Šta je novo?

turbo retro amiga

Učlanjen(a)
12.11.2006
Poruke
1,509
Poena
360
Buduci da se na amiga sceni malo, malo pa nesto desava a u sustini ispadne pa nista neki resili pa udarili u kontru.Sve nekako krenulo oslanjajuci se na ideju minimiga s tim da je ovaj put u pitanju amiga 1200 kompatibilac.Posto realno od nove arhitekture powerpc nema puno vajde sem instalirati os4 na njega ljudi krenuli u projekat Natami nebili dosli do sto brze klasicne verzije amige.Os postoji softver takodje,jes malo zastareo ali ga bar ima jedino fali procesorska snaga da to malo brze pogura.
http://www.natami.net
Ja na ovo naletoh citajuci malo po http://www.voodoo-amiga.com/forum/pa mozda se jos nekome ucini zanimljivim.
 
Ovo se planira vec duze vreme ali nikako da se realizuje
 
Pa realno da ,ali ako se uzme da je ovde slucaj vise o hobi projektu male grupe ljudi a ne o pravom pokusaju komercijalnog proizvoda ne nepreduju uopste lose.Cak sta vise cini mi se da im zadnjih godinu dana dobro ide.Naravno s druge strane kako ovo dodje kao garazni projekat nece se ni desiti neste preterano revolucionarno jednostavno prosto ubrzanje jedne platforme iz 1993 godine.Malo jaci power-up masine iz proslog veka.
 
Pa AmigaOS-u ne treba nista jace od HW-a za narednih 15 godina :)
 
Jeste kompjuter za sva vremena , naredni vek.Kao jugo u svetu automobila.
Mada mi izgleda da se ekipa malko vise zanela bar sto se brzina tice.Nisam bas detaljno citao ali fakat je da ce emulirati sve amigine funkcije blitera ,poboljsani zvuk,poboljsanu grafiku zajedno sa softverskim skandublerom.Sad ono ja ne kazem da je tesko sve to izemulirati ali ta ubrzanja u odnosu na klasicnu amigu tesko da ce dobiti sa samo jednim fpga cipom.Razumem da ce koristiti karticu s procesorom ili posebnu karticu s fpga koja ce emulirati mc68050(inace pseudo cip koji motorola nikada nije napravila).Nekako mi se cini da su za neka vrtoglava ubrzanja od 100x malo preterali sem ako ne iskoriste vise fpga za tu namenu.
Da ne bude zabune nit sam nesto detaljnije citao niti sam upoznat s karakteristikama doticnih fpga cipova.S druge strane nam je svima poznato da i UAE zna da zastuca na modernim procesorima gde bude malo gusce.
Sve jedno bicemo mi tu u prikrajku pa cemo bas videti sta se iza brega valjalo.
 
izgleda da su FPGA chipovi pravo rešenje za sve retro sisteme: eno prave i "novi" Atari sa ColdFire CPU i FPGA. U FPGA planiraju da ubace ceo ST hardware a kasnije i Falconov DSP (možda i Amigu 500 :D); čak je i nova, buduća, grafička kartica za Atari Falcon - FPGA chip :d izgleda da je FPGA prava stvar za ove retro mašine :)

čitam da ovi novi FPGA mogu da se re-konfigurišu u letu, bilo bi stvarno super - imati ovako nešto u mašini! to bi otvorilo jedno stvarno novo polje za sve demo-codere ;)


samo razmiljam da bi bilo stvarno dobro da stave main CPU na bar 1GHz kako bi FireFox mogao normalno da radi na npr. Amiga OS-u - jedino je web browser problem na svim ovim starim platformama...

btw dejane, drugi link u tvojoj 1. poruci je "oštećen" odnosno fali mu kraj :)

nadam se da ovo nećete protumačiti kao pokušaj hijack teme :) samo kažem da i ataristi imaju ista razmišljanja povodom svojih mezimaca ;)
 
Poslednja izmena:
Sa malo dogovaranja bi cela 68K scena mogla da zivne vrlo lako. Coldfire je losa opcija, nema 100% 68K instrukcija, a PPC emulacija 68K je brza (da ne govorim o SoC PPC-ima.
 
Ma ceo je drugi link nego sam omasio da udarim razmak iza / ono pa je nastavak teksta evo ispravke http://www.voodoo-amiga.com/forum/
Ma uredu je atariSTo ionako je tema mozda trebala da se zove fpga hardverski emulatori.
Ovaj natami je zasada realizovan preko c one(turbo c64 masina) maticne ploce ,jos cekaju svoju plocu za tu namenu.To sve znaci da su masine rekonfiguracione do kraja po pitanju emulacije,posto ionako tu mamutski deo posla odradjuje softver.Naprimer skoro sam nesto gledao oko c one projekta i videh da on uspesno odradjuje posao i kao zx spectrum,cpc masina jos gomila komodorovih masinica i slag na tortu postoji minimig dodatak.Ovo sve nisam bas detaljnije zagledao.
Minimig bi sigurno mogao da emulira uspesno neki od atarist modela samo je potreban softver.Inace me minimig odusevio,tacnije Denis,posto je od 2005 do 2008 zavrsio celokupni projekat i jos ga stavio kao opensource.Posto mene licno malo vise cacka bas taj projekat za mozda neku realizaciju u home reziji uz pomoc prijatelja malo sam pogledao sta ima na netu o tom spartan 3 fpga.Posto nisam bas nesto detaljno trazio vise sam jurio infoe na prvu loptu naleteo sam na podatak da je doticni fpga zasnovan na powerpc 405 core arhitekturi .Mislim ovo se ustvari odnosi na viritex 6 fpga kao jacu varijantu,ali je verovatno isto to i spartan 6 samo kao jeftiniji proizvod s manjim mogucnostima.U sustini ovi cipovi mi mirisu pomalo na one ugradjene u sam440 ploce.Takodje pominju se interne frekvencije od 400 i vise MHz.Normalno viritex i spartan 6 su najnovija generacija.Za natami cini mi se da koriste altera fpga koje nisam gledao detaljnije.
Sada odoh da vidim taj atari fpga :)
 
meni to sve nekako deluje bezveze, neka vrsta hardverskog emulatora.
uostalom vecina 'kucnih' racunara je koriscena za igrice, a 90% njih lepo radi sa originalnim procesorima.
 
Pa, realno, da ce neko otisnuti Alice2/Lisa2/68070 na silicijumu necemo nikada videti, FPGA je najbolje sto moze da se desi u svetu retro masina. :(
 
Ihaaj, ja NatAmi pratim vec nekoliko meseci i cekam ko zapeta puska da se pojavi pa da apim jednu :)
Citam svaki drugi dan novosti kako onaj car napreduje :D Za one koje mrzi da citaju sve ono detaljno i da se mnogo udubljuju, da probam ukratko - ovo ce biti super verzija klasicne Amige. Kvazi 68050 "CPU" se pravi tako da bude 100% kompatibilan sa ovim unazad (za razliku od 60-ice koja je ipak bila malo drugaciji superskalarni CPU), samo ce biti visestruko brzi. Bice uparen sa super AGA setom koji ce umnogome biti oslobodjen ogranicenja originalnog AGA seta.

Ukratko ukratko :D - ovo ce biti super brza klasicna Amiga, na kojoj ce se moci naigrati svega onoga sto je bilo uzasno sporo na nasim starim Amigama. Neki OS 3.9 i puna kapa...
 
Sa malo dogovaranja bi cela 68K scena mogla da zivne vrlo lako. Coldfire je losa opcija, nema 100% 68K instrukcija, a PPC emulacija 68K je brza (da ne govorim o SoC PPC-ima.

word. ne znam samo odakle im ideja da guraju ColdFire u onaj ACP projekat - valjda je tako najjednostavnije... :(

uostalom vecina 'kucnih' racunara je koriscena za igrice, a 90% njih lepo radi sa originalnim procesorima.

pa da na Amigu ili Atari stave FireFox - ja bi ih bez problema koristio za sve "kućne" poslove umesto Mac-a ;)
 
Pa, realno, da ce neko otisnuti Alice2/Lisa2/68070 na silicijumu necemo nikada videti, FPGA je najbolje sto moze da se desi u svetu retro masina. :(
Slazem se s ovim plus sto ce fpga i dalje napredovati pa ce emulirani procesor opet moci dobiti ubrzanje(overclock). Za cudo nisam naisao da su pokusavali da naprave klasicnu turbo kartu s fpga ali ko zna.
Sto se tice brzine videcemo kada izadju fin(aln)i primerci bas bih voleo da vidim realne testove natami vs prava amiga.Posto kao sto vec rekoh malo sam sumljicav sto se tice tih suludih brzina koje spominju.Ali da bdem iskren bilo bi mi drago ako ne budem u pravu.Realno bio bih zadovoljan i da ubrzanje bude 3-4x u odnosu na klasicne amiga custom cipove, za sve vise od toga cist bonus.Mene je ionako najvise nervirao ide kontroler na a1200 i njegova brzina.Cekacemo pa cemo videti sta ce biti,nadam se u skorije vreme.
 
Poslednja izmena:
Koliko tamo vidim, nece ovo bar josh godinu dana, mada mi nije ni jasno kako su to sve uspeli i kako ce uspeti za tako kratko vreme. Chini mi se da bi u industrijskim uslovima sa daleko vecim resursima za takvu stvar trebalo isto toliko vremena pa mi se chini da su svi previshe optimistichni, jer ljudi koji rade na projektu nigde ne pominju rok, i sami kazu da ne znaju kada ce to biti.
 
Poslednja izmena:
Evo malo svezih vesti u vezi natami projekta.
Uradjeni su prototipovi procesorskih kartica 060 za devlopere
Prvi prototipovi natami ploca takodje za devlopere.
Sada postoji realan hardver za obavljanje nekih testova i za ozbiljniji dalji rad na projektu.

http://www.natami.net
 
Unapred se izvinjavam ako sam promasio temu ali moje pitanje moze imati veze i sa ovim projektom (koji mi se iskreno svidja), a pitanje je : da li postoji neka tastatura za PC koja daje slican osecaj prilikom kucanja kao sto je to bilo na Amigi, pa makar i priblizno? Nadam se da ko je imao ili ima Amigu zna o cemu pricam. Ja imam obicaj da kad god vidim neku izlozenu PC tastaturu kuckam po njoj kao mahnit i proverim jeli to to, ali bez uspeha.
 
Poslednja izmena:
@Zoki

pa u krajnjoj liniji mozes da nakacis Amiga tastaturu na PC. bilo je takvih projekata.
po meni te tastature nisu nesto posebno kvalitetne, ali bilo je dosta varijacija.
 
Generalno se slazem s orangeom.Nekkako najbolja amigina tastatura koju sam probao je bila na A500 s kickom 1.2 ostale ............pa isto kao ove danasnje bez osecaja ko na ovim A4...i drugim kinezima.
 
Hvala momci na brzini!:)

Slazem se sa dejanom za a500 i da je tastatura bila odlicna! Tastatura na mojoj A1200 je isto bila dobra ali bih se slozio da je kvalitet ipak bio za nijansu losiji nego na A500 (imao moj zet,A500,1.3,512+512) sto me je i cudilo svojevremeno.Generalno sam imao utisak da je plastika na A1200 nekako tanja od starijih Amiga.

@orange
Bojao sam se da ces reci da kacim tastaturu sa Amige.Em nisam nesto vican u improvizacijama em ti verujem za kvalitet istih posto nikada nisam bio u prilici da probam tastature od A2000/3000/4000.

Elem ako ikada naleti tastatura da ispunjava date kriterijume budite slobodni pa preporucite!
Hvala unapred i pozdrav Amigistima!
 
u vezi tastature ima jos jedna stvar. negde sam procitao da je vecinu Amiga tastatura pravio Mitsumi, kao i da ih je pravio i za PC. sad ne znam koliko su slicne..

na brzinu sam pronasao ovaj link gde ima informacija o tome:
http://eab.abime.net/showthread.php?p=580168

(heh, vidim da su pomenuli i mene u threadu)
 
Poslednja izmena:
u vezi tastature ima jos jedna stvar. negde sam procitao da je vecinu Amiga tastatura pravio Mitsumi, kao i da ih je pravio i za PC. sad ne znam koliko su slicne..

na brzinu sam pronasao ovaj link gde ima informacija o tome:
http://eab.abime.net/showthread.php?p=580168

(heh, vidim da su pomenuli i mene u threadu)

Procitao sam thread koji si naveo i nije lose! Imam bar neke smernice a to je naravno-buvljak! :) Hahaha! Samo treba iskopati neku Mitsumi ili Cherry tastaturu! Sad mi krivo sto ne pokupih tastaturu od C128D (procitah da je isto bila kvalitetna kao i Amigina) pa da nju probam, a bila mi na dohvat ruke !
Ali cela poenta je da su te tastature imale neki poseban smek a bogami i kvalitet koji je ipak pojam za vecinu ovih danasnjih kineskih dzidza-bidza! Sa takvom tastaturom bi imalo smisla i sklopiti neki dedicated-PC pa terati emulator barem dok se ne razbistri cela situacija oko tih Amiga naslednika a bogami i dok se cene malo ne primire!
 
Nazad
Vrh Dno