2GB uspešno instaliran, nisam još probao da ubacim i VGA driver na samo 400MB slobodnog prostora, ali potrebno malo cimanja sa command prompt-om ukoliko želite da uključite Remote Desktop (ko koristi teamviewer ne bi trebalo da ima problema). Preporuka bar 8GB ukoliko želite da sve radi iz prve. Za instalaciju drajvera najbolje je raspakovati ga na drugom računaru i preko update driver pronađete folder u kojem se nalazi INF fajl (ne za HDMI), umesto klasičnog pristupa sa setup-om radi uštede prostora.

Preporuka za instalaciju VGA drajvera na nešto sporijim flash diskovima:
http://kb.vmware.com/selfservice/mi...nguage=en_US&cmd=displayKC&externalId=2044992

Ukoliko ovo ne odradite, rizik je da će vam posle 20min instalacija biti prekinuta.

Nisam do sada imao potrebu da koristim Windows Update niti AMD CCC, meni je do sada samo drajver bio više nego dovoljan za mining i podešavanje voltaže, samim tim ni .NET Framework 4.0 nije neophodan, ali ne verujem da bi bilo problem i da se ubaci (sam net framework zauzima dosta prostora).

Takođe sve je radilo ok prilikom prenošenja sa računara na računar bez dodatnih podešavanja. Aktivacija za windows se vrši prilikom instalacije unošenjem odgovarajućeg serijskog broja, u pitanju je trajna aktivacija, ukoliko preskočite ovaj korak windows će raditi u trial režimu mesec dana nakon čega će se isključivati posle svakih 10-20min. Hibernacija i page file su automatski isključeni za ovaj tip windows-a. Broj upisa na disk je takođe smanjen na minimum u odnosu na klasičnu instalaciju radi produženja veka trajanja flash diska.
 
Poslednja izmena:
Ima li neki tutorial za bootovanje win7 preko mreze na komp bez hdd-a ?
E to bi bio ziher!
 
Svaka čast majsta za ovaj tutorial. Mada ne znam da li ću imati živaca da sve ovo da odradim, možda ću na kraju kupiti hard da se ne njakam :) ali to je skuplja varijanta, no svakako je odlično imati ovakvo uputstvo ;). krastavac linux je sjajan, ali smanjenje napona je baš veliki minus, al šta da se radi..
 
@ministertca da jeste ovo je jednostavnije rjesenje ali treba napomenuti da je Windows 7 Embeded u stvari verzija koja je mnogo bolja za stvari kao sto je mining ukoliko se zeli mjenjati stick na vise masina zato sto Windows Embeded ima vecinu potrebnih drajvera instaliranu, koliko znam cak je u stanju da izvrsava neke komande sa unix-a. U stvari cak je moguce istalirati Windows embeded na,recimo intelovu masinnu, prebaciti stick na AMD masinu i sve ce raditi bez problema. Ista je prica i sa Windows 8, ali kako ja nisam imao ni jedan ni drugi onda je moralo ovako da se zakomplikuje. :)
 
Bilo bi dobro ubaciti i driver za USB 3.0 i onda bi radilo brze dizanje jer bi koristio USB 3.0 port
 
Vjeruj mi da i sa 2.0 radi odlicno, evo ja vec par dana testiram sve i nema nikakvih problema, sistem se dize veoma brzo i stvarno je stabilan. Uopste nema potrebe da se ubacuje 3.0 drajver tako da sam od toga odustao mada ne bi bio problem. Nije mi jasno zasto ali po svim mojim testovima potrosnja struje je znacajno manja pod windowsom nego pod linux-om. Ovo cu dodatno morati da ispitam i potvrdim, govorim za Sapphire 280x kartice. Juce sam uspio da ih natjeram na 800 Kh/s.
 
Poslednja izmena:
800KH/s za 280X? To mora da je nategnuto do maksimuma :). A kako misliš da je veća potrošnja pod linuxom nego pod win, pretpostavljam pričaš kada su na istom naponu karte?
 
Da pricam o tome, i meni je to bilo jako cudno i nikako mi nije jasno zasto se to desava. Recimo pod Centosom sam imao oko 20W vecu potrosnju po kartici.
 
@majsta, baci objacnjenje za korekciju instalacije da bi win64 video USB kao HD i ovaj djavolji digital sign sto zeza i zakuca win, jel si probao da umuljas driver za USB 3.0 pri dizanju
 
Poslednja izmena:
Ovako. Digital signature se uklanja pomocu malog programa koji sam nakacio ovde. Jednostavno se unese C:\Windows\System32\Drivers\cfadisk.sys pod Sign a System File. kad instaliras sve mozes kasnije uradi roll back drajvera da se ponovo USB ponasa kao external drive. Ako uradis to potrebno je modifikovati registry pa ako se odlucis za to reci pa da objasnimo dalje.
 

Prilozi

  • dseo13b.zip
    631 KB · Pregleda: 22
Poslednja izmena:
meni odradi i pred kraj izbaci gresku, na kraju ubacivanja instalacije na flesh, instaliram win na sdhc karticu preko citaca kartice
 
@ majsta ovo je proslo , sta jos da uradim u registry
 
Hvala na tutorialu, uspeh da odradim ovo veceras. Par sitnica koje sam otkrio/primetio:
-Flash mora biti formatiran u NTFS, inace se prvi korak kopiranja windows image-a na flash zaglavi. Probao s dva flasha.
-Nakon kopiranja windows image-a mozete odmah da ubodete flash u ciljani PC, mozete da izbegnete restart i downtime racunara s kog ste pokrenuli proces.
-Jedan od flashova je USB3.0 i iako windows tvrdi da nije ubon u 3.0 port uspeo je zavrsi sav posao pre pola sata, ukljucujuci instalaciju drajvera, programa i podesavanje za kopanje. Drugi flash je USB2(.0?), na njega se i dalje kopira windows image, recimo 85% gotovo, znaci subjektivno je 5-10x sporiji od 3.0 flasha :)
 
ima li neke veze ako koristim sdhc karticu preko citaca kartice,kopira sve i na kraju kod bootsector tako nesto izbaci gresku
 
Osnovni prtoblem je instalirati drajvere, sve ostalo je nebitno, znaci catalist i netframework4.5 jer on treba za catalist, nisam te razumeo zasto bih radio rollback
 
Ja sam uradio rollback nakon svih instalacija cisto onako da probam da li je moguce, dakle nije potrebno.
 
Sad mi je zabo mising windowslogon.exe
 
Nazad
Vrh Dno