Šta je novo?

TURZX kontrolni ekrančić od 5 inča

Arthur Morgan

Slavan
Učlanjen(a)
07.10.2007
Poruke
2,661
Poena
465
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 7800X3D & NZXT Kraken 240 RGB
Matična ploča
Asus ROG Strix X670E-A gaming WiFi
RAM
32 GB Corsair Vengeance RGB DDR5 6000Mt/s
GPU
Sapphire 7900XTX Nitro+
Storage
Samsung 980 Pro 500GB + WD SN850 Black 1TB + Kingston KC 3000 1TB + 2TB Lexar NM620
Zvuk
Altec Lansing ATP 3
PSU
Asus ROG Strix 850G
Kućište
Phanteks NV5
Monitor
LG 32GP850-B
Miš & tastatura
ASUS ROG STRIX Scope Red NX TKL Moonlight White & ASUS ROG Strix Impact II Moonlight white
Pristup internetu
  1. Optički internet
Video sam par puta na YouTube kako ljudi koriste "kontrolne ekrane" za merenje temperature i drugih parametara, te sam poželeo da i ja isprobam to, ali cena na amazonu nije bila mala, a ne znam kako bih se snalazio sa AIDA 64 i povezivanjem toga.

No, tu je uvek i AliExpress. Ekrani od 3,5 inča pa naviše. 3,5 mi je delovalo malo, 7 inča je ipak previše para za tako nešto, ali 5 inča i nekih 45 evra nije nešto za čim ću da zažalim ako ne bude radilo kako treba. Te sam to i naručio i jutros mi je stiglo na adresu. Kutija ništa naročito, a unutra ekrančić, dve vrste postolja, tri kabla i uputstvo.

TURZX kutija 2.jpgTURZX delovi 2.jpg

Dakle, ekran može da se postavi spolja, ubaci unutar kućišta, prikači šrafovima unutra, uglavi držačima između ventilatora i radijatora AIO, itd. Izbora ima mnogo. A svaki od tri kabla je različit. Poprilično dugački USB-C na USB-A za postavljanje spolja. Poseban TURZX konektor koji se ne vidi gde je uključen, jer je poseban ulaz za njega pozadi i kojem je na drugom kraju USB 2.0 konektor za matičnu ploču i jedan kabl sa USB-C na USB 2.0 konektor za matičnu. Dakle, kako ko voli i želi.
Naravno, najlakše je probati spolja, tako da sam nakačio USB-C na USB-A, ekran se uključio sa slovima TURZX i tako ostao. Ah, da, baš sam ******, ne može to bez softvera, naravno. Na AliExpressu prodavac je ostavio link ka softveru. skinem, prosto raspakivanje bilo gde, pronalaženje EXE fajla i upozorenje da mora da se pokrene kao administrator. No problem.
I po pokretanju me je dočekalo prvo iznenađenje. Slika na ekranu je tako oštra i jasna da nisam mogao da verujem, iako je rezolucija samo 800x480. Boje jasne i žive kao na svakom IPS panelu, a ako ste imali telefon sa IPS ekranom, onda vam je jasno kako to izgleda.
Zatim sledi i drugo iznenađenje. Softver je tako jasan i jednostavan da je to začuđujuće za kineskog proizvođača. Sve je pregledno i tamo gde treba tako da i potpunom početniku ne treba više od dva minuta za podešavanja.
Postoji oko 40-ak različitih tema koje prikazuju različite senzore, što uspravnih, što horizontalnih. Od mangi preko kompanija do igara i tech tema. Štaviše, može i task manager da se prikazuje "live" na ekranu. Nice!
Naravno, RDR2 postoji, ali su slova previše sitna da bi se videlo osim iz blizine, te na sreću ima i jednostavnih i dobrih.

TURZX RDR2 2.jpgTURZX Soace 2.jpg
TURZX Asus 2.jpgTURZX NZXT 2.jpg

Ali, od svih 40ak tema ni jedna o Star Wars, što je, kako se da videti "tema" mog kompjutera. I tu ide nešto što me je još jednom prijatno iznenadilo. Napraviti sopstvenu temu je neverovatno lako, a ako znate da baratate sa fotošopom, onda ume da bude i zanimljivo. Meni je trebalo manje od pola sata da napravim temu koja će da se slaže uz moj kompjuter.

TURZX SW1 2.jpgTURZX komp 2.jpg

Naravno, sam uređaj ima i ulaz sa micro SD karticu. Uz pomoć nje mogu da se prave atraktivne teme sa GIFovima ili da se prikazuju fotografije ili video snimci. Videvši da su kod nas MIcroSD kartice od 32 GB od 1000 dinara pa naviše opet sam, uz pomoć Alija, naručio Lenovo micro SD karticu od 128 gigabajta za čitavih 3,67 evra. Ima da napakujem na nju sve Star Wars filmove ili, možda, tone porodičnih fotografija, pa neka se prikazuju kad mi dosadi praćenje temperatura. :)

Kad budem kupio nove komponente za mesec dana onda ću naći drugo mesto ovom ekrančiću, za sada mi stoji na vrhu kućišta. Koliko je ovaj uređaj koristan ili ne, zavisi od čoveka do čoveka, ali da izgleda cool to ne može niko da porekne. Za nešto iznad 40-ak evrića je sasvim dovoljno da pratite taktove i temperature komponenti a da ne mučite HWInfo ili skrnavite igru sa MSI Afterburnerom. :)
 
Samo da dodam da je izuzetno intuitivno i lako praviti sopstvene teme. Kao što sam već napisao, za teme sa GIFovima ili video snimke je potrebna sim kartica koju trenutno nemam, ali statične teme nisu problem. Pošto mi se "default" tema Red Dead Redemption nije svidela, napravio sam svoju, kao i bolju verziju Star Wars teme prigodniju za moj računar. :) :)
 

Prilozi

  • 001.jpg
    001.jpg
    205.6 KB · Pregleda: 46
  • 003.jpg
    003.jpg
    210.6 KB · Pregleda: 50
  • 002.mp4
    4 MB
Baš sam tako nešto tražio, makar samo mali 7-10" ekran/monitor, samo na USB-C. Lako bi se našao neki program da se pusti na njemu, Afterburner recimo.
 
Baš sam tako nešto tražio, makar samo mali 7-10" ekran/monitor, samo na USB-C. Lako bi se našao neki program da se pusti na njemu, Afterburner recimo.
Ima na Aliju jeftinih 7-10 inča ekrana, baziranih na Raspberry-ju, ali nisam hteo da rizikujem, pošto se ne razumem previše u to. Inače, 7 inča ovakav je nešto manje od 80 evra sa poštarinom, što mi je bilo previše za jedan gadžet koji je više fazon nego potreba. A stvar je u tome što softver potpuno ukida potrebu za Afterburnerom, jer na ove tri fotke možeš videti šta sve može da prati. Prostim dodavanjem na ekran...
 

Prilozi

  • 01.jpg
    01.jpg
    232.5 KB · Pregleda: 51
  • 02.jpg
    02.jpg
    228.6 KB · Pregleda: 48
  • 03.jpg
    03.jpg
    215.8 KB · Pregleda: 49
Ja se vec duze vreme igram sa njim, taman se uklopio u Thermaltake S100 kuciste, generalno display bolji od ovih sto se kod nas prodaju za 7-8K dinara, plus koristi samo USB kabl, software mana ima puno, recimo editor tema pola nije uopste prevedeno na engleski, ima bas puno nekih nedostataka, bas bih voleo da ga AIDA ubaci kao podrzan uredjaj a verovatno hoce jer bas puno ljudi trazi na forumu. Mada i github je aktivan https://github.com/mathoudebine/turing-smart-screen-python

Edit: I da samo da dodam u IDLE modu ovaj software jedva da koristi 0.4% CPU sto je odlicno jer je update intreval 1 sekunda.

Pogledajte prilog Sequence 01_1.mp4
 
Ja tek treba da stavim micro SD karticu u uređaj ( kao za inat pre mesec dana razdelio sve viškove ) da bi mogao da koristim GIF-ove ili video snimke. Ali softver je tako lak za editovanje da to nije normalno i (gotovo) sve je na engleskom, što se vidi iz gornjeg posta, tako da za sada mogu statične teme da pravim bez problema.
 

Prilozi

  • 01.jpg
    01.jpg
    211 KB · Pregleda: 29
  • 02.jpg
    02.jpg
    222.3 KB · Pregleda: 24
  • 03.jpg
    03.jpg
    230.9 KB · Pregleda: 26
Mozes i video, ja ne koristim karticu... 10mb interne memorije mi je dovoljno :)
 
Hteo sam da upotrebim neki od ovih gifova , ali kada sam pokušao da sačuvam izbaci mi da nešto moram da obrišem ( nisam obratio pažnju šta ) ili da stavim SD karticu. Ionako sam naručio sa Alija SD karticu od 128 GB koja će u telefon, a sadašnja od 64 ide u uređaj i ako bi mogli filmovi odatle, milina, neka se vrte SW filmovi jedni za drugim... :)
 
Javi kad ubacis i da li imas problema, jer ja sam ubacio pre dva dana i imam problem cas je vidi cas je ne vidi, katica je inace skroz ok, testirao pre ubacivanja jer je neka starija 2GB.
 
Javi kad ubacis i da li imas problema, jer ja sam ubacio pre dva dana i imam problem cas je vidi cas je ne vidi, katica je inace skroz ok, testirao pre ubacivanja jer je neka starija 2GB.
Nisam još dobio micro SD karticu, ali sam provalio kako mogu da se rade video prikazi na ekranima, pa se malo igram sa tim uz pomoć After Effects... :)
 
Super je ovo stvar ali sve ovo si mogao da napravis i sa tabletom ako imas bez kablova.
Postoje 2 apps.
 
Ja sam to radio jos davno, neki stari alcatel pixi 5" pretvorio u sensor panel, koristio adb, namestio da se baterija ne puni stalno dok je na usb-u, telefon se butuje, gasi sa racunarom, ekran telefona se gasi sa monitorima, koristio AIDA64 za podatke ali postoje puno tu problema, dok je ovaj Turzx sasvim druga prica.


Pogledajte prilog Old Android Phone📱& Aida64 Sensor Panel 👌.mp4
 
Javi kad ubacis i da li imas problema, jer ja sam ubacio pre dva dana i imam problem cas je vidi cas je ne vidi, katica je inace skroz ok, testirao pre ubacivanja jer je neka starija 2GB.
Bez problema radi. Samo je potrebno nekim alatom formatirati karticu na FAT32, napraviti folder "Video" i u njega ubaciti MP4 datoteke. Evo dole na snimku ide NEW HOPE. Naravno, bez titla. :) :)

Super je ovo stvar ali sve ovo si mogao da napravis i sa tabletom ako imas bez kablova.
Postoje 2 apps.
Ovako je mnogo jednostavnije, a i softver je dovoljno jednostavan za korišćenje. Plus što košta mnogo manje od tableta i mnogo je manje smaranja.
 

Prilozi

  • 01.mp4
    2.9 MB
Nazad
Vrh Dno